• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lekarze: dialog lekarza i chorego niezbędny w leczeniu depresji

  23.02.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dobra komunikacja między pacjentem a lekarzem to warunek skutecznej terapii depresji - mówili psychiatrzy na spotkaniu prasowym inaugurującym V edycję Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji.

  Zbiega się ona z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypada na 23 lutego. W tym roku celem kampanii, której hasło przewodnie brzmi "Dialog w chorobie", jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką w skutecznym leczeniu depresji odgrywa relacja między pacjentem a lekarzem - oparta na zrozumieniu, szacunku i zaufaniu.

  Jak podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Janusz Heitzman, depresja jest poważnym schorzeniem, które należy leczyć. Od zwykłego przygnębienia odróżnia ją to, że smutek, brak energii, zniechęcenie utrzymują się w dłuższym czasie, powodują dezorganizację życia - utratę zdolności do pracy, nauki, izolację społeczną. W skrajnych przypadkach depresja może doprowadzić do samobójstwa.

  Według psychiatry, postęp w nauce i medycynie sprawił, że dziś lekarze dysponują znacznie skuteczniejszymi metodami diagnostyki i terapii depresji niż kiedykolwiek wcześniej. Jeszcze dekadę temu, arsenał leków przeciwdepresyjnych był znacznie uboższy. Nie zmienia się tylko to, że bez dobrej relacji pacjenta z lekarzem psychiatrą nie ma skutecznego leczenia tego schorzenia.

  Zdaniem prof. Łukasza Święcickiego, ordynatora Oddziału Chorób Afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, dla pacjentów bardzo ważne jest, by lekarz w przystępny sposób wyjaśnił im specyfikę choroby, poinformował o strategii terapeutycznej, o tym, że wybrany lek może zadziałać z opóźnieniem, albo może zaistnieć potrzeba zmiany go na inny. Jeśli tego nie zrobi, chory może nieodwracalnie stracić do niego zaufanie, co będzie rzutowało na efekty terapii.

  "Osoby z depresją lub chorobą afektywną dwubiegunową i tak bardzo trudno skłonić do podjęcia leczenia i jego kontynuacji" - powiedział prof. Święcicki. Bardzo często nie stosują się one do zaleceń terapeutycznych i nie zażywają regularnie leków.

  Dobrze jest też, by lekarz umiejętnie zadawał pytania, dzięki którym uzyska od pacjenta jak najwięcej niezbędnych informacji o chorobie. O wielu swoich problemach, jak nadużywanie alkoholu, pacjenci nie powiedzą sami z siebie, bo się wstydzą.

  Chory powinien z kolei zdać sobie sprawę, że lekarz nie stoi po drugiej stronie barykady, ale może być jego sprzymierzeńcem w walce z depresją.

  Aby pomóc lekarzom i pacjentom lepiej zrozumieć wzajemne racje, w ramach tegorocznej kampanii Forum dla Depresji, ukazała się publikacja pt. "Listy do Lekarza. Listy do Pacjentów. Depresja i Choroba Dwubiegunowa", w której zebrane zostały doświadczenia i refleksje pacjentów portalu www.TacyJakJa.pl oraz prof. Święcickiego.

  W środę 23 lutego w Kinotece, podczas dnia otwartego Forum przeciw Depresji, będzie można posłuchać wykładów specjalistów w dziedzinie psychiatrii i psychologii, skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich oraz obejrzeć film psychiatry prof. Bartosza Łozy pt. "Dzień, noc, dzień", dotyczący problemu depresji u młodej kobiety biznesu. Tego dnia odbędzie się też happening teatru ulicznego, który ma wyrazić wsparcie dla osób zmagających się z problemem depresji. Przedłużone zostaną ponadto godziny działania Antydepresyjnego Telefonu Zaufania fundacji ITAKA (22 654 40 41), który jest czynny w poniedziałki i czwartki w godzinach 17-20. 23 lutego będzie można dzwonić od godz. 12 do godz. 22. Dodatkowo, odbywać się będą chaty z lekarzem psychiatrą na stronie kampanii (www.forumprzeciwdepresji.pl) - 23. lutego w godz. 14-17 oraz 25. lutego w godz. 10-13.

  Organizatorami kampanii są firma Servier Polska i Fundacja ITAKA, Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

  Na świecie na depresję cierpi ok. 121 mln ludzi, a w Polsce liczbę tę szacuje się na 1,2-1,5 mln. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest obecnie czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie, ale w przyszłości może przesunąć się na wyższą pozycję. (PAP)

  jjj/ krf/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dystymia (depresja nerwicowa, depresyjne zaburzenie osobowości, przewlekła depresja z lękiem) – typ depresji charakteryzujący się przewlekłym (trwającym kilka lat lub dłużej) obniżeniem nastroju o przebiegu łagodniejszym niż w przypadku depresji endogennej. Szacuje się, że około 2-5% populacji ogólnej wykazuje objawy dystymiczne.

  Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – święto obchodzone 23 lutego po ustanowieniu przez Ministerstwo Zdrowia od 2001 roku (lub od 2002 ustanowione przez Ministra Zdrowia Mariusza Łapińskiego, według niektórych źródeł). Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Organizowane są akcje informacyjne m.in. przez Fundację ITAKA.

  Atelophobia (z greckiego: ατελής, atelès, "niedoskonałe, niepełne" oraz φόβος, phóbos, "strach") - lęk przed niedoskonałością. W niektórych przypadkach może być to bardzo poważna przyczyna depresji.

  Skala depresji Becka (ang. Beck Depression Inventory, BDI) – skala stosowana w diagnostyce depresji, autorstwa Aarona Becka.

  Depresja maskowana – szczególna forma depresji atypowych, polegająca na tym, że depresja jako objaw podstawowy jest mało nasilona i trudna do wykrycia, a na pierwszy plan obrazu klinicznego wysuwają się objawy somatyczne lub zaburzenia zachowania.

  Rów Balsas, Depresja Balsas (hiszp. Depresión del Balsas) - szeroki region leżący poniżej poziomu morza pomiędzy Kordylierą Wulkaniczną a pasmem górskim Sierra Madre Płd. w Meksyku. W swym najniższym punkcie depresja ta osiąga głębokość 300-500 m. Z depresji Balsas źródło bierze rzeka o tej samej nazwie. Florę tego obszaru stanowią głównie krzewiaste zarośla oraz karłowate drzewa, jak również kaktusy

  Nördlinger Ries – kolista depresja w zachodniej części Bawarii, Niemcy. Miasto Nördlingen jest położone ok. 6 km na południowy zachód od punktu centralnego tej depresji. Jest to krater uderzeniowy powstały 14,3 – 14,5 miliona lat temu (w miocenie).

  Dodano: 23.02.2011. 00:11  


  Najnowsze