• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europejska premiera nowego monitora Barco na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

  03.12.2008. 17:52
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Dla radiologów, specjalistów od obrazów medycznych, personelu medycznego i nie tylko, wszechstronny 20-calowy monitor z 2 milionami pikseli, szerokimi kątami widzenia oraz technologią BLOS zapewniającą stałą jasność w całym okresie użytkowania - to charakterystyka nowego monitora medycznego LCD Barco MDRC-2120. Europejska premiera monitora miała miejsce 20 listopada br. podczas konferencji o obrazowaniu medycznym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

  Urządzenie należy do rodziny nowych monitorów referencyjnych Barco i przeznaczone jest nie tylko do przeglądania zdjęć oraz trójwymiarowych wizualizacji medycznych, ale także innych niż medyczne danych i multimediów. Równie dobrze sprawdzi się w stacji diagnostycznej radiologów, co w laboratorium, na ostrym dyżurze, chirurgii, podczas intensywnej terapii, w prywatnej praktyce, czy pokoju konsultacyjnym. Monitor zgodny jest ze standardem DICOM, co gwarantuje zachowanie odpowiedniej skali szarości, lepsze odwzorowanie obrazów medycznych i co za tym idzie, zwiększa poprawność stawianych prze lekarzy diagnoz.

  Barco MDRC-2120 obsługuje rozdzielczość 1600x1200 pikseli, pionowe i poziomie kąty widzenia wynoszą 178 stopni, jasność 300 cd/m², a kontrast 700:1. Monitor wyróżnia m.in. zastosowanie technologii BLOS (Backlight Output Stabilization), która przyspiesza gotowość do pracy monitora, zapewnia stałą jasność i spójność obrazu w całym okresie użytkowania. Urządzenie ma rozwiązania zwiększające żywotność, zmniejszające zużycie energii i ułatwiające jego obsługę oraz 5-letnią gwarancję. Monitor automatycznie przechodzi w stan spoczynku, gdy nie jest używany, wyposażony jest w solidny, odporny na nadmierną eksploatację panel LCD, który można łatwo obracać w pionie i poziomie (tryb panoramiczny lub portretowy) oraz przesuwać do góry i na dół. Wraz z monitorem oferowany jest system MediCal QAWeb, oprogramowanie do dokładnej kalibracji obrazu.

  "Co wielokrotnie podkreślano na konferencji i czego przykładem jest nowy monitor, przejście na radiologię cyfrową, niezaprzeczalnie korzystniejszą dla lekarzy i pacjentów od starszej analogowej wersji, nie musi wiązać się z gigantycznymi kosztami. To inwestycja, która zaowocuje zwiększeniem efektywności leczenia, komfortu pracy lekarzy i pacjentów. Przykład placówek nie tylko z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, ale także niektórych krajów Europy Środkowej, znacznie bardziej zaawansowanych w cyfrowej medycznej rewolucji od Polski pokazuje, że korzyści szybko zrekompensują nakłady", - podsumowuje Patrick Salenbien, Manager Emerging Markets at Barco n.v.

  Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć na żywo zdjęcia medyczne wyświetlane przy użyciu przeglądarek medycznych firmy Pixel na wielkoformatowych monitorach LCD serii HD oraz 19-calowym monitorze przeznaczonym na salę operacyjną. Oprócz monitorów Barco, swoje nowości pokazała firma NEC. Wśród nich znalazły się m.in. para monitorów medycznych do cyfrowej mammografii 5MP, para monitorów monochromatycznych 3MP, przeglądowe monitory serii 90 skalibrowane według standardu DICOM. Ponadto duży ekran do sali operacyjnej NEC MultiSync 4020, wielkoformatowy ekran DICOM-owy - NEC Multeos oraz DICOM-owe projektory medyczne NEC-a serii NP - NP3151, NP901, NP905.

  Spośród zaprezentowanych technologii na uwagę zwracał monitor Barco Coronis Fusion 6MP (widoczny na zdjęciu obok), pierwszy na świecie 30-sto calowy diagnostyczny, kolorowy monitor LCD obsługujący rozdzielczość 3280 x 2048, gwarantującą 6 milionów pikseli. Urządzenie, dedykowane w szczególności do systemów archiwizowania i transmisji obrazów (PACS), pozwala na analizę z największa dokładnością zdjęć CT, MR, echo czy też klisz radiologicznych, znacznie ułatwiając pracę m.in. radiologom i rentgenelogom. Dzięki wykorzystaniu najnowszej wersji zaawansowanej technologii LCD - In-Plane Switching - IPS-Pro (odmiany TFT LCD, charakteryzującej się równoległym ułożeniem ciekłych kryształów w jednej płaszczyźnie w komórkach ekranu), umożliwił wygenerowanie o ok. 50 proc. wyższego kontrastu i jasności, niż dotychczasowe rozwiązania, zapewniając większe kąty widzenia i żywsze kolory.

  Konferencja o najnowszych trendach technologicznych i prawnych w obrazowaniu medycznym, była szansą na wymianę poglądów z wybitnymi postaciami polskiej radiologii. Spotkanie miało na celu uświadomienie praktykom medycyny korzyści z użycia najnowszych rozwiązań teleinformatycznych. Lekarze radiolodzy, specjaliści od obrazowania i przedstawiciele firm zajmujących się sprzedażą i integracją rozwiązań z dziedziny medycyny cyfrowej, oprócz najnowszych technologii, mogli zapoznać się także z prawnymi aspektami inwestowania w zaawansowany sprzęt do obrazowania medycznego.

  Organizatorami wykładów byli: II Zakład Radiologii Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Pracownia MR Laboratorium Obrazowania Biologicznego i Medycznego CZT BIM, specjalizowany dystrybutor rozwiązań IT Veracomp SA, oraz wiodący na świecie producenci monitorów medycznych Barco i NEC Display Solutions. W spotkaniu uczestniczyli również firma Pixel Technology, producent oprogramowania oraz firma Timko, producent mammografów. Głównym patronem medialnym była Openmedica.pl, pozostałymi zaś Medicina Futura, PrawoiMedycyna.pl, Servis.pl, oraz Wydawnictwo Termedia.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Monitor Control Command Set (MCCS) – standard opracowany przez VESA. Jego celem jest zdefiniowanie zestawu rozkazów do sterowania parametrami obrazu w monitorze komputerowym (lub wyświetlaczu LCD w zintegrowanym z notebookiem). Standard MCCS umożliwia ustawianie parametrów monitora poprzez dowolny protokół komunikacyjny nawiązany między komputerem a monitorem. Parametry monitora, które można ustawić korzystając ze standardu MCCS to między innymi: jasność, kontrast, pozycja obrazu, regulacja zniekształceń obrazu. Producenci monitorów ze standardem MCCS często dołączają do swoich produktów aplikacje sterujące parametrami monitora np. Magic Tune Samsunga. Osirix – oprogramowanie do przetwarzania obrazów przeznaczone do pików w formacie DICOM (.dcm) powstającym w obrazowaniu medycznym (MRI, CT, PET, PET-CT, SPECT-CT, USG). Jest zgodne ze standardem DICOM (dane komunikacyjne oraz w formacie obrazów). Osirix ma możliwość pobierania obrazów transferowanych przez protokół komunikacyjny DICOM z każdej modalności PACS (C-STORE, SCP/SCU oraz Query/Retrieve: C-MOVE SCU/SCP, C-GET SCU/SCP). Rozdzielczość ekranu – jeden z parametrów trybu wyświetlania, parametr określający liczbę pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie w bieżącym trybie pracy monitora komputerowego, telewizora a także każdego innego wyświetlacza, którego obraz budowany jest z pikseli. Rozdzielczość wyraża się w postaci liczby pikseli w poziomie i w pionie. Rozdzielczość w poziomie składa się z pionowych linii, natomiast w pionie z poziomych linii.

  DICOM, Digital Imaging and Communications in Medicine (Obrazowanie Cyfrowe i Wymiana Obrazów w Medycynie) - norma opracowana przez ACR/NEMA (American College of Radiology / National Electrical Manufacturers Association) dla potrzeb ujednolicenia wymiany i interpretacji danych medycznych reprezentujących lub związanych z obrazami diagnostycznymi w medycynie. DICOM znajduje zastosowanie głównie w przetwarzaniu obrazów tomografii komputerowej (TK/CT), tomografii rezonansu magnetycznego (MRI), pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), cyfrowej angiografii subtrakcyjnej (DSA), cyfrowej radiografii konwencjonalnej (CR), radiografii cyfrowej (DR) oraz wszystkich wykorzystujących technologie cyfrowe badań o wysokiej rozdzielczości obrazu. Dane w formacie DICOM mają dużą objętość, wymagają specjalnego oprogramowania i sprzętu komputerowego a także łączy o wysokiej przepustowości, za to pozwalają zachować wysoką jakość obrazu. Stosowanie normy DICOM umożliwia m.in. funkcjonowanie teleradiologii. Microsoft Windows MultiPoint Server – system operacyjny firmy Microsoft przeznaczony głównie dla szkół. Pozwala korzystać z komputera jednocześnie przez wiele osób, za pomocą wielu myszy, klawiatur oraz monitorów (możliwe jest także dzielenie monitora).

  Analiza kosztów-efektywności stosowana jest w ocenie technologii medycznych i obejmuje identyfikację, pomiar oraz porównanie kosztów oraz wyników zdrowotnych dwóch lub więcej interwencji medycznych. Monitor odsłuchowy (także monitor sceniczny, potoczna nazwa odsłuch) – rodzaj kolumn głośnikowych, stosowanych na scenie podczas koncertów. Monitory są ustawiane w kierunku muzyków, umożliwiając im lepszą kontrolę występu, poprzez słyszenie nie tylko własnego wokalu bądź instrumentu, lecz także pozostałych członków zespołu, by móc zgrać się z nimi harmonicznie i rytmicznie. Od monitorów scenicznych wymaga się ponadto, by miały nienarzucający się wygląd i niski profil, oraz by w jak najmniejszym stopniu zasłaniały muzyków na scenie. W realizacjach telewizyjnych spotyka się monitory w przezroczystych obudowach wykonanych z plexiglassu.

  Interfejs (spolszczenie angielskiego słowa interface, które na polski bywa tłumaczone jako styk, żartobliwie międzymordzie) — w informatyce i elektronice urządzenie pozwalające na połączenie ze sobą dwóch innych urządzeń, które bez niego nie mogą ze sobą współpracować. Czasami jako interfejs określa się elementy wystające z urządzenia na zewnątrz, w które można włączyć inne urządzenia lub wtyczki. Aby dwa urządzenia mogły działać razem muszą mieć zgodne (kompatybilne) interfejsy. Interfejsem może być kabel łączący dwa urządzenia, ale zarówno wtyczki na tym kablu jak i pasujące do nich gniazda są również interfejsami. Gniazdo na płycie głównej komputera jest interfejsem, w który wkłada się np. kartę graficzną, ale i sama karta jest interfejsem umożliwiającym współpracę monitora z resztą systemu komputerowego. Sam monitor jako całe urządzenie, to także interfejs, a posiada on swój własny interfejs w postaci ekranu. Pokrętła sterujące monitorem, a obecnie coraz częściej panel sterujący z przyciskami to drugi, obok ekranu, interfejs monitora. Krosownica wizyjna – urządzenie systemu STVD, które przesyła sygnał wizyjny z kamer do monitorów lub multiplekserów. Krosownice różnią się między sobą ilością wejść i wyjść wizyjnych. Popularne krosownice mają 48 wejść dla kamer i 8 wyjść dla monitorów. Funkcje krosownic są programowane z własnych klawiatur lub z rezerwowego komputera, przy wykorzystaniu menu wyświetlanego na ekranie monitora lub komputera.

  Tryb monochromatyczny - jest to forma prezentacji obrazu wytworzonego przez komputer na ekranie monitora komputerowego. W tym trybie istnieje jedynie informacja o braku lub istnieniu piksela, więc jest to tryb jednokolorowy. Często uważa się, że jest to obraz czarno-biały, ale kolor piksela jaki jest wyświetlany zależy od używanego monitora. Bardzo często używało się monitorów rubinowych lub zielonych. Słowo pochodzi od mono, określającego pojedynczy, i chroma - kolor.

  Zmieniacz obrazu, zmieniacz wideo (ang. video switcher) - urządzenie przełączające stosowane systemach CCTV, które pozwala na dołączenie w wybranym momencie czasu sygnał z jednej kamery do wejścia monitora wizji. Przełączenie może być dokonywane ręcznie lub automatycznie w zaprogramowanym czasie, albo też zdalnie za pomocą pilota. Zmieniacze mają zazwyczaj 2, 4, 8, 12, lub 16 wejść oraz 1 lub 2 wyjścia do podłączenia monitora.

  Apple Cinema Display – seria płaskich monitorów wprowadzonych we wrześniu 1999 roku przez firmę Apple. Początkowo sprzedawane były obok starszej linii monitorów Studio Displays będąc jej następcą. Motorola KRZR K1 – telefon komórkowy z klapką firmy Motorola, wprowadzony w na rynek polski w styczniu 2007. Telefon ma nowy design, został oszklony. KRZR jest w pewnym sensie kontynuacją modelu Motorola RAZR V3, gdyż jest równie cienki jak starszy RAZR. Telefon jest wyposażony w dwa kolorowe wyświetlacze, zewnętrzny 96x80 pikseli 65tys. kolorów, oraz wewnętrzny 176x220 pikseli odzwierciedlający 262 tys. barw. Motorola KRZR ma 20 MB wbudowanej pamięci, którą można rozszerzać za pomocą kart MicroSD (Trans Flash) do 8 GB. Telefon ma wbudowany aparat cyfrowy o rozdzielczości 2 MP (1600x1200 pikseli), który może nagrywać filmy. Zoom aparatu pozwala na zbliżenia do 8 razy. Telefon komunikuje się z innymi urządzeniami za pomocą technologii Bluetooth, ma opcję WAP 2.0, wbudowaną przeglądarkę XHTML oraz obsługuję konta e-mail. Telefon jest czterozakresowy (850/900/1800/1900), komunikuje w technologii GPRS oraz EDGE. W telefonie znajduje się bateria Li-Ion, która pozwala na 300 godzin pracy oraz 360 minut rozmowy (według producenta). Telefon obsługuję aplikację platformy JAVA oraz odtwarza pliki MP3. Telefon występuje w kilku wersjach kolorystycznych: w wersji niebieskiej, czarnej, srebrnej, czerwonej oraz złotej.

  Dodano: 03.12.2008. 17:52  


  Najnowsze