• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lekarze z Trzebnicy przeszczepili rękę z ramieniem

  17.09.2010. 22:20
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Lekarze z trzebnickiego szpitala przeszczepili rękę z przedramieniem i ramieniem 56-letniej kobiecie. To 7. przeszczep kończyny w historii trzebnickiego szpitala i 2. transplantacja ręki z ramieniem. Na świecie do tej pory dokonano czterech takich przeszczepów.

  Jak poinformował dr Adam Domanasiewicz ze Szpitala Powiatowego św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy (Dolnośląskie), zabieg trwał 20 godzin, przebiegł pomyślnie. Został przeprowadzony tydzień temu. Pacjentka czuje się dobrze i "w nadzwyczajnym tempie dochodzi do siebie". 56-latka straciła rękę 3 lata temu w wypadku samochodowym. Dawcą była kobieta.

  Domanasiewicz poinformował, że ostatni zabieg to siódmy przeszczep kończyny w historii szpitala. "W ciągu czterech lat dokonaliśmy tylu zabiegów i tym samym jesteśmy na świecie pierwszym ośrodkiem, który ma na swoim koncie tyle tego typu operacji" - mówił lekarz.

  Trzebnicki szpital po raz drugi dokonał przeszczepu całej kończyny wraz z dłonią, przedramieniem i ramieniem. Na świecie - jak zaznaczył Domanasiewicz - wykonano do tej pory cztery takie zabiegi, w tym dwa w Trzebnicy. UMW

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ jra/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Szpital św. Anny w Miechowie - szpital założony na podwalinach szpitala średniowiecznego. Obecnie (2008) dysponuje 330 łóżkami w 11 oddziałach. Dodatkowo w oddziałach funkcjonuje 21 sal zabiegowych, dostosowanych do wykonywania opatrunków i drobnych zabiegów. Szpital wyposażony jest w oddział ratownictwa medycznego. Zatrudnienie wynosi 463 osoby. Szpital rzeczowo i finansowo wspierany jest przez Fundację Szpitala św Anny w Miechowie, zarządzającą również apteką na terenie szpitala. Cmentarz Szpitala Mariackiego w Olsztynie - nieistniejący cmentarz w Olsztynie położony przy ul. Mariańskiej, w pobliżu dzisiejszego Miejskiego Szpitala Zespolonego (dawniej Szpital Mariacki). Stanowił miejsce pochówków zmarłych pacjentów i personelu szpitala. Do czasów obecnych zachowała się jedynie aleja i drzewostan. Kąt skierowany – para uporządkowanych półprostych o wspólnym początku, z których pierwszą nazywamy ramieniem początkowym, a drugą ramieniem końcowym kąta skierowanego.

  Wózek szpitalny – łóżko (właściwie leżanka) na kółkach, do przewożenia chorych po terenie szpitala lub wykonywania drobnych zabiegów. Ryszard Kocięba (ur. 1933, zm. 26 września 2005) – chirurg i anestezjolog, twórca i dyrektor Instytutu Replantacji Kończyn w Trzebnicy (w 1971 jako ordynator oddziału chirurgicznego szpitala powiatowego w Trzebnicy przeprowadził nim pierwszą w Europie udaną operację replantacji ręki), profesor chirurgii ogólnej.

  Szpital Św. Stanisława w Skierniewicach został otwarty 13 października 1872 roku za staraniem Stanisława Rybickiego. Szpital składał się z dwóch sal jedna dla kobiet druga dla mężczyzn posiadając 14 łóżek oraz z dwóch pokojów zapasowych każdy z jednym łóżkiem. Szpital posiadał pokój operacyjny wraz ze swoją apteką. Dodatkowo było pomieszczenie gospodarcze oraz kuchnia. Obsługę szpitala stanowili: starszy felczer na etacie, dwóch młodszych felczerów nieodpłatnych, akuszerka, pisarz, gospodyni i posługacz. Lekarzem kierującym w szpitalu był dr Stanisław Rybicki. Szpital na początku miał kłopoty finansowe lecz pod koniec 1873 r. budżet szpitala wrósł i dysponował 1279 rublami przynosząc zyski. Ze szpitala w 1874 r. skorzystało 123 chorych. Dochód szpitala wyniósł 3490 rubli i 84 kopiejki, natomiast wydatki 1296 rubli. Liczba chorych leczonych w szpitalu nie przekraczała 200 osób rocznie (192 chorych w 1893r. 133 chorych w 1895r.). Lekarstwa dla pacjentów przyrządzano na miejscu. W roku 1881 rezerwa finansowa szpitala przekroczyła 12,000 rubli co w planach było wybudowanie większego i nowego szpitala. Zgłoszone projekty napotkały niechęć i opór ówczesnych władz. Szpital Św. Stanisława funkcjonował do 1895 roku ze względu na przeniesienie szpitala w wydzierżawionym domu. W 1896 roku uzyskano zgodę od Administracji Księstwa Łowickiego na budowę nowego szpitala. Dzięki staraniom Stanisława Rybickiego powstał w Skierniewicach nowoczesny szpital, który otwarto w 1899 r. Szpital polowy - rodzaj tymczasowego szpitala, rozstawianego (w terminologii wojskowej - "rozwijanego") poza budynkami szpitala stałego, zazwyczaj przeznaczonego do leczenia ofiar działań wojennych, wielkich katastrof i klęsk żywiołowych.

  Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie (do 1 lipca 2012 Szpital uniwersytecki z Przychodnią SP ZoZ UWM) – jedyny szpital kliniczny Wydziału Nauk Medycznych UWM, utworzony w 2009 roku na bazie 103 Szpitala Wojskowego. Na terenie szpitala znajdują się, oprócz oddziałów szpitalnych i poradni specjalistycznych, budynki dydaktyczne tj. Collegium Anatomicum, Katedra Fizjologii Człowieka oraz Katedra Histologii i Embriologii Człowieka. Specjalistyczny Szpital im.Stefana Batorego w Wałbrzychu (dawniej szpital Bracki, Szpital Górniczy, Szpital Miejski Nr 2). Wieloprofilowa specjalistyczna placówka mieszczący się przy ulicy Stefana Batorego 4 w dzielnicy Śródmieście. Zabudowa szpitala już w 1908 roku służyła jako placówka szpitalna. Polska placówka powstała w 1945 po zburzeniu szpitala przy ulicy Juliusza Słowackiego na przeciw poczty głównej. Szpital im. Stefana Batorego był pierwszym Polskim szpitalem w Wałbrzychu. Dawniej w administracji niemieckiej był to Szpital Górniczy, który sprawował też opiekę ogólnomiejską. Placówka jest po kompleksowym remoncie, dobrze wyposażona, pawilon pediatryczny jest wyposażony w specjalistyczny ambulans neonatologiczny (N) obsługujący teren dawnego województwa wałbrzyskiego. W szpitalu funkcjonują m.in. oddział wewnętrzny, pawilon pediatryczny z rożnymi oddziałami, okulistyczny, otoloryngologiczny, rehabilitacyjny. Obecnie placówka jest przyłączona do Specjalistycznego Szpitala im.dra Alfreda Sokołowskiego.

  Szpital Zachodni – szpital w Grodzisku Mazowieckim. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę szpitala nastąpiło 30 maja 1989. W 1992 przerwano budowę, wznawiając ją po 4 latach w 1996. Pierwsze obiekty szpitalne oddano do użytku w 2002, a pierwszych pacjentów przyjęto w kwietniu 2003. W 2004 nadano mu imię Jana Pawła II. Obecna pełna nazwa szpitala: Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim.

  Szpital Dzieciątka Jezus, obecnie Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie – szpital w Warszawie w dzielnicy Śródmieście, obecnie zlokalizowany w dzielnicy Ochota przy ul. Lindleya 4. Teren szpitala obejmuje obszar ograniczony ulicami Nowogrodzka – Chałubińskiego – Oczki – Koszykowa. Zespół szpitala wpisany jest do rejestru zabytków nr A-840 z 17.03.2009.

  Przedramię (łac. Antebrachium) – w anatomii człowieka – część kończyny górnej, znajdująca się między ręką i ramieniem (dokładnie między nadgarstkiem i stawem łokciowym). Antoni Sikorski (ur. 18 grudnia 1834, zm. 23 czerwca 1913) – polski lekarz pediatra, twórca pierwszego na ziemiach polskich Szpitala dla Dzieci w Warszawie, dożywotni prezes zarządu szpitala i jego naczelny lekarz.

  Dodano: 17.09.2010. 22:20  


  Najnowsze