• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowe leki chronią przed otyłością związaną z dietą i przed cukrzycą

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W trakcie ostatnich badań finansowanych ze środków unijnych, a prowadzonych przez międzynarodowy zespół pod kierownictwem szwajcarskim, odkryto, że nowy lek syntetyczny opracowany przez naukowców w USA chroni przed otyłością związaną z dietą. Jednocześnie poprawia tolerancję glukozy i wrażliwość insulinową oraz wydolność poprzez zwiększenie zużycia tłuszczy w niektórych tkankach. Wyniki badań opublikowano w internetowym czasopiśmie Cell Metabolism.

  Dodano: 06.11.2008. 20:07  Czytaj więcej

  Transplantolodzy wyznaczają priorytety badawcze na przyszłość

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W ciągu ostatnich lat poczyniono olbrzymie postępy w medycynie transplantacyjnej, niemniej potrzebne jest pilne zintensyfikowanie prowadzonych badań, by polepszyć długoterminowe perspektywy pacjentów wymagających transplantacji - jak twierdzą naukowcy, lekarze i przedstawiciele organizacji pacjentów zebrani na spotkaniu w Brukseli, w Belgii, zorganizowanym w ramach finansowanego ze środków unijnych projektu TRIE (Integracja badań transplantologicznych w Europie).

  Dodano: 05.11.2008. 21:16  Czytaj więcej

  Cukrzyca kontrolowana

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Wyrównanie metaboliczne u osób z cukrzycą określają trzy parametry: glikemia na czczo (FPG), glikemia po posiłku (PPG) oraz hemoglobina glikowana HbA1c, pozwalająca na długoterminową ocenę wyrównania gospodarki węglowodanowej. Bardzo ważna jest glikemia poposiłkowa. Bo tak naprawdę większość naszego życia spędzamy w okresie "po posiłkowym". Na czczo jesteśmy zwykle przez około dwie godziny pod koniec nocy. Warto więc zadbać o parametr, który ma tak istotne znaczenie dla kontroli glikemii.

  Dodano: 05.11.2008. 21:07  Czytaj więcej

  Epidemia otyłości - szczupłe jest zdrowsze

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nadwaga i otyłość są przyczyną wielu groźnych dla zdrowia i życia chorób cywilizacyjnych. Na jednym z pierwszych miejsc jest cukrzyca.

  Dodano: 05.11.2008. 20:38  Czytaj więcej

  Epidemia powikłań

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Cukrzyca nie leczona lub niewłaściwie leczona jest jedną z głównych bezpośrednich i pośrednich przyczyn inwalidztwa oraz wczesnej umieralności.

  Dodano: 05.11.2008. 20:35  Czytaj więcej

  Epidemia cukrzycy

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Cukrzyca jest uznana za jedną z największych epidemii w historii ludzkości. Co roku liczba chorych na cukrzycę powiększa się o 7 milionów ludzi. Co 10 sekund gdzieś na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnych dwóch osób. Co 10 sekund umiera ktoś z powodu powikłań cukrzycy.

  Dodano: 04.11.2008. 19:48  Czytaj więcej

  Nowe odkrycie może pomóc w opracowaniu setek nowych antybiotyków

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy, których badania finansowane są ze środków unijnych odkryli nową molekułę w bakteriach Streptomyces, którą można wykorzystać do pobudzenia bakterii do wytwarzania setek nowych antybiotyków.

  Badania, których wyniki zostały opublikowane w Internecie w Protokołach Narodowej Akademii Nauk (PNAS), zostały w części sfinansowane w ramach unijnego projektu ACTINOGEN (Integracja aplikacji opartych na genomice w celu wykorzystania promieniowców jako źródła nowych antybiotyków).

  Kiedy kolonie bakterii takich jak Streptomyces są narażone na stres, a przez to bardziej wrażliwe na atak innych bakterii, w całej kolonii rozsyłany jest sygnał stymulujący bakterie do wytwarzania antybiotyków jako mechanizmu obronnego.

  Producenci leków wykorzystują już od pewnego czasu tę cechę bakterii Streptomyces, używając pewnych szczepów do wytwarzania antybiotyków na skalę przemysłową. W większości wypadków związki chemiczne wykorzystywane do uruchomienia mechanizmu obronnego bakterii są stosunkowo niestabilne.

  W trakcie ostatnich badań naukowcom z Uniwersytetu Warwick i Centrum im. Johna Innesa w Wielkiej Brytanii udało się zidentyfikować znacznie stabilniejszą grupę związków chemicznych zwanych kwasami 2-alkilo-4-hydroksymetylfuran-3-karboksylowymi (AHFCA), które mogą posiadać zdolność stymulowania różnych ścieżki wytwarzania antybiotyku w bakteriach. Może być to droga do opracowania wielu nowych antybiotyków.

  Zazwyczaj ilości wytwarzanych w bakteriach związków chemicznych, które uruchamiają mechanizm obronny, są zbyt małe, aby chemicy byli w stanie je zanalizować w prosty sposób. W ramach prowadzonych badań, naukowcy wykorzystali 700-MHz urządzenie NMR (nuklearny rezonans magnetyczny) należące do Uniwersytetu Warwick, aby zidentyfikować AHFCA na podstawie zaledwie kilku mikrogramów materiału.

  Chemicy połączyli nowo nabytą wiedzę z danymi na temat sekwencji genetycznych niektórych bakterii Streptomyces, aby wykazać, że grupę związków chemicznych AHFCA można wykorzystać do stymulacji wytwarzania zarówno znanych jak i nowych antybiotyków. Ich założenie potwierdziło się, kiedy dodali AHFCA do kolonii szczepu W81 Streptomyces coelicolor i bakteria wytworzyła antybiotyki w postaci metylenomyciny.

  Choć metylenomycina to znany typ antybiotyków, naukowcy są przekonani, że AHFCA mogą również kontrolować wytwarzanie nowych typów antybiotyków.

  "Pierwsze wyniki sugerują, że to podejście może nas skierować na nowe ścieżki wytwarzania antybiotyków w przypadku niemal 50% bakterii Streptomyces" - powiedział dr Christophe Corre z Uniwersytetu Warwick, główny autor artykułu. "Biorąc pod uwagę tysiące znanych członków rodziny Streptomyces, może to oznaczać, że AHFCA odblokują setki nowych antybiotyków, zasilając nasz kurczący się arsenał skutecznych leków antybiotykowych."

  Naukowcy starają się teraz o środki na dalsze badanie właściwości AHFCA.

  Projekt ACTINOGEN został sfinansowany na kwotę około 9,4 mln EUR z tematu "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia na rzecz zdrowia" Szóstego Programu Ramowego (6PR).

  Więcej informacji:

  Protokoły Narodowej Akademii Nauk (PNAS):
  http://www.pnas.org/

  Uniwersytet Warwick:
  http://www.warwick.ac.uk

  CORDIS

  Dodano: 31.10.2008. 17:06  Czytaj więcej

  Europejscy badacze proponują nową formułę walki z rakiem trzustki

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nowe osiągnięcia w walce z rakiem trzustki dadzą nadzieję osobom cierpiącym na tę cichą [bezobjawową], ale zabójczą, chorobę. Naukowcy opracowali nową formę chemioterapii, która niszczy nowe naczynia krwionośne powstające wokół guzów. Wyniki przedstawiono na ostatnim Kongresie Europejskiego Stowarzyszenia Onkologii Medycznej (ESMO) w Sztokholmie w Szwecji.

  Dodano: 28.10.2008. 15:33  Czytaj więcej

  Telemedycyna - ograniczenia i perspektywy

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Łazienkowa waga oraz aparaty do pomiaru ciśnienia i poziomu cholesterolu, połączone za pomocą komunikacji bluetooth z komputerem, przesyłają nasze wyniki do lekarza rodzinnego, a on mailem przysyła zalecenie, by wobec poprawy zmniejszyć dawki zażywanych leków - to nie science fiction, ale możliwości współczesnej telemedycyny. O perspektywach jej rozwoju, a także ograniczających ją barierach dyskutowano w Katowicach podczas konferencji "E-zdrowie. Teraźniejszość i przyszłość".

  Dodano: 28.10.2008. 15:31  Czytaj więcej

  Polacy - narodem alergików

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W Polsce odsetek alergików należy do najwyższych na świecie - wynika z badania "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce - ECAP 2008", którego wyniki ogłoszono podczas konferencji na warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Alergia sprzyja innym chorobom i upośledza jakość życia. Jak mówił prof. Bolesław Samoliński, mamy jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o rozpoznawanie, leczenie i monitoring chorób alergicznych, w których układ odpornościowy zbyt energicznie reaguje na uczulające substancje. Ważna jest także edukacja.

  Dodano: 28.10.2008. 15:29  Czytaj więcej

  Konferencja E-Zdrowie: Teraźniejszość i Przyszłość- przybyliśmy, zobaczyliśmy...

  opublikowane przez:
  Zgodnie z zapowiedziami 15 października w katowickim Rondzie Sztuki odbyła się konferencja " E-Zdrowie: Teraźniejszość i przyszłość" w ramach Śląskich Dni Społeczeństwa Informacyjnego, której to nasz serwis był patronem medialnym. Zachęceni programem spotkania, wraz z naszym naczelnym, Maksem Gajdą odwiedziliśmy tego dnia Rondo Sztuki.

  Dodano: 26.10.2008. 15:50  Czytaj więcej

  Wariant genetyczny połączony z kontaktem z dymem tytoniowym zwiększa ryzyko astmy wieku dziecięcego

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy z Francji wykazali, że powiązanie między astmą a genetycznymi wariantami chromosomu 17q21 ogranicza się do zachorowań na astmę w młodym wieku, a ryzyko zwiększa się w przypadku kontaktu z dymem tytoniowym w pierwszym okresie życia. Wyniki ich badań dają podstawy, by twierdzić, że astma w młodym i astma w późniejszym okresie życia różnią się pod względem biologicznym, a zatem astma nie jest jedną chorobą, tylko objawem szeregu różnych chorób. Badania zostały sfinansowane w ramach Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

  Dodano: 21.10.2008. 17:02  Czytaj więcej

  Innowacyjne badania na rzecz doskonalenia terapii

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Unia Europejska przyznała 11 mln EUR dla NeuroCypres - konsorcjum 21 wiodących laboratoriów europejskich w zakresie receptorów zawierających pętlę cysteinową (CLR). Badania w tej dziedzinie nie tylko poprawią stan naszej wiedzy, ale również położą podwaliny pod przyszły rozwój i opracowanie nowych leków w tej klasie receptorów.

  Dodano: 21.10.2008. 17:01  Czytaj więcej

  Naukowcy odkrywają sposób, w jaki oliwa z oliwek reguluje apetyt

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Wyniki najnowszych badań pokazują, w jaki sposób tłuszcze pomagają regulować apetyt. W publikacji, która ukazała się w czasopiśmie Cell Metabolism, włoscy i amerykańscy naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób tłuszcze, takie jak te, które można znaleźć w oliwie z oliwek, awokado i orzechach, stymulują wytwarzanie molekuły, która osłabia skurcze głodowe. Odkrycie to może pomóc w opracowaniu nowych leków na otyłość i inne zaburzenia odżywiania.

  Dodano: 09.10.2008. 19:31  Czytaj więcej

  Trzech Europejczyków zgarnia Nagrodę Nobla w medycynie

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Instytut Karoliński przyznał dnia 6 października Nagrodę Nobla roku 2008 w dziedzinie fizjologii albo medycyny Haraldowi zur Hausenowi za odkrycie wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiedzialnego za raka szyjki macicy oraz Francoise Barre-Sinoussi i Lucowi Montagnierowi za odkrycie wirusa zespołu nabytego braku odporności (HIV). Laureaci z Niemiec i Francji podzielą między siebie nagrodę o wartości 10 milionów koron szwedzkich (1,03 mln EUR), z której połowa trafi do profesora zur Hausena, a drugą połowę podzielą między siebie doktor Barre-Sinoussi i doktor Montagnier.

  Dodano: 09.10.2008. 19:29  Czytaj więcej

  Medyczny Nobel 2008 za HIV i HPV

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nagrodą Nobla 2008 w dziedzinie fizjologii i medycyny, która wynosi 10 mln koron szwedzkich (ok. 3,5 mln zł), podzielą się Niemiec Harald zur Hausen oraz Francuzka - Francoise Barre- Sinoussi i jej rodak Luc Montagnier. Decyzję Komisji Noblowskiej ogłoszono w poniedziałek w Sztokholmie.

  Dodano: 06.10.2008. 17:29  Czytaj więcej

  E-Zdrowie: Teraźniejszość i Przyszłość

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Servis.pl zaprasza na popularnonaukową konferencję e-Zdrowie: Teraźniejszość i Przyszłość w ramach Śląskich Dni Społeczeństwa Informatycznego. Konferencja odbędzie się 15 października 2008 w Rondzie Sztuki w Katowicach o godz. 11.00. Jesteśmy patronem medialnym tego wydarzenia.

  Dodano: 05.10.2008. 22:50  Czytaj więcej

  Początki HIV - przełom XX wieku

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nowe badania sugerują, że HIV (wirus zespołu nabytego braku odporności) zaczął rozprzestrzeniać się wśród ludzi na początku XX wieku, stymulowany przez szybki rozwój nowych miast i związane z tym nasilenie się nieodpowiedzialnych zachowań w postkolonialnej Afryce Środkowej.

  Dodano: 03.10.2008. 16:48  Czytaj więcej

  Krew i produkty krwiopochodne jednymi z najważniejszych leków

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Krew i produkty krwiopochodne wciąż należą do najważniejszych leków i nieprędko zastąpią je preparaty sztucznego pochodzenia. Co roku w Polsce dokonuje się około 2 milionów przetoczeń krwi - mówił dr Wojciech Łuszczyna na konferencji prasowej, zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

  Dodano: 03.10.2008. 16:44  Czytaj więcej

  Wyniki światowego badania pomogą zmienić błędne wyobrażenia na temat raka

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Błędne wyobrażenia na temat przyczyn chorób nowotworowych są źródłem ogromnego stresu u pacjentów i powodem do skonfundowania w świecie medycznym. Na zlecenie Międzynarodowej Unii Walki z Rakiem (UICC - International Union Against Cancer) Roy Morgan Research i Gallup International przeprowadziły ankietę, której wyniki rzucają pewne światło na ten problem. Okazuje się, że ludzie mają tendencję do przeceniania zagrożeń wynikających z czynników środowiskowych, nawet jeżeli ich wpływ na zachorowanie jest niewielki. Z drugiej strony natomiast lekceważą rolę różnych ryzykownych zachowań jako czynników chorób nowotworowych. Wyniki ankiety zaprezentowano na Światowym Kongres Onkologicznym UICC (World Cancer Congress), który odbył się niedawno w Szwajcarii.

  Dodano: 02.10.2008. 15:37  Czytaj więcej