• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowe spojrzenie na żywienie dzieci odstawianych od piersi - stałe pożywienie zdrowsze od papki

  14.02.2012. 18:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kobiecy tandem badawczy z Wlk. Brytanii odkrył, że podawanie niemowlętom stałego pokarmu do pobierania palcami, aby ułatwić ich odstawienie od piersi, przynosi dwie korzyści: po pierwsze wzrasta prawdopodobieństwo, że niemowlęta wykształcą zdrowsze nawyki żywieniowe; a po drugie, w porównaniu do dzieci, którym podawane jest przetarte pożywienie łyżeczką, maleje ryzyko pojawienia się nadwagi. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie British Medical Journal (BMJ), przynoszą nowe informacje na temat tego, jak konkretny sposób odstawiania od piersi może wpłynąć na preferencje żywieniowe i wskaźnik masy ciała (BMI) we wczesnym dzieciństwie.

  Badaczki z Uniwersytetu w Nottingham poddały ocenie 155 dzieci w wieku od 20 miesięcy do 6,5 roku. Ich rodzice, którzy zgłosili się do badań na ochotnika, wypełnili kwestionariusz dotyczących żywienia niemowlęcia i sposobu odstawienia od piersi. W sumie 92 rodziców zastosowało naturalne odstawianie od piersi, pozwalając dziecku na spożywanie stałego pokarmu, pobieranego palcami od ukończenia 6 miesięcy życia; a 63 rodziców wybrało tradycyjne karmienie łyżeczką, podając dzieciom delikatne papki. Zakres konsystencji i różnorodność pokarmów poszerzały się wraz z rozwojem niemowląt.

  "Chociaż wiele badań koncentrowało się na momencie wprowadzania stałych pokarmów do diety niemowlęcia, wyraźnie odczuwalny jest niedostatek danych dotyczących wpływu różnych metod odstawiania od piersi na preferencje żywieniowe i perspektywy zdrowotne" - wyjaśnia profesor Ellen Townsend z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Nottingham, współautorka raportu z badań. "Jesteśmy przekonane, że nasz raport stanowi pierwszy przyczynek do badań mających na celu przeanalizowanie, czy metoda odstawiania od piersi może wpłynąć na preferencje żywieniowe i zdrowie dziecka w późniejszym wieku."

  Badaczki oceniły również preferencje dzieci dotyczące 151 różnych rodzajów pokarmów, sklasyfikowanych wg powszechnie stosowanych kategorii żywieniowych, tj. białka, nabiał czy węglowodany, by wymienić kilka przykładów. Wyniki badań zwracają również uwagę na częstotliwość spożycia każdego z rodzajów pokarmów oraz na korelację wieku z preferencjami żywieniowymi.

  Tandem zidentyfikował znaczące różnice w preferencjach tylko w jednej kategorii żywności: grupa naturalnie odstawiana od piersi preferowała węglowodany bardziej niż grupa karmiona łyżeczką. Pierwsza grupa upodobała sobie węglowodany, a druga zdecydowanie wolała słodkie pokarmy. Jak twierdzą badaczki, węglowodany bardzo wspomagają zdrowe żywienie. Tutaj zarysowuje się różnica w stosunku do wcześniejszych trendów badawczych, wedle których naukowcy sądzili, że słodkość i częstotliwość ekspozycji mają największy wpływ na wczesne preferencje żywieniowe.

  Poznanie czynników wpływających na zdrowe żywienie we wczesnym dzieciństwie ma zdaniem badaczek kluczowe znaczenie. To prawdopodobnie najlepszy czas na zmianę preferencji żywieniowych, aby wdrażać zdrową dietę na całe życie.

  Należy zauważyć, że ani społecznie pożądane odpowiedzi, tj. rodzice dopasowujący podawane w kwestionariuszu odpowiedzi, tak aby były "akceptowalne", ani status społeczno-ekonomiczny, nie miał wpływu na preferencje dzieci, podobnie jak wskaźnik ekspozycji. Aczkolwiek tandem ustalił powiązanie między większą skłonnością do warzyw i wyższą klasą społeczną.

  Podczas gdy nie stwierdzono różnicy pod względem wybredności w jedzeniu między grupą dzieci odstawianych od piersi w sposób naturalny a karmionych łyżeczką, badaczki stwierdziły większą liczbę dzieci z niedowagą w pierwszej grupie i podwyższone wskaźniki otyłości w drugiej grupie.

  Jak wskazują odkrycia, sposób odstawiania od piersi oddziałuje zatem na preferencje żywieniowe i zdrowie we wczesnym dzieciństwie. Wyniki pokazują, że dzieci odstawiane od piersi naturalnie nauczyły się regulować spożywanie pokarmów w sposób, który przekłada się na niższy wskaźnik BMI i preferowanie zdrowszych pokarmów.

  Wypowiadając się na temat wyników badań, współautorka dr Nicola Pitchford, również z Uniwersytetu w Nottingham, stwierdziła: "Nasze badania zaowocowały pewnymi bardzo interesującymi odkryciami. Wyniki sugerują, że naturalne odstawianie od piersi ma pozytywny wpływ na preferowanie żywności, która stanowi podstawę zdrowego żywienia, takiej jak węglowodany. Naturalne odstawianie od piersi sprzyja preferowaniu zdrowej żywności we wczesnym dzieciństwie, co może chronić przed otyłością."

  Tandem jest przekonany, że badania powinny posłużyć do wypracowania lepszych narzędzi do zarządzania coraz silniejszym trendem otyłości w dzisiejszym społeczeństwie.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Implanty piersi – protezy stosowane w celu powiększenia rozmiarów kobiecych piersi z powodów kosmetycznych (tzw. augmentacja piersi, powiększenie piersi albo mammoplastyka z powiększeniem piersi) w celu odtworzenia brakującej usuniętej piersi (np. po mastektomii albo w wadach wrodzonych), a także w ramach zmiany płci. Według Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych, augmentacja piersi jest najczęściej wykonywanym kosmetycznym zabiegiem chirurgicznym w USA. W 2006 roku w tym kraju przeprowadzono 329000 takich zabiegów. Bałkanica - singel zespołu Piersi (w składzie: Dziadek, Mały, Manio, Asan, Hans, Erwin, Rospor) wydany w 2013 roku. To utwór zapowiadający płytę "Piersi i Przyjaciele 2". Karmienie piersią – najbardziej naturalny sposób żywienia noworodków i niemowląt. Zapewnia dziecku właściwy rozwój już od pierwszych chwil jego życia, kiedy w piersiach pojawia się siara – substancja bogata w ciała odpornościowe, białko, witaminy A i E, sole mineralne, oraz chroniąca piersi przed bakteriami. Skład pokarmu jest ściśle zindywidualizowany i dostosowany w pełni do potrzeb dziecka.

  Prasowanie piersi (ang. "breast ironing"; franc. "repassage des seins") - praktyki stosowane przez matki w Kamerunie, zmierzające do zatrzymania lub opóźnienia rozwoju piersi u dorastających dziewcząt, a co za tym idzie opóźnienia rozpoczęcia przez nie współżycia seksualnego lub uniknięcia molestowania seksualnego. Najczęściej stosuje się ubijanie lub uciskanie piersi za pomocą gorących przedmiotów, np. moździerzy kuchennych, kamieni, bananów itp., czasem też masaż przy użyciu ziół. Ocenia się, że około jednej czwartej kobiet w Kamerunie zostaje poddanych tym zabiegom. Nie prowadzono dokładnych badań medycznych, lecz lekarze ostrzegają, praktyki takie są nie tylko bardzo bolesne, ale grożą powikłaniami, deformacjami piersi, uszkodzeniem tkanek, zaburzeniem laktacji itd. Pektorał, napierśnik (z łac. pectus - pierś) – rodzaj biżuterii świeckiej lub religijnej noszonej na piersi, zapinanej od tyłu. Obecnie oznacza ozdobny krzyż noszony na piersi przez wyższe duchowieństwo.

  Noszenie niemowlęcia (ang. babywearing) – praktyka noszenia niemowlęcia w chustach lub nosidełkach z tkaniny. Powoduje to wzajemną dotykową stymulację miedzy matką a dzieckiem i zwiększa dostęp niemowlęcia do piersi. Adam "Asan” Asanov (ur. 1977) – polski wokalista, autor tekstów i piosenek, od 2013 r., wokalista grupy muzycznej Piersi.

  Powiększenie biustu jest zabiegiem chirurgicznym, który służy korekcji kobiecych piersi zarówno w zakresie ich wielkości jak i kształtu. Najczęściej w tym celu stosowane są implanty piersiowe lub własna (autogenna) tkanka tłuszczowa. Ze względu na rodzaj wypełnienia implanty dzieli się na wypełnione solą fizjologiczną i żelem silikonowym. Ze względu na kształt implanty dzieli się na okrągłe i anatomiczne. Piersi (Kukiz i Piersi) – polski zespół rockowy powstały w 1984 roku w Jarocinie. Pierwszy skład Piersi to Paweł Kukiz (śpiew), Rafał "Jezioro" Jezierski (gitara), Zbigniew "Dziadek" Moździerski (gitara basowa) oraz Andrzej "Oli" Olszewski (perkusja).

  Glukozynolany, glukozynolaty – grupa związków organicznych, należących do glikozydów, złożonych z reszty cukrowej, którą stanowi glukon i łańcucha bocznego - różnego dla różnych glukozynolanów.
  Glukozynolany występują naturalnie w roślinach, ich bogatym źródłem są rośliny z rodziny Brassicaceae. Badania naukowe dowodzą, że często spożywane glukozynolaty mogą zapobiegać rozwojowi raka piersi, prostaty, płuc i żołądka.

  Piersi – debiutancki album polskiego zespołu rockowego Piersi wydany w roku 1992 przez wytwórnię Polskie Nagrania. W 2002 album doczekał się reedycji wydanej przez Box Music, do której dołączono kilka niewydanych wcześniej utworów z tamtego czasu.

  Choroba jako metafora jest opartą na faktach pracą Susan Sontag opublikowaną w 1978 roku. Została napisana w czasie walki autorki z rakiem piersi i kwestionuje mentalność „ofiara sama jest sobie winna”, która stoi za językiem powszechnie używanym przy opisywaniu chorób oraz cierpiących na nie osób. Współczynnik umieralności niemowląt – liczba zgonów niemowląt (tj. dzieci w wieku 0-1 roku) w danym przedziale czasowym przypadająca na 1000 urodzeń żywych; jeden ze wskaźników oceny stanu zdrowia populacji.

  Dodano: 14.02.2012. 18:37  


  Najnowsze