• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eksperci: za niepłodność par w 50 proc. odpowiadają mężczyźni

  11.09.2010. 21:34
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wbrew panującym poglądom, trudności z poczęciem dziecka są w 50 proc. związane z niepłodnością mężczyzny, dlatego kobieta i mężczyzna powinni się badać w kierunku niepłodności równolegle - mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie.

  "Niepłodność zawsze dotyczy pary, dlatego apeluję, by partnerzy zawsze diagnozowali się razem, bo to pozwoli im zaoszczędzić cenny czas, którego później już nie da się odzyskać" - podkreślił urolog prof. Robert Jarema.

  Na konferencji zainaugurowano ogólnopolską kampanię edukacyjną pod hasłem "TATA - najważniejsze słowo dla mężczyzny", która ma pomóc przełamać społeczne stereotypy na temat przyczyn niepłodności par i zachęcić mężczyzn do badań diagnostycznych i terapii.

  "W ramach kampanii, trwającej od 9 września do 30 listopada, w 11 ośrodkach na terenie całej Polski odbędą się bezpłatne badania jakości nasienia" - powiedziała Barbara Szczerba ze Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian", które jest organizatorem wydarzenia.

  Jak przypomnieli eksperci, o niepłodności mówi się już wtedy, gdy roczne starania o poczęcie dziecka nie przyniosły rezultatów. "Niepłodność jest chorobą mającą swój numer w spisie schorzeń. Od bezpłodności odróżnia ją to, że da się ją leczyć" - zaznaczył urolog i konsultant ds. andrologii dr Jan Karol Wolski. Tylko 3-5 proc. par, które nie mogą począć dziecka, jest bezpłodna, reszta ma obniżony potencjał płodności.

  Według wyliczeń prof. Rafała Kurzawy, przewodniczącego Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, z niepłodnością boryka się w Polsce 1,2-1,3 mln par. W 50 proc. przypadków odpowiadają za to zaburzenia płodności mężczyzny.

  "Obecnie, gdy para ma problemy z poczęciem dziecka, leczenie zaczyna się przeważnie od kobiety i dopiero, gdy wyczerpią się wszystkie możliwości, pojawia się podejrzenie, że przyczyna może leżeć po stronie mężczyzny" - podkreślił prof. Jarema. Tymczasem leczenie niepłodności u panów jest długotrwałe, a po jego zakończeniu może się okazać, że rezerwy komórek jajowych partnerki już się wyczerpały.

  "Niepłodność mężczyzny może być związana z infekcjami narządów płciowych, operacjami w obrębie układu moczowo-płciowego, innymi schorzeniami, np. układu krążenia, leczeniem choroby nowotworowej, wiekiem powyżej 40. roku życia, ale też ze stylem życia - paleniem papierosów, piciem alkoholu, zażywaniem narkotyków, brakiem ruchu, otyłością i złą dietą" - tłumaczył prof. Jarema. Zaledwie 12 proc. panów nałogowo pijących alkohol i 6 proc. nałogowych palaczy ma prawidłowe parametry nasienia, takie jak liczebność i ruchliwość plemników. Natomiast synowie matek palących w ciąży mają wyjściowo o 30 proc. gorsze parametry nasienia w porównaniu z rówieśnikami.

  Do wyraźnego spadku płodności ludzi przyczynił się też postęp cywilizacyjny i związane z tym zanieczyszczenie środowiska. Liczebność plemników uważana obecnie za normę jest trzykrotnie niższa niż 30 lat temu. Badania wskazują, że do męskich problemów z płodnością przyczyniają się estrogeny środowiskowe, obecne np. w pestycydach stosowanych w rolnictwie, jak również dodatki do żywności.

  W dużym odsetku (ok. 30 proc.) przyczyny męskiej niepłodności nie są znane.

  "Niestety, mężczyźni bardzo odwlekają badanie nasienia. Wynika to z tego, że wstydzą się problemów związanych z niepłodnością, uważają, że mogą one mieć wpływ na męskość" - tłumaczyła psycholog Bogda Pawelec, która od 15 lat pomaga niepłodnym parom. Inną sprawą jest to, że sposób uzyskiwania spermy do testu jest dla mężczyzn bardzo krępujący.

  Organizatorzy kampanii liczą, że pomoże ona przekonać panów, iż wyrazem męskości nie są problemy z płodnością, ale to, w jaki sposób sobie z nimi radzą.

  "Mężczyźni już nauczyli się wynosić śmieci, robić zakupy i bawić dzieci, teraz przyszła pora, by zrozumieli, że niepłodność to również męska rzecz" - powiedział ambasador kampanii, prezenter TV Radosław Brzózka.

  Więcej na temat badań nasienia i kampanii na stronie stowarzyszenia (www.nasz-bocian.pl). JJJ

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ jra/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Niepłodność – stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Rewazektomia, wazowazostomia – zabieg chirurgicznego leczenia niepłodności męskiej, polegający na przywróceniu drożności nasieniowodów. Dotyczy mężczyzn, którzy wcześniej poddali się wazektomii (trwałemu przecięciu nasieniowodów). Zespół samych komórek Sertolego (zespół del Castillo, ang. Sertoli cell-only syndrome, Del Castillo syndrome, germ cell aplasia) – rzadki zespół objawiający się niepłodnością męską. Stwierdzany na podstawie badania histopatologicznego wycinka pobranego podczas biopsji jąder.

  Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele, ang. varicocele) – nieprawidłowe poszerzenia światła naczyń żylnych powrózka nasiennego. Żylaki powrózka nasiennego są jedną z najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności, odpowiadając za jej 12 do 40% przypadków, gdyż zwiększony przepływ krwi w tej okolicy i co za tym idzie podniesienie temperatury powoduje zwolnienie wytwarzania plemników i zmniejszenie ich liczby. Dawca nasienia (także dawca spermy) – mężczyzna, który oddaje próbkę swojej spermy celem wykorzystania zawartych w niej plemników do zapłodnienia metodą in vitro bądź inseminacji domacicznej komórek jajowych kobiety, która nie może (niepłodność) bądź nie ma z kim (samotność) począć dziecka. Pojęcie to może także opisywać mężczyznę zgadzającego się na stosunek z samotną, obcą mu kobietą zamierzającą począć, urodzić i wychować dziecko bez jego udziału. Mężczyzna taki jest odpowiednikiem matki zastępczej.

  Naprotechnologia (NaProTECHNOLOGIA) − metoda, mająca monitorować i utrzymywać zdrowie układu rozrodczego kobiet, stworzona przez Thomasa W. Hilgersa w 1991 roku. Oparta jest głównie na naturalnych metodach planowania rodziny, które są dopuszczalne m.in. przez Kościół katolicki. Metoda stawia nacisk na naukę umiejętności rozpoznawania własnej płodności przez małżonków starających się o potomstwo. Jest adresowana do pacjentów, których niepłodność jest uleczalna i daje się korygować medycznie, czyli do ok. 40% niepłodnych par (nie będą to więc kobiety z niewydolnością jajników, niedrożnością jajowodów czy mężczyźni). Wnętrostwo (łac. cryptorchidismus) – wada rozwojowa u noworodków męskich, polegająca na niewłaściwym umieszczeniu jednego lub obu jąder w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym zamiast w mosznie. Niezstąpienie jąder grozi ich przegrzaniem, co sprzyja powstawaniu nowotworów jądra oraz może doprowadzić do zatrzymania produkcji plemników, czego skutkiem jest niepłodność.

  Ginekologia – dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych. Ściśle związana z położnictwem. Klomifen – organiczny związek chemiczny, lek hormonalny z grupy selektywnych modulatorów receptora estrogenowego. Jego działanie polega na blokowaniu efektów żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Wskazany w leczeniu niepłodności z powodu zaburzeń owulacji. Stosowany również przez osoby używające farmakologicznego dopingu wydolnościowego w celu złagodzenia jego skutków ubocznych.

  Zespół wielotorbielowatych jajników (łac. syndroma ovariorum policysticum, ang. polycystic ovary syndrome, PCOS) – zaburzenie endokrynne, który dotyka 10–15% kobiet w okresie reprodukcyjnym. Występuje wśród wszystkich ras i narodowości i jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym u kobiet w wieku rozrodczym, a także najczęstszą przyczyną niepłodności. Objawy oraz stopień ich nasilenia różnią się bardzo pomiędzy kobietami. Przyczyny zespołu są nieznane, ale wiadomo, że insulinooporność (często wtórna do otyłości) jest silnie powiązana z PCOS (wykazuje wysoki stopień korelacji).

  Bruceloza psów – groźna choroba zakaźna psów wywoływana przez bakterię Gram-ujemną Brucella canis.
  U samców choroba ta powoduje zapalenie jąder i najądrzy, co w konsekwencji prowadzi do niepłodności. W ostrych przypadkach powoduje nawet zanik jąder. W przypadku suk doprowadza do poronień, co w konsekwencji doprowadza do długotrwałego wycieku z dróg rodnych trwający nawet do 6 tygodni. W krańcowych przypadkach doprowadza do niepłodności. Choroba ta może pojawiać się u psów bez żadnych widocznych objawów. Nosiciele tych zarazków mogą zaś rozsiewać je i zakażać innych.
  Do zakażenia może dojść przez kontakt błon śluzowych z wydzieliną z pochwy, z moczem, czy też z nasieniem jak również z poronionymi płodami.

  Bariera reprodukcyjna, bariera rozrodcza, czy też bariera niepłodności – w biologii i teorii ewolucji, przeszkoda uniemożliwiająca płciową międzygatunkową wymianę informacji genetycznej, która wynika z nadprogowej odmienności genomów. Estrogeny - grupa hormonów płciowych, do których zalicza się estradiol, estron i estriol. Estrogeny są nazywane hormonami żeńskimi i najważniejszą rolę odgrywają w organizmie kobiet, ale są też niezbędne dla mężczyzn - ich niedobór w jądrach może powodować bezpłodność.

  Dodano: 11.09.2010. 21:34  


  Najnowsze