• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowy sondaż nt. cukrzycy wskazuje na powszechność tego schorzenia na świecie

  29.06.2011. 10:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Według nowych, międzynarodowych badań cukrzyca dotyka ponad 350 mln osób dorosłych na świecie i liczba ta wcale nie wykazuje tendencji spadkowej.

  Badania, których wyniki przedstawiono w raporcie opublikowanym w czasopiśmie The Lancet, objęły 28 lat prac badawczych prowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców z Korei Południowej, Szwajcarii, USA i Wlk. Brytanii. Zebrane dane, dotyczące lat 1980 - 2008, pokazują że poziom zachorowalności na cukrzycę na świecie albo wzrósł, albo pozostał bez zmian.

  Światowa Organizacja Zdrowia definiuje cukrzycę jako chorobę, w której komórki organizmu nie są w stanie wchłaniać cukru w formie glukozy. W konsekwencji poziom glukozy we krwi jest wyższy od normalnego. Z czasem powoduje to wzrost zagrożenia chorobami serca i udarem, jak również szkodliwy wpływ na nerki, nerwy i siatkówkę. Badania ujawniły, że co roku z powodu wysokiej glikemii i cukrzycy umiera 3 mln osób.

  W ciągu 28 lat badań liczba osób dorosłych z cukrzycą wzrosła ze 153 mln do 347 mln. Chociaż za 70% wzrostu odpowiada przyrost populacji i jej starzenie się, pozostałe 30% to nowe przypadki cukrzycy. Ponadto wskaźnik dorosłych dotkniętych cukrzycą wzrósł z 8,3% wśród mężczyzn i 7,5% wśród kobiet w 1980 r. do odpowiednio 9,8% i 9,2% w 2008 r.

  W toku badań przeprowadzono pomiary stężenia cukru we krwi 2,7 mln osób w wieku od 25 lat na całym świecie i zastosowano zaawansowane metody statystyczne do analizy danych.

  Jak komentuje raport profesor Majid Ezzati ze School of Public Health przy Imperial College w Londynie w Wlk. Brytanii: "Cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn chorobowości i śmiertelności na świecie. Wyniki naszych badań pokazały, że cukrzyca rozpowszechnia się niemal w każdym zakątku świata. Inaczej ma się sprawa w przypadku problemów ciśnienia krwi i cholesterolu, które w wielu regionach zmalały. Cukrzyca jest znacznie trudniejsza pod względem profilaktyki i leczenia od wspomnianych schorzeń."

  Aby sprawdzić, czy dana osoba choruje na cukrzyce, lekarze mierzą stężenie glukozy we krwi pacjenta po 12 - 14 godzinach na czczo, ponieważ po posiłku stężenie cukru wzrasta. Stężenie glukozy w osoczu na czczo poniżej 5,6 milimola na litr (mmol/l) uznaje się za normalne, między 5,6 a 7 oznacza stan przedcukrzycowy, a wartość powyżej 7 mmol/l to diagnoza cukrzycy.

  Dr Goodarz Danaei z Harvard School of Public Health wypowiedział się na temat wagi przeprowadzania badań: "Jeżeli nie opracujemy lepszych programów wykrywania osób o podwyższonym stężeniu cukru we krwi i pomagania im w poprawianiu diety, zwiększaniu aktywności fizycznej i kontrolowaniu wagi, cukrzyca nieuchronnie będzie nadal stanowić poważne obciążenie dla systemów opieki zdrowotnej na całym świecie."

  Wyniki badań uwydatniły również geograficzne rozpowszechnienie cukrzycy. Z 347 mln cukrzyków, 138 mln mieszka w Chinach i Indiach, a kolejne 36 mln w USA i Rosji. Najwyższy odsetek chorych na cukrzycę stwierdzono wśród mieszkańców Oceanii: na Wyspach Marshalla na cukrzycę choruje co trzecia kobieta i co czwarty mężczyzna. Szczególnie duży odsetek podwyższonej glikemii i cukrzycy stwierdzono również w Azji Południowej, Ameryce Łacińskiej, na Karaibach, w Azji Środkowej, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Doustne leki przeciwcukrzycowe – grupa leków w postaci tabletek stosowanych w cukrzycy. Leki te różnią się pod względem mechanizmu działania, profilu farmakologicznego, ale ich wspólną cechą jest zasadniczy efekt działania – obniżanie stężenia glukozy we krwi (działanie hipoglikemizujące). Doustne leki przeciwcukrzycowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w leczeniu cukrzycy typu 2, oraz niektóre z nich (pochodne biguanidowe) pomocniczo w wybranych przypadkach cukrzycy typu 1 (zmniejszenie wahań glikemii poposiłkowej, obniżenie poziomu lipidów). Dobowy profil glikemii — jedna z metod monitorowania przebiegu cukrzycy, polegająca na wielokrotnym w ciągu doby oznaczeń poziomu glukozy w krwi. Cukrzyca ciężarnych (ang. Gestational Diabetes Mellitus, GDM) – każdy stan hiperglikemiczny (nieprawidłowa glikemia na czczo, nietolerancja glukozy lub cukrzyca) pojawiające się u zdrowych dotąd kobiet w ciąży. Stanowi ono zagrożenie dla płodu, a ponadto u 30-45% kobiet, u których stwierdzano cukrzycę ciężarnych, w ciągu najbliższych 15 lat rozwija się cukrzyca typu 2.

  Dieta z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów, potocznie (Dieta cukrzycowa) – Dieta ma zastosowanie w cukrzycy w przypadku upośledzonej tolerancji glukozy. Celem diety jest zmniejszenie stężenia glukozy we krwi i poprawa metabolizmu. Cukrzyca – grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne.

  Cukrzyca typu MODY (MODY – akronim od ang. Maturity Onset Diabetes of the Young) – grupa rzadkich i uwarunkowanych genetycznie postaci cukrzycy, których objawy pojawiają się u osób w wieku 15-35 lat, a ich przebieg kliniczny jest zbliżony do cukrzycy typu 2. W przeciwieństwie do typu 1, który zawsze wymaga przyjmowania insuliny, chorzy z MODY często mogą przyjmować leki doustne. Stanowią 1–5% wszystkich przypadków cukrzycy. Nazwą fruktozamina, lub także izoglukozamina określa się białka osocza krwi, głównie albuminy, które uległy procesowi glikacji białek. Ponieważ stężenie fruktozaminy koreluje z stopniem wyrównania glikemii w przebiegu cukrzycy jest ono wykorzystywane w monitorowania efektów leczenia tego schorzenia.

  Dodano: 29.06.2011. 10:49  


  Najnowsze