• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Operacja da Vinci we Wrocławiu - zakończyła się pomyślnie

  15.04.2011. 23:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Pierwsza w Polsce operacja raka odbytnicy, z zastosowaniem robota da Vinci, zakończyła się pomyślnie. 52-letni pacjent pozostanie po zabiegu w szpitalu przez 2-3 dni. Trzygodzinną operację przeprowadzono w piątek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.


  Operacja zaczęła się punktualnie i bez żadnych nieprzewidzianych trudności i była transmitowana w Gdańsku dla uczestników XVI Zjazdu Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich. Transmisję oglądało kilkuset lekarzy, przebywających na konferencji Sekcji Wideochirurgii zorganizowanej przez prof. Wiesława Tarnowskiego i dr Macieja Michalika w Gdańsku.

  Jak poinformowała PAP w piątek Patrycja Gawora z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, taka transmisja operacji dla uczestników ma cenny charakter szkoleniowy, ponieważ przeprowadza ją dr Sławomir Marecik i zespół chirurgów kierowany przez prof. Wojciecha Witkiewicza.

  ,,Dr Marecik od lat przeprowadza w amerykańskich szpitalach zabiegi przy wykorzystaniu robota da Vinci. Prowadzi on także wiele specjalistycznych kursów z zakresu chirurgii laparoskopowej jelita grubego i jest jednym z pionierów wykorzystania robota da Vinci w tej dziedzinie" - mówił z kolei Michał Gibki ze szpitala.

  Dzięki dwóm konsolom w każdym momencie zabiegu bardziej doświadczony lekarz mógł bezpośrednio wkroczyć z pomocą. Takie rozwiązanie oznacza także, że operacja może być prowadzana przez dwóch lekarzy różnych specjalności.

  Z kolei według dr Marecika, aby wykorzystać w pełni możliwości urządzenia należy przeprowadzać przy jego asyście jak najwięcej zabiegów. Tylko wtedy zakup robota będzie w pełni opłacalny dla posiadającej go placówki.

  W Polsce dotychczas tylko wrocławski szpital zdecydował się na kupno robota chirurgicznego da Vinci.

  ,,W związku z tym, że jako jedyni w Polsce dysponujemy robotem chirurgicznym da Vinci, czujemy się zobowiązani do przedstawienia jego olbrzymich możliwości kolegom z innych placówek. Dlatego, gdy dr Marecik zaproponował nam przeprowadzenie operacji, wspólnie wpadliśmy na pomysł, by zgrać termin z konferencją Sekcji Wideochirurgii" - mówił prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu.

  Według niego, jest to ciekawe i pouczające doświadczenie, ponieważ wszyscy zgromadzeni widzieli ten sam obraz, który miał przed oczami chirurg zasiadający przy konsoli da Vinci.

  ,,Mogli obserwować ruchy narzędzi i wszelkie posunięcia lekarza, tak jakby to oni przeprowadzali operację. Ponieważ była to pierwsza w Polsce tego typu operacja, chcieliśmy wykorzystać możliwość jej transmisji do zapoczątkowania cyklu szkoleń z zakresu operacji przy zastosowaniu robota da Vinci dla polskich chirurgów" - powiedział Witkiewicz. UMW

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Teleoperacja, telechirurgia, zdalna chirugia - rodzaj operacji, przeprowadzanej przy pomocy robota chirurgicznego, sterowanego przez chirurga zdalnie. Dziedzina ta jest specjalistyczną formą telemedycyny. Łączy w sobie elementy chirurgii, telekomunikacji, informatyki oraz robotyki. W odróżnieniu od chirurgii zrobotyzowanej, telechirurgia pozwala na przeprowadzenie operacji, w której fizyczna odległość między pacjentem a lekarzem przestaje być istotna. Zadania chirurgiczne są wykonywane bezpośrednio przez robota medycznego, wyposażonego w odpowiednie narzędzia chirurgiczne. Robotem za pomocą konsoli sterowania zawierającej manipulatory kieruje lekarz, znajdujący się w innej lokalizacji. Ruchy manipulatorów przesyłane są za pomocą bezpiecznego połączenia telekomunikacyjnego do urządzenia na sali operacyjnej, które zamienia je na precyzyjne akcje narzędzi chirurgicznych. Chirurg przez cały czas trwania operacji otrzymuje sygnał audiowizualny wraz z pomiarami czujników w które wyposażony jest robot.

  Craig G. Rogers (ur. 26 maja 1971) – amerykański urolog zatrudniony w Instytucie Urologicznym Vattikuti w Detroit, gdzie zajmuje stanowisko kierownika zakładu chirurgii nerek. Rogers zajmuje się badaniem i leczeniem raka nerki przy użyciu robota Da Vinci. Znany jest z wdrażania nowych technologii do zabiegów z użyciem robota. Jako pierwszy zastosował robotowa sondę ultrasonograficzną w robotowej operacji nerki, jako jeden z pierwszych zastosował technologię nanoknife w urologii oraz technikę robotowej operacji nerki z pojedynczego nacięcia. W 2009 roku zdawał relację na żywo z przebiegu wykonywanej operacji przy użyciu Twittera.

  Towarzystwo Leonarda da Vinci (ang. Leonardo da Vinci Society) – towarzystwo zajmujące się organizacją seminariów i konferencji naukowych dotyczących badań nad włoskim artystą renesansowym i naukowcem Leonardem da Vinci. Siedzibą towarzystwa jest Uniwersytet Oksfordzki w Londynie. Jego kierownikiem jest badacz życia Leonarda da Vinci, Martin Kemp. Towarzystwo zajmuje się także publikacją periodyku Biuletyn dla leonardystów.

  Biblioteka im. Leonarda da Vinci w Vinci – instytut badań na dziełami i innymi pracami włoskiego artysty renesansowego Leonarda da Vinci. Instytut zajmuje się także kolekcjonowaniem literatury na jego temat. Jest to najstarszy instytut im. Leonarda da Vinci na świecie. Został założony w 1883 roku a oficjalne otwarcie nastąpiło w 1928 roku.

  Spadek Leonarda da Vinci (ang. The Da Vinci Legacy) - powieść sensacyjna autorstwa Lewisa Perdue. Osią akcji książki jest odkrywanie sekretów zaginionego kodeksu włoskiego artysty renesansowego, Leonarda da Vinci.

  Synagoga w Szpitalu Żydowskim we Wrocławiu – synagoga znajdująca się we Wrocławiu w budynku biurowym Szpitala Żydowskiego, przy ulicy Sudeckiej 96.

  Sfumato Termin ten wywodzi się z włoskiego słowa fumo, oznaczającego dym – w malarstwie olejnym łagodne przejścia z partii ciemnych do jasnych, dające mgliste, "miękkie" efekty kolorystyczne. Technika ta wykorzystywana była szczególnie przez Rafaela Santi oraz Leonarda da Vinci i jego szkołę; w Polsce m.in. Daniela Schultza, Jacka Mierzejewskiego i Iwo Birkenmajera. Sfumato jest to zacieranie wyrazistości konturu dzięki łagodnym przejściom światłocieniowym - daje wrażenie oglądania obiektu przez mgłę lub dym. Leonardo da Vinci eksperymentował z techniką sfumato rozpościerając nad dziedzińcem płachtę materiału, która rozpraszała słoneczne światło, zalecał też swoim uczniom pracę nie w pełnym słońcu. Przykładem użycia tej techniki jest obraz Leonarda da Vinci św. Jan Chrzciciel oraz Mona Lisa. Sfumato było charakterystyczną techniką dla okresu renesansu (od połowy XIV do końca XVI wieku).

  Dodano: 15.04.2011. 23:33  


  Najnowsze