• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekspert: oglądanie filmów w 3D nie jest szkodliwe

  25.02.2012. 11:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese, faworyt tegorocznych Oscarów to kolejny film zrealizowany w popularnej technologii 3D. "Filmy 3D nie są szkodliwe dla narządu wzroku, jeśli tylko oglądamy je w umiarkowanym stopniu" - powiedział PAP prof. Jerzy Szaflik, konsultant krajowy ds. okulistyki. 

  Co piąty widz pytany przez PricewaterhouseCoopers twierdził, że oglądanie wideo 3D go męczy. Niektóre osoby twierdzą, że podczas oglądania obrazów trójwymiarowych mają kłopoty z ostrością wzroku. Skarżą się na łzawiące i piekące oczy, na bóle i zawroty głowy, odczuwają nawet nudności i zmęczenie. Tymczasem coraz więcej filmów oglądamy w technologii 3D, tegoroczne Oscary i liczne nominacje dla filmu "Hugo i jego wynalazek" wskazują na rosnącą popularność tej technologii.

  Prof. Szaflik uważa, że obrazy 3D mogą mieć negatywny wpływ dopiero wtedy, gdy oglądamy je bez przerwy podczas ponad 3-4 godzinnych seansów. Dyskomfort mogą odczuwać jedynie osoby z wadą wzroku, cierpiące na astygmatyzm (niezborność oka powodująca nieostre widzenie niezależnie od odległości od oglądanego przedmiotu).

  ,,Nie widzę też powodu dla którego obrazów w technologie 3D nie mogłyby oglądać dzieci, oczywiście pod warunkiem, że nie robią tego nadmiernie długo i zbyt często" - podkreśla prof. Szaflik. Jego zdaniem, podczas oglądania trójwymiarowych filmów mogą się ujawnić jedynie ukryte wady wzroku.

  Prof. Martin Banks z Uniwersytetu Kalifornijskiego ostrzega, że bóle głowy i oczu mogą powodować obrazy 3D oglądane na małych mobilnych aparatach, takich jak smartfony i tablety. Jego zdaniem, wynika z to tego, że oczy muszą jednocześnie skupić się na ekranie i treści znajdującej się w innej odległości.

  Uczony przyznaje, że konieczne są dalsze badania. Dodaje też, że nie prowadzono badań na dzieciach.

  Zrealizowany w technologii 3D film familijny "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese to faworyt tegorocznych Oscarów. Obraz otrzymał najwięcej nominacji, m.in. w kategoriach najlepszy pełnometrażowy film fabularny, reżyseria, zdjęcia, scenariusz adaptowany i muzyka. Bohaterem filmu jest sierota mieszkająca w korytarzach ukrytych w murach paryskiego dworca.

  Filmem trójwymiarowym, który zapisał się w historii nagród przyznawanych przez Akademię, był "Avatar" (2009). Obrazowi z gatunku science fiction w reżyserii Jamesa Camerona przyznano w 2010 r. trzy Oscary: za najlepszą scenografię, zdjęcia i efekty specjalne. "Avatar" zarobił więcej od kasowego "Titanica" i stał się najbardziej dochodowym tytułem w historii kina. Film opowiada historię sparaliżowanego byłego komandosa, który dostaje szansę odzyskania zdrowego ciała. Aby powrócić do zdrowia, musi wziąć udział w specjalnym programie militarnym o nazwie Avatar.

  Iluzję głębi obrazu w filmach 3D uzyskuje się poprzez zestawienie dwu różnych obrazów. Technologia wykorzystuje właściwość ludzkiego wzroku polegającą na tym, że prawe i lewe oko odbierają w inny sposób docierający do nich obraz. Aby stworzyć film w trójwymiarze, można np. rejestrować obraz przez dwie kamery.

  PAP - Nauka w Polsce

  zbw/ mce/ mlu/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  TV 2 - największa komercyjna stacja telewizyjna w Norwegii. Ponad 30% Norwegów podczas oglądania telewizji ogląda właśnie TV2. Dogging – angielski eufemizm określający podejmowanie aktywności seksualnej w miejscach publicznych (takich jak park lub kino) lub oglądanie osób podejmujących taką aktywność (stąd powiązanie z voyeuryzmem i ekshibicjonizmem). Osoby biorące udział w doggingu mogą być oglądane przez przypadkowych widzów lub przez osoby zaproszone przez internet. Wideo na życzenie (skrót VoD lub VOD; ang. Video on Demand - wideo na żądanie), pot. także oglądanie na żądanie — usługa zezwalająca na oglądanie nadawanego materiału filmowego lub słuchanie nadawanego nagrania dźwiękowego w wybranym przez kogoś czasie, późniejszym niż czas emisji. Nadawana (także "na żywo") audycja może być dzięki temu przesunięta w odbiorze dla pojedynczego widza i słuchacza.

  Film 3D (film trójwymiarowy) – szereg technik, w których dzięki różnorodnej technologii uzyskuje się iluzję głębi ruchomych obrazów. Główną techniką pozwalającą na uzyskanie wrażenia głębi jest przedstawienie obserwatorowi dwóch różnych obrazów prawemu i lewemu oku. Hugo i jego wynalazek (ang. Hugo) – amerykański film przygodowy z 2011 roku w reżyserii Martina Scorsese stworzony na podstawie książki Wynalazek Hugona Cabreta Briana Selznicka.

  PiP (ang. Picture in Picture) – funkcja spotykana w telewizorach polegająca na tym, że podczas oglądania programu pochodzącego z jednego źródła (kanału) można jednocześnie oglądać w małym okienku to, co jest emitowane w innym kanale. Avatar – amerykański film z 2009 roku z gatunku science fiction. Twórcą, scenarzystą i reżyserem filmu jest James Cameron, który swój poprzedni film fabularny nakręcił 12 lat wcześniej. Film został stworzony w technice trójwymiarowej. Światowa premiera odbyła się 18 grudnia 2009, a do polskich kin trafił on 25 grudnia 2009. Avatar jest najbardziej dochodowym filmem w historii kina.

  Half-Life TV (częściej jako HLTV) – platforma stworzona przez Valve Software w 2001 roku, pozwalająca na nadawanie rozgrywek z gier opartych na silniku gry Half-Life. Obsługiwane gry to Counter-Strike, Counter-Strike: Condition Zero i Day of Defeat. Valve z czasem rozszerzyło tę technologię o wsparcie dla gier bazujących na silniku Source (SourceTV). Technologia pozwala oglądającym na widok z lotu ptaka na pole gry (mapę) i oglądanie rozwoju wydarzeń. Aktualny rekord osób jednocześnie oglądających jedną rozgrywkę to 39 500 osób oglądających finały Cyberathlete Professional League w 2004 roku. W oglądaniu rozgrywek mogą pomagać serwery proxy, dzięki czemu główny serwer, z którego pochodzi dana relacja, nie jest nadmiernie obciążony.

  Dodano: 25.02.2012. 11:47  


  Najnowsze