• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europejska nagroda dla Polski za walkę z rakiem szyjki macicy

  27.01.2010. 19:03
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Polska została pochwalona za program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. 27 stycznia w Parlamencie Europejskim przedstawiciele polskiego Ministerstwa Zdrowia odbierają nagrodę "Perły mądrości" przyznawaną przez Europejskie Stowarzyszenie do Walki z Rakiem Szyjki Macicy, przy okazji dwudniowej konferencji na temat tej choroby.

  Polski projekt został wyróżniony spośród 17 zgłoszonych z całej Europy.

  "To jest wyraz uznania, ale też zachęta dla nas. Bo im szybciej rak jest wykryty, tym łatwiej się go leczy, a stany przedrakowe leczy się w stu procentach. Kobiety mogą wrócić do pracy, do rodziny, zachodzić w ciążę i rodzić dzieci. A jak jest za późno - to tylko rozłożyć ręce i łzy wylewać" - powiedział PAP koordynator nagrodzonego programu prof. dr hab. Marek Spaczyński, który przyjechał do Brukseli, by odebrać nagrodę wraz z Markiem Twardowskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia.

  "Pocieszające jest, że z roku na rok liczba Polek biorących udział w badaniu jest większa" - podkreślił Twardowski. Jak dodał, z istniejącego od 2005 roku programu skorzystało prawie 30 proc. kobiet spośród 9-milionowej grupy docelowej w wieku 25-59 lat. W samym 2009 roku z programu skorzystało około 880 tys. Polek. Wykryto ponad 24 tys. przypadków nieprawidłowości.

  Celem "Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy", którego organizatorem jest resort zdrowia, jest obniżenie poziomu zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy. Nowotwór ten znajduje się na piątym miejscu jako przyczyna zachorowań i na siódmym jako przyczyna zgonów nowotworowych w Polsce. Założeniem nagrodzonego programu jest objęcie badaniami cytologicznymi kobiet raz na trzy lata.

  Bezpłatne badania cytologiczne świadczą zakłady opieki zdrowotnej w całej Polsce, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. W marcu 2007 roku Fundusz rozpoczął wysyłkę imiennych zaproszeń na badania cytologiczne.

  "Imienne zaproszenia dyscyplinują. Każdy się zastanowi, kiedy był ostatni raz u lekarza" - powiedział prof. Spaczyński.

  Nie oznacza to, że z bezpłatnych badań nie mogą skorzystać kobiety, które takiego zaproszenia nie otrzymały. Jeśli kobieta znajduje się w grupie objętej programem, sama powinna zgłosić się na badanie. Skierowanie nie jest potrzebne.

  Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym. W Polsce jest drugim co do częstotliwości występowania nowotworem narządów płciowych u kobiet do 45. roku życia. Co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Oznacza to, że z dziesięciu kobiet, u których codziennie wykrywa się ten nowotwór, pięć umiera.

  Dane epidemiologiczne o zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w naszym kraju, w porównaniu z innymi państwami Europy, są alarmujące. Kobiety dzięki regularnym badaniom cytologicznym mogą zmienić te statystyki.

  Misją Europejskiego Stowarzyszenia do Walki z Rakiem Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Association), które przyznało nagrodę, jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie raka szyjki macicy oraz propagowanie polityki zdrowotnej. Do ECCA należą organizacje, instytucje i osoby prywatne z całej Europy. Obecnie wśród członków ECCA jest ponad 100 instytucji (towarzystwa medyczne, onkologiczne, organizacje badawcze i stowarzyszenia pacjentów) z 34 krajów i ponad 1000 członków indywidualnych z 40 krajów.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rak szyjki macicy (łac. carcinoma cervicis uteri, ang. cervical cancer) – pierwotny nowotwór złośliwy szyjki macicy. Inwazyjnego raka szyjki macicy poprzedza stan zwany wewnątrznabłonkową neoplazją szyjki macicy (ang. cervical intraepithelial neoplasia, CIN, dawniej określany jako dysplazja szyjki macicy albo rak przedinwazyjny). CIN może ulegać progresji do raka inwazyjnego, sama nie stanowiąc zagrożenia dla zdrowia kobiety; stąd tak istotne jest wczesne wykrycie tych zmian w badaniu cytologicznym rozmazu z pochwowej części szyjki macicy. Zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka (HPV) jest koniecznie do rozwinięcia się raka szyjki macicy prawie we wszystkich przypadkach. Dwa typy wirusa: 16 i 18 są odpowiedzialne za około 70% przypadków raka szyjki macicy. Konizacja szyjki macicy – metoda diagnostyczna lub diagnostyczno-lecznicza wycięcia stożka tkanki z części pochwowej szyjki macicy. Rutynowo wykonuje się po niej wyłyżeczkowanie kanału szyjki. Wskazaniem do konizacji jest nieprawidłowy obraz cytologiczny, nieprawidłowy obraz histologiczny pobranego wcześniej bioptatu części pochwowej szyjki lub nieprawidłowy wynik kolposkopii. Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego – jest to szczepionka przeciwko wirusom HPV 16 i 18 (szczepionka dwuwalentna i czterowalentna), czyli najbardziej onkogennymi typami wirusa, odpowiedzialnymi za zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy i raka prącia, oraz przeciwko wirusowom HPV 6 i 11 (tylko szczepionka czterowalentna), odpowiedzialnymi za powstawanie kłykcin kończystych..

  Skala Bishopa określa dojrzałość szyjki macicy do porodu naturalnego. Ocenia: położenie szyjki, konsystencję, ułożenie części przodującej płodu, rozluźnienie, rozwarcie. Perimetrium (zwane również omaciczem) – błona surowicza zbudowana z nabłonka jednowarstwowego płaskiego (mesothelium). Jest to część otrzewnej, która pokrywa powierzchnię tylną odcinka nadpochwowego szyjki, cieśń, trzon, dno macicy oraz następnie powierzchnię przednią trzonu, skąd nie dochodząc do szyjki macicy na wysokości cieśni przerzuca się na pęcherz moczowy. Perimetrium leży na cienkiej warstwie tkanki łącznej włóknistej, przechodzącej z jednej strony w tkankę luźną więzadła szerokiego macicy, z drugiej łączącej się z błoną mięśniową macicy.

  Objaw Pschyrembla – objaw wczesnej ciąży polegający na zmianie w konsystencji szyjki macicy wyczuwalnej przez ginekologa w badaniu per vaginam. Środkowa część szyjki tworzy w tym czasie twardy walec, a zewnętrzna część pozostaje miękka. Objaw opisał niemiecki ginekolog Willibald Pschyrembel; w piśmiennictwie niemieckim można spotkać nazwę Stock-Tuch-Zeichen (co w wolnym tłumaczeniu oznacza objaw "pałki i chustki"). Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus) – wirus z rodziny papillomawirusów. Istnieje około 100 typów tego wirusa, z których część może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, część powstawania łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych, a część nowotworów złośliwych jak rak szyjki macicy i rak prącia.

  Historia powstania organizacji Kwiat Kobiecości jest nieodłącznie związana z chorobą nowotworową jej założycielki. Ida Karpińska w 2003 roku wygrała walkę z rakiem szyjki macicy. Żyje, ponieważ regularnie, co roku, wykonywała cytologię – „Taki mały prezent życia”. Indukcja porodu, wzniecenie porodu – sztuczne wywołanie czynności skurczowej macicy u ciężarnej, mające na celu urodzenie dziecka drogami natury. Przez preindukcję rozumie się farmakologiczne lub fizyczne postępowanie mające na celu przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy.

  Jade Goody (ur. 5 czerwca 1981 w Londynie, zm. 22 marca 2009 w Essex) – uczestniczka brytyjskiej wersji reality show Big Brother z 2002. Zmarła na raka szyjki macicy, a jej walka z chorobą była szeroko komentowana przez media na całym świecie.

  Świętokrzyskie Centrum Onkologii – lecznica w Kielcach, jedna z nowocześniejszych w Polsce. Prowadzi badania skriningowe, których celem jest jak najwcześniejsze wykrywanie nowotworów piersi, szyjki macicy i prostaty.

  Więzadło podstawowe macicy (łac. ligamentum cardinale uteri), zwane także troczkiem macicy (łac. retinaculum uteri) jest tkanką łączną przymacicza wzmocniona pasmami mięśniowymi, naczyniami i nerwami. Więzadła odchodzą z prawej i lewej strony, głównie z szyjki macicy i kierują się do ściany bocznej miednicy mniejszej. Stanowi część środkową łącznotkankowej płyty naczyniowo-nerwowej. Łyżeczkowanie (wyłyżeczkowanie, frakcjonowane skrobanie lub abrazja) ścian kanału szyjki macicy i jamy macicy, pot. skrobanka (łac. abrasio endocervix et uteri, excochleatio) – operacja polegająca na rozszerzeniu szyjki macicy i usunięciu zawartości macicy. Wymaga wykonania znieczulenia ogólnego. Wykonywana w celach terapeutycznych i diagnostycznych, rzadko jako metoda aborcji w pierwszym trymestrze ciąży. Powikłaniem zabiegu może być zespół Ashermana (powstanie zrostów w obrębie macicy); ryzyko wynosi 30,9% po wykonaniu łyżeczkowania w przypadku poronienia, a 25% po wykonaniu łyżeczkowania 1–4 tygodnie po porodzie. Regeneracja endometrium po łyżeczkowaniu może trwać do 5 dni.

  Dodano: 27.01.2010. 19:03  


  Najnowsze