• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa technologia obrazowania może zadecydowanie poprawić biopsję piersi

  28.11.2013. 16:27
  opublikowane przez: Redakcja

  W ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych opracowywany jest innowacyjny system biopsji piersi, sterowany w czasie rzeczywistym obrazowaniem PEM (pozytonową mammografią emisyjną) w 3D. Projekt MAMMOCARE, którego realizacja rozpoczęła się w październiku 2013 r., ma zapewnić kierowanie igłą w czasie rzeczywistym, co pozwoli podnieść precyzję i skuteczność pobierania próbek guzów.

  Rak piersi to zdecydowanie najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór - szacuje się, że w 2008 r. zdiagnozowanych zostało 1,38 mln nowych przypadków, to jest 23% wszystkich nowotworów - i jedna z głównych przyczyn umieralności powiązanej z nowotworami.

  W samej tylko UE co 2,5 minuty diagnozowany jest rak piersi, a co 7,5 minuty umiera z tego powodu kobieta (za 3% zgonów Europejek z powodu nowotworów odpowiada rak piersi). Szacuje się, że u około co dwunastej kobiety rozwinie się ta choroba przed 75 rokiem życia.

  Wczesne rozpoznanie raka piersi to jeden z decydujących czynników w doprowadzeniu do wyzdrowienia pacjentki. Pierwszym narzędziem diagnostycznym jest zazwyczaj obrazowanie kliniczne - głównie mammografia i ultrasonografia - aczkolwiek podejrzenie choroby wymaga zwykle biopsji w celu potwierdzenia diagnozy.

  Biopsja polega na pobraniu próbki komórek lub tkanki w celu dalszego badania. W przypadku około 2% kobiet poddających się mammografii przesiewowej zaistnieje konieczność takiego czy innego typu biopsji piersi (1,3 mln kobiet rocznie w Europie).

  Ważne jest oczywiście pobranie odpowiedniej tkanki. Im precyzyjniejsza próbka, tym precyzyjniejsza będzie diagnoza. Z tego właśnie względu UE dofinansowuje opracowanie nowej procedury sterowanej obrazem na bazie technologii PEM.

  Ze wszystkich technologii obrazowania dostępnych obecnie na rynku, PEM ma najwyższą rozdzielczość przestrzenną i czułość. Umożliwi wykrywanie najmniejszych zmian chorobowych (od 1,5 do 2 mm), których nie można znaleźć za pomocą innych, bardziej konwencjonalnych technologii obrazowania, takich jak RX, US czy MRI.

  Nowy moduł biopsji zapewni precyzję przewyższającą obecne systemy biopsji sterowane obrazem, aby umożliwić ukierunkowane pobieranie próbek małych guzów. Umożliwi to personelowi medycznemu diagnozowanie raka piersi w najwcześniejszym możliwym stadium, poprawiając rokowania pacjentek i ich szanse na przeżycie. A zważywszy na fakt, że czas trwania procedury będzie krótszy niż przy obecnych metodach biopsji, MAMMOCARE może stać się także opłacalną alternatywą w diagnostyce raka piersi.

  Projekt MAMMOCARE zgromadził trzy MŚP z doświadczeniem w technologii obrazowania PEM i mechatronice wykorzystywanej w urządzeniach medycznych i w opracowywaniu oprogramowania. Wykonalność kliniczna zostanie oceniona na podstawie badań walidacyjnych przeprowadzonych we współpracy z użytkownikiem końcowym. Kategoria: Projekty
  Źródło danych: ONCOVISION
  Referencje dokumentu: Na podstawie komunikatu prasowego MAMMOCARE w serwisie CORDIS Wire
  Indeks tematyczny: Medycyna, zdrowie RCN: 36287 Wersja mobilna Powrót W górę Mapa strony Punkt informacyjny Wersja normalna Administratorem witryny CORDIS jest Urząd Publikacji doBCEndFwd(); // //
  Za: CORDIS


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Implanty piersi – protezy stosowane w celu powiększenia rozmiarów kobiecych piersi z powodów kosmetycznych (tzw. augmentacja piersi, powiększenie piersi albo mammoplastyka z powiększeniem piersi) w celu odtworzenia brakującej usuniętej piersi (np. po mastektomii albo w wadach wrodzonych), a także w ramach zmiany płci. Według Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych, augmentacja piersi jest najczęściej wykonywanym kosmetycznym zabiegiem chirurgicznym w USA. W 2006 roku w tym kraju przeprowadzono 329000 takich zabiegów. Mammografia – radiologiczna metoda badania piersi u kobiet. Polega na wykonaniu serii zdjęć gruczołu przy użyciu promieni rentgenowskich. Jej zdolność do uwidoczniania szeregu charakterystycznych zmian pozwala na wczesne rozpoznanie raka piersi oraz innych patologii sutka, zanim staną się one jawne klinicznie. Biopsja piersi (właśc. biopsja gruczołu sutkowego) – procedura diagnostyczna polegająca na aspiracji płynu z komórkami lub wycięciu fragmentu tkanki piersi pacjentki. Pobrany materiał bada się mikroskopowo pod kątem występowania zmian świadczących o patologii (w szczeg. rozroście nowotworowym). Dostępne są trzy techniki zabiegowe: aspiracyjna biopsja cienkoigłowa (FNAB), biopsja gruboigłowa (CNB; czasem z wykorzystaniem aparatury VAB, tzw. biopsja mammotomiczna a. biopsja MMT) oraz otwarta biopsja chirurgiczna (OSB). Przeprowadzenie zabiegu znacząco ułatwiają obrazowe metody lokalizacji zmian: ultrasonografia, stereotaksja lub rezonans magnetyczny. Ryzyko powikłań jest niskie, a pełen powrót do zdrowia po zabiegu następuje w okresie 1–2 dni.

  Prasowanie piersi (ang. "breast ironing"; franc. "repassage des seins") - praktyki stosowane przez matki w Kamerunie, zmierzające do zatrzymania lub opóźnienia rozwoju piersi u dorastających dziewcząt, a co za tym idzie opóźnienia rozpoczęcia przez nie współżycia seksualnego lub uniknięcia molestowania seksualnego. Najczęściej stosuje się ubijanie lub uciskanie piersi za pomocą gorących przedmiotów, np. moździerzy kuchennych, kamieni, bananów itp., czasem też masaż przy użyciu ziół. Ocenia się, że około jednej czwartej kobiet w Kamerunie zostaje poddanych tym zabiegom. Nie prowadzono dokładnych badań medycznych, lecz lekarze ostrzegają, praktyki takie są nie tylko bardzo bolesne, ale grożą powikłaniami, deformacjami piersi, uszkodzeniem tkanek, zaburzeniem laktacji itd. Bałkanica - singel zespołu Piersi (w składzie: Dziadek, Mały, Manio, Asan, Hans, Erwin, Rospor) wydany w 2013 roku. To utwór zapowiadający płytę "Piersi i Przyjaciele 2".

  Powiększenie biustu jest zabiegiem chirurgicznym, który służy korekcji kobiecych piersi zarówno w zakresie ich wielkości jak i kształtu. Najczęściej w tym celu stosowane są implanty piersiowe lub własna (autogenna) tkanka tłuszczowa. Ze względu na rodzaj wypełnienia implanty dzieli się na wypełnione solą fizjologiczną i żelem silikonowym. Ze względu na kształt implanty dzieli się na okrągłe i anatomiczne. Róża nowotworowa (łac. erysipelas carcinomatosum) - zaliczana do zespołów paraneoplastycznych. Jest to odczyn zapalny spowodowany szerzącymi się drogą naczyń chłonnych przerzutami nowotworowymi. Najczęściej dotyczy przerzutów wywodzących się z raka piersi.

  Pektorał, napierśnik (z łac. pectus - pierś) – rodzaj biżuterii świeckiej lub religijnej noszonej na piersi, zapinanej od tyłu. Obecnie oznacza ozdobny krzyż noszony na piersi przez wyższe duchowieństwo. Choroba jako metafora jest opartą na faktach pracą Susan Sontag opublikowaną w 1978 roku. Została napisana w czasie walki autorki z rakiem piersi i kwestionuje mentalność „ofiara sama jest sobie winna”, która stoi za językiem powszechnie używanym przy opisywaniu chorób oraz cierpiących na nie osób.

  Mastektomia – zabieg amputacji piersi spowodowany najczęściej rakiem piersi, choć przechodzą go również transseksualiści typu k/m (kobieta/mężczyzna) w ramach operacyjnej zmiany płci.

  Rak gruczołu sutkowego (rak piersi, łac. carcinoma mammae) – najczęstszy nowotwór gruczołu sutkowego. Na świecie rak gruczołu sutkowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce w 2002 roku stanowił blisko 13% rozpoznań nowotworów złośliwych płci. Rak sutka występuje także u mężczyzn, jest jednak rzadki; zwykle jest też późno rozpoznawany. Od lat 70. notowano na całym świecie wzrost zachorowań na raka sutka, tendencja utrzymywała się do lat 90. Zjawisko to mogło być spowodowane zarówno zmianami w stylu życia kobiet w krajach zachodnich, jak i wzrostem wykrywalności raka.

  Dodano: 28.11.2013. 16:27  


  Najnowsze