• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Po operacji Justyna czuje się dobrze i się uśmiecha

  19.10.2011. 15:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  23-letnia Justyna, u której we wtorek lekarze szpitala miejskiego w Olsztynie przeprowadzili obustronny przeszczep stawów skroniowo-żuchwowych czuje się dobrze i się uśmiecha.
  Poinformowała o tym PAP w środę ordynator oddziału chirurgii szczękowej dr Anna Bromirska-Małyszko.

  "Jak to w pierwszej dobie po operacji pacjentka jest osłabiona i obrzęknięta, ale ma dobre samopoczucie i się uśmiecha" - powiedziała dr Bromirska-Małyszko.

  Dodała, że Justyna już może jeść posiłki, ale na razie płynne.

  We wtorek wieczorem po 11 godzinach lekarze zakończyli operację wszczepienia implantów stawów skroniowo-żuchwowych u Justyny. Wszczepienie stawów przebiegło pomyślnie, choć pojawiły się dodatkowe poważne komplikacje.

  Jak przyznała szefowa zespołu operującego dr Anna Bromirska-Małyszko, duże problemy wyniknęły z tego, iż gałęzie żuchwy, na których miały być osadzone sztuczne stawy były zmienione i wąskie więc lekarze musieli dokonać dodatkowo przeszczepu kości. I właśnie konieczność dokonania rekonstrukcji kości przedłużyła zabieg. Początkowo - jak oceniali lekarze - miał on trwać do 8 godzin, a przedłużył się do 11.

  Dodatkową trudność przysporzyło to, iż pacjentka przechodziła wcześniej już cztery operacje; po nich powstały zrosty i blizny, które utrudniały precyzyjne operowanie żuchwy.

  Teraz Justyna będzie musiała przejść długą, kilkumiesięczną rehabilitację, dzięki której będzie ona mogła normalnie funkcjonować. Justyna od wczesnego dzieciństwa miała unieruchomioną żuchwę, nie mogła jeść stałych pokarmów a wyłącznie płynne, miała trudności z mówieniem czy myciem zębów.

  Rehabilitacja będzie polegać na wzmacnianiu mięśni żuchwy poprzez intensywne ćwiczenia.

  Operacja przeprowadzona w Olsztynie jest pierwszą tego typu w Polsce, ponieważ do tej pory w kraju nie wszczepiano jednocześnie obu stawów.

  Justyna pochodzi z wioski pod Górowem Iławeckim. Na skutek urazu okołoporodowego nie wykształciły się u niej stawy skroniowo-żuchwowe a mięśnie, dzięki którym żuchwa jest ruchoma, zanikły.

  Pacjentka przeszła do tej pory kilka operacji, w tym dwie w Stanach Zjednoczonych; niestety nie przyniosły one spodziewanych rezultatów.

  PAP - Nauka w Polsce

  ali/ abe/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Justyna – żeński odpowiednik imienia Justyn. Imię pochodzenia łacińskiego od słowa "iustus", co oznacza "sprawiedliwy". Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Justyna zajmuje 49. miejsce w grupie imion żeńskich.
  Puchowe kołysanki 2 – to kontynuacja drogi muzycznej Justyny Steczkowskiej rozpoczętej w 2008 roku, kiedy ukazał się album Puchowe kołysanki. Justyna Steczkowska prezentuje melodie dla dzieci jak i dorosłych. Dodatkowy atut albumu stanowią bajki czytane przez samą Justynę. Justyna czyli nieszczęścia cnoty (fr. Justine ou les Malheurs de la Vertu) – powieść Markiza de Sade, wydana po raz pierwszy w 1791 roku. W Polsce publikowana także pod tytułem Niedole cnoty.

  Przodozgryz – jako odstępstwo od zgryzu prawidłowego może dotyczyć zarówno samych zębów jak i całych szczęk. Ważne jest ustalenie, czy szczęka i żuchwa są normalnie rozwinięte, czy też występują odstępstwa od normy (np. połączenie makrogenii – zbyt dużej żuchwy z mikrognacją – niedorozwiniętą szczęką górną). Prawie we wszystkich przypadkach przodozgryz wymaga leczenia, gdyż zaburza funkcje gryzienia i życia, może przyczynić się do wystąpienia chorób przyzębia i zaburzeń czynności stawu skroniowo-żuchwowego, a także dlatego, że od osiągnięcia pewnego wieku można go korygować już tylko chirurgicznie. Justyna Dąbrowska, właśc. Justyna Sokół-Dąbrowska (ur. 1960) – psycholog, psychoterapeutka, dziennikarka, założycielka miesięcznika Dziecko i portalu e-dziecko.

  Aureusz, Aureus – imię męskie pochodzenia łacińskiego, oznaczające "złoty", a w przenośni "uroczy, wspaniały, najmilszy" (por. pol. "złociutki"). Patronem tego imienia jest św. Aureus, biskup Moguncji, wspominany razem ze swoją siostrą, św. Justyną. Tina — imię żeńskie, powstałe jako zdrobnienie od imion Krystyna, Martyna, Justyna, Florentyna, Walentyna czy Klementyna. W Polsce imię to jest odradzane przez Radę Języka Polskiego.

  Tour de Ski 2010/2011 – piąta edycja tej prestiżowej imprezy w biegach narciarskich, która rozpoczęła się 31 grudnia 2010, a zakończyła 9 stycznia 2011 roku. Tytułu wywalczonego rok wcześniej bronił wśród mężczyzn Czech Lukáš Bauer, a wśród kobiet Polka Justyna Kowalczyk. "Oko za oko, słowo za słowo" - trzeci singel z pierwszej solowej płyty Justyny Steczkowskiej, wydany w czerwcu 1996 roku.

  Tour de Ski 2011/2012 – szósta edycja tej prestiżowej imprezy w biegach narciarskich, która rozpoczęła się 29 grudnia 2011 roku, a zakończyła 8 stycznia 2012 roku. Tytułu wywalczonego rok wcześniej bronił wśród mężczyzn Szwajcar Dario Cologna, a wśród kobiet Polka Justyna Kowalczyk.

  „Rodzina jak z nut” to tytuł programu telewizyjnego emitowanego wiosną i latem 2007 roku przez TVP1, widowiska muzycznego, którego celem jest wybranie najbardziej umuzykalnionej rodziny w Polsce. W każdym odcinku występują dwie rodziny. Uczestnicy śpiewają, prezentują przygotowane wcześniej występy. Odcinek składa się z pięciu rund. Prowadzącym jest Robert Rozmus. Jurorami byli Maria Szabłowska, Justyna Steczkowska i Jarosław Kret. Głosy mogą oddawać również telewidzowie, wysyłając SMS-y. Utwory muzyczne do poszczególnych odcinków wybierał znany dziennikarz Marek Sierocki. Zwycięzcami jedynej do tej pory edycji była rodzina Bondarenków z Człuchowa.

  Walentynian II, Flavius Valentinianus, Valentinianus II (ur. 371, zm. 15 maja 392) – syn Walentyniana I i jego drugiej żony – Justyny. Był cesarzem Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego od 375 roku (miał wtedy jedynie 4 lata) i współrządził ze swoim przyrodnim bratem – Gracjanem (miał 17 lat). Synowektomia – operacja chirurgiczna polegająca na usunięciu zmienionej błony maziowej w obrębie stawu lub ścięgna. Operacje tego typu najczęściej wykonywane są w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Są też leczeniem z wyboru w przypadku barwnikowego kosmkowo-guzkowego zapalenia błony śluzowej stawów oraz chrzęstniakowatości maziówki.

  Neuropatologia – dział medycyny zajmujący się zmianami chorobowymi powstającymi w wyniku różnych chorób układu nerwowego. Lekarze-specjaliści neuropatologii to neuropatolodzy. W Polsce specjalizacja z neuropatologii jest specjalizacją II stopnia (mogą się w niej specjalizować lekarze mający już specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w neurologii, neurochirurgii lub patomorfologii).

  Dodano: 19.10.2011. 15:33  


  Najnowsze