• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gdy brakuje tchu - happening w Warszawie

  27.02.2012. 07:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Happening edukacyjny pod hasłem "Gdy brakuje tchu" na temat nadciśnienia płucnego odbędzie się 28 lutego we wtorek w centrum Warszawy (przy wejściu do Metra Centrum) w godzinach od 12.00 do 14.00.

  Organizatorem spektaklu jest Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół. Odbędzie się ono z okazji Międzynarodowego Dnia Chorób Rzadkich, które od pięciu lat obchodzone jest 29 lutego.

  "Nadciśnienie płucne to rzadka, ale wyjątkowo ciężko przebiegającą choroba" - wyjaśnia Piotr Manikowski, prezes Stowarzyszenia. Wywołuje je wysokie ciśnienie krwi w tętnicach płucnych. Jednym z jego objawów jest brak tchu. Tak samo objawia się również nadciśnienie tętnicze krwi, ale w przypadku nadciśnienia płucnego chorym brakuje tchu prawie przez cały czas, nie tylko podczas większego wysiłku fizycznego.

  Według Manikowskiego, osoby chore na nadciśnienie płucne czują się we własnym ciele jak w więzieniu. Trudności sprawiają im nawet zwykłe codzienne czynności.

  Objawy i nasilenie choroby zależy od rodzaju nadciśnienia płucnego. Jednym z nich jest tętnicze nadciśnienie płucne. To rzadka choroba, dotykająca jedynie 50 osób na milion mieszkańców, ale jej śmiertelność jest wyższa niż niektórych nowotworów, takich jak rak piersi i rak jelita grubego.

  Osoby cierpiące na tę chorobę często zdane są na pomoc innych ludzi na spacerach, gdy wchodzą po schodach, a nawet podczas ubierania się. Typowe objawy tej choroby to duszności, sine usta i zmęczenie, często mylone z astmą lub innymi chorobami, przez co postawienie właściwej diagnozy trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

  Ponieważ nadciśnienie płucne szybko może postępować, skuteczność leczenia często zależy od wczesnego jej wykrycia. Dostępne metody terapii umożliwiają wydłużenie czasu aktywności fizycznej, podnoszą sprawność i jakość życia chorym oraz przedłużają im życie. Ponad połowa nieleczonych pacjentów cierpiących umiera w ciągu dwóch lat.

  W Polsce prowadzony jest program terapeutyczny finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Objęci są nim pacjenci zakwalifikowani do III i IV klasy ciężkości objawów niewydolności serca (według skali NYHA stworzonej przez Nowojorskie Towarzystwo Kardiologiczne - New York Heart Association).

  Są to chorzy ze znacznym ograniczeniem aktywności fizycznej, gdy trudności sprawia im nawet najmniejszy wysiłek, jak mycie i ubieranie się. Do IV klasy zaliczani są pacjenci, którzy nie są w stanie podjąć już żadnej aktywności fizycznej.

  PAP - Nauka w Polsce

  zbw/ krf/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Choroba nadciśnieniowa: Choroba nadciśnieniowa to stan stale podwyższonego ciśnienia tętniczego (nadciśnienie tętnicze), które wywołuje szereg reakcji i zmian chorobowych w całym układzie krwionośnym, a także w różnych organach, zwłaszcza w mózgu, nerkach i narządzie wzroku. W chorobie nadciśnieniowej ciśnienie tętnicze utrzymuje się powyżej 140/90 mm Hg i więcej. Nadciśnienie tętnicze oporne (NTO) – postać nadciśnienia tętniczego, w którym nie uzyskuje się docelowych wartości ciśnienia tętniczego krwi, pomimo jednoczesnego stosowania 3 leków hipotensyjnych z różnych grup, stosowanych w optymalnych dawkach, przy czym diuretyki powinny być jedną ze stosownych grup leków. Jako nadciśnienie tętnicze oporne klasyfikuje się też często trudności z obniżeniem ciśnienia skurczowego poniżej 160 mm Hg u pacjentów w podeszłym wieku. Nadciśnienie nerkopochodne – nadciśnienie tętnicze wtórne, spowodowane chorobą miąższu nerek lub zwężeniem tętnic nerkowych (nadciśnienie naczyniowonerkowe).

  Nadciśnienie Tętnicze – oficjalny dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Andrzej Tykarski. Zastępcą redaktora naczelnego jest prof. Danuta Czarnecka. Nadciśnienie naczyniowonerkowe (NNN, ang. renovascular hypertension) – nadciśnienie tętnicze spowodowane przez niedokrwienie nerki i nadmierną aktywację układu RAA. Jest najczęstszą postacią nadciśnienia tętniczego wtórnego o potencjalnie odwracalnej przyczynie, odpowiadając za około 1-2% wszystkich przypadków nadciśnienia tętniczego.

  Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, PTNT – stowarzyszenie medyczne zajmujące się problemami dotyczącymi patofizjologii, rozpoznawania i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także upowszechnianiem wiedzy na ten temat i przeprowadzaniem szkoleń. Nadciśnienie płucne (łac. hypertensio pulmonalis, ang. pulmonary hypertension, PH) – stan, w którym dochodzi do podwyższenia ciśnienia krwi w krążeniu małym (krążenie płucne). Prawidłowe wartości ciśnienia krwi w tętnicy płucnej wynoszą:

  Nadciśnienie złośliwe (łac. hypertonia maligna, ang. malignant hypertension) – ciężka postać nadciśnienia tętniczego przebiegająca z wysokimi wartościami ciśnienia (zazwyczaj 120-140 mmHg rozkurczowego), uszkodzeniem małych naczyń w siatkówce i ostrą, szybko postępującą niewydolnością nerek i serca, a także innych narządów. Hemangiomatoza kapilarna płucna (ang. PCH Pulmonary Capillary Haemangiomatosis) – rzadka choroba charakteryzująca się niekontrolowaną proliferacją naczyń włosowatych w obrębie tkanki płucnej, która może się rozprzestrzeniać na oskrzela, pęcherzyki płucne i większe struktury naczyniowe. Dochodzi w niej do rozlanych krwotoków w pęcherzykach płucnych. Klinicznie manifestuje się w postaci krwioplucia, duszności i występowania objawów nadciśnienia płucnego .

  Zespół Hughesa-Stovina (ang. Hughes-Stovin syndrome) – rzadka choroba o nieznanej etiologii, objawiająca się tętniakami tętnic płucnych i zakrzepicą żył głębokich. Rokowanie jest złe. Chorobę opisali jako pierwsi John Patterson Hughes i Peter George Ingle Stovin w 1959 roku. Zespół Hughesa-Stovina uważany jest niekiedy za wariant choroby Behçeta. Chorują głównie młodzi mężczyźni, w wieku 12-40 lat. Najczęstszymi objawami są krwioplucie, kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej, objawy nadciśnienia płucnego, czasem gorączka i objawy wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego.

  Bosentan (nazwa handlowa Tracleer) – lek sierocy stosowany w leczeniu nadciśnienia płucnego. Jest podwójnym antagonistą receptora endotelinowego (ERA). Został wyprodukowany w szwajcarskiej firmie farmacetycznej Actelion.

  Bosentan (nazwa handlowa Tracleer) – lek sierocy stosowany w leczeniu nadciśnienia płucnego. Został wyprodukowany w szwajcarskiej firmie farmacetycznej Actelion. Nadciśnienie tętnicze, choroba nadciśnieniowa, za (ang.) hipertensja (łac. hypertonia arterialis, niekiedy stosowane skróty HA i AH) – przewlekła choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi zarówno skurczowym (górnym), jak i rozkurczowym (dolnym).

  Dodano: 27.02.2012. 07:40  


  Najnowsze