• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maltretowane dzieci częściej mają dolegliwości pokarmowe

  12.03.2010. 20:43
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Dzieci, które doznały przemocy psychicznej, fizycznej lub seksualnej częściej cierpią z powodu niewyjaśnionych bólów brzucha, nudności i wymiotów niż dzieci, które nie miały podobnych doświadczeń - wynika z badan amerykańskich, które publikuje pismo "Annals of Family Medicine".

  Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie 845 dzieci w wieku od 4 do 12 lat, które brały udział w zakrojonym na wiele lat projekcie dotyczącym przemocy i zaniedbań wobec najmłodszych (LONGSCAN).

  Co dwa lata rodzice udzielali informacji na temat odczuwanych przez maluchy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a danych na temat ich maltretowania dostarczyły organizacje zajmujące się tą problematyką. Gdy dzieci osiągnęły 12 lat, same zdawały relacje na temat bólów brzucha oraz doznanej w życiu przemocy i maltretowania psychicznego.

  Okazało się, że te, które odczuwały bóle brzucha były w 91 proc. przypadków wykorzystywane seksualnie w przeszłości lub aktualnie. Odnotowano też silną zależność między doznaną kiedykolwiek przemocą fizyczną, psychiczną lub seksualną a bólami brzucha oraz nudnościami i wymiotami.

  Zdaniem autorów, za związek ten odpowiada w największym stopniu odczuwane cierpienie fizyczne, które towarzyszy każdej doznanej przemocy. Choć pewną rolę mogą tu również odgrywać trwałe zmiany w układzie nerwowym powstałe w wyniku urazów fizycznych u maltretowanych dzieci.

  Zdaniem prowadzącej badania dr Mirandy van Tilburg, wyniki te wskazują, że gdy najmłodsi pacjenci cierpią na niewyjaśnione dolegliwości ze strony układu pokarmowego, lekarze powinni sprawdzić, czy nie są oni ofiarami przemocy.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) – polska organizacja typu non-profit, zajmująca się problemem przemocy wobec dzieci, powstała w 1991 roku. Założona przez Alinę Margolis-Edelman. Lee Carroll to amerykański czaneler, mówca oraz autor książek. Carrol jest autorem dwunastu książek - przekazów od istoty którą nazywa "Kryon" i współautorem trzech książek które określa nazwą Dzieci Indygo, nową generacją dzieci, które jego zdaniem reprezentują ewolucję ludzkiej świadomości. Cykl przemocy - doświadczanie cyklicznych objawów zespołu stresu pourazowego u osób, które przeżyły traumatyczne wydarzenia lub doświadczyły przemocy. Objawami tymi mogą być:

  Łysienie u dzieci – dolegliwość chorobowa występująca u niemowląt bądź dzieci starszych. Choroba ujawnia się w okresie dzieciństwa. Najczęściej występującą formą łysienia u dzieci jest wypadanie włosów kwalifikowane do stanu łysienia plackowatego. Wyróżniona została również oddzielna jednostka chorobowa znana pod nazwą hypotrichosis simplex. Dzieci Zamojszczyzny – określenie dotyczące dzieci mieszkających na Zamojszczyźnie, które podczas II wojny światowej objęto przymusowymi wysiedleniami, w celu założenia tu nowych osad dla ludności niemieckiej. Według szacunków historyków Niemcy wysiedlili z Zamojszczyzny ponad 30 000 dzieci.

  Migrena brzuszna (ang. abdominal migraine) – zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego występujące u dzieci w wieku 3–15 lat, objawiające się nagłym, nasilonym bólem brzucha umiejscowionym w okolicy pępka. Skradzione pokolenia (ang. Stolen Generations) – powszechnie używana nazwa na określenie dzieci Aborygenów, które w latach 1900-1970 zostały przez władze australijskie odseparowane od swoich rodzin w ramach przymusowej asymilacji. Niektóre dzieci zabierane były rodzicom bez ich zgody, w innych przypadkach rodzice zgadzali się na tę praktykę. Część dzieci była wychowywana w internatach, część była adoptowana przez białe rodziny.

  Rajstopy dziecięce to rodzaj rajstop przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wykonane sa najczęściej z bawełny z domieszką innych komponentów, takich jak poliamid, elastan, czy lycra. Rajstopy dziecięce są nieprzezroczyste, najczęściej jednobarwne, choć w ostatnich latach na rynku dostępne są rajstopy różnobarwne i wzorzyste, które cieszą się sporą popularnością. Ostry brzuch – zespół dynamicznie narastających objawów klinicznych: bólu brzucha, wymiotów, nudności oraz zatrzymania gazów i stolca. Jest to stan mogący wymagać doraźnej interwencji chirurgicznej.

  Dzikie dzieci, wilcze dzieci – dzieci egzystujące w społecznej izolacji, wychowywane przez zwierzęta lub posiadające jedynie pośredni kontakt z ludźmi (np. dzieci trzymane w niewoli i nie kontaktujące się z innymi ludźmi). Literackim przykładem dzieci wilczych są Romulus i Remus lub Mowgli.

  Nepomucena Piasecka, z domu Rajewicz (ur. w październiku 1860 w Gozdowie, zm. 11 kwietnia 1950 w Krakowie) – matka pięciorga dzieci, strajkujących we Wrześni w 1901. W wyniku sprzeciwu stosowania przemocy wobec uczniów dostała najdłuższą karę więzienną - 2,5 roku. Udało jej się uciec do Lwowa, ostatnie dni spędziła w Krakowie.

  Adopcja Serca (Adopcja na odległość, Adopcja Miłości) – forma pomocy ubogim dzieciom (najczęściej z krajów Trzeciego Świata), która służy tworzeniu partnerstwa między nimi a ofiarodawcami (rodzinami, osobami indywidualnymi, czy grupami osób takimi jak grupa parafialna, czy klasa szkolna). Darczyńcy – osoby fizyczne bądź firmy – deklarują się, podpisując umowę o przyjęciu pod opiekę dziecka lub dzieci. Opieka ma formę comiesięcznych opłat (zwykle 15-20 dolarów) na wyżywienie, odzież, kształcenie, ochronę zdrowia i inne potrzeby dzieci. Najczęściej są to sieroty, wychowywane przez dalszą rodzinę lub ludzi obcych (nierzadko wdowy), którzy jednak – sami mając kilkoro dzieci – bez pomocy finansowej z Europy lub Ameryki nie byliby w stanie zapewnić im wykształcenia. Adopcja Serca obejmuje też dzieci pokrzywdzone przez los, które w inny sposób nie mogłyby otrzymać wykształcenia, np. dzieci osób dotkniętych trądem, ofiary Tsunami. Podwórkowa nauka – telewizyjny serial naukowy dla dzieci i młodzieży nadawany codziennie w Da Vinci Learning. W programie dzieci przeprowadzają różne eksperymenty, które każdy widz może samodzielnie zrobić w domu. Wszystko, co jest potrzebne do przedstawionych doświadczeń znajdzie się w kuchni, na podwórku lub we własnym pokoju.

  Animizm (łac. anima) – cecha myślenia dziecięcego, stan postrzegania świata, które przypisuje posiadanie "duszy" i żywotność lalkom i innym przedmiotom. Jest to cecha charakteryzująca dzieci w początkowym okresie wczesnego dzieciństwa lat (zdaniem Jeana Piaget w okresie wyobrażeń przedoperacyjnych (inteligencji reprezentującej)). Piaget (1973) sugerował, że dzieci posiadają tę cechę w wieku 2-4 lat, jednakże Subbotsky (2000) podsumował, że dzieci nawet do 6 roku życia mogą wykazywać animizm.

  Dodano: 12.03.2010. 20:43  


  Najnowsze