• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oglądaj więcej TV i patrz, jak rośnie ci brzuch

  17.11.2011. 17:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Więcej ruchu i snu oraz skrócenie czasu spędzanego przed telewizorem pomoże waszym dzieciom utrzymać prawidłową wagę ciała - według wyników nowych badań finansowanych ze środków unijnych. Badania prowadzone w ramach projektu IDEFICS (Rozpoznanie i profilaktyka skutków zdrowotnych związanych z dietą i trybem życia u dzieci i niemowląt) pokazują, że im więcej czasu dzieci spędzają przed telewizorem lub monitorem komputera, tym bardziej prawdopodobne jest, iż przybiorą na wadze. Projekt IDEFICS uzyskał wsparcie na kwotę 13 mln EUR z tematu "Jakość i bezpieczeństwo żywności" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Odkrycia zaprezentowano w czasie 11. Europejskiej Konferencji nt. Żywienia w Madrycie, Hiszpania, w drugiej połowie października, jeszcze przed spotkaniem zamykającym projekt IDEFICS, które ma odbyć się w tym miesiącu w Bremie, Niemcy.

  Analiza danych pokazuje znaczące różnice w Europie pod względem czasu, jaki dzieci poświęcają na spoczynek nocny. W Estonii na przykład dzieci śpią od 9 do 10 godzin, podczas gdy w Belgii przesypiają ponad 11 godzin. Dzieci mieszkające w Europie Południowej i Wschodniej śpią krócej niż ich rówieśnicy z Północy.

  Odkrycia wskazują, że dzieci, które śpią mniej niż 9 godzin są dwa razy bardziej zagrożone nadwagą od tych, które śpią 11 godzin.

  Należy zauważyć, że w toku badań nie stwierdzono, aby pora roku, długość dnia, poziom wykształcenia rodziców, inne czynniki związane z trybem życia czy ewentualna istniejąca już nadwaga dziecka miały wpływ na długość snu.

  Partnerzy IDEFICS , pracujący pod kierunkiem Bremeńskiego Instytutu Medycyny Społecznej i Badań nad Profilaktyką (BIPS) przy Uniwersytecie w Bremie, Niemcy, zidentyfikowali zestawy zachowań sprzyjających otyłości i odkryli, że tego typu zachowania, w tym oglądanie telewizji, są powiązane z wagą.

  Nie ma wątpliwości, że obwód pasa dzieci zwiększa się wraz z wydłużaniem się czasu oglądania telewizji w stosunku do tego, jaki jest poświęcany na przykład na aktywność fizyczną. Badania nie potwierdziły jednak, czy powiązanie między czasem spędzanym przed ekranem a otyłością jest wywoływane w większym stopniu brakiem aktywności fizycznej czy spożywaniem jedzenia. Zespół IDEFICS jest przekonany, że Internet powinien być wykorzystywany do podnoszenia poziomu świadomości tego, jak jedzenie i picie wpływają na wagę.

  "Jedzenie przed ekranem lub monitorem należy ograniczyć do minimum, a także trzeba kłaść nacisk na pożywne przekąski, takie jak owoce i warzywa" - wyjaśnia Wolfgang Ahrens, profesor z BIPS i koordynator IDEFICS. "[Pierwszym] wyborem, by ugasić pragnienie powinna być woda i inne niskokaloryczne napoje. Do spożycia można zachęcać poprzez zwiększenie dostępności w przedszkolach, szkołach i w domu. Rodzice i opiekunowie powinni pamiętać, że są ważnymi wzorami dla podopiecznych."

  Dzieci, które są bardziej aktywne i spędzają mniej czasu przed ekranem lub monitorem zwykle zdrowo się odżywiają. Zważywszy na wpływ istniejącego środowiska na aktywność i dietę, planiści miejscy i ustawodawcy powinno skupić swoje wysiłki na zapewnieniu dzieciom bezpiecznych i atrakcyjnych przestrzeni do ruchu i zabawy, np. tereny zielone i ulice wyłączone z ruchu kołowego.

  "Niesprawiedliwe jest składanie całej winy za nadwagę dzieci jedynie na rodziców" - mówi profesor Ahrens. "Czas w pełni uznać oddziaływanie środowiskowe na zdrowe zachowania. Im skuteczniej ustawodawcy, nauczyciele, opiekunowie i rodzice będą współpracować nad stworzeniem zdrowego środowiska, tym łatwiej będzie dzieciom nauczyć się zdrowego trybu życia."

  Pozostali partnerzy projektu IDEFICS pochodzą z Belgii, Cypru, Danii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Szwecji, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dzikie dzieci, wilcze dzieci – dzieci egzystujące w społecznej izolacji, wychowywane przez zwierzęta lub posiadające jedynie pośredni kontakt z ludźmi (np. dzieci trzymane w niewoli i nie kontaktujące się z innymi ludźmi). Literackim przykładem dzieci wilczych są Romulus i Remus lub Mowgli. Zespół Westa, napady zgięciowe – występuje u niemowląt i małych dzieci - najczęściej między 3. a 9. miesiącem życia. Pojawienie się zespołu Westa u dzieci młodszych na ogół wiąże się z gorszym rokowaniem. Zespół Westa częściej stwierdza się u chłopców. Charakteryzuje się napadami, których objawem osiowym jest skłon ku przodowi. Skłon może być szybki lub powolny, mogą dołączyć się inne napady. Rozwój psychoruchowy dzieci zostaje zahamowany. Rokowanie jest na ogół niepomyślne. Napady zgięciowe występują ok. 4 roku życia, ale przeważnie dołączają się inne napady. Dzieci Zamojszczyzny – określenie dotyczące dzieci mieszkających na Zamojszczyźnie, które podczas II wojny światowej objęto przymusowymi wysiedleniami, w celu założenia tu nowych osad dla ludności niemieckiej. Według szacunków historyków Niemcy wysiedlili z Zamojszczyzny ponad 30 000 dzieci.

  Dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców(DDRR) - jest to zespół pewnych cech, zachowań u części dorosłych osób, których rodzice się rozwiedli. Do najczęściej występujących zachowań dorosłych dzieci rozwiedzionych rodziców zalicza się np.: Adopcja Serca (Adopcja na odległość, Adopcja Miłości) – forma pomocy ubogim dzieciom (najczęściej z krajów Trzeciego Świata), która służy tworzeniu partnerstwa między nimi a ofiarodawcami (rodzinami, osobami indywidualnymi, czy grupami osób takimi jak grupa parafialna, czy klasa szkolna). Darczyńcy – osoby fizyczne bądź firmy – deklarują się, podpisując umowę o przyjęciu pod opiekę dziecka lub dzieci. Opieka ma formę comiesięcznych opłat (zwykle 15-20 dolarów) na wyżywienie, odzież, kształcenie, ochronę zdrowia i inne potrzeby dzieci. Najczęściej są to sieroty, wychowywane przez dalszą rodzinę lub ludzi obcych (nierzadko wdowy), którzy jednak – sami mając kilkoro dzieci – bez pomocy finansowej z Europy lub Ameryki nie byliby w stanie zapewnić im wykształcenia. Adopcja Serca obejmuje też dzieci pokrzywdzone przez los, które w inny sposób nie mogłyby otrzymać wykształcenia, np. dzieci osób dotkniętych trądem, ofiary Tsunami.

  Gaworzenie – wczesny etap rozwoju mowy po krzyku i głużeniu, pojawiający się ok. 6 miesiąca życia. Niektórzy badacze twierdzą, że okres gaworzenia przypada na od trzeciego do dwunastego miesiąca życia (choć gaworzenie pojawia się u nielicznych dzieci jeszcze ok. drugiego roku życia). Polega na łączeniu samogłosek, które dziecko wymawiało do tej pory ze spółgłoskami (ga-ga, ma-ma-ma, ugh-ugh itp.) Pojawiają się w ten sposób pierwsze dowolnie wymawiane sylaby (są one zwykle przyjmowane przez rodziców jako coś bardzo przyjemnego). Taka umiejętność związana jest z możliwością kontroli przepływu powietrza przez struny głosowe oraz większą dowolną kontrolą nad wargami i językiem. Te tworzone celowo dźwięki nie mają jednak żadnej treści ani znaczenia dla dziecka. Nazwą ragged schools (l.mn. od ragged school) określamy grupę XIX-wiecznych szkół w Wielkiej Brytanii, które miały na celu edukację dzieci z ubogich rodzin. W większości zajmowały się one również dostarczaniem takim dzieciom środków do życia. Rozszerzanie idei tego typu szkół w całym Zjednoczonym Królestwie wiązało się z zaistnieniem ruchu społecznego, który ją promował.

  Pica (łaknienie spaczone) – zaburzenie polegające na występowaniu apetytu na przedmioty niebędące żywnością (np. ziemia, kreda, węgiel) lub ogromny apetyt na rzeczy, które są w pewnym sensie żywnością, takie jak nieprzetworzone składniki żywności (np. mąka, surowe ziemniaki, skrobia). Aby uznać tego typu zachowania za zaburzenie, muszą trwać przynajmniej miesiąc w wieku, w którym próbowanie jedzenia ziemi, błota itp. jest uznawane za niedostosowane do poziomu rozwoju człowieka. Obserwuje się je u wszystkich grup wiekowych, ale najczęściej u kobiet w ciąży i u małych dzieci, zwłaszcza opóźnionych w rozwoju, wśród których jest to najbardziej rozpowszechnione zaburzenie odżywiania. Wówczas rozpoznawane jest jako pica u niemowląt lub dzieci (ICD-10 F98.3). Łaknienie spaczone może się także wiązać z chorobami organicznymi mózgu lub histerią. Nadwaga – nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie przekraczające optymalne ilości zdrowotne. Nadwaga staje się typową cechą w populacjach, gdzie nie ma problemów z brakiem żywności i dominuje styl życia pozbawiony aktywności fizycznej.

  Co ty na to, tato? – oryginalna nazwa "Parental Control", amerykański program rozrywkowy o zdesperowanych rodzicach szukających nowych partnerów życiowych dla swoich pociech. Ponieważ dotychczasowi partnerzy ich dzieci nie do końca im odpowiadają i jedynym sposobem na pozbycie się tej drugiej osoby jest podsunięcie synowi/córce ciekawych nowych osób, które być może zdołają zainteresować ich dzieci na tyle, że te zdecydują się porzucić dla nich swojego dotychczasowego partnera/partnerkę. Wyboru nowej miłości dokonują zarówno ojcowie, jak i matki. Potem oni i dotychczasowa dziewczyna/chłopak ich pociechy podglądają i komentują poszczególne randki ich synów lub córek z potencjalnymi kandydatkami i kandydatami na przyszłych partnerów, nie szczędząc kąśliwych komentarzy na temat kandydatów. Pod koniec programu dzieci wybierają, z kim mają zostać: z dotychczasowym partnerem czy z nowo poznaną osobą.

  Magnús Scheving (ur. 10 listopada 1964) - islandzki pisarz, sportowiec, przedsiębiorca i producent. Jest producentem i gospodarzem popularnych programów TV o zdrowiu, jak również producentem i aktorem w innych programach TV i reklamach. Scheving produkował i prowadził także swój własny talk-show, będąc popularnym komikiem w swoim kraju. Pośród mnóstwa nagród sportowych i trofeów, był dwukrotnym mistrzem Europy w gimnastyce w 1994 i 1995 roku, jak również srebrnym medalistą Mistrzostw Świata w gimnastyce w 1994, kiedy to został wybrany Sportowcem Roku w Islandii. Co więcej, był również Mistrzem Skandynawii i sześciokrotnie Mistrzem Islandii. Z sukcesem stworzył jeden z najbardziej popularnych klubów fitness w Islandii, którym potem zarządzał przez 5 lat. W 2003 roku Scheving został wybrany Człowiekiem Marketingu przez Icelandic Marketing Association oraz Przedsiębiorcą Roku 2003 przez nadawcę Channel 2 i wydawcę Icelandic Financial Newspaper. Scheving jest bardzo ceniony jako wykładowca, zarówno jako przedsiębiorca, sportowiec jak również komik. Prowadził ponad 3800 wykładów na całym świecie podczas warsztatów i zajęć o zdrowiu. Po licznych wykładach na świecie, Magnús zauważył, że niezależnie od miejsca, rodzice zawsze pytali go o te same podstawowe pytania związane z odżywianiem dzieci. W odpowiedzi na te pytania stworzył Leniuchowo w 1991 roku, aby pomóc rodzicom wychowywać dzieci zdrowo oraz inspirować dzieci do zdrowego trybu życia. W 9 lat po napisaniu bestsellerowej książki „Go go LazyTown!”, stworzył prawdziwe Leniuchowo w Islandii, uwielbiane przez dzieci za świetne miejsce do zabawy i przez rodziców za promowanie zdrowia. Napisał też serię książek dla dzieci opartych na idei Leniuchowa, z której to serii każda książka szybo wyczerpała nakład i stała się bestsellerem. Później książki te zostały użyte do stworzenia teatralnego musicalu, który napisał sam Scheving. Firma od lat buduje postawę pro-zdrowotną w zabawny, pozbawiony przemocy sposób i produkuje jedynie materiał, który jest akceptowany pod względem artystycznym i etycznym. Magnus Scheving jest twórcą i duszą Leniuchowa.

  Dzieci ulicy – termin socjologiczny służący do opisania procesu wykluczenia społecznego niepełnoletnich. Nie zawsze związany jest on z rzeczywistą bezdomnością lub osieroceniem dzieci. Często wprawdzie faktycznie dzieci te wychowują się – czyli bawią, pracują, żebrzą, kradną, a nawet czasowo mieszkają na ulicach – ale równocześnie posiadają domy i rodziny. Oliwka - kosmetyk używany do nawilżania i natłuszczania skóry, zwłaszcza niemowląt (od pierwszego dnia życia), dzieci i osób starszych. Głównym składnikiem jest oliwa parafinowa, która dużo rzadziej powoduje uczulenia skóry niż jej odpowiedniki oparte na oliwie roślinnej. Oliwki kosmetyczne często zawierają różne dodatki, najczęściej wyciąg z aloesu (wspomaga nawilżanie skóry), jak i rumianek, który ma właściwości kojące i łagodzące. Występują także oliwki zawierające witaminę F, która dodatkowo chroni przed wysuszeniem i podrażnieniem skóry.

  Lorkaseryna – organiczny związek chemiczny, potencjalny nowy lek zmniejszający łaknienie, który przeznaczony byłby do podawania doustnego w postaci tabletek (10 mg raz lub dwa razy na dobę), przy jednoczesnym wprowadzeniu zmian w nawykach żywieniowych i trybie życia. Działa centralnie. Jest wybiórczym agonistą receptora serotoninowego 2C (5HT2C) w podwzgórzu. Wskazaniem do jego stosowania jest otyłość (wskaźnik BMI ≥ 30) lub nadwaga (wskaźnik BMI ≥ 27) przy jednoczesnym współistnieniu przynajmniej jednego czynnika zwiększającego śmiertelność i związanego z otyłością, np. cukrzyca typu 2. Obecnie lek znajduje się w fazie przedrejestracyjnej na terenie krajów UE i Wielkiej Brytanii. Został pozytywnie oceniony w USA przez komisję doradczą FDA – uznano na podstawie załączonych wyników badań doświadczalnych, że potencjalne korzyści przewyższają potencjalne działania niepożądane podczas długotrwałego stosowania w grupie osób z otyłością lub nadwagą. Ten związek chemiczny pretendujący do uznania za lek został opracowany przez firmę farmaceutyczną Arena Pharmaceuticals. Zastrzeżona nazwa handlowa (jeszcze niepotwierdzona) to Lorqess. Lorkaseryna byłaby medykamentem do leczenia otyłości przeznaczonym dla osób dorosłych.

  Dodano: 17.11.2011. 17:26  


  Najnowsze