• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwsze operacje na zwierzętach z użyciem polskiego robota kardiochirurgicznego

  24.01.2009. 16:49
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Pierwsze operacje z użyciem powstającego w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu robota kardiochirurgicznego Robin Heart przeprowadzono w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  Zoperowano dwie świnie domowe. "Dla mnie to fascynujący dzień, na który czekaliśmy bardzo długo. Wiem na pewno, że tym robotem będzie można operować serce. Jest przyjazny dla chirurga. Przyjemnie się pracuje tą maszyną" - powiedział podczas konferencji prasowej w Katowicach dyrektor naukowy FRK dr hab. Romulad Cichoń, kardiochirurg od wielu lat operujący z wykorzystaniem robotów medycznych.

  Przeprowadzone operacje to wycięcie pęcherzyka żółciowego i symulacja naprawy zastawki serca. Na późniejszy termin przesunięto natomiast planowaną operację wszczepienia by-passów.

  Celem zabiegów było przetestowanie w realnych warunkach sali operacyjnej opracowanych dotychczas prototypów i rozwiązań konstrukcyjnych robota. "Robimy te eksperymenty po to, by wykazać wszystkie wady konstrukcyjne robota. Jeśli je wykryjemy, to za kilka miesięcy, za kilka lat na rynku będą doskonałe, nowoczesne narzędzia, które pozwolą wykonywać operacje małoinwazyjne, na odległość" - powiedział jeden z twórców robota dr Zbigniew Nawrat z FRK.

  Jak mówił Romuald Cichoń, w robocie trzeba poprawić jeszcze szybkość i precyzję ruchu, szybkość i dokładność zaciskania się narzędzi oraz koordynację między kamerą a innymi narzędziami. Przypomniał, że roboty pozwalają zmniejszyć uraz pacjenta podczas operacji, a co za tym idzie - znacznie przyśpieszyć jego rehabilitację i powrót do zdrowia.

  Po zakończeniu eksperymentów na zwierzętach konieczne będą operacje na ludzkich zwłokach. Przedstawiciele FRK nie są na razie w stanie sprecyzować, kiedy Robin Heart mógłby wejść na rynek. Urządzenie ma strukturę segmentową, umożliwiającą zestawienie sprzętu do różnych typów operacji. Prawdopodobnie jako pierwsze do użytku klinicznego trafi ramię trzymające kamerę endoskopową Robin Heart Vision, zastępujące asystenta przy stole operacyjnym.

  Dyrektor Centrum Medycyny Doświadczalnej prof. Artur Stojko podkreślał, że przeprowadzone eksperymenty to ważne wydarzenie w historii robotyzacji chirurgii. "Zbliżamy się milowymi krokami do poziomu europejskiego" - mówił. Informacje o przebiegu eksperymentu przekazano telefonicznie założycielowi FRK, prof. Zbigniewowi Relidze.

  Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu od 2000 r. prowadzi unikatowy w Europie i pierwszy w Polsce projekt, zmierzający do skonstruowania robota kardiochirurgicznego. Koszt dotychczasowych prac to 3 mln zł. Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji, to niewspółmiernie mała kwota w porównaniu z kosztami innych takich projektów, o wiele mniejsza od kosztów wyprodukowania np. gry komputerowej. Połowa pieniędzy pochodziła ze środków publicznych, pozostałe pozyskała FRK -niepubliczna placówka naukowa. Dyrektor fundacji Jan Sarna szacuje, że na doprowadzenie do etapu prób przedklinicznych potrzeba jeszcze kilka milionów zł. LUN

  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Teleoperacja, telechirurgia, zdalna chirugia - rodzaj operacji, przeprowadzanej przy pomocy robota chirurgicznego, sterowanego przez chirurga zdalnie. Dziedzina ta jest specjalistyczną formą telemedycyny. Łączy w sobie elementy chirurgii, telekomunikacji, informatyki oraz robotyki. W odróżnieniu od chirurgii zrobotyzowanej, telechirurgia pozwala na przeprowadzenie operacji, w której fizyczna odległość między pacjentem a lekarzem przestaje być istotna. Zadania chirurgiczne są wykonywane bezpośrednio przez robota medycznego, wyposażonego w odpowiednie narzędzia chirurgiczne. Robotem za pomocą konsoli sterowania zawierającej manipulatory kieruje lekarz, znajdujący się w innej lokalizacji. Ruchy manipulatorów przesyłane są za pomocą bezpiecznego połączenia telekomunikacyjnego do urządzenia na sali operacyjnej, które zamienia je na precyzyjne akcje narzędzi chirurgicznych. Chirurg przez cały czas trwania operacji otrzymuje sygnał audiowizualny wraz z pomiarami czujników w które wyposażony jest robot. Craig G. Rogers (ur. 26 maja 1971) – amerykański urolog zatrudniony w Instytucie Urologicznym Vattikuti w Detroit, gdzie zajmuje stanowisko kierownika zakładu chirurgii nerek. Rogers zajmuje się badaniem i leczeniem raka nerki przy użyciu robota Da Vinci. Znany jest z wdrażania nowych technologii do zabiegów z użyciem robota. Jako pierwszy zastosował robotowa sondę ultrasonograficzną w robotowej operacji nerki, jako jeden z pierwszych zastosował technologię nanoknife w urologii oraz technikę robotowej operacji nerki z pojedynczego nacięcia. W 2009 roku zdawał relację na żywo z przebiegu wykonywanej operacji przy użyciu Twittera. Andrzej Bochenek (ur. 21 czerwca 1949 w Zabrzu) - profesor zwyczajny, doktor habilitowany nauk medycznych; polski kardiochirurg; kierownik I Kliniki Kardiochirurgii GCM Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach; członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, współzałożyciel sieci klinik American Heart of Poland.

  Robot – mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku. Koło kastora (Koło samonastawne) - jest to koło umożliwiające ruch robota. Nie ma ono żadnych dodatkowych właściwości, tzn. nie jest ani napędzane, ani kierowane. Mocowane jest tak, aby obracało się zgodnie z kierunkiem ruchu robota.

  Interpolacja (automatyka): Rzeczywisty tor przemieszczania się końcówki robota często nie pokrywa się z torem określonym w programie. Tor, wzdłuż którego przemieszcza się końcówka robota, jest konsekwencją przemieszczania się każdego z napędów łańcucha kinematycznego, które jest zgodne z wektorem przemieszczenia, który z kolei jest wynikiem realizacji algorytmu sterującego według określonych wartości sterowniczych związanych z ruchem robota. Operacje śląskie – radzieckie ofensywne operacje przeprowadzane w okresie lutego i marca 1945 r. Operacja dolnośląska trwała od 8 do 24 lutego, a operacja górnośląska, od 15 do 31 marca. Operacje te zabezpieczały południową (lewą) flankę uderzenia na Berlin, i miały na celu oczyszczenie Śląska z wojsk niemieckich (analogicznie, operacja pomorska zabezpieczała północną - prawą flankę tego ataku). Operacje śląskie były przeprowadzone przez 1 Front Ukraiński pod dowództwem marsz. Iwana Koniewa, po zakończeniu operacji sandomiersko-śląskiej.

  Operacje pokojowe – operacje wojskowe zapobiegania, ograniczania, łagodzenia i zakańczania działań wojennych między państwami albo wewnątrz państwa poprzez interwencję strony trzeciej na rzecz pokoju, zorganizowaną i kierowaną przez organizację międzynarodową przy użyciu personelu wojskowego, policyjnego i cywilnego do przywrócenia i utrzymania pokoju. Operacje pokojowe – podobnie jak operacje wsparcia pokoju – prowadzone są na podstawie prawnej, której źródłem może być w pierwszej kolejności Organizacja Narodów Zjednoczonych, czy też inne organizacje międzynarodowe. Operacje te prowadzone są zawsze w celu wsparcia, zapewnienia lub utrzymania pokoju. O ile, w literaturze przedmiotu, pod pojęciem operacji pokojowych rozumie się wszelkie działania o charakterze pokojowym których podstaw szukać należy w rezolucjach ONZ, o tyle operacje wsparcia pokoju to działania wyłącznie militarne prowadzone metodami i narzędziami walki zbrojnej. Często także na podstawie mandatu ONZ przekazanego organizacji o charakterze militarnym bądź państwu zgłaszającemu chęć przewodnictwa w takiej operacji. Takie organizowanie i prowadzenie operacji mieści się w warunkach reagowania kryzysowego, w odróżnieniu od tego ostatniego jednak, stanowi reakcję wyłącznie na zagrożenia o charakterze militarnym. Robonaut – humanoidalny robot zaprojektowany i zbudowany przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona. Prace nad nim rozpoczęły się w 1997 roku, gdy przed inżynierami z Centrum postawiono zadanie stworzenia robota, który pomoże ludziom w przestrzeni kosmicznej, będzie z nimi współpracował i wyręczy ich w najbardziej ryzykownych zadaniach. W roku 2006 powstał Robonaut 1, testowany następnie przez kilka lat na Ziemi. Ulepszona wersja robota – Robonaut 2 – od lutego 2011 roku znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego (COM-DKM) – stacjonująca w Gdyni jednostka dowodzenia taktycznego Marynarki Wojennej podległa Dowódcy Marynarki Wojennej. COM-DKM jest odpowiedzialne za planowanie, dowodzenie i koordynację działań wszystkich jednostek Marynarki Wojennej wykonujących zadania na morzu, w powietrzu i na lądzie, koordynację działań sił wydzielonych do operacji pokojowych i reagowania kryzysowego oraz za pełnienie Dyżurnej Służby Operacyjnej Marynarki Wojennej. Centrum współpracuje z innymi niż militarne organy państwa w zakresie ratownictwa morskiego, reagowania kryzysowego oraz kontroli żeglugi morskiej.

  Dom Muzyki i Tańca – hala widowiskowo-rozrywkowa, wzniesiona w 1959 r. w Zabrzu, według projektu architektów Zygmunta Majerskiego i Juliana Duchowicza. Miejsce licznych imprez rozrywkowych o charakterze lokalnym i ogólnopolskim. Jedna z czołowych sal w Polsce pod względem wielkości (2100 miejsc siedzących), o bardzo dobrych parametrach akustycznych i możliwościach technicznych. Od 1992 r. miejsce koncertów "Serce za serce" Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w których brali udział m.in.: Plácido Domingo, José Carreras i Chris de Burgh.

  Dynamika - to pojęcie, które w robotyce związane jest z modelem matematycznym danego robota i oznacza ono zależność pomiędzy przyspieszeniem, prędkością, położeniem, a strukturą robota. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi – organizacja pożytku publicznego (OPP), siedziba Fundacji mieści się w Zabrzu.

  Operacje reagowania kryzysowego – operacje wojskowe mające na celu ochronę bądź zapewnienie bezpieczeństwa grup ludzi, regionów bądź państw. Operacje tego typu mogą być podejmowane w razie zaistnienia sytuacji kryzysowych zagrażających bezpieczeństwu na określonym obszarze. W literaturze oraz doktrynach obronnych wyróżnia się operacje reagowania kryzysowego o charakterze działań wojennych oraz operacje inne niż wojna. Podstawowym czynnikiem wyróżniającym militarne operacje reagowania kryzysowego od operacji pokojowych, jest brak konieczności uzyskiwania zgody państwa bądź państw na terytorium których ma być przeprowadzona, często nawet wbrew ich woli. Zasadniczo, operacje reagowania kryzysowego powinny być przeprowadzane z mandatem Organizacji Narodów Zjednoczonych, coraz częściej jednak kwestionuje się ten wymóg, podnosząc że w sytuacjach regionalnych kryzysów, zagrożone kryzysem życie ludzi czy też fizyczna egzystencja całych grup społecznych bądź etnicznych, jest wartością nadrzędną, stojącą ponad zasadą suwerenności państwowej, a nawet ponad niedoskonałym prawem międzynarodowym, którego realizacja często obarczona jest partykularnymi interesami politycznymi. Operacje morskie podczas operacji Joav odnoszą się do działań operacyjnych Izraelskiego Korpusu Morskiego przeciwko egipskiej marynarce wojennej podczas Operacji Joav (15-22 października 1948), w trakcie I wojny izraelsko-arabskiej. Głównym celem Izraelczyków było przerwanie linii zaopatrzeniowych prowadzących drogą morską z Egiptu do Palestyny. Operacje zakończyły się zwycięstwem Izraelczyków.

  Doctor Snuggles – brytyjski serial animowany o sympatycznym i optymistycznym wynalazcy, doktorze Snugglesie, który wraz z przyjaciółmi przeżywał niezwykłe przygody w lekko halucynogennym świecie. Serial pokazywał fantastyczne scenariusze, w których Snuggles wymyślał coś dziwacznego, jak na przykład robota-pomocnika lub maszynę do produkcji diamentów. Towarzyszyło mu kilka różnych postaci, które głównie były antropomorficznymi zwierzętami. Narzędzie – przedmiot lub urządzenie służące do bezpośredniego oddziaływania w procesie pracy na przedmiot pracy stanowiące wyposażenie człowieka lub maszyny. Większość prostych narzędzi jest maszynami prostymi. Narzędzie pozwala wykonać to, czego przeciętny człowiek nie byłby w stanie wykonać "gołymi rękami", lub ułatwia to, co może wykonać sam. Narzędziami posługują się też niektóre gatunki zwierząt.

  Dyskusja wikipedystki:Orlandina: Hej :) Witaj na Wikipedii, bardzo się cieszę, że rozbudowujesz hasło Peru - dobra robota! Jeśli potrzebowałabyś jakiejś pomocy lub miała pytania związane z edytowaniem, chętnie ci pomogę, wystarczy, że napiszesz do mnie na mojej stronie dyskusji. Póki co oznaczyłam twoje zmiany i są już widoczne w artykułach, cofnęłam jedynie linki do hiszpańskiej Wikipedii przy nazwiskach literatów w haśle Peru - lepiej zostawić tam czerwone linki do polskiej Wikipedii, dzięki czemu będzie widać, że nie ma hasła, co może zachęci kogoś do jego napisania :) Tak czy inaczej - dobra robota w tym artykule. Mam nadzieję, że będzie ci się miło pracowało na Wikipedii. Pozdrawiam serdecznie Magalia (dyskusja) 12:37, 7 paź 2012 (CEST)

  Dodano: 24.01.2009. 16:49  


  Najnowsze