• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy ujawniają powiązanie genów z niedoborem magnezu

  11.05.2011. 15:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy z Europy, pracujący pod kierunkiem Charité - Universitätsmedizin Berlin i Centrum Medycyny Molekularnej im. Maxa Delbrücka w Niemczech, odkryli powiązanie między genami a niedoborem magnezu. Zaprezentowane w czasopiśmie American Journal of Human Genetics badania mogą doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia wywoływanych genetycznie niedoborów magnezu. Badania zostały częściowo dofinansowane z projektu EUNEFRON (Europejska sieć badań nad nefropatiami sierocymi), który otrzymał niemal 3 mln EUR z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE na zbadanie historii naturalnej i patofizjologii rzadkich chorób dziedzicznych dotykających kluczowych struktur nerek.

  Naukowcy odkryli zmiany w genie, który pomaga w regulacji procesów magnezu. Osoby cierpiące na niedobór magnezu skarżą się zwykle na odczucie zmęczenia i dużą słabość mięśni. Mogą także pojawiać się u nich zaburzenia pracy serca i poważne ataki. Na niedobór mogą także cierpieć pacjenci, u których zdiagnozowano nadciśnienie lub cukrzycę.

  Jak ważny jest magnez? Eksperci twierdzą, że nasze organizmy potrzebują go, ponieważ ma swój udział w pracy enzymów i mięśni oraz w przekaźnictwie nerwowym. Prawidłowy zakres stężenia magnezu w surowicy wynosi od 0,7 do 1,2 mmol/l u osoby dorosłej, niemniej niski poziom magnezu w surowicy może pozostać niezauważony, ponieważ przez jakiś czas brak jest objawów.

  Eksperci zazwyczaj wskazują na dietę i żywienie w przypadkach niedoboru magnezu. Niemniej wyniki ostatnich badań rzucają nowe światło na to, jak zmiany w genie Cnnm2 wywołują zmiany w modelu człowieka, a następnie w budowie i funkcji sekwencjonowania białek.

  Zdaniem zespołu zmiana wpływa na białko, które jest zakotwiczone zarówno w błonie komórek nerek, jaki i jelit i doprowadza do absorpcji magnezu do krwioobiegu. Zważywszy na fakt, że proces ten nie działa w wadliwym białku, krwioobieg nie wchłania magnezu, który jest wydalany przez jelito i mocz, ulegając w ten sposób utracie.

  "Uzyskane przez nas wyniki dostarczają nam wielu nowych informacji na temat metabolizmu magnezu w organizmie" - wyjaśnia dr Dominik Müller z Wydziału Nefrologii Pediatrycznej Charité - Universitätsmedizin Berlin. "Ostatecznie, w następstwie dalszych badań i rozwoju, widzimy możliwość radzenia sobie z tego typu niedoborami za pomocą środków medycznych."

  Wkład w badania wnieśli naukowcy z Wydziału Medycyny Université Catholique de Louvain w Belgii, Instytutu Fizjologii i Centrum Integracyjnej Fizjologii Człowieka w Zurychu przy Uniwersytecie w Zurychu w Szwajcarii, Oddziału Pediatrii Regionalnego Szpitala w Pardubicach w Czechach oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Utrechcie i Centrum Medycznego przy Uniwersytecie Radboud w Nijmegen w Holandii.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Płyta MgOPłyta MgO zbudowana jest z mieszaniny tlenku magnezu, chlorku magnezu, perlitu, oraz włókien celulozowych, wtopionych w siatkę z włókna szklanego.

  Hydroksowęglan magnezu, Mg5(OH)2(CO3)4 – nieorganiczny związek chemiczny, hydroksosól węglanu magnezu i wodorotlenku magnezu.

  Hydroksowęglan magnezu, Mg5(OH)2(CO3)4 – nieorganiczny związek chemiczny, hydroksosól węglanu magnezu i wodorotlenku magnezu.

  Cykl węglanowo-krzemianowy – polega na wiązaniu gazowego CO2 przez krzemiany wapnia i magnezu do postaci mineralnej węglanu wapnia, węglanu magnezu oraz krzemionki. Związany węgiel może być następnie uwalniany z węglanów w następujących procesach:

  Nigari (jap. 苦汁 dosł. „gorzki płyn, zupa, wywar, solanka”) – artykuł spożywczy, będący w prawie 95% chlorkiem magnezu (MgCl2·6H2O) z niewielką domieszką siarczanu magnezu i mikroelementów.

  Nigari (jap. 苦汁 dosł. „gorzki płyn, zupa, wywar, solanka”) – artykuł spożywczy, będący w prawie 95% chlorkiem magnezu (MgCl2·6H2O) z niewielką domieszką siarczanu magnezu i mikroelementów.

  Zakłady Chemiczna Złotniki – wrocławska fabryka chemiczna położona na osiedlu Złotniki, specjalizująca się w produkcji azotanu i siarczanu magnezu oraz saletry wapniowej.

  Dodano: 11.05.2011. 15:49  


  Najnowsze