• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy odkrywają, jak chore białka poruszają się między komórkami u chorych na Parkinsona

  07.02.2011. 16:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wyniki badań finansowanych ze środków unijnych ujawniają, że chore białka, kluczowy element choroby Parkinsona, powoli poruszają się między komórkami, doprowadzając ostatecznie do zniszczenia nowej komórki gospodarza. Naukowcy są przekonani, że ich odkrycie może pomóc w opracowaniu nowych strategii terapeutycznych w chorobach neurozwyrodnieniowych. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Journal of Clinical Investigation, zostały dofinansowane częściowo z projektu PROSPECTS (Specyfikacja proteomiczna w czasie i przestrzeni), który otrzymał niemal 12 mln EUR z Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Zasadniczy element w rozwoju choroby Parkinsona stanowi niepoprawne fałdowanie nieprawidłowych białek w komórkach mózgowych. Badania ujawniły, że uszkodzone białka alfa-synukleiny mogą rozprzestrzeniać się w sposób podobny do prionów, zgodnie z modelem zakażenia opisanym wcześniej w chorobach takich jak gąbczasta encefalopatia bydła (BSE), inaczej zwana chorobą szalonych krów.

  "To znaczący krok naprzód w naszej wiedzy na temat potencjalnej roli bezpośredniego transferu między komórkami alfa-synukleiny w patogenezie choroby Parkinsona i ogromnie cieszymy się z tych wyników" - mówi profesor Patrik Brundin z Uniwersytetu w Lund, Szwecja, który kierował zespołem naukowców z Danii, Francji i Portugalii.

  Wyniki wcześniejszych badań sugerowały, że nagromadzone białko alfa-synukleiny stopniowo pojawia się w zdrowych, młodych neuronach przeszczepionych do mózgu osób cierpiących na chorobę Parkinsona, co początkowo skłoniło grupę do przyjęcia hipotezy o bezpośrednim transferze między komórkami. Teoria jest obecnie testowana na kilku eksperymentalnych hodowlach komórek. Naukowcy wyjaśniają w swoim artykule, w jaki sposób wykorzystali "kilka hodowli komórek i modele in vivo do wykazania, że alfa-synukleina może rozprzestrzeniać się między komórkami i wchodzić w interakcje z cytoplazmą alfa-synukleiny w komórce biorcy oraz inicjować agregację".

  Piszą, że dostarczyli "to, co jak nam się wydaje jest pierwszym dowodem na aktywność inicjującą rozprzestrzenionej alfa-synukleiny w następstwie jej bezpośredniego transferu między komórkami w systemie kohodowli komórek". Naukowcy są przekonani, że "taki proces inicjacji lub nukleacji może stanowić kluczowy krok w domniemanym, matrycowym rozprzestrzenianiu się patologii alfa-synukleiny".

  Ich zdaniem "rozprzestrzenianie się alfa-synukleiny o niepoprawnym fałdowaniu, po którym następuje permisywne matrycowanie natywnie niepofałdowanej alfa-synukleiny komórek biorcy, może odpowiadać za stopniowe oddziaływanie patologicznej alfa-synukleiny na coraz większe części układu nerwowego osób cierpiących na chorobę Parkinsona".

  Dr Christian Hansen z Zakładu Przeżycia Neuronów Wallenberg Neuroscience Centre przy Uniwersytecie w Lund wyjaśnia wagę nowych odkryć. "Wykazaliśmy właśnie, że alfa-synukleina nie tylko może podlegać transferowi z jednej komórki do drugiej, ale również przeniesione białko ma możliwość inicjowania agregacji alfa-synukleiny w komórkach biorcy - zauważa dodając, że - to może być istotny mechanizm rozprzestrzeniania się patologii."

  Teoria bezpośredniego transferu między komórkami została poparta przez wyniki badań transplantacyjnych na myszach przeprowadzonych przez koleżankę dr Hansena, dr Elodie Angot, kierowniczkę ds. modeli zwierzęcych w projekcie. Dr Angot mówi, że "sześć miesięcy po przeszczepieniu modelowym myszom cierpiącym na chorobę Parkinsona zdrowych neuronów dopaminowych odkryliśmy, że nowe komórki mózgowe zawierały ludzką alfa-synukleinę, wskazując na bezpośredni transfer z komórek mózgu gospodarza do transplantów".

  Odkrycia przynoszą dalsze wsparcie dla hipotezy grupy badawczej, mówiącej iż agregaty białek przechodzące przez błony komórkowe przyczyniają się do patogenezy chorób neurozwyrodnieniowych. W podsumowaniu profesor Brundin stwierdza: "Jesteśmy o krok bliżej poznania sposobu, w jaki neuropatologia rozprzestrzenia się w układzie nerwowym w chorobie Parkinsona, co otwiera nowe ścieżki terapeutyczne. Przy odrobinie szczęścia będziemy w stanie w przyszłości powstrzymać rozprzestrzenianie się, spowalniając niepohamowany postęp choroby i pogłębianie się objawów u chorych."

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  [email protected] jest projektem internetowym zorganizowanym przez Stanford University w Stanach Zjednoczonych. Projekt ma na celu badanie procesów zwijania białek, koncentruje się na badaniu sposobu w jaki cząsteczka białka składa się w przestrzeni. Jest to o tyle ważne, że od tego kształtu zależą funkcje, jakie może ona pełnić w organizmie. Na skutek nieprawidłowego złożenia się cząstki, mogą powstawać białka wywołujące choroby takie jak: CJD, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, czy też słynne BSE, czyli "choroba szalonych krów".

  [email protected] jest projektem internetowym zorganizowanym przez Stanford University w Stanach Zjednoczonych. Projekt ma na celu badanie procesów zwijania białek, koncentruje się na badaniu sposobu w jaki cząsteczka białka składa się w przestrzeni. Jest to o tyle ważne, że od tego kształtu zależą funkcje, jakie może ona pełnić w organizmie. Na skutek nieprawidłowego złożenia się cząstki, mogą powstawać białka wywołujące choroby takie jak: CJD, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, czy też słynne BSE, czyli "choroba szalonych krów".

  Alfa Romeo GTV i Alfa Romeo Spider – samochody sportowe Alfa Romeo serii 916, które produkowano od marca 1995 do 2006 roku.

  Alfa Romeo GTV i Alfa Romeo Spider – samochody sportowe Alfa Romeo serii 916, które produkowano od marca 1995 do 2006 roku.

  α-fetoproteina (AFP) – białko płodowe, w warunkach fizjologicznych produkowane jedynie przez komórki płodowej wątroby oraz zarodkowego pęcherzyka żółtkowego. W życiu pozapłodowym alfa-fetoproteina pojawia się tylko w następujących sytuacjach:

  Alfa-kwasy to związki organiczne występujące w szyszkach chmielowych, zaliczanych do żywic chmielowych. Zawartość alfa-kwasów jest jedną z najważniejszych cech jakościowych chmielu. Zarówno masa jak i skład wytworzonych w szyszkach chmielowych alfa-kwasów zależą od odmiany chmielu (aromatyczny, goryczkowy), warunków pogodowych i położenia geograficznego. W zależności od sezonu ten sam gatunek chmielu może zawierać odmienne ilości alfa-kwasów.

  Alfa Romeo 2600 (seria 106) - flagowy model firmy Alfa Romeo produkowany w latach 1961-1968, następca modelu 2000. Była to ostatnia Alfa Romeo tej klasy z sześciocylindrowym silnikiem rzędowym wyposażonym w układ DOHC. Firma stosowała taki napęd od lat 20.. Przez siedem lat produkcji wyprodukowano 11 346 egzemplarzy modelu.

  Dodano: 07.02.2011. 16:17  


  Najnowsze