• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowoczesna proteza ręki powstała na Politechnice Wrocławskiej

  15.02.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prototyp protezy ręki kierowanej impulsami akustycznymi wysyłanymi z mięśni skonstruowali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. To pierwsza taka proteza w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie.

  Prace nad protezą prowadził od kilku lat zespół naukowców z Wydziału Mechanicznego pod kierunkiem prof. Romualda Będzińskiego. Jak informuje biuro prasowe Politechniki Wrocławskiej, produkcja prototypu rozpocznie się po testach z udziałem pacjentów.

  Trójpalczasta proteza składa się z przekładni, akumulatora oraz elektronicznych urządzeń. Można nią wykonywać wszystkie podstawowe ruchy, w tym chwytać i opuszczać przedmioty. Urządzenie obraca się w przegubie, potrafi wyczuwać kształty i dostosowywać do nich uchwyt.

  Proteza wraz z elektrodami zakładana jest na kikut ręki. Pacjent steruje nią wyobrażając sobie, jaki ruch chciałby wykonać. Następnie silnik i przekładnie zaczynają działać pod wpływem impulsów elektromagnetycznych, co powodując ruch palców. Urządzenie zostało pokryte powłoką wykonaną z gumy silikonowej, której kolor przypomina ludzką skórę.

  Prof. Celina Pezowicz z Zakładu Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej wyjaśniła, że jakkolwiek metoda sczytywania dźwięków, którą naukowcy wykorzystali przy konstrukcji prototypu, nie jest nowa, to po raz pierwszy została zastosowana przy konstrukcji protezy ręki.

  Według biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, produkcja protezy według wrocławskiego pomysłu jest trzykrotnie tańsza od podobnej protezy produkcji niemieckiej. (PAP)

  pdo/ hes/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej - akademicki zespół śpiewaczy działający przy Politechnice Wrocławskiej, powołany do istnienia przez studentów i profesorów Politechniki Lwowskiej, w 1946 roku we Wrocławiu. W ciągłości istnienia chóru, w latach: 1951-1958, nastąpiła przerwa. Zespół jest agendą studencką Politechniki Wrocławskiej.

  Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki (W-12) Politechniki Wrocławskiej - jednostka naukowo-dydaktyczna (jeden z 12 wydziałów) Politechniki Wrocławskiej, która powstała w 2002 roku. Wydział został powołany w wyniku wydzielenia Instytutu Techniki Mikrosystemów (dawniej: Instytut Technologii Elektronowej) z Wydziału Elektroniki.
  Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydział posiada kategorię "A+".

  Żak (Miesięcznik Studentów Politechniki Wrocławskiej "Żak") - Pismo studenckie. Ukazuje się od października 1999 r. na terenie Politechniki Wrocławskiej i sporadycznie innych wrocławskich uczelni.

  Wydział Elektroniki (W-4) Politechniki Wrocławskiej – jednostka naukowo-dydaktyczna (jeden z 12 wydziałów) Politechniki Wrocławskiej, powstała 28 września 1968 roku. Wcześniej istniał jako Wydział Łączności, który to w 1952 roku został wydzielony z Wydziału Elektrycznego. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydział posiada kategorię "A".
  Wydział zatrudnia 198 osób ze stopniami i tytułami naukowymi, w tym:

  Instytut Matematyki i Informatyki Politechniki Wrocławskiej - jeden z trzech instytutów Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

  Wydział Inżynierii Środowiska (W-7) Politechniki Wrocławskiej - jednostka naukowo-dydaktyczna (jeden z 12 wydziałów) Politechniki Wrocławskiej, która powstała w 1950 roku, początkowo jako Wydział Inżynierii Sanitarnej. W roku 1990 nastąpiła zmiana nazwy na obecną. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydział posiada kategorię "A".


  Wydział Mechaniczno-Energetyczny (W-9) Politechniki Wrocławskiej - jednostka naukowo-dydaktyczna (jeden z 12 wydziałów) Politechniki Wrocławskiej, która powstała w 1954 roku poprzez wydzielenie z Wydziału Mechanicznego, powstałego w 1949 roku. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydział posiada kategorię "B".
  Wydział zatrudnia 84 nauczycieli akademickich, w tym:

  Dodano: 15.02.2011. 00:25  


  Najnowsze