• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polscy kardiolodzy zachęcają: Zawalcz o swoje serce!

  08.11.2010. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Odczuwasz rozlany ból w klatce piersiowej promieniujący do szyi i ramion? Nie czekaj! natychmiast zadzwoń po pogotowie, bo są to objawy typowe dla zawału serca - apelują specjaliści z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK).

  PTK razem z Asocjacją Interwencji Sercowo-Naczyniowych, której przewodniczy dr hab. Maciej Lesiak rozpoczęło na początku listopada ogólnopolską kampanię "Zawalcz o swoje serce!".

  Jej celem jest nauczenie społeczeństwa, jak objawia się zawał serca i zachęcenie do jak najszybszego wezwania pogotowia, gdy do niego dojdzie. "Chodzi nam o to, by chorzy docierali do ośrodka kardiologii inwazyjnej maksymalnie w ciągu 120 minut od pojawienia się pierwszych objawów zawału. Gdyby tak było, to jestem w stanie zaryzykować twierdzenie, że moglibyśmy uratować 99 proc. z nich" - powiedział PAP dr hab. Maciej Lesiak.

  Jak przypomniał kardiolog, wbrew popularnemu przekonaniu, ostry, kłujący ból z lewej strony klatki piersiowej prawie nigdy nie jest związany z sercem. Typowym objawem zawału jest natomiast rozlany ból w klatce piersiowej, który najczęściej promieniuje ku górze - do ramion, szyi i żuchwy, a czasem rozchodzi się na boki. Może mieć charakter uciskowy - pacjenci mówią, że czują, jakby byli ściskani obręczą, a inni - wręcz odwrotnie - czują rozpieranie od wewnątrz. Często towarzyszy temu niepokój, poty.

  Według ekspertów, wystąpienie tego typu dolegliwości i utrzymywanie się ich dłużej niż 10-15 minut powinno nas skłonić do natychmiastowego wezwania pogotowia, zwłaszcza jeśli jesteśmy w średnim lub starszym wieku i mamy takie czynniki ryzyka, jak palenie tytoniu, cukrzyca, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, nadwaga, otyłość oraz obciążenia rodzinne.

  "Chcemy apelować, żeby pacjenci nie jechali własnym transportem, z krewnym czy sąsiadem, ale korzystali z wyspecjalizowanego transportu medycznego. Nie powinni też czekać do następnego dnia, aby pójść do lekarza rodzinnego i zrobić EKG" - podkreślił doc. Lesiak.

  Jak przypomniał kardiolog, zawał serca jest ciągle zabójcą nr 1 w społeczeństwach cywilizowanych, również w Polsce. Dochodzi do niego, gdy tętnica wieńcowa odżywiająca fragment serca zostanie zamknięta przez skrzeplinę. Wówczas cały obszar, do którego przestaje dopływać krew wraz z tlenem zaczyna obumierać. Najczęstszą przyczyną zawału są zmiany miażdżycowe w naczyniach.

  Podstawową zasadą leczenia zawału jest jak najszybsze otwarcie zablokowanej tętnicy, by skrócić czas niedokrwienia. "Jeśli uda się to zrobić w ciągu 120 minut to w ogóle może nie dojść do martwicy w mięśniu serca" - zaznaczył doc. Lesiak.

  Do otwarcia tętnicy można wykorzystać farmakoterapię, która polega na podaniu choremu dożylnie leku rozpuszczającego skrzeplinę (fibrynolitycznego). "Ta metoda jest dosyć prosta w zastosowaniu, ale mało skuteczna, chyba że zastosuje się ją bardzo wcześnie, jeszcze w domu chorego. Znacznie lepsze rezultaty daje metoda inwazyjna, nazywana angioplastyką pierwotną, a potocznie balonikowaniem" - wyjaśnił kardiolog. Polega ona na wprowadzeniu do serca cewnika (przez tętnicę w nadgarstku lub w pachwinie), otwarciu zamkniętego naczynia za pomocą balonika oraz wszczepienia stentu, tj. metalowej siateczki utrzymującej drożność tętnicy.

  Pod względem dostępności do tej nowoczesnej metody leczenia zawału Polska znajduje się w światowej czołówce, wyprzedzając przy tym wiele wysoko rozwiniętych krajów Unii Europejskiej, np. Wielką Brytanię czy Francję. Dzięki angioplastyce pierwotnej, śmiertelność szpitalna z powodu zawału została w naszym kraju zredukowana do 3-4 proc.

  W kraju działa ok. 120 ośrodków kardiologii inwazyjnej, z których większość dyżuruje 24 godziny przez siedem dni w tygodniu. W razie wystąpienia objawów zawału wystarczy więc sięgnąć po telefon, wykręcić numer 999 i wezwać karetkę. To może nie tylko uratować nam życie, ale też uchronić przed tzw. inwalidztwem sercowym - tłumaczył doc. Lesiak.

  "Mimo to, aż jedna czwarta Polaków przechodzących zawał w ogóle nie jest leczona. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że Polacy nie znają dobrze jego objawów i nie wiedzą jak się zachować, gdy do niego dojdzie. To sprawia, że przyjeżdżają za późno albo nie przyjeżdżają wcale, bo np. nie chcą robić kłopotu bliskim. Oczywiście, jeśli ktoś przeżyje zawał i zgłosi się do nas po 12 godzinach, to również możemy otworzyć tętnicę, ale nic już w mięśniu sercowym nie uratujemy" - podkreślił specjalista.

  Według niego, obecnie w Polsce chorzy z zawałem zgłaszają się średnio po 250 minutach, czyli nieco ponad 4 godziny od wystąpienia pierwszych objawów, z tego aż 2 godziny to opóźnienie z winy pacjenta.

  Najnowsza kampania ma dążyć do skrócenia tego czasu. W jej ramach, 1 listopada we wszystkich miastach Polski pojawiły się billboardy informacyjne. Nakręcono również pięć spotów, które zaczną się pojawiać od grudnia w polskich stacjach TV, a obecnie można je już obejrzeć na portalu You Tube. Poza tym, stworzono portal internetowy www.zawalcz.pl.

  Twarzą kampanii został charytatywnie aktor Krzysztof Stelmaszczyk. Wspiera ją również wiele firm, jak np. Sanofi Aventis.

  PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Tętniak serca – uwypuklenie ściany serca, zmienionej bliznowato najczęściej w wyniku zawału. Blizna zawałowa nie ma zdolności kurczenia się. Podczas pracy serca obszar blizny ulega rozciąganiu, co doprowadza do patologii ściany serca, a w konsekwencji do tętniaka. Scyntygrafia ogniska zawału – metoda diagnostyczna stosowana niekiedy (obecnie bardzo rzadko) w diagnostyce zawału serca. Metoda polega na podaniu radioaktywnego znacznika (pirofosforanu cynawego znakowanego Tc lub przeciwciał antymiozynowych znakowanych In) i ocenie jego przepływu oraz wychwytu przez zmienioną tkankę mięśnia sercowego. Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.

  Zawał Zahna – pseudozawał wątroby. W obszarze, w którym on wystąpił, dochodzi do atrofii komórek, ale nie do nekrozy, jak to się dzieje w przypadku zawału. Zawał Zahna może powstać w wyniku niedrożności żyły wrotnej. Opisany po raz pierwszy przez Zahna w 1898. Nadbrzusze (łac. epigastrium) – górna okolica brzucha. Dzieli się dodatkowo na nadbrzusze właściwe (na środku) i dwie okolice podżebrowe (prawą i lewą). Podział ten jest używany dla precyzyjnego określenia położenia objawów. Bóle tej okolicy mogą być objawami licznych chorób. Zależnie od charakteru bólu, możemy się spotkać z bólami w przebiegu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, raka żołądka, w kolce żółciowej i chorobach trzustki. Czasem jest to również ból przeniesiony świadczący o chorobie innych narządów. Bardzo charakterystycznym tego typu bólem z przeniesienia jest ból w nadbrzuszu w przebiegu zawału serca, tzw. maska brzuszna zawału.

  Koronaroplastyka - technika przezskórnych interwencji w tętnicach wieńcowych serca. Służy jako zabiegowa metoda leczenia choroby niedokrwiennej serca. Jest podstawowym sposobem leczenia ostrego zawału mięśnia sercowego. Czasowa elektrostymulacja serca – to rodzaj elektrostymulacji serca, którą stosuje się u osób zagrożonych nagłym zgonem sercowym, wskutek zaburzeń tworzenia bodźców lub ich przewodzenia, do czasu usunięcia ich przyczyny lub wdrożenia stałej elektrostymulacji serca. Najczęstszym wskazaniem do jej stosowania są zaburzenia przewodnictwa w przebiegu zawału mięśnia serca.

  PACI (ang. partial anterior circulation infarct) – częściowy zawał mózgu obejmujący zakres unaczynienia tętnicy przedniej lub środkowej mózgu. Jest to rodzaj zawału mózgu związany z częściową niedrożnością jednej z tętnic krążenia przedniego mózgu (obejmującego tętnicę środkową i tętnicę przednią). Pomostowanie aortalno-wieńcowe (ang. Coronary Artery Bypass Graft, CABG) – operacja kardiochirurgiczna wszczepienia pomostów naczyniowych (tzw. by-passów) omijających miejsce zwężenia w tętnicy wieńcowej stosowana w niektórych przypadkach zawału serca i zaawansowanej choroby wieńcowej.

  Dodano: 08.11.2010. 00:11  


  Najnowsze