• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Najedzeni zapachem

  13.02.2010. 15:46
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Pokarm syci nas tym bardziej, im bardziej złożony jest jego aromat - nawet, jeśli nasze nosy nie są w stanie tego rozpoznać. Odkrycie to może pomóc w opracowaniu nowych produktów dla osób walczących ze zbędnymi kilogramami - informuje "New Scientist".

  Wpływ różnych zapachów na odczucie sytości badała ostatnio Rianne Ruijschop z holenderskiego Nizo Food Research w Ede. Przeprowadziła ona doświadczenie, w którym do małych kubeczków jogurtu dodała dwa różne aromaty truskawkowe. Choć dla niewprawionych nosów zapachy te niczym się nie różniły, w rzeczywistości powstały w zupełnie inny sposób. Jeden kubeczek wzbogacono prostym aromatem, stworzonym na bazie tylko jednego składnika. Drugi był bardziej złożony - skomponowano go aż z 15 związków chemicznych.

  Później jogurtami poczęstowano 41 ochotników i pytano, którym bardziej się najedli. Wszyscy zapewniali, że pełniejsi czuli się po tym samym rodzaju jogurtu - tym, do którego dodano złożony aromat.

  Jednocześnie Ruijschop stwierdziła, że badani zjadali po tyle samo obu jogurtów. Zatem nie wielkość porcji decydowała o tym, że czuli się syci.

  Ruijschop przyznaje, że zapach potrawy jest tylko jednym z elementów wpływających na uczucie nasycenia. Teraz przymierza się do eksperymentów z konsystencją jogurtu. Jej badania mogą znaleźć zastosowanie w pracach nad "bardziej sycącymi" produktami dla osób z nadwagą.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  SSI – Single System Image (jednolity obraz systemu) – rodzaj klastra komputerowego, w którym użytkownik widzi węzły klastra jako jeden system. Przykładem takich systemów są m.in. OpenSSI, MOSIX, openMosix. Koncepcja przeważnie kojarzona z Rozproszonym Systemem Operacyjnym, ale pojedynczy jednolity obraz systemu może być stosowany z bardziej przyziemnych powodów, jak na przykład zarządzanie procesami, które może być osiągnięte poprzez stosowanie dodatkowej warstwy oprogramowania, ponad obrazami konwencjonalnych systemów uruchamianych na poszczególnych węzłach.Zainteresowanie SSI wynika z założenia, że tego typu klastry mogą być łatwiejsze w użytku i administrowaniu, niż bardziej wyspecjalizowane. Różne systemy SSI mogą udostępniać bardziej lub mniej złożoną formę iluzji pojedynczego systemu. Śniadanie – posiłek spożywany w godzinach porannych. W zależności od tradycji narodowej składa się z różnych potraw – od lekkich i prostych do bardziej sycących i skomplikowanych. Prawo Flataua – reguła, wedle której w rdzeniu kręgowym włókna nerwowe dla odcinków ciała położonych bliżej mózgu (szyja, kończyna górna) leżą bardziej przyśrodkowo niż włókna dla bardziej odległych mięśni (tułów, kończyna dolna); tym samym, im dłuższe włókna, tym bardziej obwodowe ich ułożenie.

  Seryjna konstrukcja czasownikowa – fenomen składniowy występujący w niektórych językach Azji i Afryki. Jest to sekwencja czasowników w formie osobowej tworzących jedno orzeczenie. Jeden z czasowników ma w obrębie konstrukcji znaczenie bardziej gramatyczne, drugi - bardziej leksykalne. Efekt kuli śnieżnej w przenośni odnosi się do procesu, który rozpoczyna się na małą skalę i rozrasta stopniowo, stając się większym (również poważniejszym), a nawet bardziej niebezpiecznym (porównaj: błędne koło, "spirala śmierci"). Zdarzają się jednak przypadki odnoszenia się do efektu kuli śnieżnej jako do działań przynoszących w konsekwencji sukces. Istotnym aspektem efektu jest to, że im bardziej zaawansowany jest dany proces, tym trudniej go zatrzymać.

  Funktor – w teorii kategorii semantycznych wyrażenie, które nie jest nazwą ani zdaniem, służące do konstrukcji wyrażeń bardziej złożonych – nazw, zdań lub bardziej złożonych funktorów. Wyrażenie, wraz z którym dany funktor tworzy wyrażenie bardziej złożone, to argument funktora. W teorii koloru saturacja lub nasycenie, to subiektywna intensywność barwy. Im barwa jest bardziej nasycona, tym jest odbierana jako bardziej żywa. Za to barwy mniej nasycone, zdają się przytłumione i bliższe szarości (odcienie szarości charakteryzują się brakiem nasycenia).

  Pierwiastki rodzime – występujące w przyrodzie minerały o budowie jednorodnej, składające się z atomów tego samego pierwiastka. Pierwiastki uznaje się za bardziej szlachetne (bardziej bierne chemicznie), im skłonność do tworzenia związków chemicznych jest mniejsza i tym większe prawdopodobieństwo tego, że będą występować w stanie czystym. Nie jest to jednak reguła, gdyż węgiel czy siarka, które są stosunkowo reaktywne również występują w stanie wolnym w skorupie ziemskiej. Simultanagnozja – rodzaj agnozji będący jednym z symptomów zespołu Bálinta, w konsekwencji którego chory nie jest w stanie rozpoznać więcej niż jeden obiekt lub element obiektu jednocześnie. Chory jest w stanie rozpoznać sam obiekt i go opisać, jednak nie jest w stanie opisać tła, sceny lub środowiska w którym on się znajduje. Zaburzone jest postrzeganie zbiorów, kolekcji i układów elementów. Simultanagnozja może być konsekwencją zawału lub mechanicznego uszkodzenia mózgu.

  Strategia rozwoju rynku – strategia marketingowa polegająca na wejściu firmy na nowe rynki zbytu z dotychczasowymi produktami. Jest ona zwykle znaczenie trudniejsza od strategii penetracji rynku oraz bardziej czasochłonna i wymagająca znacznego przygotowania. Konieczna jest wszechstronna analiza preferencji i aspiracji nowych nabywców, ponieważ wymagania i zwyczaje zakupowe nowych klientów mogą się różnić od dotychczasowych nabywców. Problemem może być również brak doświadczenia na nowym terenie.

  Hardflip – trik na deskorolce polegający na jednoczesnym wykonaniu frontside shove-ita oraz kickflipa. Hardflip może być wykonany różnymi sposobami (bardziej poziomo lub bardziej pionowo). Trik ten należy do trudniejszych, ze względu na tę samą stronę rotacji shove-ita i flipa (frontside). Przeciwieństwem tego triku jest inward heelflip.

  Ognisko domowe – zwrot, przenośnia, określający nie tyle rodzinę jako komórkę społeczeństwa, ale bardziej relacje jakie w niej panują. Ognisko domowe, oznacza ciepło wypływające z poczucia bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania. To również miejsce, które kojarzy się nam z radością i beztroską, miejsce którego charakter określają zarówno osoby, które w nim przebywają, jak również przedmioty nas otaczające: dekoracje, upominki, zapachy. Wszystkie te czynniki składają się na to co nazywamy "ogniskiem domowym". Ognisko domowe jest to ciepło, dobre samopoczucie w rodzinie jak i w kontaktach towarzyskich. Alpina B12: Zakłady Burkard Bovenspien znane bardziej jako BMW-Alpina produkują mocno zmodernizowane produkty firmy BMW. W tym wypadku wyprodukowane w 1990 roku nowe modele - Alpina B12 5,0 Coupe i w 1992 Alpina B12 5,7 Coupe miały sprostać wymagającym bawarskim klientom. Wkład i zastosowane liczne modyfikacje w tym modelu pozwoliły na zmiane emblematów z oryginalnych szachownic BMW na logo Alpiny z uwagi na kolosalne różnice począwszy od elementów karoserii i spojlerów, całkowicie zmienionych wnętrz pojazdów wykonywanych na zamówienie kończywszy na zmienionych układach jezdnych, ogromnych tarcz hamulcowych i silnika. Na bazie BMW E31 850i zbudowano bardziej sportową a jednocześnie z czego słynie Alpina bardziej komfortową wersję 850i. Posiada on znany z modeli BMW E31 i BMW E32 silnik dwunastocylindrowy o mocy znamionowej 300 KM, lecz jest on zmoderniowany i wzmocniony wykonany w technice dwuzaworowej o pojemności pięciu litrów, osiągający moc 350 KM. Silnik mocniejszy o 50 KM od bazowego 5.0l pozwala rozpędzić się B12 do 280 km/h.

  Dodano: 13.02.2010. 15:46  


  Najnowsze