• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Operacja da Vinci we Wrocławiu, transmisja w Gdańsku

  14.04.2011. 21:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pierwsza w Polsce operacja raka odbytnicy, z zastosowaniem robota da Vinci, odbędzie się w piątek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Zabieg będzie transmitowany dla uczestników XVI Zjazdu Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich w Gdańsku.  Jak poinformował PAP w czwartek Michał Gibki z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, transmisję na żywo będzie oglądało kilkuset lekarzy, przebywających na konferencji Sekcji Wideochirurgii zorganizowanej przez prof. Wiesława Tarnowskiego i dr Macieja Michalika w Gdańsku.

  "Operacja będzie miała cenny charakter szkoleniowy, ponieważ zostanie przeprowadzona przez doktora Sławomira Marecika i zespół chirurgów kierowany przez prof. Wojciecha Witkiewicza. Dr Marecik od lat przeprowadza w amerykańskich szpitalach zabiegi przy wykorzystaniu robota da Vinci. Prowadzi on także wiele specjalistycznych kursów z zakresu chirurgii laparoskopowej jelita grubego i jest jednym z pionierów wykorzystania robota da Vinci w tej dziedzinie" - mówił Gibki.

  Jak zaznaczył, wrocławska placówka cały czas rozwija kompetencje swoich lekarzy, przeprowadzając zróżnicowane zabiegi z zaproszonymi ekspertami zagranicznymi. "Warto podkreślić, że dzięki dwóm konsolom w każdym momencie zabiegu bardziej doświadczony lekarz może bezpośrednio wkroczyć z pomocą. Takie rozwiązanie oznacza także, że operacja może być przeprowadzana przez dwóch lekarzy różnych specjalności" - powiedział Marecik.

  Zastrzegł, że aby wykorzystać w pełni możliwości urządzenia należy przeprowadzać przy jego asyście jak najwięcej zabiegów. Tylko wtedy zakup robota będzie w pełni opłacalny dla posiadającej go placówki. W Polsce dotychczas tylko wrocławski szpital zdecydował się na kupno robota chirurgicznego da Vinci.

  Chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu, którzy korzystają z urządzenia, podkreślają jego zalety.

  "Niestety, przekonać się o nich może tylko wąska grupa polskich lekarzy.W związku z tym, że jako jedyni w Polsce dysponujemy robotem chirurgicznym da Vinci, czujemy się zobowiązani do przedstawienia jego olbrzymich możliwości kolegom z innych placówek. Dlatego gdy doktor Marecik zaproponował nam przeprowadzenie operacji, wspólnie wpadliśmy na pomysł, by zgrać termin z konferencją Sekcji Wideochirurgii. Dzięki temu możemy przeprowadzić transmisję dla lekarzy biorących udział w konferencji w Gdańsku" - mówił prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu.

  Według niego, będzie to ciekawe i pouczające doświadczenie, ponieważ wszyscy zgromadzeni będą widzieli ten sam obraz, który ma przed oczami chirurg zasiadający przy konsoli da Vinci. "Będą mogli obserwować ruchy narzędzi i wszelkie posunięcia lekarza, tak jakby to oni przeprowadzali operację. Ponieważ jest to pierwsza w Polsce tego typu operacja, chcielibyśmy wykorzystać możliwość jej transmisji do zapoczątkowania cyklu szkoleń z zakresu operacji przy zastosowaniu robota da Vinci dla polskich chirurgów" - powiedział Witkiewicz.

  Nie będzie to pierwsza operacja przeprowadzona w obecności specjalisty z zagranicy. Niespełna miesiąc temu operację wszczepienia protezy aortalno-udowej choremu z zespołem Leriche'a (niedrożność końcowego odcinka aorty oraz tętnic biodrowo-udowych) nadzorował wybitny chirurg naczyniowy profesor. Petr Stadler z Czech. Natomiast w grudniu przy pierwszych polskich operacjach z użyciem robota asystowali prof. Giuseppe Spinoglio z asystentem Fabio Priora (operacja jelita grubego), dr Alex Mottrie z Belgii (operacja raka prostaty) oraz prof. Jan Persson ze Szwecji (wycięcie zaatakowanej przez nowotwór macicy z przydatkami).

  Wycięcie raka odbytnicy będzie 25 operacją przeprowadzoną przez wrocławski zespół chirurgów.

  Transmisja dla lekarzy zgromadzonych w Gdańsku na konferencji Sekcji Wideochirurgii przeprowadzona zostanie w piątek w godzinach 11.30-14.00. UMW

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Teleoperacja, telechirurgia, zdalna chirugia - rodzaj operacji, przeprowadzanej przy pomocy robota chirurgicznego, sterowanego przez chirurga zdalnie. Dziedzina ta jest specjalistyczną formą telemedycyny. Łączy w sobie elementy chirurgii, telekomunikacji, informatyki oraz robotyki. W odróżnieniu od chirurgii zrobotyzowanej, telechirurgia pozwala na przeprowadzenie operacji, w której fizyczna odległość między pacjentem a lekarzem przestaje być istotna. Zadania chirurgiczne są wykonywane bezpośrednio przez robota medycznego, wyposażonego w odpowiednie narzędzia chirurgiczne. Robotem za pomocą konsoli sterowania zawierającej manipulatory kieruje lekarz, znajdujący się w innej lokalizacji. Ruchy manipulatorów przesyłane są za pomocą bezpiecznego połączenia telekomunikacyjnego do urządzenia na sali operacyjnej, które zamienia je na precyzyjne akcje narzędzi chirurgicznych. Chirurg przez cały czas trwania operacji otrzymuje sygnał audiowizualny wraz z pomiarami czujników w które wyposażony jest robot.

  Craig G. Rogers (ur. 26 maja 1971) – amerykański urolog zatrudniony w Instytucie Urologicznym Vattikuti w Detroit, gdzie zajmuje stanowisko kierownika zakładu chirurgii nerek. Rogers zajmuje się badaniem i leczeniem raka nerki przy użyciu robota Da Vinci. Znany jest z wdrażania nowych technologii do zabiegów z użyciem robota. Jako pierwszy zastosował robotowa sondę ultrasonograficzną w robotowej operacji nerki, jako jeden z pierwszych zastosował technologię nanoknife w urologii oraz technikę robotowej operacji nerki z pojedynczego nacięcia. W 2009 roku zdawał relację na żywo z przebiegu wykonywanej operacji przy użyciu Twittera.

  Operacja Hannibal była niemiecką militarną operacją, mającą na celu ewakuację przez morze niemieckich żołnierzy oraz cywili z Kurlandii, Prus Wschodnich oraz z tzw. Korytarza polskiego w okupowanej Polsce pomiędzy połową stycznia a majem 1945 r. Operacja została przeprowadzona w wyniku radzieckich postępów podczas operacji wschodniopruskiej i pomorskiej oraz w wyniku pomocniczych operacji.

  Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – szkoła wyższa o profilu medycznym z siedzibą we Wrocławiu, zajmująca się kształceniem lekarzy różnych specjalności oraz szeroko pojętego personelu medycznego (farmaceutów, pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, menedżerów ochrony zdrowia i in.), prowadząca działalność dydaktyczną, naukową i kliniczną.

  Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – szkoła wyższa o profilu medycznym z siedzibą we Wrocławiu, zajmująca się kształceniem lekarzy różnych specjalności oraz szeroko pojętego personelu medycznego (farmaceutów, pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, menedżerów ochrony zdrowia i in.), prowadząca działalność dydaktyczną, naukową i kliniczną.

  Towarzystwo Leonarda da Vinci (ang. Leonardo da Vinci Society) – towarzystwo zajmujące się organizacją seminariów i konferencji naukowych dotyczących badań nad włoskim artystą renesansowym i naukowcem Leonardem da Vinci. Siedzibą towarzystwa jest Uniwersytet Oksfordzki w Londynie. Jego kierownikiem jest badacz życia Leonarda da Vinci, Martin Kemp. Towarzystwo zajmuje się także publikacją periodyku Biuletyn dla leonardystów.

  Operacja, zabieg operacyjny, zabieg chirurgiczny – wszelkiego rodzaju zabiegi na narządach i tkankach ciała, służące poprawie stanu zdrowia i samopoczucia chorego, bądź postępowanie diagnostyczne przeprowadzane w taki sposób. Wbrew nazwie, zabiegi chirurgiczne nie należą do kompetencji wyłącznie lekarzy chirurgów - do operacji należy m.in. cięcie cesarskie, będące jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych przez lekarza ginekologa. Miejsca przeznaczone do wykonywania zabiegów operacyjnych to bloki (sale) operacyjne.

  Dodano: 14.04.2011. 21:33  


  Najnowsze