• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eksperci: szczepienia chronią i zaszczepionych, i ich najbliższych

  28.04.2010. 07:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Szczepiąc siebie - chronisz bliskich" - to hasło V Europejskiego Tygodnia Szczepień, który potrwa do 1 maja. Z okazji jego rozpoczęcia w poniedziałek w warszawskim Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH odbyła się konferencja naukowa.

  "W ciągu ostatnich 20 lat szczepienia ocaliły życie 20 milionów dzieci" - mówiła Ewa Falkowska, reprezentująca UNICEF. Według niej, każdego roku szczepionych jest ponad 100 milionów dzieci. Liczba zgonów z powodu odry zmniejszyła się z 733 000 w roku 2000 do 164 000 w roku 2008. W przypadku często niegdyś występującego polio liczba zachorowań spadła do zaledwie 1595 w roku 2009.

  "Wśród obarczonych najwyższą umieralnością znajdują się takie choroby dzieci jak: odra, krztusiec oraz tężec noworodków. Każdego roku 10,6 mln dzieci umiera przed osiągnięciem 5. roku życia, w tym 1,4 mln z powodu chorób, którym można było zapobiec stosując szczepienia ochronne" - zaznaczyła Falkowska.

  "Szczepienia chronią nie tylko zaszczepionego, ale i jego otoczenie" - mówił prof. Andrzej Radzikowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. "Z amerykańskich badań wynika, że zaszczepienie większości dzieci szczepionką przeciwko pneumokokom zmniejszyło o 50 procent liczbę wywołanych przez pneumokoki zachorowań w pokoleniu ich dziadków - i to w USA, gdzie dzieci dużo rzadziej kontaktują się ze swoimi dziadkami niż u nas. Szczepień bardziej potrzebują dzieci niż dorośli, bardziej starzy niż młodzi, bardziej chorzy niż zdrowi" - podkreślał dr Radzikowski.

  "W latach 80., pracując w przychodni na Pradze, obserwowałem, jak chętnie szczepią się przeciwko żółtaczce handlarze z tamtejszych bazarów, pracujący w trudnych i mało higienicznych warunkach - mówił prof. Radzikowski. - Byli gotowi płacić za to z własnej kieszeni spore wówczas pieniądze. Ich świadomość zdrowotna okazała się wyższa niż ówczesnych władz".

  Według dr. Pawła Stefanoffa, ci, którzy twierdzą, że nie warto się szczepić na "niegroźne" choroby, nie biorą pod uwagę dzieci i osób starszych. "Niezaszczepiony dorosły może zarażać innych z tragicznym skutkiem. Przykładem choroby, która zagraża najsłabszym, może być zarówno grypa, także ta +świńska+, jak i krztusiec, który dla dorosłego jest nieco uciążliwy, a dla niemowlęcia śmiertelnie niebezpieczny" - podkreślił dr Paweł Stefanoff.

  Prof. Radzikowski odnosząc się do szczepień na różyczkę powiedział, że bezwzględnie powinny się na nią szczepić kobiety w wieku rozrodczym. "Różyczka bowiem, przebyta w czasie ciąży, może spowodować poważne uszkodzenia płodu. Polecam też szczepienie przeciw krztuścowi i różyczce swoim studentom, którzy jako lekarze będą mieć do czynienia z wieloma chorymi osobami" - zaznaczył prof. Radzikowski.

  Prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii zwrócił uwagę, że pojawiły się ruchy antyszczepionkowe, popierane przez część lekarzy. "W przypadku chorób takich jak autyzm czy stwardnienie rozsiane, których przyczyny są niejasne, łatwo przypisać ich powstawanie na przykład szczepionkom, dużo trudniej walczyć z takimi nieuzasadnionymi opiniami - powiedział prof. Zieliński.

  Racjonalne, naukowe argumenty przegrywają z irracjonalnym strachem. Tiomersal, organiczny związek rtęci, stosowany jako środek konserwujący, został błędnie powiązany z występowaniem autyzmu. Wielokrotne badania nie potwierdziły takiej zależności, jednak tiomersal wycofano - zresztą podobną ilość organicznych związków rtęci można znaleźć w puszcze konserwy rybnej, poza tym szybko są one usuwane z moczem - mówił dr Paweł Stefanoff.

  PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki

  kap  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dzikie dzieci, wilcze dzieci – dzieci egzystujące w społecznej izolacji, wychowywane przez zwierzęta lub posiadające jedynie pośredni kontakt z ludźmi (np. dzieci trzymane w niewoli i nie kontaktujące się z innymi ludźmi). Literackim przykładem dzieci wilczych są Romulus i Remus lub Mowgli. Nagminne zapalenie przyusznic, świnka (łac. parotitis epidemica, ang. mumps) – choroba wirusowa ludzi dotycząca głównie dzieci w wieku szkolnym, wywoływana przez wirus świnki, objawiająca się w około połowie przypadków bolesnym powiększeniem ślinianek przyusznych. Dzięki wprowadzeniu szczepień ochronnych zachorowalność i częstość powikłań w krajach rozwiniętych znacznie się zmniejszyły. Wbrew powszechnej opinii, na świnkę można zachorować więcej niż jeden raz w ciągu życia, jednak nie zdarza się to często. Stop pneumokokom – akcja zachęcająca do szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom. Główne hasło kampanii to: Masz prawo wiedzieć, masz prawo pytać. Akcja była finansowana przez firmę Wyeth, producenta jedynej dostępnej w Polsce szczepionki dla dzieci do drugiego roku życia. Patronatem kampanii było między innymi Centrum Zdrowia Dziecka. Rzecznik Praw Dziecka zarzucił akcji, że ta kreuje się na kampanię społeczną, pomimo że jest to przedsięwzięcie komercyjne. Jedna z reklam (przedstawiająca umierające dziecko) została wycofana, ponieważ łamała polskie prawo - zachęcała do kupienia leku, który jest wyłącznie na receptę. Ponadto reklama miała na celu wywołanie strachu u odbiorcy.

  Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN – jeden z ośrodków badań z dziedziny fizyki Polskiej Akademii Nauk, znajduje się w dzielnicy Krakowa Bronowicach przy ulicy Walerego Eliasza-Radzikowskiego 152. Został utworzony w roku 1955 dzięki staraniom prof. Henryka Niewodniczańskiego. W roku 1988 Instytutowi nadano imię prof. Henryka Niewodniczańskiego. Współtwórcą Instytutu w jego obecnym kształcie był prof. Marian Mięsowicz. Oliwka - kosmetyk używany do nawilżania i natłuszczania skóry, zwłaszcza niemowląt (od pierwszego dnia życia), dzieci i osób starszych. Głównym składnikiem jest oliwa parafinowa, która dużo rzadziej powoduje uczulenia skóry niż jej odpowiedniki oparte na oliwie roślinnej. Oliwki kosmetyczne często zawierają różne dodatki, najczęściej wyciąg z aloesu (wspomaga nawilżanie skóry), jak i rumianek, który ma właściwości kojące i łagodzące. Występują także oliwki zawierające witaminę F, która dodatkowo chroni przed wysuszeniem i podrażnieniem skóry.

  Książeczka zdrowia dziecka - książeczka dla dzieci w wieku od 0-18 lat, wydawana przez szpital po urodzeniu się dziecka, zawierająca informacje na temat stanu jego zdrowia, przebytych chorób i szczepień. Rodzina wielodzietna – pojęcie socjologiczne używane w wielu krajach świata na określenie rodzin z wyższą niż przeciętna liczbą dzieci. W Polsce do jednego ze stowarzyszeń rodzin wielodzietnych można zgłosić się posiadając 3 dzieci. Tak też rodzinę wielodzietną definiuje polskie prawo (rodzina, która posiada minimum troje dzieci).

  Obecne zasady encykloepdyczności są o tyle kuriozalne, że nic nie mówią o dorobku naukowym. Rozumiem, że jest on kłopotliwy w jednoznacznej ocenie, a kryteria typu, rektor, prof. dr hab. są o tyle łatwe, że albo są albo ich nie ma. Jednak naukowiec ma badać i publikować wyniki badań, a nie wyłącznie robić tytuły czy brać funkcje. I to ranga tych badań, wyników, wyrażona jakością czasopism, gdzie są publikowane plus cytowalnością jest kluczowa dla oceny encyklopedyczności. Dlatego proponuję dodać zapis, że encyklopedycznym naukowcem jest osoba, która ma dajmy na to min. 7 publikacji w czasopismach międzynarodowych (tzn. anglojęzycznych, być może są też niemeickojęzyczne np. w archeologii) z listy fladelfisjkiej, lub 1 artykuł z najwyższych pism Nature, Science, lub wysoką dla danej dziedziny cytowalność lub kilka (2?) monografie naukowe autorskie. Uzasadnienie; w kwestionariuszu recenzenckim jest pytanie, a na stronach filadelfijskich pism opinia, że do publikacji przyjmuje się artykuły o ważnych dla nauki zagadnieniach i prezentujące ważne naukowe wyniki, z reguły jest zapis o ich ponadregionalności. W miarę wysoki IF oraz umieszczenie takich czasopism na liście ministerialnej, filadelf. w wyższych kategoriach niż lokalne, wskazuje, że podchodzą one na poważnie do swoich wytycznych. Skoro więc artykuł wychodzi, tzn. że zarówno 2-3-5 recenzentów specjalistów z danej branży, jak i redakcja uznała, że dany artykuł spełnia takie kryteria. Nie nam więc oceniać czy słusznie, przypomnę Wiki ma odtwarzać rzeczywistość, a nie ją naprawiać/weryfikować. Przyznaję, nie wiem jak tu umieścić humanistów - u nich chyba bardziej liczą się ksiązki, monografie niż artykuły. Może ktoś ma pomysł. Ostatnio masowe stało się zgłaszanie osób bez hab. i prof. do usunięcia tylko na tej podstawie. Moze warto przywrócić sens słowa naukowy, przez zwracanie uwagi też na dorobek --Piotr967 podyskutujmy 18:17, 29 paź 2012 (CET) Zespół Westa, napady zgięciowe – występuje u niemowląt i małych dzieci - najczęściej między 3. a 9. miesiącem życia. Pojawienie się zespołu Westa u dzieci młodszych na ogół wiąże się z gorszym rokowaniem. Zespół Westa częściej stwierdza się u chłopców. Charakteryzuje się napadami, których objawem osiowym jest skłon ku przodowi. Skłon może być szybki lub powolny, mogą dołączyć się inne napady. Rozwój psychoruchowy dzieci zostaje zahamowany. Rokowanie jest na ogół niepomyślne. Napady zgięciowe występują ok. 4 roku życia, ale przeważnie dołączają się inne napady.

  Krakowskie Hospicjum dla Dzieci imienia księdza Józefa Tischnera – hospicjum powołane do życia 7 listopada 2004 roku przez fundatora Adama Cieślę, aktualnego prezesa. Fundacja obejmuje kompleksową opieką lekarską, pielęgniarską, rehabilitacyjną, socjalną i psychologiczną dzieci do lat 18. W roku 2009 sprawowało opiekę nad 49 dziećmi i ich rodzinami. Obecnie w hospicjum jest 41 podopiecznych. Jest najstarszym domowym hospicjum dla dzieci działającym na terenie Małopolski. Od kwietnia 2007 roku jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000203313). Mottem Fundacji są słowa jej patrona ks. prof. Józefa Tischnera: Miłość nas rozumie.

  Ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia (ang. Acute Disseminated Encephalomyelitis ADEM) – autoimmunologiczna demielinizacyjna choroba mózgu bardzo podobna do stwardnienia rozsianego (SM), które zazwyczaj jest chroniczną nawracającą i cofającą się chorobą młodych dorosłych, podczas gdy ADEM jest zazwyczaj jednofazową chorobą dzieci. Nieprawidłowe wyniki badań immunoglobulin w płynie mózgowo-rdzeniowym są znacznie rzadsze w ADEM niż w SM. W ADEM występuje uszkodzenie mózgu, które jest rzadkie w stwardnieniu rozsianym. ADEM zwykle występuje po zakażeniu z gorączką albo szczepieniu. U części chorych z początkowym rozpoznaniem ADEM, diagnozuje się później jednak stwardnienie rozsiane. Śmiertelność wynosi 5% i większość przeżywających posiada co najmniej małą niepełnosprawność.

  Łysienie u dzieci – dolegliwość chorobowa występująca u niemowląt bądź dzieci starszych. Choroba ujawnia się w okresie dzieciństwa. Najczęściej występującą formą łysienia u dzieci jest wypadanie włosów kwalifikowane do stanu łysienia plackowatego. Wyróżniona została również oddzielna jednostka chorobowa znana pod nazwą hypotrichosis simplex. Władysław Eljasz-Radzikowski (ur. 1847 w Krakowie, zm. 1921 w Krakowie) – rzeźbiarz. Był synem malarza Wojciecha Eljasza-Radzikowskiego i jego drugiej żony Tekli z Krzyżanowskich, bratem malarza Walerego Eljasza-Radzikowskiego.

  Tiomersal – metalooorganiczny związek chemiczny zawierający rtęć (sól sodowa kwasu etylortęciotiosalicylowego), odznaczający się znaczną toksycznością. Substancja konserwująca używana w starszych typach szczepionek (choć nadal występuje w niektórych szczepionkach dla dzieci), niektórych maściach i innych postaciach leku. Ponadto w recepturze aptecznej jako konserwant leków okulistycznych. Bardzo rzadko jako lek przeciwgrzybiczy w dermatologii. Rumień nagły (gorączka trzydniowa, trzydniówka, choroba szósta, łac. exanthema subitum) – choroba zakaźna dzieci, głównie w wieku do 2 lat, wywołana przez wirus HHV-6 (występujący w odmianie A i B) oraz HHV-7. Gorączkę trzydniową po raz pierwszy opisano w 1910 roku, jej przyczynę znaleziono w 1988 roku. Chorują na nią dzieci między 6 a 24 miesiącem życia. Okres wylęgania wynosi od 7 do 17 dni.

  Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (KFnrD) – polskie stowarzyszenie mające za cel z jednej strony poprawę stanu opieki medycznej dzieci w Polsce, a z drugiej – pomoc w rozwoju zainteresowań dzieciom wybitnie uzdolnionym. Fundusz został stworzony 30 maja 1981 przez Jana Szczepańskiego i Ryszarda Rakowskiego przy współpracy wielu lekarzy i nauczycieli akademickich. Od 23 lutego 2006 roku Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest organizacją pożytku publicznego.

  Dodano: 28.04.2010. 07:18  


  Najnowsze