• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Linia technologiczna do badań zamrożonych komórek rozpoczęła pracę

  29.09.2011. 22:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Przy pomocy nowoczesnej aparatury, w jaką wyposażona została nowoczesna linia technologiczna przeznaczona do badań zamrożonych komórek, naukowcom z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego udało się wykroić niewielki skrawek z mięśnia sercowego. Utworzona kosztem 12 mln zł pracownia nanomedyczna rozpoczęła pracę w zabrzańskim ośrodku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.


  ,,Pracownię wyposażaliśmy w najnowocześniejszą aparaturę od zeszłego roku. Ta linia technologiczna może posłużyć do badań komórek zamrożonych w bardzo niskich temperaturach, jak również do testowania leków na tych komórkach" - powiedział PAP w czwartek prof. Romuald Wojnicz, kierownik Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii w Zabrzu.

  Ośrodek dysponuje zaawansowanym technologicznie sprzętem, m.in. mikroskopem elektronowym oraz aparaturą, która daje możliwość trójwymiarowej obserwacji cząsteczek w ich naturalnym stanie.

  Prof. Wojnicz poinformował w czwartek, że pracownicy jego katedry wykonali ultracienkie skrawki z zamrożonego materiału, pobranego podczas biopsji z mięśnia sercowego. ,,Skroiliśmy go na bardzo cienkie kawałki, tak aby można je było wykorzystać do badań pod mikroskopem elektronowym i w konsekwencji za ich sprawą umożliwić w przyszłości produkcję nowych, lepszych leków" - wyjaśnił Wojnicz.

  Wycięte z mięśnia sercowego skrawki mają ok. 100 nanometrów grubości, podczas gdy mikroskop elektronowy daje możliwość ich powiększenia nawet 300 tys. razy. ,,Aby zrozumieć, jak są cienkie, można wyobrazić sobie wirusy, których wymiary wahają się od 5 do 50 nanometrów" - tłumaczył naukowiec.

  Wycięte skrawki z zamrożonych komórek posłużą do poszukiwania nowych markerów chorobowych (substancji ułatwiających postawienie diagnozy czy ocenę ryzyka zachorowania), co w konsekwencji będzie miało wpływ na wyprodukowanie nowych leków lub zwiększenie skuteczności już istniejących.

  Laboratorium Mikroskopii Elektronowej i Immunobiologii Molekularnej jest częścią projektu "Śląska Bio-Farma". W ramach tego przedsięwzięcia w regionie powstaje Śląskie Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki, które będzie siecią zintegrowanych i ściśle współpracujących ze sobą specjalistycznych laboratoriów badawczych. Koszt projektu to prawie 90 mln zł.

  Wśród założycieli konsorcjum znalazły się: Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Śląski i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. "Śląska Bio-Farma" to jeden z 11 dużych projektów z zakresu infrastruktury badawczej, realizowany w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

  W czwartek w Zabrzu rozpoczęła się dwudniowa, międzynarodowa konferencja poświęcona badaniom mikroskopowym w nanomedycynie. Na konferencję przyjechali naukowcy m.in. z Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Austrii i Szwajcarii.

  PAP - Nauka w Polsce

  ktp/ hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Paweł Eugeniusz Buszman (ur. 23 stycznia 1961 w Rudzie Śląskiej) – profesor doktor habilitowany nauk medycznych, polski kardiolog, konsultant medyczny w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (do 2003 roku Wydział Techniki) – jednostka naukowo-dydaktyczna (jeden z 12 wydziałów) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ramach wydziału rozwijane są dwa obszary działalności naukowej: informatyka oraz nauka o materiałach, w ramach których prowadzona jest edukacja na następujących kierunkach: Janusz Gruchała (ur. 1949, zm. 21 listopada 2011) – polski historyk, prof. dr hab., wieloletni wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Kierownik Zakładu Historii Nowożytnej XIX wieku w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego.

  Andrzej Żądło (ur. 25 kwietnia 1953 w Kielcach) – polski duchowny katolicki diecezji kieleckiej, teolog, dr hab., profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Śląskiego, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w latach 2008-2012 oraz kierownik Zakładu Liturgiki i Homiletyki na tym wydziale, senator Uniwersytetu Śląskiego. Andrzej Bochenek (ur. 21 czerwca 1949 w Zabrzu) - profesor zwyczajny, doktor habilitowany nauk medycznych; polski kardiochirurg; kierownik I Kliniki Kardiochirurgii GCM Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach; członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, współzałożyciel sieci klinik American Heart of Poland.

  Janusz Bohosiewicz (ur. w 1945 w Dynowie) – polski chirurg dziecięcy, profesor. Kierownik Oddziału Chirurgii Dziecięcej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach oraz kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Michał Rosa (ur. 27 września 1963 w Zabrzu) – polski reżyser i scenarzysta. Absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

  Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego – jeden z dwunastu wydziałów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego siedziba znajduje się przy Ppl. Sejmu Śląskiego 1 w Katowicach oraz przy ul. Grota Roweckiego 5 w Sosnowcu. Biuro Współpracy z Gospodarką - jednostka administracji centralnej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Powstała w listopadzie 2011 roku w celu rozwoju współpracy Uniwersytetu z otoczeniem biznesowym a także wsparcia procesów transferu i komercjalizacji technologii. Obecnie nadzoruje prace związane z przygotowaniem do powołania spółki celowej Uniwersytetu Śląskiego w ramach programu SPIN-TECH prowadzonego przez NCBiR.

  Artur Małek (ur. 9 maja 1979 w Tychach) – polski taternik, alpinista i himalaista. Organizator i uczestnik kilkudziesięciu wypraw m.in. w Alpy, Andy, Himalaje oraz góry Afryki. Jest absolwentem fizjoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach – zakład opieki zdrowotnej znajdujący się w katowickiej dzielnicy Ochojec, w skład którego wchodzą Górnośląski Ośrodek Kardiologii (GOK) oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Jerzy Żaba - doktor habilitowany nauk geologicznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kierownik Zakładu Geologii Fizycznej i Geotektoniki. Centralny Szpital Kliniczny im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach – samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej znajdujący się w katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki przy ul. Medyków 14, szpital Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Zabrzu – publiczny zakład kształcenia nauczycieli będący pod opieką naukową Uniwersytetu Śląskiego istniejący od 1997 roku. Zakład ten zakończy swoją działalność w 2015 roku, zgodnie z nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (skrót nazwy aktualnej: SUM, d. Śląska Akademia Medyczna im. Ludwika Waryńskiego w Katowicach) – publiczna szkoła wyższa o profilu medycznym, kształcąca lekarzy różnych specjalności oraz szeroko pojętego personelu medycznego (farmaceutów, pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, menedżerów ochrony zdrowia i in.), prowadząca działalność dydaktyczną, naukową i kliniczną.

  Dodano: 29.09.2011. 22:33  


  Najnowsze