• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kobietom chorym na raka piersi często brakuje witaminy D

  12.10.2009. 16:40
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Kobiety chore na raka piersi powinny zażywać suplementy z witaminą D, bo większości z nich brakuje tego związku, a to może źle wpływać na tkankę kostną i zwiększać ryzyko złamań - informuje serwis internetowy EurekAlert.

  Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Rochester (stan Nowy Jork) przeprowadzili badania w grupie 166 kobiet leczonych z powodu raka piersi.
  Okazało się, że 70 proc. z nich miało niedobory witaminy D we krwi. Były one jeszcze częstsze wśród pań rasy innej niż biała oraz w zaawansowanym stadium choroby.

  Jak przypomina biorący udział w badaniach dr Luke Peppone, witamina D jest kluczowa dla zdrowia kości, a jej niedobory mogą przyspieszyć utratę masy kostnej i zwiększyć ryzyko złamań. Do osłabienia kości u kobiet z rakiem piersi przyczyniają się w dużym stopniu hormonoterapia i chemioterapia.

  Z badań prowadzonych przez zespół dra Peppone wynika, że podawanie pacjentkom chorym na raka piersi dużych dawek witaminy D może unormować jej poziom we krwi. Dzięki temu można by obniżyć ryzyko złamań, uważa badacz.

  Najwięcej witaminy D produkuje nasza skóra pod wpływem promieni słonecznych. Spośród pokarmów najbogatsze w ten związek są tłuszcz ryb morskich oraz mleko i jego przetwory. Suplementy witaminy D najlepiej zażywać po konsultacji z lekarzem, bo jej nadmiar może być dla organizmu toksyczny.

  Witamina D reguluje w naszym organizmie wiele procesów. Oprócz tego, że wzmacniania kości i mięśni, poprawia też pracę układu odporności oraz reguluje podziały komórek, przez co może spowalniać rozwój nowotworów.

  Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na sympozjum o raku piersi Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), które odbywa się w San Francisco.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Witaminy K - grupa związków chemicznych, będących pochodnymi 2-metylo-1,4-naftochinonu. Organizm człowieka potrzebuje około 2 mg witaminy K na dobę. W organizmie podlega ona procesowi regeneracji w wątrobie w cyklu witaminy K. Może być również produkowana przez bakterie znajdujące się w jelicie grubym. Kwas foliowy (folacyna, witamina B9, witamina M, witamina B11, kwas listny) – organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa folium oznaczającego "liść". Witamina B2 (E101, ryboflawina, łac. riboflavinum) – organiczny związek chemiczny połączenie rybitolu i flawiny. W organizmie człowieka pełni funkcję witaminy, której niedobór może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz stany zapalne błon śluzowych.

  Kalcytriol (łac. Calcitriolum; 1,25-dihydroksycholekalcyferol, 1,25(OH)2D3) – organiczny związek chemiczny, aktywna forma witaminy D3; powstaje przez hydroksylację witaminy D3 w pozycji 25 w wątrobie przez hydroksylazę 25-hydroksykalcyferolu i w pozycji 1 w nerkach (witamina D może być również hydroksylowana w pozycjach 24 i 25, ale taka forma jest mniej aktywna).

  Dodano: 12.10.2009. 16:40  


  Najnowsze