• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mroczki i błyski mogą wskazywać na uszkodzenie siatkówki

  30.11.2009. 17:58
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Gdy w polu widzenia nagle pojawiają się mroczki lub niewyjaśnione błyski światła, może to świadczyć o przedarciu lub odwarstwieniu siatkówki- części oka reagującej na światło - informuje "Journal of the American Medical Association".

  Jak wykazały analizy niemal 200 fachowych artykułów, jakie przeprowadzili specjaliści z Queen's University i Hotel Dieu Hospital w Kingston, co siódma osoba, która nagle zaczęła dostrzegać ciemne plamki (męty) lub błyski światła miała później przedarcie lub odwarstwienie siatkówki, zagrażające utratą wzroku.

  Wczesne wykrycie takiej patologii umożliwia skuteczne leczenie przy pomocy lasera, jednak konieczne jest potwierdzenie rozpoznania za pomocą precyzyjnej aparatury diagnostycznej. Autorzy analizy wskazują, że w razie wystąpienia mroczków i błysków należy pilnie wykonać odpowiednie badania.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Fotopsja – objaw polegający na postrzeganiu błysków światła powstających w oczach lub w układzie nerwowym oraz na skutek pobudzenia siatkówki lub nerwu wzrokowego bodźcem innym niż światło. Najczęściej wiąże się z tylnym odwarstwieniem ciała szklistego, migreną z aurą, aurą migrenową bez bólów głowy, odwarstwieniem siatkówki, zawałem płata potylicznego i deprywacją sensoryczną (tzw. halucynacje oftalmopatyczne). Odwarstwienie siatkówki (łac. decorticatio retinae) – choroba oka, która następuje, gdy siatkówka oddziela się od znajdującej się bezpośrednio pod nią naczyniówki. Choroba ta powoduje upośledzenie wzroku i może prowadzić do ślepoty. U osób z dużą krótkowzrocznością, szczególnie narażonych na odwarstwienie siatkówki, może je wywołać nawet średni wysiłek fizyczny. Rubeoza tęczówki (łac. rubeosis iridis) – rozplenienie się naczyń włosowatych w tęczówce oka. Dochodzi do niego w sytuacji niedotlenienia siatkówki; ischemiczna siatkówka uwalnia liczne czynniki wzrostu, w tym VEGF, stymulujące angiogenezę. Do rubeozy tęczówki dochodzi często w przebiegu cukrzycowej retinopatii proliferacyjnej, także w zamknięciu pnia żyły środkowej siatkówki i przewlekłym odwarstwieniu siatkówki. Proliferujące naczynia mogą zamknąć kąt przesączania, skutkując wtórną jaskrą neowaskularną (tzw. jaskra 100-dniowa).

  Od kołyski aż po grób (ang. Cradle 2 the Grave) – amerykański film sensacyjny z 2003 roku w reżyserii Andrzeja Bartkowiaka. Oglądanie filmu Od kołyski aż po grób jest dozwolone od 16 lat (wg KRRiT). Retinopatia barwnikowa (łac. retinitis pigmentosa) – choroba rozpoczynająca się w okresie młodzieńczym, związana z odkładaniem się barwnika w siatkówce oka, z wtórnymi do tego procesu zaburzeniami krążenia w obrębie siatkówki i postępującym pogorszeniem wzroku, związanym ze zmianami zanikowymi siatkówki i utratą komórek siatkówki. Początkowo zmiany zanikowe dotyczą tylko fotoreceptorów i nabłonka barwnikowego siatkówki, a w późniejszych fazach choroby także komórek warstw wewnętrznych.

  Leukokoria (ang. leukocoria, z gr. λευκο = biały + κορε = źrenica) – objaw polegający na białym refleksie źrenicznym. Leukokoria nie jest patognomoniczna dla żadnej choroby, występując między innymi w siatkówczaku (późny objaw), zaćmie wrodzonej soczewki, chorobie Coatsa, przetrwałym hiperplastycznym pierwotnym ciele szklistym, czerniaku złośliwym ciałka rzęskowego, krwotoku do ciała szklistego, endophtalmitis, odwarstwieniu siatkówki, zapaleniu siatkówki (toksoplazmoza, toksokaroza, zakażenie cytomegalowirusem, Candida albicans), wrodzonych anomaliach siatkówki. Ślepota śnieżna – oparzenie siatkówki oka w okolicy plamki żółtej, spowodowane działaniem promieni światła widzialnego w połączeniu ze światłem ultrafioletowym. Podobna sytuacja może dotyczyć nabłonka przedniego rogówki. Uszkodzenie tej części oka przynosi dolegliwości bólowe.

  Widmo – duch, zjawa, niematerialna istota z innego świata albo też złudzenie takiej istoty. Pojawia się nagle i nieoczekiwanie, równie nagle i nieoczekiwanie znika. Jego pojawieniu się towarzyszy aura tajemniczości. Występuje w mitach i legendach wielu narodów. Kriopeksja - zabieg wykorzystywany w leczeniu odwarstwienia siatkówki i profilaktyki tego schorzenia u osób z grupy podwyższonego ryzyka.

  Dołek środkowy siatkówki oka lub dołek środkowy (fovea centralis) – małe zagłębienie w centrum plamki żółtej siatkówki. Występuje w oku wielu kręgowców, m.in. u wielu ssaków (nie występuje u niższych naczelnych) i ptaków. Dołek leży dokładnie w osi poziomej oka, u człowieka około 3,5 mm od brzegu tarczy nerwu wzrokowego. Obraz przedmiotu, na którym fiksujemy wzrok jest rzutowany właśnie na dołek środkowy. Jest to obszar najostrzejszego widzenia, pokrywający jednak zaledwie 2 kąta wzrokowego.

  Zwyrodnienie żółtkowate plamki (dystrofia żółtkowata plamki, łac. Dystrophia maculae vitelliformis, ang. Vitelliform macular dystrophy) – genetycznie uwarunkowana choroba charakteryzująca się zmianami w obrębie plamki żółtej siatkówki oka, mogąca prowadzić do stopniowej utraty wzroku. Opisane zostało po raz pierwszy w 1905 roku przez niemieckiego okulistę F. Besta jako dziedziczne zwyrodnienie plamki żółtej.

  Zwyrodnienie plamki żółtej, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (ang. Age-related Macular Degeneration, w skrócie AMD) – przewlekła, postępująca choroba oczu, występująca u osób po 50 roku życia. W wyniku tej choroby dochodzi do uszkodzenia siatkówki (a szczególnie jej części centralnej – plamki żółtej), co prowadzi do pogorszenia, ubytków, a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia centralnego, a w konsekwencji do ślepoty. Rozróżnia się postać suchą i wysiękową, która może dotknąć także ludzi młodych. Źródła światła - przedmioty emitujące światło. Przedmioty, które widzimy, mogą same wysyłać światło lub odbijać światło padające na nie. Te, które same emitują światło nazywamy źródłami światła. Dla ludzi najważniejszym źródłem światła jest Słońce, bez którego nie istniałoby życie na Ziemi. Źródła światła dzielimy na naturalne oraz sztuczne.

  Dodano: 30.11.2009. 17:58  


  Najnowsze