• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ibuprofen skuteczniej niż paracetamol uśmierza ból miesiączkowy

  23.01.2010. 10:13
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), w tym najbardziej popularny z nich ibuprofen, są skuteczniejsze w łagodzeniu bólu miesiączkowego niż paracetamol - informują naukowcy z Nowej Zelandii na łamach "Cochrane Review". Do zbadania pozostaje jeszcze czy któryś z leków z tej dużej grupy jest bezpieczniejszy lub bardziej skuteczny niż pozostałe.

  Niesteroidowe leki przeciwzapalne w skrócie NLPZ to duża, zróżnicowana pod względem budowy chemicznej grupa leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Do najbardziej znanych NLPZ należą aspiryna, ibuprofen i naproksen. Leki te są często stosowane przez kobiety dla złagodzenia objawów bolesnych miesiączek.
  Na ból miesiączkowy cierpi większość kobiet - według statystyk przypadłość ta dotyka aż 72 proc. pań w wieku od 16 do 49 lat. Przyjmuje się, że ten rodzaj bólu jest spowodowany nadmiernym uwalnianiem hormonów podczas miesiączki, dotyczy to między innymi prostaglandyn.

  Analizę danych przeprowadzono w oparciu o 73 badania z 18 różnych krajów, którymi objęto łącznie 5 156 kobiet. W badaniach porównywano działanie NLPZ z placebo, z paracetamolem i różne NLPZ między sobą.

  Okazało się, że niesteroidowe leki przeciwzapalne, poza aspiryną, są bardzo skuteczne w uśmierzaniu bólu miesiączkowego. W związku z bardzo dużą liczbą testowanych NLPZ nie udało się określić, który z nich jest najbezpieczniejszy lub też najbardziej skuteczny.

  W porównaniu z badaniami na ten temat jakie prowadzono 7 lat temu, wykazano po raz pierwszy, że większość NLPZ działa skuteczniej od paracetamolu, czego wcześniej nie zaobserwowano. Niestety, w porównaniu z placebo, NLPZ charakteryzowały się znaczącym ryzykiem spowodowania skutków ubocznych, takich jak niestrawność, bóle głowy i senność.

  Główny autor pracy Jane Marjoribanks z Cochrane Menstrual Disorders and Subfertility Group w Auckland tłumaczy, że należy informować panie stosujące leki z grupy NLPZ o możliwości wystąpienia tych skutków ubocznych. Podkreśla też, że warto zbadać skuteczność niższych dawek tych leków oraz terapii łączonej - NLPZ z paracetamolem lub innymi rodzajami terapii.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Niesteroidowe leki przeciwzapalne, NLPZ, NSLPZ (ang. Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs, NSAIDs) – to szeroka, niejednorodna grupa leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Ich działanie polega na hamowaniu cyklooksygenazy prostaglandynowej (COX). Nazywane są niesteroidowymi ze względu na strukturę, odmienną od innych leków mających właściwości przeciwzapalne – kortykosteroidów. Fenylobutazon (łac. Phenylbutazonum) − lek o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym, umiarkowanie przeciwbólowym i słabo przeciwgorączkowym oraz antyagregacyjnym, pochodna butylopirazolidyny, należąca do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Celekoksyb, (łac. Celecoxibum) – lek niesteroidowy o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Hamuje działanie enzymu cyklooksygenazy biorącego udział w powstawaniu czynnika odpowiedzialnego za ból i stan zapalny. Hamowanie COX-2 jest ok. 375 razy większe niż COX-1, co tłumaczy korzystną właściwość w zakresie mniejszych objawów ubocznych dotyczących przewodu pokarmowego niż nieselektywne NLPZ.

  Diklofenak – niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Pochodna kwasu aminofenylooctowego o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Ibuprofen (łac. Ibuprofenum) – organiczny związek chemiczny, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), pochodna kwasu propionowego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

  Flurbiprofen (łac. Flurbiprofenum) – niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Pochodna kwasu propionowego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Analgetyk, środek przeciwbólowy – substancja chemiczna prowadząca do analgezji, tzn. zniesienia czucia bólu. Należą do nich substancje o różnej budowie oraz sile i mechanizmie działania. Zgodnie z drabiną analgetyczną dzielą się na leki nieopioidowe oraz słabe i silne leki opioidowe. Do analgetyków opioidowych należą np. tramadol (słaby) i morfina (silny). Wśród środków nieopioidowych stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen oraz inne leki, np. paracetamol.

  Ketoprofen (łac. Ketoprofenum) – organiczny związek chemiczny zbudowany z reszty benzofenonu i kwasu propionowego (mieszanina racemiczna). Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) hamując aktywność zarówno COX-1 jak i COX-2. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (ok. 4x słabsze niż deksketoprofen będący czystym enancjomerem o konfiguracji S). Kwas acetylosalicylowy (łac. Acidum acetylsalicylicum; aspiryna, polopiryna) – organiczny związek chemiczny, acetylowa pochodna kwasu salicylowego. Popularny środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Przy stosowaniu długotrwałym wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Składnik wielu leków złożonych.

  Meloksykam – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny. Stosowany jako lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa przeciwzapalnie poprzez hamowanie aktywności enzymatycznej cyklooksygenazy 2 (COX-2), uczestniczącej w syntezie prostaglandyn. Wykazano, że meloksykam w większym stopniu hamuje aktywność enzymu COX-2 niż COX-1. To preferencyjne hamowanie aktywności COX-2 powoduje, że meloksykam hamuje syntezę prostaglandyn w miejscu toczących się procesów zapalnych, a znacznie słabiej w obrębie przewodu pokarmowego i nerek. Badania kliniczne wykazały mniejszą częstość występowania objawów niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego (włączając w to owrzodzenia, perforacje i krwawienia) podczas stosowania meloksykamu w zalecanych dawkach, niż podczas stosowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

  Naproksen – organiczny związek chemiczny, pochodna kwasu naftalenooctowego o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, zaliczana do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa na zasadzie "wyłączania" (blokowania) hormonów odpowiedzialnych za ból i stany zapalne. Stosowany jest przy uśmierzaniu bólu, a także przy leczeniu stanów zapalnych takich jak: zapalenia tkanek miękkich, zapalenia mięśni, bóle menstruacyjne, reumatyzm, osteoporoza, artretyzm. Działa długofalowo. Stosowany w formie tabletek bądź maści do użytku zewnętrznego.

  Dodano: 23.01.2010. 10:13  


  Najnowsze