• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Irlandzkie badania dają nadzieję cierpiącym na IBD

  16.01.2012. 17:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Irlandzcy naukowcy odkryli możliwość nowej metody leczenia nieswoistego zapalenia jelit (IBD), przewlekłej choroby dotykającej miliony ludzi na całym świecie.

  U ludzi zdrowych przewód pokarmowy wyściełają komórki zapobiegające wyciekowi treści z jelita. Jednakże u osób cierpiących na IBD bariera ta jest przerwana, a treść jelita wycieka do okolicznych obszarów. Chorzy mogą doświadczać różnorodnych objawów, od lekkiego dyskomfortu po osłabiającą chorobę wymagającą usunięcia dużych części jelita. Dostępnych jest niewiele metod leczenia i często operacja jest jedynym wyjściem.

  W omawianym najnowszym badaniu naukowcom udało się uzyskać niemal całkowite cofnięcie się objawów IBD w mysim modelu choroby, dzięki użyciu leków nowej klasy nazywanych inhibitorami hydroksylazy.

  - Zastosowanie nowych leków spowodowało oszukanie jelita, tak aby miało wrażenie, że jest pozbawiane tlenu, a to uaktywniło procesy ochronne, które z kolei zapobiegły śmierci komórek wyściełających przewód pokarmowy - wyjaśnił profesor Cormac Taylor z Conway Institute przy University College w Dublinie (UCD).

  Zbliżając się do końca badań, irlandzcy naukowcy dowiedzieli się o podobnej pracy realizowanej w USA. Amerykańscy uczeni, z Uniwersytetu Colorado, uzyskali takie same wyniki, choć z wykorzystaniem innego inhibitora hydroksylazy.

  Dwa zespoły będą teraz pracować wspólnie, by opracować skuteczny lek, który będzie można bezpiecznie stosować u ludzi. - Dzięki współpracy z Sigmoid Biotechnologies, dublińską firmą specjalizującą się w przenoszeniu leków, mamy zamiar skupić się na opracowywaniu metod bezpiecznego dostarczania tych leków do ich miejsca przeznaczenia w jelicie objętym stanem zapalnym - powiedział profesor Taylor.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pancolitis jest to bardzo poważna postać wrzodziejącego zapalenia jelita grubego w której choroba zajmuje całe jelito grube. Zastawka krętniczo-kątnicza jest otwarta i mogą przez nią przedostawać się mediatory procesu zapalnego z jelita grubego do jelita cienkiego i powodować zmiany w końcowej części jelita krętego (dzieje się tak u 15-20% chorych u których stwierdza się pancolitis). Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (łac. colitis ulcerosa, CU), zaliczane do grupy nieswoistych zapaleń jelit (Inflammatory bowel disease – IBD) – jest przewlekłym procesem zapalnym błony śluzowej odbytu lub jelita grubego, o nieustalonej dotychczas etiologii. Zespół nieszczelnego jelita, zespół cieknącego jelita, zespół dziurawego jelita – rzekomy zespół objawów ze strony układu pokarmowego oraz ogólnoustrojowych, wywołany przez m.in., krążące w krwiobiegu produkty przemiany materii oraz toksyny dostające się do krwiobiegu w nienaturalny sposób poprzez nieszczelne jelita. Zespół ma być spowodowany zwiększeniem przepuszczalności jelit dla toksyn, bakterii, niestrawionego jedzenia, odpadów lub większych niż normalnie makromolekuł.

  Płukanie jelita grubego (hydrokolonoterapia) - głębokie płukanie jelita grubego za pomocą wody bez użycia leków. Jest to kontrowersyjna metoda medycyny alternatywnej, niemająca podstaw naukowych i nieuznawana za metodę leczniczą przez medycynę akademicką. Farmakopea (kodeks apteczny) – urzędowy spis leków dopuszczonych w danym kraju lub na danym terenie do obrotu, oraz obwarowany tymi samymi zastrzeżeniami spis surowców służących do ręcznego sporządzania niektórych z tych leków w aptece (leków recepturowych). Zawiera opis wszystkich tych substancji, sposoby ich przechowywania oraz dostępu do nich osób powołanych, rodzaje opakowań, dozwolone metody dystrybucji, dawkowanie, sposoby kontroli jakości, a w przypadku leków robionych w aptece, także metody ich przygotowywania. Opisuje też metody identyfikacji leków, ich standaryzację, sposoby nazewnictwa i możliwe zamienniki.

  Zastawka krętniczo-kątnicza (łac. valva ileoc(a)ecalis), inaczej zastawka Bauhina – fałd błony śluzowej, łączący koniec jelita krętego z kątnicą. Zapobiega (choć nie w pełni skutecznie) cofaniu się płynnej treści z jelita grubego do jelita cienkiego. Choroba Leśniowskiego-Crohna (łac. morbus Leśniowski-Crohn, morbus Crohn, ileitis terminalis, ileitis regionalis, skrót: "ChL-C") – zapalna choroba jelita o niewyjaśnionej etiologii, zaliczana do grupy nieswoistych zapaleń jelit (IBD). Opisana została po raz pierwszy przez polskiego lekarza Antoniego Leśniowskiego w 1904 roku, dokładniejszego opisu dostarczył Burrill Bernard Crohn ze współpracownikami w 1932 roku. Stąd też znana jest powszechnie w innych krajach jako choroba Crohna. Jest to przewlekły, nieswoisty proces zapalny ściany przewodu pokarmowego. Może dotyczyć każdego jego odcinka, lecz najczęściej lokalizuje się w końcowej części jelita cienkiego oraz początkowej jelita grubego. Z tego względu dawniej określane także jako ileitis terminalis.

  Sativex - nazwa handlowa preparatu farmaceutycznego produkowanego przez brytyjską firmę farmaceutyczną GW Pharmaceuticals. Uzyskał rozgłos jako pierwszy specyfik na bazie marihuany zarejestrowany w Europie. Lek dostępny jest na receptę w Kanadzie, a w Wielkiej Brytanii istnieje możliwość terapii w szczególnych warunkach. W Polsce jest dostępny od grudnia 2012 na receptę "różową", ze wskazaniem w celu łagodzenia umiarkowanych oraz ciężkich objawów spastyczności u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, u których stosowanie innych leków okazało się nieskuteczne.

  Dodano: 16.01.2012. 17:49  


  Najnowsze