• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowoczesny sprzęt do badań w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku

  24.03.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Ponad 7,6 mln zł kosztowała nowoczesna aparatura radiologiczna, przeznaczona m.in. do bardzo precyzyjnych badań rentgenowskich i ultrasonograficznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.


  W ocenie dyrekcji szpitala, aparatura należy do najnowocześniejszych w Polsce. Została zakupiona w ramach unijnego programu Infrastruktura i Środowisko oraz za pieniądze z Ministerstwa Zdrowia, które pokryło 15 proc. kosztów. Szpital ze środków własnych, za ok. 146 tys. zł, przystosował pomieszczania do nowej aparatury.

  W środę oficjalnie przekazano sprzęt do zakładu radiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Placówka ta, jako jedyna w regionie, wykonuje wysokospecjalistyczne zabiegi.

  W ramach projektu zakupiono cztery specjalistyczne urządzenia. To nowoczesny angiograf dwupłaszczyznowy, cyfrowy aparat RTG oraz dwa aparaty ultrasonograficzne.

  Jak powiedział PAP dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Bogusław Poniatowski, nowoczesny angiograf to jeden z nielicznych w Polsce. Zwrócił uwagę, że dzięki niemu można wizualizować m.in. naczynia mózgowe czy wykonywać ,,interwencje" nieoperacyjne - zamykać tętniaki i udrażniać naczynia.

  ,,Dzięki temu badania są wykonywane z bardzo dużą precyzją, angiograf daje także możliwość kontrolowania, czy interwencje są skuteczne" - powiedział Poniatowski.

  Dodał, że nowy sprzęt umożliwia też bardziej komfortowe badanie osób starszych czy obłożnie chorych, bo badanie nie wymaga od nich zmiany pozycji. SWI

  PAP - Nauka w Polsce

  rof/ itm/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy pl. Uniwersyteckim 1 w Białymstoku.

  Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy pl. Uniwersyteckim 1 w Białymstoku.

  Hubert Siejewicz (ur. 20 grudnia 1974 w Białymstoku) – sędzia piłkarski, pracownik urzędu marszałkowskiego w Białymstoku, absolwent II LO w Białymstoku.

  Wydział Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Warszawskiej 63 w Białymstoku.

  Wydział Biologiczno-Chemiczny Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Pogodna 65 w Białymstoku.

  Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Świerkowej 20 w Białymstoku.

  Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Sosnowej 64 w Białymstoku.

  Dodano: 24.03.2011. 00:25  


  Najnowsze