• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badania pokazują, że dieta śródziemnomorska dobrze wpływa na organizm

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nowe badania naukowe pokazują, że kilka grup potraw w diecie śródziemnomorskiej odgrywa znacznie ważniejszą rolę niż inne w poprawianiu dobrobytu człowieka i przedłużaniu jego życia. Według wyników badań, przepisem na sukces jest spożywanie większej ilości owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów i oliwy z oliwek. Prospektywne badanie kohortowe, opisane w czasopiśmie British Medical Journal, finansowane było częściowo z unijnego programu "Europa przeciw rakowi".

  Dodano: 26.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Lepsza diagnostyka i leczenie obniża ryzyko tętniaka

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Postępy poczynione w diagnostyce i leczeniu przez ostatnie 30 lat zmniejszyły ryzyko zgonu pacjentów z powodu krwotoku podpajęczynówkowego pochodzenia tętniakowego (pęknięcie naczynia krwionośnego na powierzchni mózgu) - jak pokazują wyniki nowych badań przeprowadzonych w Holandii, opublikowane w czasopiśmie Lancet Neurology.

  Dodano: 26.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Badania unijne potwierdzają, że ludzie wolą słuchać prawym uchem

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy mają świadomość, że ludzie wolą słuchać prawym, a nie lewym uchem. Niemniej ich wnioski zawsze opierały się na kontrolowanych badaniach prowadzonych w warunkach laboratoryjnych, a nie naturalnych. W tym miejscu do akcji wchodzi finansowany ze środków unijnych zespół włoskich naukowców, którzy zrealizowali trzy projekty badawcze dotyczące wiodącego ucha człowieka, obserwując interakcje społeczne w hałaśliwym otoczeniu. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Naturwissenschaften grupy Springer.

  Dodano: 25.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Unijni naukowcy odkryli, że biomarkery mogą pomagać we wczesnym wykryciu Alzheimera

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Oznaki choroby Alzheimera mogą zostać wykryte na bardzo wczesnym etapie, nawet u chorych cierpiących jedynie na minimalną utratę pamięci - jak czytamy w nowym raporcie opublikowanym w czasopiśmie Lancet Neurology.

  Dodano: 25.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Plemniki przesądzają o zwycięstwie samca

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Pstrokate upierzenie, feromony i potężne poroże - to tylko niektóre z ozdób wykorzystywanych przez samce do zwabienia płci przeciwnej. Czy są one niezawodne? Nie - twierdzi międzynarodowy zespół naukowców, który odkrył, że rywale nie mogą być pewni zwycięstwa nawet po spółkowaniu. Badania, finansowane w części przez UE w ramach sieci badawczo-szkoleniowej (RTN) Marie Curie, wskazują na to, że plemniki - a zwłaszcza ich rozmiar - odgrywają ważną rolę w walce o zapłodnienie. Wyniki opublikowano w magazynie Science.

  Dodano: 22.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Naukowcy oceniają wpływ technik wspomaganego rozrodu na bliźnięta

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nowe badania pokazują, że w przypadku bliźniąt urodzonych przy wykorzystaniu techniki wspomaganego rozrodu (ART) istnieje wyższe ryzyko hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii neonatologicznej oraz w czasie pierwszych trzech lat życia, w porównaniu do bliźniąt poczętych naturalnie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Human Reproduction.

  Dodano: 22.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Nowy model danio pręgowanego dostarcza nowych informacji o raku skóry

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy w Wlk. Brytanii i Szwajcarii zidentyfikowali ścieżkę sygnalizacyjną, PI3K (fosfatydyloinozytolo-3-kinazą), która wydaje się być obiecującym celem w leczeniu agresywnego raka skóry. Wyniki badań przezroczystego danio pręgowanego zostały opublikowane w czasopiśmie Disease Models and Mechanisms.

  Dodano: 19.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Badania unijne pokazują, że konopie mogą uszkodzić DNA

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy w Wlk. Brytanii znaleźli dowody na to, że palenie papierosów z konopi może uszkodzić DNA człowieka i zwiększyć ryzyko powstania nowotworu. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Chemical Research in Toxicology, są rezultatem prac w ramach sieci doskonałości ECNIS (Środowiskowe ryzyko pojawienia się nowotworu, odżywianie się i indywidualna podatność), finansowanej na kwotę 11 mln EUR z tematu "Jakość i bezpieczeństwo żywności" Szóstego Programu Ramowego (6PR), której przedmiotem zainteresowania był sposób, w jaki dieta i czynniki dziedziczne mogą wpływać na środowiskowe ryzyko pojawienia się nowotworu.

  Dodano: 18.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Naukowcy znaleźli przełącznik regulujący wzrost naczyń krwionośnych

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Europejscy naukowcy zidentyfikowali "przełącznik" regulujący wzrost naczyń krwionośnych. Wyniki opublikowane w czasopiśmie Cell mogą pomóc w leczeniu chorób i zaburzeń, w których występuje zbyt silny lub zbyt słaby wzrost naczyń krwionośnych.

  Dodano: 17.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Aktywność mięśni odgrywa kluczową rolę w wykształcaniu się stawów

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Powody niewykształcenia się stawów u embrionów ze sparaliżowanymi kończynami od długiego czasu nie dawały spokoju wielu tęgim umysłom. Międzynarodowy zespół naukowców rozwikłał tę tajemnicę i odkrył stojący za nią mechanizm molekularny. Wyniki badań opisano w czasopiśmie Developmental Cell.

  Dodano: 11.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Odkrycie przetrwalników prątków rzuca więcej światła na gruźlicę

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy ze Szwecji odkryli, że pewien typ prątków, odpowiedzialny za wywoływanie gruźlicy, trądu i wrzodu Buruli, zawdzięcza po części swój sukces zdolności do tworzenia przetrwalników, znajdując się w stanie utajonym. Odkrycia, opisane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, mają olbrzymie znaczenie dla profilaktyki tych poważnych chorób.

  Dodano: 11.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Badacze finansowani przez UE poszerzają wiedzę na temat strategii zaskoczyć i uśmiercić w walce z wirusem HIV-1

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Badacze we Włoszech zdobyli nową wiedzę na temat tzw. strategii "zaskoczyć i uśmiercić", polegającej na "wykurzaniu" ukrytych genów wirusa HIV. Ich odkrycia stanowią znaczący krok naprzód dla naukowców szukających sposobów wykorzeniania wirusa HIV-1.

  Dodano: 08.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Międzynarodowa grupa badaczy podejmuje walkę z tabu narodzin martwego dziecka

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Każdego roku odnotowuje się ponad 3 miliony narodzin martwych dzieci. Jednak pomimo postępów oraz dostępności informacji - niekiedy nawet w nadmiarze - dla środowisk medycznych liczba przypadków takich narodzin jest w dalszym ciągu zaniżana i albo nie można odnaleźć informacji na ich temat w bazach danych, albo są niedostrzegane w krajowych procesach kształtowania polityki, co sugeruje, że zjawisko to jest tematem tabu. W suplemencie do czasopisma BMC Pregnancy and Childbirth badacze z całego świata badali ten problem, mając na celu poszerzenie wiedzy na jego temat i zlikwidowanie go.

  Dodano: 08.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Cel CAREPNEUMO - kontrola chorób odpornych na antybiotyki

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Paciorkowiec zapalenia płuc (S. pneumoniae) jest przyczyną kłopotów ze zdrowiem ludzi na całym świecie. Głównym czynnikiem jest odporność szczepów paciorkowca na antybiotyki, która stale rośnie i powoduje, że istniejące szczepionki, choć skuteczne, mogą prowadzić do wymiany serotypu (tzn. wyeliminowanie bakterii za pomocą szczepionki "wymusza" pojawienie się innych bakterii). Zdaniem zespołu naukowców, których badania są finansowane ze środków unijnych, potrzebne są nowe strategie leczenia, aby zwalczyć odpornego na antybiotyki paciorkowca zapalenia płuc. Partnerzy projektu CAREPNEUMO, finansowanego na kwotę prawie 3 mln EUR, są zdeterminowani by osiągnąć ten cel.

  Dodano: 04.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Jak skuteczna jest polityka zdrowego odżywiania?

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W ciągu minionych dziesięcioleci unijne rządy przeprowadziły wiele kampanii zachęcających do zdrowszego odżywiania, które w różnym stopniu zakończyły się sukcesem lub porażką. Nowy projekt, finansowany ze środków unijnych na kwotę 2,5 mln EUR i prowadzony przez brytyjski Uniwersytet w Reading, kataloguje te kampanie, aby zbadać, które odniosły sukces, a które nie i z jakiego powodu.

  Dodano: 03.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Naukowcy wiążą przepływ potasu ze schizofrenią

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował wariant kanału potasowego, który występuje u chorych na schizofrenię. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Nature Medicine pokazują, w jaki sposób ekspresja nieznanej wcześniej formy kanału potasowego jest 2,5 raza większa od normalnej w hipokampie u osób cierpiących na tę chorobę psychiczną oraz jak jest powiązana z gorącym punktem wariancji genetycznej. Odkrycia te mogą wskazać nowy cel terapeutyczny w walce ze schizofrenią.

  Dodano: 03.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Systematyczne zażywanie aspiryny może przynieść więcej szkody niż pożytku

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Czy jedna aspiryna dziennie pozwoli nam cieszyć się dobrym zdrowiem? Wyniki nowych badań, które są częścią finansowanego ze środków unijnych programu BIOMED (Biomedycyna i zdrowie) pokazują, że nie zawsze. Naukowcy odkryli, że choć systematyczne zażywanie aspiryny może obniżyć o około 12% prawdopodobieństwo zawału serca lub udaru bez następstwa śmierci, to zwiększa jednocześnie o 33% ryzyko wystąpienia krwawienia wewnętrznego u osób bez historii związanej z tym choroby (profilaktyka pierwotna). Wyniki opublikowano w magazynie The Lancet.

  Dodano: 02.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Badania unijne zapowiadają podwojenie przypadków cukrzycy typu 1 u dzieci do 2020 r.

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Cukrzyca typu 1 nadal będzie dawać o sobie znać w Europie, gdyż liczba przypadków u dzieci poniżej piątego roku życia podwoi się do 2020 r. - pokazują wyniki nowych badań finansowanych ze środków unijnych. Wyniki opublikowane w internetowym wydaniu czasopisma The Lancet wskazują również, że dzieci powyżej piątego roku życia także nie oprą się temu trendowi. Wyniki są owocem pracy zespołu badawczego EURODIAB (Epidemiologia i etiologia cukrzycy oraz aspekty zdrowia publicznego), którego współpraca finansowana jest w części z Programów Ramowych UE.

  Dodano: 29.05.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Dieta w ciąży zwiększa ryzyko otyłości u dziecka

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham w Wielkiej Brytanii odkryli, że dzieciom, których matki stosowały zbyt intensywną dietę w czasie ciąży, mogą zagrażać problemy zdrowotne w późniejszym okresie życia. Wyniki są efektem projektu EARNEST (Programowanie żywienia we wczesnym wieku), finansowanego na kwotę 13,4 mln EUR w ramach priorytetu "Jakość i bezpieczeństwo żywności" Szóstego Programu Ramowego (6PR). Zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of the Federation of American Societies of Experimental Biology.

  Dodano: 29.05.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Niedobór witamin a styl życia

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Poranek. Jogurt plus kawa. Popołudnie, bułka drożdżówka z budyniem, pączek precel z lukrem sztuk dwa lub kupiona kanapka z majonezem. Na popitkę druga kawa lub napój gazowany. Wieczór. Zamówiona pizza lub odgrzewany obiad. Czy wydaje Ci się to znajome?

  Dodano: 28.05.2009. 23:44  Czytaj więcej