• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Multidyscyplinarne podejście do postępów w opracowywaniu leków

  opublikowane przez: Redakcja

  Dzięki łączeniu fachowej wiedzy z wielu dziedzin, Instytut Złożonych Systemów Molekularnych Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven jest na progu przełomu, który może mieć istotne implikacje dla przemysłu farmaceutycznego.

  Dodano: 11.07.2014. 15:58  Czytaj więcej

  Nowa terapia choroby niedokrwiennej serca komórkami macierzystymi

  opublikowane przez: Redakcja

  Jeden z projektów dofinansowanych ze środków unijnych poświęcony jest analizie możliwości komórek macierzystych mięśnia sercowego (CSC) w walce z problemem przewlekłej niewydolności serca w Europie. Podczas gdy wcześniejsze badania koncentrowały się na komórkach pobieranych od chorych, zespół CARE-MI kładzie nacisk na komórki pochodzące od różnych dawców. Badania kliniczne mają zostać przeprowadzone już tego lata w Belgii i Hiszpanii.

  Dodano: 10.07.2014. 15:58  Czytaj więcej

  Innowacyjne materiały do stentów wieńcowych obniżają ryzyko zapalenia mięśnia sercowego

  opublikowane przez: Redakcja

  Malutkie, metalowe rurki zwane stentami, które utrzymują przepływ krwi w chorych naczyniach wieńcowych poprzez powolne uwalnianie leków, pomogły uratować życie milionów osób zagrożonych chorobą serca. Wszczepienie ich do naczyń wiąże się jednak z pewnym ryzykiem powikłań zagrażających życiu, zwanych późną zakrzepicą w stencie (ST). Ma ona miejsce wtedy, kiedy stent wypełni się skrzepliną i zakłóci obieg krwi.

  Dodano: 11.06.2014. 09:27  Czytaj więcej

  Wyznaczanie trendów w nauce: naukowcy wykorzystują HIV w walce z HIV

  opublikowane przez: Redakcja

  Od początku epidemii HIV niemal 75 milionów osób zostało zakażonych tym wirusem, a około 36 milionów z jego powodu zmarło. W 2012 r. odnotowano w sumie 29.000 nowych przypadków HIV na terenie UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tymczasem w tym tygodniu media donoszą, że naukowcy odkryli metodę wykorzystania wirusa jako narzędzia do walki z chorobami dziedzicznymi, a w perspektywie długofalowej także z samym zakażeniem HIV.

  Dodano: 30.05.2014. 10:58  Czytaj więcej

  Nowatorskie rozwiązanie w walce z chorobą mózgu

  opublikowane przez: Redakcja

  W jaki sposób komory ciśnieniowe mogą pomóc w walce z szybko narastającym problemem schorzeń degeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera? To jedno z zagadnień, które będzie przedmiotem prac prowadzonych w ramach nowego projektu, dofinansowanego przez NMI3.

  Dodano: 02.04.2014. 15:27  Czytaj więcej

  Przenoszenie chirurgii robotycznej z laboratoriów do szpitali

  opublikowane przez: Redakcja

  Co by było gdyby za kilka lat chirurdzy potrzebni byli tylko do najbardziej złożonych operacji, pozostawiając robotom prostsze zadania? Ta nie aż tak fikcyjna przyszłość to marzenie dr. Paolo Fioriniego, koordynatora projektu EUROSURGE, którego ostatecznym celem jest wprowadzanie na rynek nowo opracowanych technologii w tym sektorze.

  Dodano: 10.01.2014. 16:27  Czytaj więcej

  Opracowywanie bezpiecznych i skutecznych leków łagodzących przewlekły ból u dzieci

  opublikowane przez: Redakcja

  Właśnie rozpoczęła się realizacja dofinansowanego ze środków unijnych projektu, który ma podnieść jakość życia dzieci cierpiących na przewlekły ból - leczonych w większości przypadków lekami niedopuszczonymi oficjalnie do obrotu. Projekt GAPP (GAbapentin in Paediatric Pain), w który zaangażowało się dziewięć państw z UE i spoza jej granic, to pierwsze międzynarodowe przedsięwzięcie całkowicie poświęcone temu problemowi.

  Dodano: 09.12.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Doskonalenie skanów MRI z korzyścią dla rozwoju płodowego

  opublikowane przez: Redakcja

  Mapowanie rozwoju dziecka znajdującego się wciąż w łonie matki to punkt wyjścia europejskiego projektu, którego celem jest zaprojektowanie technik do wcześniejszego określania problemów i opracowanie odpowiednich terapii.

  Dodano: 28.11.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Nowa technologia obrazowania może zadecydowanie poprawić biopsję piersi

  opublikowane przez: Redakcja

  W ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych opracowywany jest innowacyjny system biopsji piersi, sterowany w czasie rzeczywistym obrazowaniem PEM (pozytonową mammografią emisyjną) w 3D. Projekt MAMMOCARE, którego realizacja rozpoczęła się w październiku 2013 r., ma zapewnić kierowanie igłą w czasie rzeczywistym, co pozwoli podnieść precyzję i skuteczność pobierania próbek guzów.

  Dodano: 28.11.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Nowy ośrodek badań nad demencją otwiera swoje podwoje w Londynie

  opublikowane przez: Redakcja

  Do roku 2020 na demencję cierpieć będzie na świecie milion osób. Mimo iż naukowcy nie szczędzą wysiłków w poszukiwaniu skutecznych terapii, te istniejące nie powodują cofnięcia ani zatrzymania choroby. Większość z nich jedynie łagodzi objawy i spowalnia progresję schorzenia, stąd istnieje ogromne zapotrzebowanie na nowe opcje terapeutyczne, które pozwolą uporać się z tym narastającym problemem.

  Dodano: 26.11.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Ustalanie powiązań między dietą a demencją

  opublikowane przez: Redakcja

  Choroba Alzheimera to schorzenie zwyrodnieniowe dotykające od 50 do 70% wszystkich osób cierpiących na demencję. Wraz z powolnym, ale progresywnym unicestwianiem neuronów, chorzy cierpią na utratę pamięci i dezorientację, które z czasem pogłębiają się.

  Dodano: 22.11.2013. 16:58  Czytaj więcej

  Budowanie kompetencji w odkrywaniu innowacyjnych leków w krajach bałtyckich

  opublikowane przez: Redakcja

  Rozpoczęły się prace nad dofinansowanym ze środków unijnych projektem, który ma podnieść multidyscyplinarny potencjał w zakresie prac badawczych i zarządzania zagadnieniami własności intelektualnej związanymi z odkrywaniem innowacyjnych leków. Inauguracja ,w czasie której zaprezentowano zamierzenia i cele projektu, miała miejsce w Łotewskim Instytucie Syntezy Organicznej (LIOS).

  Dodano: 14.10.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Wspólne badania i edukacja sposobem na uporanie się z alergiami

  opublikowane przez: Redakcja

  Dofinansowany ze środków unijnych projekt GA2LEN (Globalna sieć europejska ds. alergii i astmy), nad którym prace rozpoczęły się w 2004 r., stał się główną siłą w walce z chorobami alergicznymi. Sieć, złożona z ponad 60 ośrodków w ponad 20 krajach europejskich, stale się poszerza

  Dodano: 10.10.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Odkrycie nowych regulatorów powstawania trombocytów

  opublikowane przez: Redakcja

  Dofinansowane ze środków unijnych badania przyczyniły się do pogłębienia wiedzy o mechanizmach molekularnych odpowiedzialnych za prawidłową funkcję pewnych komórek krwiotwórczych. Ich wyniki wspomogą profilaktykę chorób, które doprowadzają do zawałów serca i udarów.

  Dodano: 07.10.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Poznawanie mózgu sposobem na łagodzenie przewlekłego bólu

  opublikowane przez: Redakcja

  Przewlekły zespół bólowy (CPS) stanowi poważne wyzwanie dla opieki zdrowotnej zarówno pod względem zapewnienia skutecznego leczenia, jak i kosztów. Co piąty Europejczyk cierpi na przewlekły ból, który definiuje się zazwyczaj jako uporczywy i dotkliwy ból utrzymujący się od trzech do sześciu miesięcy.

  Dodano: 07.10.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Zwieranie szyków w walce z HIV

  opublikowane przez: Redakcja

  Od dziesiątek lat naukowcy z różnych dziedzin dążą do opanowania pandemicznego rozprzestrzeniania się HIV/AIDS. Celem dofinansowanego ze środków unijnych projektu EUROPRISE (Europejska inicjatywa na rzecz szczepionek i mikrobiocydów) było połączenie dwóch konkretnych obszarów badawczych, które od lat osiągają niezależne postępy w tej ważnej batalii.

  Dodano: 02.10.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Naukowcy tropią geny odpowiedzialne za utratę słuchu

  opublikowane przez: Redakcja

  Dziesiątki milionów Europejczyków cierpią na różnego stopnia niedosłuch. Od dzieci, z których jedno na 1.000 rodzi się głuche, po wiele osób, których słuch słabnie wraz z wiekiem.

  Dodano: 24.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  GIARA - miękkie rozwiązanie obliczeniowe złożonych problemów medycznych

  opublikowane przez: Redakcja

  Algorytm opracowany w celu poprawy delineacji guzów w obrazowaniu medycznym zyskał uznanie Europejskiego Towarzystwa Logiki Rozmytej i Obliczeń Miękkich (EUSFLAT). Innowacja ma automatycznie zapewnić najwyższą rozdzielczość, kiedy lekarz postanowi oddzielić tkankę nowotworową od zdrowej.

  Dodano: 23.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Nowe podejście do wczesnej diagnostyki przewlekłych chorób nerek u dzieci

  opublikowane przez: Redakcja

  Naukowcy z Uniwersytetu w Oviedo, Hiszpania, odkryli nowe mutacje różnych patologii w chorobach nerek.

  Dodano: 18.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Lepsze finansowanie opieki psychiatrycznej

  opublikowane przez: Redakcja

  W 2008 r. UE oficjalnie uznała zdrowie psychiczne za jedno z praw człowieka, określając ogólny stan zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia w Europie jako klucz do sukcesu w opartych na wiedzy społeczeństwie i gospodarce.

  Dodano: 30.08.2013. 16:27  Czytaj więcej