• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jabłka dobre dla jelit

  26.01.2010. 11:21
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Kolejni badania potwierdzają, że jedzenie jabłek to dobry nawyk. Po analizach ich związku m.in. z chorobą Alzheimera i rakiem piersi przyszła pora na badania ich wpływu na zdrowie jelit.

  Profesor Tine R. Licht i jej koledzy z Politechniki Duńskiej chcieli sprawdzić, czy jedzenie jabłek ma wpływ na rozwój tzw. dobrych bakterii w jelitach. "Uważa się, że pewne bakterie mają korzystny wpływ na trawienie i mogą wpływać na ryzyko nowotworów" - wyjaśnia powody swojego zainteresowania tym problemem prof. Licht, cytowana przez portal ScienceDaily.

  Swoje badania Duńczycy prowadzili na szczurach. Grupie eksperymentalnej podawali codziennie jabłka pod wieloma postaciami: w całości, jako przecier, mus lub sok. Gryzonie z grupy kontrolnej, z którymi porównywano szczury na "diecie jabłkowej" nie dostawały tych owoców.

  Naukowcy porównali florę bakteryjną w jelitach szczurów z obu grup. Aby dokładnie określić żyjące tam gatunki bakterii, sięgnęli po badania genetyczne. Za ich pomocą mogli zidentyfikować szczepy dobrych bakterii.

  "Nasze badania pokazały, że szczury na diecie bogatej w pektyny, składnik zawartego w jabłkach błonnika, miały zwiększoną liczbę pewnych bakterii, które mogą poprawiać zdrowie jelit" - opowiada o wynikach tych doświadczeń inna z prowadzących je badaczek, Andrea Wilcks.

  Dodaje też, że częste i regularne jedzenie dużej liczby jabłek wspomaga rozwój tych bakterii - przynajmniej u szczurów. Zastrzega jednak, iż potrzebne są jeszcze badania, które potwierdzą, że takie same efekty występują także u ludzi.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Jabłoński (forma żeńska: Jabłońska, w liczbie mnogiej: Jabłońscy) to polskie nazwisko, które nosi ponad 50 tysięcy osób.Pierwsza wzm. w 1400r od nazw miejscowych Jabłonna, Jabłonie (kilka wsi). . Szlachecka gałąź rodu Jabłońskich pieczętuje się herbem Jastrzębiec. Papierówka albo Oliwka Inflancka (Oliwka Żółta, Biały Nalew), odmiana uprawna jabłoni domowej, pochodząca z rejonów nadbałtyckich. Odmiana deserowa. W okres owocowania wchodzi bardzo wcześnie, owocuje obficie. W Polsce należy do najbardziej znanych odmian. Uprawiana jest na całej półkuli północnej, wszędzie gdzie można uprawiać jabłoń. Do Rejestru Odmian prowadzonego przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych wpisana w 1990 roku . Jabłko – jadalny, kulisty owoc jabłoni o soczystym i chrupkim miąższu, spożywany na surowo, a także po obróbce kulinarnej.

  Bacteroides – rodzaj bakterii, będących pałeczkami gram-ujemnymi, należącymi do bezwzględnych beztlenowców. Wchodzą one w skład fizjologicznej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego człowieka i są najliczniejsze spośród wszystkich bakterii wchodzących w jej skład. Na jeden gram kału średnio można znaleźć 10 bakterii z rodzaju Bacteroides. Do czynników zjadliwości tych bakterii należy: otoczka, kolagenaza, neuramidaza, DNA-aza, proteaza, fibrynolizyna. Jednak w przeciwieństwie do Fusobacterium nie zawierają LPS. Jonagold – odmiana uprawna jabłoni domowej, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Otrzymana jako triploid ze skrzyżowania odmian Jonathan i Golden Delicious w 1943 roku w Stacji Doświadczalnej Geneva należącej do Uniwersytetu Cornella. Początkowo zainteresowanie odmianą było bardzo małe. Dopiero po pozytywnych wynikach doświadczeń odmianowo-porównawczych w Belgii i Holandii rozpoczęto uprawę na skalę towarową w Europie i później w Stanach Zjednoczonych. W stanie Nowy Jork pod koniec lat 80. XX w. drzewa tej odmiany stanowiły 5% nasadzeń produkcyjnych jabłoni, co plasowało ją na czwartej pozycji pod względem liczby drzew. W latach 90. odmiana stanowiła około 11% wszystkich jabłek produkowanych przez UE. W Polsce Jonagold jest znany od 1976 roku, a pierwsze sady posadzono na początku lat 80. Jednak dynamiczny wzrost uprawy tej odmiany rozpoczął się po zimie 1986/87, kiedy w Polsce przemarzło około 50% sadów jabłoniowych. Wpisany do Rejestru Odmian prowadzonego przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w 1990 roku .

  Antonówka (Antonówka Zwykła) – bardzo stara odmiana uprawna jabłoni domowej pochodząca z Rosji, prawdopodobnie z byłej guberni kurskiej. Powszechnie uprawiana na wschodzie i północy Europy (m.in. Białoruś, kraje bałtyckie, Kraje skandynawskie). Antonówka jest odmianą wczesnojesienną. Do Rejestru Odmian prowadzonego przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych wpisana w 1990 roku. Gorzka plamistość podskórna jabłek – bakteryjna choroba fizjologiczna objawiająca się zagłębieniami w skórce jabłek spowodowana głównie brakiem wapnia (Ca) w tkankach owocu.

  Kwas jabłkowy (kwas hydroksybursztynowy, E296) – organiczny związek chemiczny, hydroksykwas dikarboksylowy występujący m.in. w jabłkach i rabarbarze. Jest produktem ubocznym metabolizmu węglowodanów. Jego forma zjonizowana (jabłczan) występuje jako produkt pośredni w cyklu kwasu cytrynowego (cyklu Krebsa). HACEK – akronim służący do określenia grupy bakterii Gram-ujemnych, będących florą fizjologiczną jamy ustnej, które w niekorzystnych okolicznościach mogą stać się przyczyną infekcyjnego zapalenia wsierdzia (IZW). Do grupy tych bakterii zalicza się:

  Parch jabłoni – choroba grzybowa większości gatunków drzew z rodzaju jabłoń (Malus Mill.) powodowana przez grzyb Venturia inaequalis (Cooke) Aderh., należący do typu workowców i rodziny Venturiaceae. Parch jest najpospolitszą i najgroźniejszą chorobą jabłoni. Powoduje znaczne obniżenie plonowania i zmniejszanie jego wartości oraz znaczne osłabienie drzew. Porażone owoce odmian zimowych jabłoni gorzej się przechowują lub też nie nadają się do przechowywania. Metabolity grzyba pozostałe w tkankach owoców mogą mieć dla człowieka właściwości kancerogenne.

  Jabłoń dzika, płonka, jabłoń rajska (Malus sylvestris) – gatunek jabłoni rosnący dziko w niemal całej Europie. W Polsce występuje rzadko na niżu i w niższych położeniach górskich.

  Parafia św. Wojciecha w Jabłonowie Pomorskim - parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Jabłonowo Pomorskie, z siedzibą w Jabłonowie Pomorskim. Erygowana w 1445 przez jezuitów. Mieści się we wsi Jabłonowo Zamek Przy parafii swoją działność prowadzą: Żywy Różaniec, "Caritas", Akcja Katolicka. Apple bobbing (Duck-apple) – zabawa Halloweenowa. Jabłka zostają umieszczane w misce wypełnionej wodą. Uczestnicy zabawy muszą ugryźć jedno z jabłek bez pomocy rąk. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie, ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.

  Tumory roślinne – patologiczne nabrzmienia na organach roślinnych wywoływane działaniem bakterii, wirusów lub czynnikami genetycznymi. Choroby, związane z powstawaniem tumorów występują u wielu gatunków roślin o dużym znaczeniu ekonomicznym, takich jak, jabłonie, śliwy, maliny, buraki cukrowe czy róże.

  Dodano: 26.01.2010. 11:21  


  Najnowsze