• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Onkolodzy: Niepalenie to najlepsza metoda walki z rakiem płuc

  12.11.2010. 00:53
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rak płuca zabija więcej ludzi niż pozostałe nowotwory razem wzięte. Mimo postępów w medycynie, najlepszą metodą walki z nim jest nieustanna walka z paleniem, zarówno czynnym, jak i biernym - mówili onkolodzy na warsztatach prasowych, które odbyły się 10 listopada.

  Zorganizowano je w ramach obchodzonego na świecie w listopadzie Miesiąca Świadomości Raka Płuca. Z tej okazji szczeciński oddział Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca i forma Roche zorganizowały też kampanię edukacyjną "Trzeba wiedzieć, żeby zwyciężyć!" (www.listopad.rakpluca.info).

  Jak przypomniała dr Ewa Kalinka-Warzocha z Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi, co roku na świecie stwierdza się ponad 1 mln nowych zachorowań na raka rak płuca i niewiele mniej zgonów z jego powodu. W Polsce, rocznie zapada na niego ponad 20 tys. osób i bardzo podobna liczba umiera.

  "Ma to związek z tym, że wczesne rozpoznawanie raka płuca ciągle jest ogromnym wyzwaniem, gdyż nie daje on wczesnych symptomów, a gdy już się pojawią to w większości przypadków jest zaawansowany i nieuleczalny" - powiedziała dr Kalinka-Warzocha.

  Według niej, to co powinno zaniepokoić pacjentów to pojawienie się jakichś nowych i nietypowych objawów, np. kaszel czy zmiana jego charakteru. "Wiadomo, że osoby palące od wielu lat, które stanowią grupę najbardziej narażoną na raka płuca, ciągle kaszlą, ale np. jeśli kaszel z suchego zmieni się w mokry, gdy pojawi się nieprawidłowa wydzielina to powinno ich skłonić do udania się do lekarza" - powiedziała.

  Dr Katarzyna Zajda z Centrum Onkologii w Warszawie zwróciła uwagę, że dla osób po 50 r. życia, które od 20 lat palą paczkę papierosów dziennie, sygnałem ostrzegawczym może być też krwioplucie i utarta masy ciała bez wyraźnej przyczyny, jak również długotrwałe bądź nawracające infekcje. Tymczasem, lekarze nieraz stosują w tym przypadku kolejny antybiotyk zamiast wysłać pacjenta na RTG klatki piersiowej, zaznaczyła. Powinno być to zdjęcie w dwóch pozycjach - z przodu i z boku, bo ewentualne zmiany mogą się ukryć za sercem.

  Warto też pamiętać, że w razie występowania niepokojących objawów można się udać do onkologa bez skierowania.

  Do objawów raka płuca należą też duszność, uporczywa chrypka czy czkawka, ale najczęściej pojawiają się już w zaawansowanym stadium. Bóle miednicy i kręgosłupa mogą być objawem przerzutów tego nowotworu, dodała dr Kalinka-Warzocha.

  Jak przypomniał prof. Tadeusz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, najważniejszym czynnikiem ryzyka raka płuca jest palenie papierosów. Czynne palenie odpowiada za 90 proc. przypadków tego nowotworu, bierne - za 5 proc. Resztę stanowią czynniki zawodowe, jak narażenie na azbest, metale - nikiel, kadm, arsen czy ołów oraz na promieniowanie jonizujące - nie tylko w miejscu pracy, ale też podczas radioterapii.

  Za duży problem eksperci uznali to, że - choć w ostatnich latach obserwuje się pewien spadek zgonów z powodu raka płuca wśród panów - to wyraźnie wzrasta umieralność z jego powodu wśród kobiet. Obecnie, także w Polsce, więcej pań umiera na raka płuca niż na raka piersi.

  "Ma to związek z tym, że kobiety palą coraz więcej, mają dużo większą łatwość popadania w uzależnienie, a większe trudności z rzuceniem go. Często jedyną rzeczą, która jest w stanie skłonić kobietę do zerwania z nałogiem palenia jest ciąża, ale nie własne zdrowie" - powiedziała dr Kalinka-Warzocha. Jak zaznaczyła, obecnie w Polsce palą coraz młodsi ludzie, w tym uczniowie i uczennice gimnazjów. "A im wcześniej zacznie się palić tym większe ryzyko zachorowania na raka płuca" - dodała.

  Najskuteczniejszą metodą leczenia raka płuca jest chirurgiczne usunięcie zmiany, ale z powodu zaawansowania choroby w momencie wykrycia kwalifikuje się do niego tylko 14 proc. chorych w Polsce. Oznacza to, że 86 proc. nie ma szans na wyleczenie, podkreślił prof. Orłowski. Ogółem, mimo zastosowania najlepszych metod terapii najwyżej 50 proc. chorych przeżywa 12 miesięcy.

  Jak podkreślali onkolodzy, rzucenie palenia i unikania biernego wdychania dymu tytoniowego jest najlepszą metodą walki z tym nowotworem. Zdaniem prof. Ostrowskiego, kraje, które wcześniej wprowadziły zakaz palenia w miejscach publicznych i od lat prowadzą kampanie antynikotynowe, jak USA, już obserwują pozytywne skutki tych działań. W Polsce walka z nałogiem nikotynowym dopiero się zaczyna, a na jej efekty trzeba będzie poczekać jeszcze wiele lat, podsumował specjalista.

  PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

  ula/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rak płuca (inaczej rak oskrzela) – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. Wydaje się, że w rzadkich przypadkach zachorowań na raka płuca u osób, które nigdy nie paliły do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych oraz ekspozycji na bierne palenie. Poza tym radon oraz zanieczyszczenie powietrza, także mają wpływ na powstawanie raka płuca. Rak gruczołu sutkowego (rak piersi, łac. carcinoma mammae) – najczęstszy nowotwór gruczołu sutkowego. Na świecie rak gruczołu sutkowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce w 2002 roku stanowił blisko 13% rozpoznań nowotworów złośliwych płci. Rak sutka występuje także u mężczyzn, jest jednak rzadki; zwykle jest też późno rozpoznawany. Od lat 70. notowano na całym świecie wzrost zachorowań na raka sutka, tendencja utrzymywała się do lat 90. Zjawisko to mogło być spowodowane zarówno zmianami w stylu życia kobiet w krajach zachodnich, jak i wzrostem wykrywalności raka. Neurologiczne zespoły paranowotworowe to odrębna pod względem klinicznym grupa zespołów paranowotworowych (paraneoplastycznych) obejmująca zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego u chorych z nowotworem umiejscowionym poza układem nerwowym, nie związane zatem z przerzutami, ani miejscowym działaniem guza. Często towarzyszy temu podostra neuropatia czuciowa z powodu zajęcia zwojów korzeni czuciowych rdzenia. U 80 % chorych przyczyną jest rak płuc, zazwyczaj z drobnokomórkowy. Około 0,4 % chorych na raka płuc ma dolegliwości neurologiczne, które poprzedzają wykrycie raka u 80 % przypadków tych dolegliwości.

  Wczesny antgen raka prostaty 2 (ang. – early prostate cancer antigen 2 – EPCA-2)- białko, które występuje u osób chorych na raka prostaty. Podwyższenie jego poziomu jest bardziej czułym i swoistym wskaźnikiem tego nowotworu, niż poziom PSA. Rak szyjki macicy (łac. carcinoma cervicis uteri, ang. cervical cancer) – pierwotny nowotwór złośliwy szyjki macicy. Inwazyjnego raka szyjki macicy poprzedza stan zwany wewnątrznabłonkową neoplazją szyjki macicy (ang. cervical intraepithelial neoplasia, CIN, dawniej określany jako dysplazja szyjki macicy albo rak przedinwazyjny). CIN może ulegać progresji do raka inwazyjnego, sama nie stanowiąc zagrożenia dla zdrowia kobiety; stąd tak istotne jest wczesne wykrycie tych zmian w badaniu cytologicznym rozmazu z pochwowej części szyjki macicy. Zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka (HPV) jest koniecznie do rozwinięcia się raka szyjki macicy prawie we wszystkich przypadkach. Dwa typy wirusa: 16 i 18 są odpowiedzialne za około 70% przypadków raka szyjki macicy.

  Spirogerman (spirogermanium, S 99 A, SPG, Spiro-32) – syntetyczny, organiczny związek germanu hamujący syntezę DNA, RNA i białek, mający więc potencjalne działanie przeciwnowotworowe. Zakończone zostały badania kliniczne II fazy dotyczące zastosowania związku w chemioterapii nowotworów narządów płciowych kobiet, glejaków, zaawansowanego raka gruczołowego sutka, raka płuc innego niż drobnokomórkowy, przerzutów raka płuc, przerzutów czerniaka złośliwego, zaawansowanego raka nerkowokomórkowego, przerzutowych nowotworów przewodu pokarmowego, chłoniaków i przerzutów albo wznowy raka żołądka. Jak dotąd, nie rozpoczęto żadnego badania klinicznego III fazy. Innymi możliwymi zastosowaniami spirogermanium są leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby Chagasa. Lek wywołuje odwracalne objawy neurotoksyczne i pneumotoksyczne i podawany jest dożylnie. Atypowa hiperplazja przewodowa (ADH) jest to nadmierny rozrost komórek przewodu mlecznego. Jest to zmiana łagodna, często asymptomatyczna, która może jednak wskazywać na podwyższone ryzyko zachorowania na raka gruczołu sutkowego. Morfologicznie ADH różni się ilościowo od nieinwazyjnego raka wewnątrzprzewodowego (DCIS).

  Przestrzeń przednagłośniowa, przestrzeń Boyeta - jest to przestrzeń wyróżniana przez anatomów i otolaryngologów ważna ze względu na znaczenie rokownicze w przypadku szerzenia się raka krtani, raka gardła dolnego czy raka nasady języka. Ma ona kształt trójkątny lub lejkowaty. Krąg pierwszy – powieść rosyjskiego pisarza i noblisty Aleksandra Sołżenicyna, wydana w roku 1968, razem z Oddziałem chorych na raka.

  Laryngektomia (łac. laryngectomia) – zabieg laryngologiczny polegający na częściowym lub całkowitym wycięciu krtani. Jest to jedna z metod chirurgicznego leczenia raka krtani i raka gardła dolnego.

  Polski Komitet do Zwalczania Raka – medyczna organizacja pozarządowa zajmująca się organizacją profilaktyki i leczenia nowotworów. Należy do Stowarzyszenia Europejskich Lig Zwalczania Raka. Powstał 6 lutego 1906 roku z inicjatywy Mikołaja Rejchmana i Józefa Jaworskiego. 6 czerwca 1921 w Warszawie został powołany na nowo pod obecną nazwą. Ponownie działalność Komitetu wznowiono w 1982 roku, z inicjatywy prof. Zbigniewa Wronkowskiego.

  Movember (zbitka angielskich słów moustache (wąsy) i November (listopad)) – coroczna, trwająca miesiąc akcja, uczestnictwo w której polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie. Jej celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka prostaty i innych rodzajów raka dotykająch mężczyzn („zmienić oblicze męskiego zdrowia”). Strona główna wydarzenia to Movember.com. Rak języka (łac.carcinoma linguae) - najczęściej występujący złośliwy nowotwór w jamie ustnej. Rak języka jest zwykle nowotworem pierwotnym tego narządu (ognisko pierwotne rozwija się w języku), rzadko wtórnym, jako przerzut raka gruczołu tarczowego czy raka nerki.

  Dodano: 12.11.2010. 00:53  


  Najnowsze