• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niebezpieczne związki leków

  23.02.2011. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Przeciętny Polak po 65. roku życia bierze dziennie co najmniej pięć leków. Co dziesiąta osoba zażywa więcej niż dziesięć - pisze "Gazeta Wyborcza". "Łączenie leków jest niebezpieczne, bywa nawet przyczyną śmierci" - ostrzegają lekarze.

  Według gazety, niebezpieczne mogą być też kupowane bez recepty preparaty ziołowe. Np. wyciągi z dziurawca hamują działanie leków nasercowych i antydepresyjnych, preparaty z miłorzębu nasilają działanie leków. Otępienie, zaburzenia pamięci, zawroty głowy, kłopoty z poruszaniem się, to często skutki mieszania leków - twierdzą geriatrzy. O tym dziś obszernie w "Gazecie Wyborczej". (PAP)

  saw/ agt/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dimetynden (łac. Dimetindenum) – antagonista receptora H1, należy do grupy leków przeciwhistaminowych I generacji. Wywiera szybkie działanie ośrodkowe jak i obwodowe. Charakteryzuje się silnym działaniem przeciwwymiotnym i uspokajającym. Nasila działanie leków przeciwdepresyjnych, osłabia działanie mukolityków.

  Pozarejestracyjne stosowanie leków(ang. off-label use) – praktyka przepisywania pacjentom leków na schorzenia inne niż przewidziane w procesie autoryzacji rynkowej. Sytuacja dotyczy często leków stosowanych w psychiatrii, onkologii i pediatrii. Przykładem zastosowania tej praktyki jest m. in zapisywanie leków z grupy SSRI (stosowanych głównie w leczeniu zaburzeń depresyjnych) w celu leczenia przedwczesnego wytrysku. Pozarejestracyjne stosowanie leków ma istotne implikacje ekonomiczne, etyczne i prawne.

  Dimetynden (łac. Dimetindenum) – antagonista receptora H1, należy do grupy leków przeciwhistaminowych I generacji. Wywiera szybkie działanie ośrodkowe jak i obwodowe. Charakteryzuje się silnym działaniem przeciwwymiotnym i uspokajającym. Nasila działanie leków przeciwdepresyjnych, osłabia działanie mukolityków.

  Postacie leków dermatologicznych czyli postacie leków do stosowania miejscowego – formy leków przepisywanych do stosowania zewnętrznego, przygotowywane przez farmaceutę.

  Zespół antycholinergiczny ośrodkowy jest zespółem objawowym, charaktereyzującym się zmianą zachowania, powstającym w wyniku ubocznych działań leków działających na receptory w ośrodkowym układzie nerwowym łączące się z acetylocholiną. Do leków posiadających takie działanie zaliczamy oprócz atropiny wiele leków psychotropowych o róznych wskazanich terapeutycznych.
  Zespół antycholinergiczny został opisany przez Winklera w 1952 roku u zwierząt doświadczalnych którym podawano atropinę. Charakteryzuje się zmianą, "rozkojarzeniem" zapisu EEG wskazującym na II i III stadium snu i zachowana aktywnością ruchową. U człowieka występuje po podaniu odpowiednich dawek atropiny lub innych leków cholinolitycznych.

  Potencjalizacja - termin stosowany w farmakologii do określenia zjawiska, gdy zastosowanie dwóch lub więcej leków wykazuje silniejsze działanie. Różni się tym od synergizmu, że jeden z podanych leków sam nie wywołuje działania (efektu terapeutycznego), a tylko nasila działanie drugiego.

  Leki ototoksyczne to niejednorodna grupa leków, które podane ogólnie lub miejscowo, wywierają niepożądane, toksyczne i uszkadzające działanie na narząd słuchu. Różnią się między sobą pod względem farmakologicznym i wskazań terapeutycznych. Ototoksyczne działanie leków może ujawnić się na każdym odcinku drogi słuchowej, jednak najbardziej podatny na ich toksyczne działanie jest ślimak.

  Dodano: 23.02.2011. 00:40  


  Najnowsze