• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Koalicja Przeciw Zakrzepicy inauguruje swoją działalność

  26.01.2011. 18:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Zakrzep - groźny lokator Twoich żył" - warsztat pod tym hasłem zainauguruje 27 stycznia w Warszawie działalność Koalicji Przeciw Zakrzepicy. Koalicja powstała z inicjatywy prezesa Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą "Thrombosis" prof. dr. hab. n. med. Witolda Z. Tomkowskiego. Fundacja ma w planach stworzenie elektronicznego systemu łatwej i efektywnej oceny ryzyka rozwoju choroby.

  Zakrzepica żył głębokich oraz jej ciężkie powikłania mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Ta podstępna choroba, którą bardzo trudno diagnozować, może zabić w kilka sekund lub rozwinąć się w stan przewlekły, objawiający się m.in. przebarwieniem skóry, niegojącymi się owrzodzeniami i niewydolnością żylną. Problem jest interdyscyplinarny i dotyczy m.in. chirurgii ortopedycznej, kardiologii, neurologii i interny.

  "Zakrzepica żył głębokich polega na tworzeniu się skrzeplin w żyłach, które blokują przepływ krwi. Skrzeplina powstaje, gdy zwalnia się przepływ krwi, uszkodzone zostaje naczynie lub pojawia się zwiększona skłonność do krzepnięcia krwi" - tłumaczy prof. Tomkowski, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, kierownik Oddziału Intensywnej Terapii Pneumologiczno-Kardiologicznej w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

  W ocenie eksperta, w Polsce nie ma wiarygodnych badań na temat tej choroby, a prawidłowa diagnoza stawiana jest 30-40 razy rzadziej, niż w krajach zachodniej Europy, gdzie i tak sytuacja nie wygląda dobrze. Co roku diagnozuje się ok. 150 tys. przypadków zakrzepicy żył głębokich, a 50 tys. ludzi umiera z powodu zatoru płucnego.

  Prof. Tomkowski zaznacza, że w codziennej praktyce lekarskiej spotyka się z poważnymi uchybieniami, a wręcz z błędami lekarskimi dotyczącymi tej grupy schorzeń. Profesor szacuje, że rocznie w 25 krajach UE, na zakrzepicę zapada 1,5 mln osób, a z powodu zatoru tętnicy płucnej umiera około 500 tysięcy. Liczba ta zdecydowanie przewyższa sumaryczną liczbę zgonów spowodowanych rakiem piersi, rakiem prostaty, zakażeniem HIV oraz wypadkami drogowymi.

  O przyczynach i groźnych dla życia skutkach obecności zakrzepów w żyłach podczas warsztatu Koalicji Przeciw Zakrzepicy będą mówić, obok prof. Tomkowskiego, prof. Zbigniew Gaciong - specjalista chorób wewnętrznych, angiolog, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii w Warszawie, prof. Tomasz Pasierski - kardiolog, ordynator Oddziału Kardiologii i Chorób Naczyń Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego, kierownik Zakładu Humanistycznych Podstaw Medycyny UM w Warszawie i Robert Skolimowski - prezes Fundacji im. Kamili Skolimowskiej.

  W programie warsztatów przewidziano m.in. filmowe relacje z sond ulicznych - "Co wiesz o zakrzepicy" i " Co wiesz o udarze". Wątpliwości na temat udaru rozwieją uczeni i osoby dotknięte chorobą. Wystąpienie prof. Gacionga będzie dotyczyło profilaktyki udarów mózgu przy migotaniu przedsionków, natomiast prof. T. Pasierski uświadomi słuchaczom, jak zmienia się jakość życia przy migotaniu przedsionków i po udarze mózgu. W spotkaniu udział wezmą również dotknięci tymi chorobami Bogusław Kaczyński i Joanna Kołaczkowska z Kabaretu "Hrabi".

  Więcej na temat żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i Fundacji Thrombosis w serwisie Nauka w Polsce tutaj.

  Warsztaty połączone z konferencją rozpoczną się o godz. 11.00 (27 stycznia) w sali Toronto hotelu Polonia Palace (Al. Jerozolimskie 45) w Warszawie.

  PAP - Nauka w Polsce

  kol/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Określenie żylna choroba zakrzepowo-zatorowa obejmuje przypadki występowania zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej.

  Określenie żylna choroba zakrzepowo-zatorowa obejmuje przypadki występowania zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej.

  Objaw Homansa – objaw stwierdzany u około 30% chorych z zakrzepicą żył głębokich w obrębie podudzia. Polega na wywołaniu znacznej bolesności w obrębie łydki i dołu podkolanowego podczas grzbietowego zgięcia stopy, przy zachowaniu wyprostowanego kolana. Wynika to z bolesności zmienionych zapalnie żył głębokich przy ich napinaniu. Stwierdzenie tego objawu potwierdza rozpoznanie zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych.

  Objaw Liskera – bolesność przy opukiwaniu przedniej środkowej części podudzia. Objaw charakterystyczny dla zakrzepicy żył głębokich.

  Objaw Mayra – występujący w zakrzepicy żył głębokich objaw o niezadowalającej czułości i swoistości (obie <50%, podobnie jednak jak większość objawów zakrzepicy). Polega on na bolesności łydki przy jej ucisku ręką.

  Zakrzepica żył głębokich (łac. Thrombophlebitis profunda, ang. Deep Vein Thrombosis, DVT), potocznie tromboza – stan chorobowy polegający na powstaniu zakrzepu w układzie żył głębokich (najczęściej kończyn dolnych) pod powięzią głęboką.

  Zakrzepica żył głębokich (łac. Thrombophlebitis profunda, ang. Deep Vein Thrombosis, DVT), potocznie tromboza – stan chorobowy polegający na powstaniu zakrzepu w układzie żył głębokich (najczęściej kończyn dolnych) pod powięzią głęboką.

  Dodano: 26.01.2011. 18:47  


  Najnowsze