• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja o chorobach stercza, czyli prostaty

  09.06.2010. 05:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Jeśli mamy problemy z gruczołem krokowym, zwanym z łacińska prostatą, a po polsku - sterczem, nie wystarczy kupić lek reklamowany w telewizji - mówił na konferencji w Warszawie prof. Sławomir Dutkiewicz z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach.  Konferencję "Łagodny rozrost stercza (prostaty) i rak stercza - zasady diagnostyki i leczenia" zorganizował we wtorek w ramach ogólnopolskiej kampanii "Lek Bezpieczny" Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

  "Stercz to twór wielkości kasztana, otaczający ujście cewki moczowej" - mówił prof. Dutkiewicz. "Składa się zarówno z włókien mięśniowych, jak i gruczołów, których wydzielina pobudza ruchliwość plemników. Zapalenie, rozrost i rak prostaty są poważnym problemem dla wielu mężczyzn" - tłumaczył naukowiec.

  Z wiekiem u większości mężczyzn dochodzi do łagodnego rozrostu prostaty, często zwanego błędnie przerostem (w rozroście zwiększa się liczba komórek, podczas gdy przy przeroście tylko ich wymiary). Powiększający się gruczoł krokowy zaciska cewkę moczową, co może doprowadzić do poszerzenia moczowodów, wodonercza, przerostu pęcherza i powstawania uchyłków. Typowe objawy to osłabienie strumienia moczu, jego częste i długotrwałe oddawanie - także w nocy, kapanie z cewki po zakończeniu oddawania moczu, zaleganie moczu w pęcherzu. Jest wiele sposobów leczenia zabiegowego - niestety żadna nie jest doskonała.

  Farmakologicznie można działać - chociażby doksazosyną - na specyficzne receptory, obecne w tkance mięśniowej prostaty, by je rozkurczyć. Zależnie od leku, może to prowadzić, oprócz poprawy przepływu moczu, do takich skutków ubocznych jak zaburzenia wytrysku i problemy z układem krążenia, ale także do poprawy erekcji. Inna grupa leków, do której należy finasteryd, blokuje przejście testosteronu w dihydrotestosteron, co prowadzi do zmniejszenia prostaty.

  Druga z najczęstszych patologii stercza - rak - stanowi 20 procent wszystkich nowych przypadków nowotworów w Europie. Po raku płuc i jelita grubego jest w Polsce trzecią przyczyną zgonów wśród nowotworów. W latach 1999-2005 liczba zachorowań wzrosła aż o 44 procent. "Rak prostaty jest w naszym kraju rozpoznawany zbyt późno. Gdyby wiedza i świadomość zdrowotna pacjentów były większe i mężczyźni zgłaszali się na badania profilaktyczne, można by leczyć raka prostaty znacznie skuteczniej. Mężczyźni po 40. roku życia powinni odwiedzać urologa przynajmniej raz na dwa lata" - mówił prof. Dutkiewicz.

  "Wbrew często słyszanym opiniom, nie wystarczy oznaczyć poziom PSA, by wykluczyć raka prostaty" - tłumaczył prof. Dutkiewicz. "Reklamowane w telewizji preparaty z pestek dyni czy palmy sabalowej mogą być przydatne, ale trzeba je przyjmować w porozumieniu z lekarzem. Wynalazki takie jak stymulator prostaty - do mechanicznego jej masażu - mogą dawać krótkotrwałą ulgę w stanach zapalnych, jednak ucisk doprowadza do rozlania się zmian" - ostrzegał.

  Najprostszym, choć mało popularnym badaniem prostaty jest badanie per rectum - lekarz wprowadza palec do odbytu pacjenta, by wyczuć wielkość i konsystencję stercza. Jednak przez 30 dni po badaniu podniesiony jest poziom PSA - dlatego najpierw powinno się oznaczać poziom PSA, a dopiero potem wykonywać badanie per rectum - zaznaczają specjaliści.

  PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki


  hes/ gma/ bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Gruczoły opuszkowo-cewkowe (gruczoły Cowpera, łac. glandulae bulbourethrales) – parzysty narząd wielkości ziarna grochu, otwierający się do cewki moczowej w obrębie tylnej ściany jej opuszki, znajduje się poniżej prostaty. Odpowiadają za wydzielanie przezroczystej wydzieliny (preejakulatu) z cewki moczowej. Wydzielina ta zabezpiecza plemniki przed kwaśnym środowiskiem cewki moczowej i pochwy, gdyż jest to płyn o charakterze zasadowym. Wczesny antgen raka prostaty 2 (ang. – early prostate cancer antigen 2 – EPCA-2)- białko, które występuje u osób chorych na raka prostaty. Podwyższenie jego poziomu jest bardziej czułym i swoistym wskaźnikiem tego nowotworu, niż poziom PSA. Cewnik Tiemanna - jeden z typów miękkiego cewnika urologicznego, z zagiętą końcówką i stożkowatym zakończeniem. Stożek może mieć różny kształt i krzywiznę. Posiada dwa boczne otwory. Stosowany jest u mężczyzn z przerostem prostaty oraz u osób z wadami cewki moczowej (np. zastawką cewki tylnej lub zwężeniem cewki), gdy założenie prostego cewnika jest utrudnione.

  Łagodny rozrost gruczołu krokowego (łac. hyperplasia prostatae, ang. BPH - Benign prostatic hyperplasia) – choroba występująca u mężczyzn i związana głównie z rozrostem (rozplemem) komórek gruczołowych i komórek podścieliska gruczołu krokowego, a w mniejszym stopniu przerostem komórek (stąd niejednoznaczna nomenklatura), powodująca zwężenie drogi odpływu moczu. Uważa się, że występuje u ponad 50% mężczyzn w wieku powyżej 60 roku życia i z wiekiem częstość jej występowania wzrasta.
  Pojęcie przerost prostaty jest z patomorfologicznego punktu widzenia pojęciem błędnym, ponieważ przerost (łac. hypertrophia) oznacza powiększenie tkanki lub narządu na skutek powiększenia poszczególnych komórek, bez zwiększenia ich liczby, natomiast rozrost (łac. hyperplasia) zupełnie odwrotnie - powiększenie tkanki lub narządu na skutek zwiększenia liczby komórek, czego przykładem jest właśnie rozrost gruczołu krokowego. XMRV (ang. xenotropic murine leukemia virus-related virus) – gammaretrowirus, który może wpływać na rozwój rodzinnej postaci raka prostaty. Pierwszy poznany gammaretrowirus, który powoduje zakażenie u człowieka. Nazwa wirusa odnosi się do jego podobieństwa do mysiego wirusa MuLV, chociaż istnieją pomiędzy nimi znaczące różnice. Uważa się, że wirus XMRV jest związany z rakiem prostaty poprzez rybonukleazę L, która jest częścią linii naturalnej obrony komórek przed wirusami.

  Tamsulozyna – organiczny związek chemiczny, antagonista receptora α1a. Skutecznie zmniejsza napięcie mięśnia zwieracza cewki moczowej. Stosowany jest w leczeniu objawów przerostu prostaty. Gruczoł krokowy, stercz (łac. prostata) - nieparzysty narząd mięśniowo-gruczołowy. Jest częścią składową męskiego układu płciowego. Składa się z dwóch płatów: lewego i prawego, połączonych węziną. Niestale występuje płat środkowy. Kształt prostaty jest porównywany do kształtu kasztana jadalnego (spłaszczony stożek). Gruczoł sterczowy jest otoczony mocną torebką z mięśni gładkich, kurczą się one podczas ejakulacji.

  Wytrysk wsteczny – patologia wytrysku, w której sperma nie wydostaje się na zewnątrz ciała, lecz trafia poprzez krótki odcinek cewki moczowej do pęcherza moczowego. Przyczyną jest niedziałający właściwie zwieracz pęcherza: nie ulega skurczowi w czasie wytrysku. Nieprawidłowe działanie zwieracza pęcherza może być wywołane operacją prostaty (np. jej przezcewkowego usunięcia) lub uszkodzeniem unerwienia autonomicznego. Także cukrzyca może dawać takie powikłanie, będące objawem neuropatii cukrzycowej. Do rzadszych przyczyn należą nadużywanie alkoholu lub nietypowe praktyki seksualne. Hematospermia – obecność krwi w nasieniu. Najczęściej powstaje jako objaw idiopatyczny ale może być również objawem różnego typu chorób związanych z prostatą, zwężeniem cewki moczowej lub genetycznymi zaburzeniami krwawienia. Hematospermia czasem powstaje jako objaw pooperacyjny po zabiegach takich jak biopsja prostaty. Jako objaw jest obecna przy około 2% przypadków urologicznych, statystyki dotyczące procentowej obecności hematospermii wśród populacji są nieznane.

  Swoisty antygen sterczowy (PSA, z ang. prostate-specific antigen) – najlepiej poznana ludzka proteaza serynowa z rodziny kalikrein, kodowana w regionie 19q13.4. Jest glikoproteiną wytwarzaną w gruczole krokowym (sterczu), obecną we krwi w stężeniu podwyższonym m.in. w przypadku zapalenia gruczołu krokowego, łagodnego przerostu prostaty lub raka gruczołu krokowego.

  Rak gruczołu krokowego (prostaty) – choroba nowotworowa gruczołu krokowego, występująca u 11% mężczyzn z rozpoznanym nowotworem i będąca przyczyną 9% zgonów z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn.

  Dodano: 09.06.2010. 05:18  


  Najnowsze