• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ośrodek radioterapii protonowej powstanie w Poznaniu

  14.06.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Do 2020 roku w Poznaniu ma powstać ośrodek radioterapii protonowej. W poniedziałek podpisano list intencyjny w sprawie jego powołania.  Koszt powstania obiektu może sięgnąć kilkuset milionów złotych. Ośrodek zostanie wybudowany na terenie Kampusu Morasko. Dwa hektary gruntu na ten cel przekazał Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM).

  List intencyjny podpisał w poniedziałek w Poznaniu marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak a także rektorzy UAM, Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego, Politechniki Poznańskiej oraz dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej - Curie.

  Protonoterapia to nowoczesna metoda diagnostyki i leczenia nowotworów, szczególnie tych usytuowanych w okolicach "wrażliwych", np. nowotwory oka, mózgu i rdzenia kręgowego, nowotwory u dzieci.

  "Stosując tę metodę terapii oszczędzamy tkanki zdrowe, ponadto jest duża grupa guzów, które są radiooporne. Według badań, względna skuteczność biologiczna protonów jest trochę wyższa od rutynowo stosowanego promieniowania fotonowego i elektronowego w radioterapii. Możemy więc poprawić wyniki leczenia" - powiedział prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

  Jak powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wstępnie można przyjąć, że ośrodek rozpocznie działalność ok. 2020 roku.

  "My liczymy na dwa źródła: na budżet państwa w ramach programu walki z rakiem, oraz na środki z UE. Bardzo cenne jest, że UAM przekazuje już dziś grunt na ten cel. Teraz pozostaje kwestia dobrego zaprojektowania tego przedsięwzięcia" - powiedział.

  Według szacunków, koszt powstania ośrodka wyniesie w granicach 200-300 mln zł. Zamierzeniem pomysłodawców budowy jest, by ośrodek w Poznaniu był drugim w Polsce po budowanym od marca w Krakowie. RPO

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Sejmik Województwa Wielkopolskiego – organ stanowiący i kontrolny samorządu województwa wielkopolskiego. Istnieje od 1998 r. Obecna IV Kadencja Sejmiku trwa od 2010 do 2014 roku. Przewodniczącym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego jest Lech Dymarski, Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego jest Marek Woźniak. Narodowe Centrum Radioterapii Hadronowej – budowany ośrodek leczenia nowotworów powstający w krakowskich Bronowicach. Ośrodek ma zostać w pełni uruchomiony 2014 roku w postaci Centrum Cyklotronowego Bronowice. Kantor Hipolita Cegielskiego – dawny budynek biurowo-handlowy fabryki Hipolita Cegielskiego, zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Strzeleckiej, na terenie Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

  Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne - centrum badawczo-dydaktyczne przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zlokalizowane w Poznaniu przy ul. Umultowskiej 85 (na Kampusie Morasko). Służy także innym uczelniom z terenu Poznania: Uniwersytetowi Medycznemu, Uniwersytetowi Przyrodniczemu i Politechnice Poznańskiej. Działa we współpracy z Instytutem Fizyki Molekularnej PAN i dwudziestoma instytucjami naukowymi z całego świata. Poczta przy ul. 23 Lutego w Poznaniu (obecnie Urząd Pocztowy Poznań 9) – budynek pocztowy zlokalizowany w Poznaniu przy ul. 23 Lutego (nr 28) róg Al. Marcinkowskiego, w sąsiedztwie placu Wielkopolskiego, Uniwersytetu Artystycznego, Archiwum Państwowego, Studzienki Kronthala i rzeźby Golema.

  Lapidarium UAM w Poznaniu – lapidarium należące do Wydziału Geografii i Geologii UAM w Poznaniu, przy ul. Dzięgielowej (Osiedle Różany Potok). Lapidarium i budynki uniwersyteckie stanowią część Kampusu Morasko. Wstęp bezpłatny. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (WPiA UAM) – jeden z 15 wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnym dziekanem wydziału jest prof. zw. dr hab. Roman Budzinowski.

  Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniuneorenesansowy budynek wzniesiony w latach 1905-1910 według projektu Edwarda Fürstenaua wraz z przylegającym do niego od strony północnej Collegium Minus na potrzeby Akademii Królewskiej. W dniu 7 maja 1919 inaugurowała w niej swoją działalność Wszechnica Piastowska - późniejszy Uniwersytet Poznański, od 1955 występujący po nazwą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Ponadto z auli korzysta również, wywodzący się z Uniwersytetu Poznańskiego, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Regionalne Obserwatorium Kultury UAM - centrum badawcze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które zajmuje się zarządzaniem w kulturze oraz studiami nad polityką kulturalną.

  Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (WNPiD UAM) – jeden z 15 wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kształcący studentów na czterech kierunkach zaliczanych do nauk politologicznych i dziennikarskich, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Budynek wydziału mieści się na terenie kampusu Morasko, przy ul. Umultowskiej 89a.

  Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - neorenesansowy budynek wzniesiony w latach 1905-1910 według projektu Edwarda Fürstenaua wraz z przylegajacym do niego od strony północnej Collegium Minus na potrzeby Akademii Królewskiej. W dniu 7 maja 1919 inaugurowała w niej swoją działaność Wszechnica Piastowska - późniejszy Uniwersytet Poznański, od 1955 występujący po nazwą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Ponadto z auli korzysta również, wywodzący się z Uniwersytetu Poznańskiego, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

  Dodano: 14.06.2011. 00:33  


  Najnowsze