• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kichanie, świszczący oddech, swędzenie oczu? Ulga może być tuż-tuż

  20.02.2012. 16:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Osoby, u których roztocza kurzu domowego są powodem astmy, być może już niedługo odetchną z ulgą. Naukowcy z Wlk. Brytanii zidentyfikowali molekułę, która może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia ludzi uczulonych na te uprzykrzone stworzonka. Wyniki ich badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie Journal of Biological Chemistry.

  Immunologowie z Uniwersytetu w Nottingham, pracujący pod kierunkiem dr Amira Ghaem-Maghami i profesora Farouka Shakiba, odkryli, że molekuła DC-SIGN może być potencjalnie nieprzyjacielem roztoczy kurzu domowego. Zespół twierdzi, że molekuła występuje na powierzchni komórek układu immunologicznego, które pomagają w rozpoznawaniu głównego alergenu roztoczy kurzu domowego, nazywanego przez ekspertów Der p 1. Astmatycy z Europy Północnej winą za wywoływanie napadów astmatycznych mogą obarczać właśnie alergen Der P 1.

  Naukowcy są przekonani, że rozpoznanie alergenu przez układ immunologiczny może prowadzić do postępującego uczulenia i rozwoju objawów alergicznych. Dzięki uzyskanym w toku badań wynikom, naukowcy mogą rzucić więcej światła na sposób, w jaki układ immunologiczny organizmu rozpoznaje alergeny i reaguje na nie. To z kolei przyczyni się do udoskonalenia terapii i metod leczenia w walce z alergiami.

  Wiadomości te z pewnością ucieszą miliony astmatyków. Roztocza kurzu domowego, obok innych alergenów środowiskowych, jedynie nasilają uczulenie u chorego. Odchody roztoczy kurzu domowego są bogate w alergeny i jak wskazują naukowcy, wywołują reakcje po wdechu powietrza, do którego się przedostały.

  "Odnotowano gwałtowny wzrost liczby alergii na przestrzeni ostatnich kilku dekad, a astma alergiczna wśród dzieci osiągnęła wskaźniki epidemiczne w wielu krajach uprzemysłowionych, w tym w Wlk. Brytanii" - wyjaśnia dr Ghaem-Maghami. "Mimo poprawy w opiece nad pacjentem, umieralność i chorobowość związane z astmą alergiczną utrzymują się na wysokim poziomie, a większość terapii, miast leczyć chorobę zajmuje się jej objawami" - dodaje.

  "Wiele osób cierpiących na astmę jest bardzo wrażliwa na alergeny przenoszone przez powietrze, takie jak te pochodzące od roztoczy kurzu domowego - i faktycznie, w ramach wielu badań wykazano, że 80% astmatyków jest uczulonych na roztocza kurzu domowego. Lepsze poznanie tego jak interakcja między alergenami a układem immunologicznym wywołuje alergię ma zasadnicze znaczenie dla opracowania skuteczniejszych i efektywniejszych metod leczenia tego wyniszczającego schorzenia."

  Choć nie wszyscy się z tym zgadzają, alergia jest chorobą. Za jej wywoływanie odpowiedzialny jest układ immunologiczny, gdyż jest to metoda obrony przed niegroźnymi substancjami występującymi w środowisku. Substancje te nazywane są alergenami.

  Układ immunologiczny wytwarza przeciwciało IgE, ponieważ sądzi, że jest atakowany. Przeciwciało powoduje następnie uwalnianie większej liczby substancji chemicznych, takich jak histamina, przez niektóre komórki, które razem wywołują to, co znamy jako klasyczne objawy alergii: swędzenie oczu, kichanie, cieknący nos i świszczący oddech.

  W toku prac zespół z Nottingham zbadał rolę DC-SIGN, receptora występującego na powierzchni komórek prezentujących antygen. Naukowcy twierdzą, że komórki te są jednymi z pierwszych w układzie immunologicznym organizmu, które mają kontakt z alergenami.

  Ich dane wskazują, że DC-SIGN wiąże się z głównymi alergenami pochodzącymi z roztoczy kurzu domowego, a także psów, i wydaje się regulować reakcję alergiczną na alergeny roztoczy kurzu domowego. Zważywszy na wiązanie alergenu, naukowcy są przekonani, że aktywowany jest mechanizm, który może osłabić szkodliwe reakcje immunologiczne na alergeny.

  Zatem receptor DC-SIGN może być tym elementem układanki, którego brakowało przez te wszystkie lata. Zespół twierdzi, że receptor może odegrać kluczową rolę w regulowaniu reakcji immunologicznych na alergeny środowiskowe.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Alergen – każdy antygen zewnątrzpochodny wywołujący reakcję alergiczną (uczuleniową). Alergeny nie posiadają wspólnej budowy chemicznej i strukturalnej. Mogą to być substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a także różne proste związki chemiczne o charakterze haptenów, np. leki. Większość alergenów jest białkami lub glikoproteinami o masie cząsteczkowej od 10 kDa do 40 kDa (znane są również alergeny o masie mniejszej tj. 3 kDa. i większej do 100 kDa). Wielkość cząsteczek alergenu determinuje jego immunogenność i zdolność do przenikania przez błonę śluzową. Roztocze kurzu domowego – grupa saprofitycznych, mikroskopijnych (0,1–0,5 mm długości) pajęczaków z rzędu roztoczy (Acari), żyjących w kurzu domowym i żywiących się głównie naskórkiem. Roztocze (Acari) – liczny (ok. 30 tys. gatunków, wiele gatunków nadal nieopisanych) rząd pajęczaków, obejmujący zwierzęta od mikroskopijnych do 3-centymetrowych. Roztocze są saprofagiczne (jak np. mechowce), ale także są wśród nich pasożyty (głównie ektopasożyty) i drapieżniki. Niektóre mogą przenosić choroby lub być szkodnikami magazynowymi. Zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne, również obszary polarne. Dostosowały się do różnych środowisk: żyją w glebie, kurzu domowym (Roztocze kurzu domowego), w strefie przybrzeżnej środowisk słodkowodnych (tzw. wodopójki) a nawet w gorących źródłach.

  Roztocze (Acari) – liczny (ok. 30 tys. gatunków, wiele gatunków nadal nieopisanych) rząd pajęczaków, obejmujący zwierzęta od mikroskopijnych do 3-centymetrowych. Roztocze są saprofagiczne (jak np. mechowce), ale także są wśród nich pasożyty (głównie ektopasożyty) i drapieżniki. Niektóre mogą przenosić choroby lub być szkodnikami magazynowymi. Zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne, również obszary polarne. Dostosowały się do różnych środowisk: żyją w glebie, kurzu domowym (roztocze kurzu domowego), w strefie przybrzeżnej środowisk słodkowodnych (tzw. wodopójki) a nawet w gorących źródłach. Alergeny pokarmowe – alergeny, które dostają się do organizmu razem z pokarmem i mogą prowadzić u niektórych osób do wystąpienia objawów alergii. Do najczęstszych alergenów pokarmowych należą: jaja, owoce morza, owoce i warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, zboża, mleko.

  Parasitoformes (dręcze) – takson kosmopolitycznych, dużych lub średniej wielkości roztoczy, z których znaczna część jest pasożytami (jak np. kleszcze), ale nie wszystkie: około połowy ze znanych gatunków z grupy Mesostigmata (żukowce) jest drapieżna i kryptozoiczna. Żyją w glebie i ściółce, butwiejącym drewnie, odchodach, padlinie, w ptasich gniazdach czy w kurzu domowym. Kilka gatunków żywi się grzybami i pyłkiem roślin. Inne jak Varroa destructor są w pewnym okresie hematofagami, tzn. odżywiają się krwią. Podrażnienie oczu – wynik szkodliwego działania czynników na narząd wzroku. Wśród nich można wyróżnić drażniące czynniki naturalne (np. alergeny: roztocze kurzu, sierść zwierząt, pyłki roślin) i cywilizacyjne (np. monitory komputerowe, klimatyzacja, zanieczyszczenia środowiska). Najczęściej występujące podrażnienia to: zmęczenie narządu wzroku, zaczerwienienie, pieczenie, uczucie ciała obcego lub piasku pod powieką, spadek ostrości widzenia, uczucie suchości, światłowstręt, ból oczu. Wiele z tych objawów towarzyszy schorzeniu zwanemu zespołem suchego oka (ang. dry eye syndrome). Podrażnienie oczu często występuje wraz z symptomami ogólnymi, jak bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, nudności, nerwica. Podczas ich trwania może dojść do zmiany struktury filmu łzowego.

  Skórożarłoczek skryty (Dermatophagoides pteronyssinus) – kosmopolityczny gatunek z rzędu roztoczy, który bytuje w bezpośrednim otoczeniu człowieka, w jego domostwach. Jego alergeny odgrywają ważną rolę w rozwoju astmy oskrzelowej. Anafilaksja, wstrząs anafilaktyczny (łac. anaphylaxia, commotus anaphylaciticus; ang. anaphylaxis, anaphylactic shock) - to rodzaj nagłej, ciężkiej reakcji alergicznej lub niealergicznej, która może być przyczyną zgonu. Anafilaksja ma charakter reakcji ogólnoustrojowej. Jej objawy zazwyczaj obejmują równoczesne wystąpienie kilku objawów, m.in.: swędzącej wysypki, obrzęku górnych dróg oddechowych oraz znaczny spadek ciśnienia tętniczego krwi. Częstymi przyczynami wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego są: ukąszenia owadów, alergeny w pożywieniu i leki.

  Astma oskrzelowa, dychawica oskrzelowa (łac. asthma bronchiale) – przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych, u podłoża której leży nadreaktywność oskrzeli, która prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu, występujących szczególnie w nocy i nad ranem. U podłoża tych napadów leży wydzielanie przez komórki układu oddechowego licznych mediatorów doprowadzających do rozlanego, zmiennego ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych, które często ustępuje samoistnie lub pod wpływem leczenia. Astma oskrzelowa zaliczana jest do chorób psychosomatycznych. Może być spowodowana przez przewlekły alergiczny nieżyt nosa (katar sienny), który wymaga leczenia.

  Uczulenie na jad pszczeli – reakcja alergiczna organizmu zwierząt i ludzi na wprowadzanie do ustroju jadu pszczelego jako alergenu.

  Alergia krzyżowa – zjawisko charakteryzujące się wystąpieniem tożsamych objawów alergicznych u tej samej osoby po wprowadzeniu do jej organizmu różnych alergenów (najczęściej różną drogą). W praktyce, np. osoba uczulona na pyłki brzozy, może mieć te same objawy alergiczne po spożyciu jabłek, ananasów. Sporotrychoza – choroba wywołana przez grzyba Sporothrix schenckii. Najczęściej zajmuje skórę, choć może również zajmować stawy, kości, płuca i mózg. Sporotrychoza jest chorobą przewlekłą. Postępuje wolno, pierwsze objawy mogą wystąpić od 1 do 12 tygodni po zarażeniu. Chorobą tą można zarazić się przez ukłucie kolcem róży.

  Tarpan (Equus gmelini) – gatunek doszczętnie wytępionego dzikiego konia. Zamieszkiwał obszary leśne Europy. Przez niektórych badaczy jest uważany za jednego z przodków konia domowego.

  Dodano: 20.02.2012. 16:37  


  Najnowsze