• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kobiety mogą wykonywać badania piersi w domu

  02.11.2010. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dzięki przełomowemu wynalazkowi pewnego profesora z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Elektroniki Uniwersytetu w Manchesterze w Wlk. Brytanii kobiety będą w stanie w przyszłości szybko i sprawnie badać swoje piersi pod kątem raka w domowym zaciszu. Profesor Zhipeng Wu zbudował przenośny skaner wykorzystujący technologię fal radiowych, który jest w stanie pokazać w ciągu sekundy obecność nowotworu piersi - złośliwego lub łagodnego - na monitorze komputera.

  Naukowcy z Kanady, USA i Wlk. Brytanii już wykazali możliwość wykorzystania technologii fal radiowych lub mikrofal do wykrywania raka piersi. Jednakże do tej pory wygenerowanie obrazu zabierało kilka minut, a test musiał być przeprowadzany w szpitalu lub specjalistycznej przychodni. Profesor Wu rozwiązał te problemy, oferując pacjentkom szansę na uzyskanie zdjęć wideo ewentualnego nowotworu w czasie rzeczywistym.

  Zauważa, że jego metoda jest nie tylko szybsza i mniej inwazyjna - dzięki niej kobiety mogą być badane pod kątem obecności raka piersi w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. To może przyczynić się do radykalnego skrócenia czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty, a w niektórych przypadkach do uniknięcia niepotrzebnej mammografii promieniami rentgenowskimi. Skaner może być również wykorzystywany w domu do stałego monitorowania zdrowia piersi.

  "System, którym dysponujemy jest przenośny i pozwala na natychmiastowe uzyskanie skanu, w czasie rzeczywistym, co - jak zauważa profesor Wu - minimalizuje ryzyko niezauważenia nowotworu piersi w czasie skanowania." Podkreśla, że jego wynalazek ma również inne zalety w stosunku do istniejących technologii. "Inne systemy wymagają również stosowania płynów lub żeli jako substancji dopasowujących, jak w przypadku ultradźwięków, natomiast nasz system działa przy zastosowaniu po prostu oliwy, mleka, wody, nawet przy założonym staniku" - wyjaśnia.

  Opatentowany, oparty na technologii fal radiowych skaner w czasie rzeczywistym wykorzystuje tomografię komputerową i funkcjonuje na bazie tej samej technologii co telefon komórkowy, tylko przy drobnej części jego mocy. Dzięki temu jest bezpieczny i tani, a elektronikę można zmieścić w obudowie wielkości pudełka na drugie śniadanie, aby system był przenośny. Inne, istniejące systemy są znacznie większe.

  W 2008 r. u około 1,38 miliona kobiet na świecie zdiagnozowano raka piersi, co odpowiada około jednej dziesiątej wszystkich nowych przypadków raka i niemal jednej czwartej wszystkich przypadków raka u kobiet. Najwyższe wskaźniki raka piersi u kobiet są odnotowywane w Europie, a zgodnie z szacunkami w UE-27 w roku 2008 przybyło 332.000 nowych przypadków.

  Zazwyczaj rak piersi jest wykrywany za pomocą mammografii, która według naukowców sprawdza się u kobiet po 50 roku życia i daje wyniki o 95% dokładności. Niemniej, jak podkreślają, technologia ta jest znacznie mniej skuteczna u młodszych kobiet - wśród kobiet poniżej 50 roku życia, których zachorowalność na raka piersi stanowi 20 procent wszystkich przypadków, wskaźnik wykrywalności wynosi zaledwie 60%. Zespół podkreśla, że wczesna diagnoza i leczenie mogą uratować tysiące kobiet, dlatego wynalazek profesora Wu ma tak istotne znaczenie.

  Główna różnica między tymi dwiema metodami polega na tym, że mammografia opiera się na gęstości, podczas gdy technika fal radiowych - na dielektrycznym kontraście między normalnymi a chorymi tkankami. W systemie profesora Wu, obraz pojawia się na ekranie zaraz po umieszczeniu piersi w miseczce, a obecność nowotworu lub innego odchylenia od normy wyświetla się na czerwono, kiedy czujnik wykryje różnicę w kontrastach tkanek w paśmie fal radiowych.

  Technologia została umieszczona na liście najpoważniejszych kandydatów do nagrody Innovation Awards brytyjskiego Instytutu Inżynierii i Technologii (IET) - zwycięzca ogłoszony zostanie w listopadzie.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Mammografia – radiologiczna metoda badania piersi u kobiet. Polega na wykonaniu serii zdjęć gruczołu przy użyciu promieni rentgenowskich. Jej zdolność do uwidoczniania szeregu charakterystycznych zmian pozwala na wczesne rozpoznanie raka piersi oraz innych patologii sutka, zanim staną się one jawne klinicznie. Prasowanie piersi (ang. "breast ironing"; franc. "repassage des seins") - praktyki stosowane przez matki w Kamerunie, zmierzające do zatrzymania lub opóźnienia rozwoju piersi u dorastających dziewcząt, a co za tym idzie opóźnienia rozpoczęcia przez nie współżycia seksualnego lub uniknięcia molestowania seksualnego. Najczęściej stosuje się ubijanie lub uciskanie piersi za pomocą gorących przedmiotów, np. moździerzy kuchennych, kamieni, bananów itp., czasem też masaż przy użyciu ziół. Ocenia się, że około jednej czwartej kobiet w Kamerunie zostaje poddanych tym zabiegom. Nie prowadzono dokładnych badań medycznych, lecz lekarze ostrzegają, praktyki takie są nie tylko bardzo bolesne, ale grożą powikłaniami, deformacjami piersi, uszkodzeniem tkanek, zaburzeniem laktacji itd. Rak gruczołu sutkowego (rak piersi, łac. carcinoma mammae) – najczęstszy nowotwór gruczołu sutkowego. Na świecie rak gruczołu sutkowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce w 2002 roku stanowił blisko 13% rozpoznań nowotworów złośliwych płci. Rak sutka występuje także u mężczyzn, jest jednak rzadki; zwykle jest też późno rozpoznawany. Od lat 70. notowano na całym świecie wzrost zachorowań na raka sutka, tendencja utrzymywała się do lat 90. Zjawisko to mogło być spowodowane zarówno zmianami w stylu życia kobiet w krajach zachodnich, jak i wzrostem wykrywalności raka.

  Implanty piersi – protezy stosowane w celu powiększenia rozmiarów kobiecych piersi z powodów kosmetycznych (tzw. augmentacja piersi, powiększenie piersi albo mammoplastyka z powiększeniem piersi) w celu odtworzenia brakującej usuniętej piersi (np. po mastektomii albo w wadach wrodzonych), a także w ramach zmiany płci. Według Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych, augmentacja piersi jest najczęściej wykonywanym kosmetycznym zabiegiem chirurgicznym w USA. W 2006 roku w tym kraju przeprowadzono 329000 takich zabiegów. Bałkanica - singel zespołu Piersi (w składzie: Dziadek, Mały, Manio, Asan, Hans, Erwin, Rospor) wydany w 2013 roku. To utwór zapowiadający płytę "Piersi i Przyjaciele 2".

  Róża nowotworowa (łac. erysipelas carcinomatosum) - zaliczana do zespołów paraneoplastycznych. Jest to odczyn zapalny spowodowany szerzącymi się drogą naczyń chłonnych przerzutami nowotworowymi. Najczęściej dotyczy przerzutów wywodzących się z raka piersi. Choroba jako metafora jest opartą na faktach pracą Susan Sontag opublikowaną w 1978 roku. Została napisana w czasie walki autorki z rakiem piersi i kwestionuje mentalność „ofiara sama jest sobie winna”, która stoi za językiem powszechnie używanym przy opisywaniu chorób oraz cierpiących na nie osób.

  Glukozynolany, glukozynolaty – grupa związków organicznych, należących do glikozydów, złożonych z reszty cukrowej, którą stanowi glukon i łańcucha bocznego - różnego dla różnych glukozynolanów.
  Glukozynolany występują naturalnie w roślinach, ich bogatym źródłem są rośliny z rodziny Brassicaceae. Badania naukowe dowodzą, że często spożywane glukozynolaty mogą zapobiegać rozwojowi raka piersi, prostaty, płuc i żołądka. Pektorał, napierśnik (z łac. pectus - pierś) – rodzaj biżuterii świeckiej lub religijnej noszonej na piersi, zapinanej od tyłu. Obecnie oznacza ozdobny krzyż noszony na piersi przez wyższe duchowieństwo.

  Piersi (Kukiz i Piersi) – polski zespół rockowy powstały w 1984 roku w Jarocinie. Pierwszy skład Piersi to Paweł Kukiz (śpiew), Rafał "Jezioro" Jezierski (gitara), Zbigniew "Dziadek" Moździerski (gitara basowa) oraz Andrzej "Oli" Olszewski (perkusja).

  Dodano: 02.11.2010. 16:26  


  Najnowsze