• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kwas moczowy może pomóc w leczeniu choroby Parkinsona

  21.10.2009. 20:33
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Podwyższony poziom kwasu moczowego w organizmie może spowalniać rozwój choroby Parkinsona, poważnego schorzenia, które stopniowo niszczy obszary mózgu odpowiedzialne za ruch i emocje - wynika z najnowszych analiz amerykańskich. Artykuł na ten temat ukaże się w grudniowym wydaniu pisma "Archives of Neurology".

  Najnowsze badania zostały zainspirowane wcześniejszymi obserwacjami, zgodnie z którymi zdrowe osoby z podwyższonym (ale mieszczącym się w normie) poziomem kwasu moczowego we krwi są mniej narażone na chorobę Parkinsona oraz że choroba postępuje wolniej u pacjentów, którzy mają więcej tego związku w organizmie.
  Naukowcy z Instytutu Chorób Neurodegeneracyjnych Szpitala Ogólnego Massachusetts oraz z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda sprawdzili poziom kwasu moczowego w próbkach krwi oraz płynu mózgowo-rdzeniowego pobranych w latach 80. od 800 chorych na Parkinsona. Brali oni udział w badaniach, które miały wykazać czy deprenyl (obecnie uznany lek w terapii parkinsona) lub witamina E mogą spowalniać rozwój tej choroby.

  Okazało się, że u pacjentów z najwyższym poziomem kwasu moczowego we krwi i w płynie mózgowo-rdzeniowym choroba Parkinsona postępowała znacznie wolniej i mogli oni później rozpocząc standardową terapię.

  Zależność ta była bardziej widoczna w przypadku mężczyzn, u których częściej stwierdza się podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi (gdzie występuje on głównie w postaci moczanów).

  Jak ocenia jeden autorów pracy dr Micheal Schwarzchild, całkiem możliwe jest, że kwas moczowy obecny w płynie mózgowo-rdzeniowym działa ochronnie na komórki nerwowe niszczone w chorobie Parkinsona. Kwas moczowy to silny przeciwutleniacz, który - jak wynika z badań - wykazuje działanie ochronne wobec neuronów hodowanych na szalkach w laboratorium.

  Co ciekawe, u pacjentów zażywających witaminę E, która również jest silnym przeciwutleniaczem nie obserwowano spowolnienia choroby Parkinsona, nawet gdy poziom kwasu moczowego był wyższy. Naukowcy podejrzewają, że witamina E w jakiś sposób może blokować działanie kwasu moczowego, albo że jej wysokie dawki mają działanie wręcz odwrotne do zamierzonego.

  Obecnie dr Schwarzchild i jego koledzy prowadzą badania kliniczne w grupie 90 pacjentów z chorobą Parkinsona, którym podają prekursor kwasu moczowego - inozynę. Chcą w ten sposób sprawdzić, czy może to być bezpieczny sposób zwiększania poziomu kwasu moczowego i spowalniania rozwoju choroby. Jak przypomina dr Schwarzchild, wyższe stężenie kwasu moczowego we krwi może szkodzić zdrowiu, gdyż np. zwiększa ryzyko dny moczanowej i kamieni nerkowych.

  Badania wspiera Fundacja Micheala J. Foxa, u którego chorobę Parkinsona zdiagnozowano w bardzo młodym wieku - 30 lat. Przeważnie dotyka ona osób ok. 60 roku życia i starszych.

  Schorzenie jest spowodowane degeneracją komórek nerwowych w obszarze mózgu, który kontroluje ruchy ciała i emocje. Typowymi objawami są problemy z chodzeniem, spowolnienie ruchowe, zaburzenia mimiki twarzy, drżenie kończyn, ale też brak apetytu i depresja.

  Obecnie schorzenie uważa się za nieuleczalne. Fundacja M.J. Foxa aktywnie wspiera badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych w terapii choroby Parkinsona.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Hiperurykemia (hyperurykemia) – zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi. Górna granica normy wynosi: dla kobiet – 360 μmol/L (6 mg/dL), dla mężczyzn 400 μmol/L (6,8 mg/dL). Hyperurykemia może być spowodowana nadmiernym wytwarzaniem kwasu moczowego lub zmniejszonym wydalaniem tej substancji przez nerki albo wysokim poziomem fruktozy w diecie. Ludzie nie posiadają enzymu oksydazy moczanowej, który rozkłada kwas moczowy. Amimia – zaburzenia mimiki wskutek upośledzenia ruchów mięśni mimicznych twarzy; występuje w niektórych chorobach mózgu (np. choroba Parkinsona), w stanach przygnębienia i niektórych chorobach psychicznych. Akineza - zespół objawów polegający na niewystępowaniu lub opóźnieniu ruchów anatomicznych. Ruchy stają się opóźnione i niesprawne. Skutkiem choroby jest także kamienna twarz oraz zaburzenia mowy i mikrografia. Jest charakterystyczną cechą choroby Parkinsona.

  Hydralazyna (łac. Hydralazinum) – lek rozluźniający mięśniówkę gładką naczyń krwionośnych, dzięki czemu wykazuje działanie hipotensyjne (obniża ciśnienie tętnicze krwi). Ostatnie badania wykazały jej neuroprotekcyjne działanie, ponieważ chroni przed niszczącym działaniem akroleiny wydzielanej przez uszkodzone neurony (po udarze mózgu, w chorobie Alzheimera, Parkinsona). Stereotaktyczne przeszczepy tkankowe istoty czarnej – eksperymentalna metoda leczenia choroby Parkinsona. Podejmowane dotychczas próby polegały na próbach transplantacji płodowej tkanki śródmózgowia zawierającej neurony dopaminergiczne do prążkowia chorych na chorobę Parkinsona. Przy założeniu że komórki dopaminergiczne mogą przeżyć i wytworzyć synapsy z innymi neuronami w mózgu biorcy, zaczną wytwarzać dopaminę i że mózg biorcy będzie mógł korzystać z niej w neurotransmisji na uszkodzonych przez proces chorobowy szlakach, metoda ta mogłaby być uznana za metodę leczenia przyczynowego schorzenia. Badania PET u biorców wykazały wzrost wychwytu znakowanej fluorem L-dopy w prążkowiu, obserwowano też poprawę kliniczną, zwłaszcza u młodszych pacjentów. U pacjentów którzy zmarli w czasie obserwacji badanie neuropatologiczne potwierdziło przyjęcie przeszczepu.

  Lizuryd − organiczny związek chemiczny, pochodna kwasu lizergowego. Zaliczany jest do alkaloidów sporyszu. Stosowany jest w przypadkach choroby Parkinsona i prewencyjnie przeciw migrenie. Działanie urykozuryczne - działanie leku lub danej substancji chemicznej powodujące zwiększenie wydalania kwasu moczowego.

  Tolkapon (tolcapone, ATC N04BX) – organiczny związek chemiczny, lek stosowany w leczeniu choroby Parkinsona, należący do grupy inhibitorów katecholo-O-metylo transferazy (COMT). Hiposmia – zmniejszona zdolność do wyczuwania zapachów. Powiązanym stanem jest anosmia, w którym węch jest zniesiony. Problemy z powonieniem mogą powodować alergie, polipy nosa, zakażenia wirusowe i uraz głowy. Hyposmia może być również bardzo wczesnym objawem choroby Parkinsona.

  Drżenie spoczynkowe (tremor- drżenie) to rytmiczne, oscylacyjne ruchy mimowolne różnych części ciała wywołane naprzemiennymi lub synchronicznymi skurczami mięśni antagonistycznych. Występuje w spoczynku, gdy kończyny nie muszą przeciwstawiać się sile grawitacji. Charakterystyczne dla drżenia spoczynkowego jest: zmniejszanie się podczas ruchu oraz nasilanie się pod wpływem emocji i stresu. Dotyczy najczęściej kończyn górnych, warg, żuchwy oraz głowy. Drżenie spoczynkowe o częstotliwości 4-5 Hz występuje w przebiegu choroby Parkinsona. Drżenie spoczynkowe samoistne charakteryzuje się częstotliwością drgań od 5,5 do 7 Hz. Często obejmuje głowę. Ustępuje pod wpływem niewielkich ilości alkoholu.

  Entakapon (łac. Entacaponum) – inhibitor katecholo-O-metylotransferazy, stosowany w leczeniu skojarzonym choroby Parkinsona.

  Apomorfina – agonista receptorów dopaminergicznych D1 i D2 z silniejszym wpływem na te drugie, posiadająca silne właściwości wymiotne, stosowana w diagnostyce i leczeniu choroby Parkinsona oraz w mniejszych dawkach w leczeniu zaburzeń erekcji. Metoda Brunkow - metoda fizjoterapii stosowana w zespołach stereoataktycznych (np. choroba Parkinsona), w innych stanach zaburzenia ruchu pochodzenia mózgowego, w zespołach kręgopochodnych oraz w leczeniu skolioz.

  [email protected] jest projektem internetowym zorganizowanym przez Stanford University w Stanach Zjednoczonych. Projekt ma na celu badanie procesów zwijania białek, koncentruje się na badaniu sposobu w jaki cząsteczka białka składa się w przestrzeni. Jest to o tyle ważne, że od tego kształtu zależą funkcje, jakie może ona pełnić w organizmie. Na skutek nieprawidłowego złożenia się cząstki, mogą powstawać białka wywołujące choroby takie jak: CJD, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, czy też słynne BSE, czyli "choroba szalonych krów". Rak pęcherza moczowego (ang. bladder cancer) – choroba nowotworowa pęcherza moczowego, najczęściej wywodząca się z komórek nabłonka przejściowego (urothelium) błon śluzowych wyścielających światło narządu. Rak (carcinoma) stanowi zdecydowaną większość złośliwych nowotworów pęcherza moczowego.

  Dna moczanowa (artretyzm, skaza moczanowa, łac. arthritis urica, diathesis urica) – przewlekła choroba związana z zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego powstającego z puryn.

  Dodano: 21.10.2009. 20:33  


  Najnowsze