• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Malaria, HIV i gruźlica w odwrocie

  12.03.2010. 20:48
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  W ciągu najbliższych pięciu lat można położyć kres przenoszeniu się HIV z matki na dziecko, a w ciągu dziesięciu lat można wyeliminować zagrożenie malarią w większości krajów rozwijających się - twierdzą autorzy raportu przygotowanego przez Globalny Fundusz na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią (GFATM).

  W Afryce subsaharyjskiej malaria, AIDS i gruźlica są przyczyną 52 proc. śmierci kobiet w wieku rozrodczym i od 16 do 18 proc. dzieci. Jak przekonuje dyrektor wykonawczy GFATM Michel Kazatchkine, istnieje duża nadzieja, że odsetek w najbliższych latach wyraźnie się zmniejszy. Wszystko zależy jednak od utrzymania źródeł finansowania.

  Globalny Fundusz na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią jest organizacją międzynarodową dostarczającą środki 144 krajom, które z kolei prowadzą konkretne programy. Od 2002 roku dzięki współpracy partnerów GFATM udało się uchronić przed śmiercią prawie 5 mln mieszkańców krajów rozwijających się. Kazatchkine liczy na to, że wsparcie darczyńców umożliwi kolejne działania, które pozwolą znacznie zmniejszyć skalę problemu.

  Na spotkaniu w Hadze, które odbędzie się 24 marca organizacja przedstawi plan na następne trzy lata. Decyzja o nakładach finansowych zostanie jednak podjęta dopiero w październiku na spotkaniu partnerów w Nowym Jorku.

  Lwia część środków przekazywana jest przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Japonię. Walkę z chorobami nękającymi kraje rozwijające się aktywnie wspiera także fundacja współzałożyciela Microsoftu Billa Gatesa.

  W ciągu ośmiu lat swojej działalności Fundusz zebrał ponad 19 mld dolarów, dzięki czemu 2,5 mln nosicieli wirusa HIV przeszło terapię antyretrowirusową i zapewniono leczenie sześciu milionom osób chorych na gruźlicę. Ponadto w regionach zagrożenia malarią rozdano 104 moskitiery nasączone środkami owadobójczymi.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Projekt (PRODUCT) – inicjatywa mająca na celu zebrania pieniędzy na walkę z AIDS, gruźlicą i malarią dla Global Fund, powstała w styczniu 2006 roku w czasie trwania Światowego Forum Gospodarczego. Jej inicjatorem był m.in. Bono, wokalista irlandzkiego zespołu U2 (znany z wielu społecznych kampanii) oraz Bobby Shriver. Światowy Dzień Malarii (ang. World Malaria Day, fr. Journée mondiale du paludisme) – święto ustanowione przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia (WHA, WHO) w maju 2007 roku, upamiętniające globalną walkę z malarią. Obchodzone corocznie od 2008 roku w dniu 25 kwietnia. Jego celem jest wzrost świadomości społecznej dotyczącej malarii oraz redukcja skutków i skali choroby. Zarodziec ruchliwy (Plasmodium vivax) – pierwotniak należący do rodzaju Plasmodium, jeden z kilku gatunków, które wywołują malarię u ludzi.

  Zarodziec owalny (Plasmodium ovale) – pierwotniak należący do rodzaju Plasmodium, jeden z kilku gatunków, które wywołują malarię u ludzi. Plasmodium ovale wywołuje malarię trzeciaczkę. Jest mniej groźny od Plasmodium falciparum. Red Hot (RHO) – międzynarodowa organizacja charytatywna działająca na rzecz walki z AIDS, której założycielem jest John Carlin. Celem organizacji jest szerzenie wiedzy na temat AIDS i HIV przy pomocy artystów popkultury. Od roku 1989 organizacja wydała czternaście albumów kompilacyjnych, z których zebrane pieniądze rzeznaczone były na organizacje walczące z AIDS. RHO zebrała około siedmiu milionów dolarów.

  Choroba Fryderyka Chopina i przyczyna jego przedwczesnej śmierci w wieku 39 lat do dziś pozostają niejasne. Mimo że za życia kompozytora rozpoznano u niego gruźlicę i na tę chorobę go leczono, od czasu jego śmierci w 1849 roku przedstawiono szereg alternatywnych rozpoznań wyjaśniających jego niedomagania zdrowotne. Zarodziec sierpowy (Plasmodium falciparum) – pierwotniak należący do rodzaju Plasmodium, który jest jednym z 4 głównych gatunków, wywołujących malarię u ludzi. Jest przenoszony poprzez ślinę komara widliszka, kiedy pobiera on krew. Występuje głównie w Czarnej Afryce.

  Gruźlica (łac. Tuberculosis) – choroba zakaźna zwierząt, w tym ludzi (→ gruźlica człowieka), wywoływana przez prątki gruźlicy. Występuje na całym świecie. Atowakwon (atovaquone, atavaquone) – lek przeciwmalaryczny należący do grupy naftalenów. Atowakwon jest analogiem ubichinonu wykazującym aktywność przeciw grzybom Pneumocystis jiroveci, zarodźcom malarii i Toxoplasma gondii.

  Malaria, zimnica (łac. malaria, plasmodiosis, dawne nazwy: febra z łac. febris = gorączka i paludyzm) – ostra lub przewlekła, tropikalna choroba pasożytnicza, której różne postacie wywoływane są przez jeden lub więcej z pięciu gatunków jednokomórkowego pierwotniaka z rodzaju Plasmodium:

  Oscar Tulio Lizcano (ur. 1947) - kolumbijski parlamentarzysta, członek Kolumbijskiej Partii Konserwatywnej. W sierpniu 2000 roku został uprowadzony z miejscowości Riosucio w departamencie Caldas przez terrorystów z FARC. W ciągu ośmiu lat niewoli był m.in. bity i głodzony, chorował też na malarię. W październiku 2008, dzięki pomocy jednego z członków FARC, udało mu się zbiec.

  Giovanni Maria Lancisi (ur. 26 października 1654 w Rzymie, zm. 20 stycznia 1720 tamże) – włoski lekarz, epidemiolog i anatom. Pamiętany jest za badania nad malarią (jako pierwszy opisał związek między obecnością komarów a występowaniem choroby) i nad chorobami serca. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (KFnrD) – polskie stowarzyszenie mające za cel z jednej strony poprawę stanu opieki medycznej dzieci w Polsce, a z drugiej – pomoc w rozwoju zainteresowań dzieciom wybitnie uzdolnionym. Fundusz został stworzony 30 maja 1981 przez Jana Szczepańskiego i Ryszarda Rakowskiego przy współpracy wielu lekarzy i nauczycieli akademickich. Od 23 lutego 2006 roku Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest organizacją pożytku publicznego.

  Babezjoza (babeszjoza) – rzadka, przypominająca malarię choroba wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia (rodzina Babesiidae). Choroba występuje głównie w Afryce, południowej Europie i w niektórych częściach Nowej Anglii.

  Dodano: 12.03.2010. 20:48  


  Najnowsze