• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oczy zwierciadłem cukrzycy

  21.08.2008. 01:19
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Cukrzyca stanowi poważny problem także i w Wielkiej Brytani. Około 2 miliony osób ma rozpoznaną cukrzycę a nawet 750 tyś. może być nieświadomych swego problemu... Nie ulega wątpliwości, ze odpowiednio wczesne wykrycie oraz objęcie opiekom chorego znacząco zmniejsza potencjalne ryzyko powikłań...

  Naukowcy z Aston University w Birmingham (UK) poszukują ochotników w celu przeprowadzania interesujących badań. Główne założenie ich prac stanowi wczesne stwierdzanie odchyleń w trakcie badań narządu wzroku, które to mogą wiązać się z ryzykiem rozwoju cukrzycy.

  Zespół badaczy z grupy ORG (Aston's Ophthalmic Research Group) poszukje zdrowych osób w wieku 20-65 lat. Ochotnicy poddani zostaną bezpłatnym badaniom, których to wyniki mogą okazać się pomocne w przewidywaniu ryzyka rozwoju cukrzycy lub też stwierdzaniu wczesnych jej powikłań. Naukowcy szczególnie zainteresowani są różnicami międzyrasowymi dla tych wskaźników.

  Co dokładnie czeka ochotnika?

  Każda osoba ma zostać poddana prostemu badaniu USG (celem oceny układu sercowo-naczyniowego), badaniu narządu wzroku oraz badaniom krwi (pomiar stężenia glukozy oraz cholesterolu).

  Kod:
  ASTON UNIVERSITY
  Aston Triangle
  Birmingham
  B4 7ET
  http://www.aston.ac.uk

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zespół metaboliczny (zespół polimetaboliczny, zespół X, zespół insulinooporności, zespół Raevena) – zbiór wzajemnie powiązanych czynników zwiększających istotnie ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2 oraz ich powikłań naczyniowych. Cukrzyca typu MODY (MODY – akronim od ang. Maturity Onset Diabetes of the Young) – grupa rzadkich i uwarunkowanych genetycznie postaci cukrzycy, których objawy pojawiają się u osób w wieku 15-35 lat, a ich przebieg kliniczny jest zbliżony do cukrzycy typu 2. W przeciwieństwie do typu 1, który zawsze wymaga przyjmowania insuliny, chorzy z MODY często mogą przyjmować leki doustne. Stanowią 1–5% wszystkich przypadków cukrzycy. Doustne leki przeciwcukrzycowe – grupa leków w postaci tabletek stosowanych w cukrzycy. Leki te różnią się pod względem mechanizmu działania, profilu farmakologicznego, ale ich wspólną cechą jest zasadniczy efekt działania – obniżanie stężenia glukozy we krwi (działanie hipoglikemizujące). Doustne leki przeciwcukrzycowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w leczeniu cukrzycy typu 2, oraz niektóre z nich (pochodne biguanidowe) pomocniczo w wybranych przypadkach cukrzycy typu 1 (zmniejszenie wahań glikemii poposiłkowej, obniżenie poziomu lipidów).

  Archibald (Archie) Hunter (ur. 23 września 1859 w Joppa, zm. 29 listopada 1894 w Birmingham) – piłkarz szkocki, który przez większość swojej kariery występował w Aston Villi. Był pierwszym kapitanem klubu z Birmingham, który w 1887 roku wzniósł Puchar Anglii. Aston Martin Vantage – samochód marki Aston Martin. W roku 1992 na Motor Show w Birmingham Aston Martin pokazał po dłuższej przerwie ponownie samochód o nazwie Vantage. W zasadzie Virage różnił się od Vantage jedynie optycznie w kilku detalach. Pomimo tego, że pod maską modelu Vantage pracował potężny silnik V8, ten ciężki samochód osiągał prędkość 229 km/h.

  Choroby oczu – schorzenia narządu wzroku mogą być wywołane przez różnego rodzaju przyczyny, jak np.: urazy, zakażenia i nowotwory. Chorobowe objawy w oku mogą także być miejscowym objawem ogólnego schorzenia ustrojowego, jak np. zaćma w przebiegu cukrzycy czy podczas choroby krwi, nerek lub też w czasie ciąży. Aston Martin DBS - sportowy samochód marki Aston Martin. Nazwa została zapożyczona od sportowej wersji produkowanej w latach 1967-1972. Wprowadzony model zastępuje produkowany do 19 lipca 2007 roku Aston Martin V12 Vanquish S.

  Derby Birmingham (Birmingham derby; nazywane również Second City Derby) – derby piłkarskie rozgrywane pomiędzy dwoma zespołami z BirminghamAston Villą i Birmingham City. Lagonda - brytyjskie przedsiębiorstwo wytwarzające luksusowo-sportowe samochody założone w 1909 roku. Lagonda w 1947 roku została zakupiona przez koncern Aston Martin i funkcjonowała jako jej część pod nazwą: Aston Martin Lagonda. Pomimo rezygnacji z samodzielnego stosowania marki na rynku cyklicznie pojawiają się prototypy marki Lagonda oraz do prasy przedostają się informacje o planach wprowadzenia jej do sprzedaży obok aut marki Aston Martin. Najbardziej znany powojenny model to Aston Martin Lagonda montowany od połowy lat 70-tych do początku lat 90-tych.

  Aston Martin Virage - luksusowy samochód sportowy produkowany przez brytyjską firmę Aston Martin. W latach 1989-2000 oferowany jako czołowy, ręcznie składany i najdroższy pojazd w gamie marki, następca modelu V8 Vantage. Zastąpiony w 2000 roku przez Aston Martin V12 Vanquish S; od 2011 roku dostępny jako, wyróżniająca się lekko zmienioną stylistyką i charakterystycznymi elementami, wersja modelu DB9 stawiana pomiędzy standardowym Aston Martin DB9, a wyrafinowanym Aston Martin DBS.

  Dieta z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów, potocznie (Dieta cukrzycowa) – Dieta ma zastosowanie w cukrzycy w przypadku upośledzonej tolerancji glukozy. Celem diety jest zmniejszenie stężenia glukozy we krwi i poprawa metabolizmu.

  Retinopatia cukrzycowa (łac. retinopathia diabetica) – uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka pojawiające się w przebiegu cukrzycy, zaliczane do mikroangiopatii cukrzycowej. Zmiany te rozwijają się wprost proporcjonalnie do długości cukrzycy oraz jej typu. Po 20 latach trwania cukrzycy stwierdza się u prawie wszystkich chorych na cukrzycę typu 1 oraz u 60% osób chorych na cukrzycę typu 2. Podstawowe znaczenie w patogenezie mają hiperglikemia i nadciśnienie tętnicze. Istotne są procesy prowadzące do nasilenia stresu oksydacyjnego i nadmierne wytwarzanie czynników wzrostu (IGF-1, PEDF). Stopa cukrzycowa − zespół specyficznych przypadłości dotykających stopę. Jest powikłaniem cukrzycy. Występuje u 6-10% pacjentów z cukrzycą. Nieleczona, prowadzi do nieodwracalnych deformacji i martwic stopy, co często kończy się amputacją.

  Dodano: 21.08.2008. 01:19  


  Najnowsze