• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polski program komputerowy monitoruje rozwój nowotworu

  17.01.2012. 07:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej opracowali program komputerowy, który pomoże lekarzowi prognozować rozwój zdiagnozowanego u pacjenta nowotworu, a także sprawdzić, jak będzie na niego działać proponowana terapia antynowotworowa. "Program służy na razie do monitorowania procesu angiogenezy. Jest to proces wzrostu naczyń krwionośnych w guzie, dzięki którym guz gwałtownie przyspiesza swój wzrost ze względu na nieograniczony dostęp komórek rakowych do tlenu i substancji odżywczych" - powiedział PAP prowadzący badania prof. Witold Dzwinel z Katedry Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

  Jak wyjaśnił, nowoczesne terapie antynowotworowe wykorzystują między innymi leki, które kontrolują proces rozrostu naczyń krwionośnych albo go całkowicie blokując, albo umożliwiając lepszy dostęp do guza rozpuszczonych w krwi lekarstw. "Nasz model umożliwia badanie procesu mechanicznego rozwoju nowotworu. Program pozwala na obserwację, jak guz się +rozpycha+ i jakie są dalsze kierunki jego rozwoju" - wytłumaczył uczony.

  W jaki sposób wzrost guza będzie monitorowany? "Na początku wykonane zostanie zdjęcie aktualnego stanu nowotworu, które zostanie przeniesione do graficznego interfejsu programu symulacyjnego. Dostarczone zostaną także inne dane definiujące chemiczne i mechaniczne własności guza i otoczenia. Na podstawie tych danych program dokona symulacji, prognozowania dalszego rozwoju guza" - wyjaśnił prof. Dzwinel.

  Dane co jakiś czas będą aktualizowane po to by skorygować parametry programu symulacyjnego - "nauczyć" go prawidłowo reagować na ich nieprzewidywalne zmiany. "Dzięki modelowaniu komputerowemu lekarz będzie mógł decydować o tym, jakie dawki leku należy wprowadzić, by spowolnić rozwój nowotworu lub by rozwijał się inaczej - tak by można było np. dokonać precyzyjnej interwencji chirurgicznej" - opisał uczony.

  Obecnie program jest przystosowywany do badania czerniaka złośliwego. "Jest to nowotwór, który ma bardzo złe prognozy od samego początku. Jest płaski, jego komórki są stosunkowo duże co ułatwia dokonywanie obliczeń i przeprowadzanie symulacji" - wyjaśnił rozmówca PAP.

  W przyszłości program będzie można wykorzystywać w diagnostyce i prognozowaniu wzrostu każdego rodzaju nowotworu. Uczeni muszą jednak znaleźć odpowiedź na wiele pytań, między innymi na to, w jaki sposób w najbardziej skuteczny sposób zintegrować model matematyczny z danymi pochodzącymi z różnych źródeł, to znaczy nie tylko zdjęć, ale też wyników badań biochemicznych.

  Choć program już istnieje, to polscy naukowcy pracują teraz nad jego wdrożeniem. Głównym warunkiem rozwoju projektu jest otrzymanie finansowania z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institute of Health).

  Uczeni współpracują z prof. Arkadiuszem Dudkiem z Uniwersytetu w Minnesocie (Division of Hematology, Oncology, and Transplantation, Department of Medicine, University of Minnesota Medical School), odpowiedzialnym za część eksperymentalną oraz kierunek prowadzonych badań. "Chcemy stworzyć program, który będzie mógł stosować i doskonalić każdy lekarz" - zapewnił prof. Dzwinel.

  Jak tłumaczył, tylko oni mają dziedzinową wiedzę umożliwiająca rozwój i wzrost precyzji tworzonego narzędzia. "Lekarz będzie nam przekazywał informacje o tym, jakich procesów nie uwzględnia nasz model, jakie są wielkości parametrów, których z nich nam brakuje i co musimy zmienić, by zamodelować działanie jakiegoś nowego lekarstwa" - wyjaśnił uczony.

  Zdaniem prof. Dzwinela lekarze nie wierzą w nowe możliwości, które otwiera przed medycyną modelowanie komputerowe. "Nie wierzą, bo nie wyobrażają sobie, że można kontrolować tę niewiarygodnie skomplikowaną rzeczywistość towarzyszącą procesom biologicznym. W rzeczywistości ... nie trzeba tego robić. Integrując model matematyczny z danymi część wiedzy można czerpać bezpośrednio z danych traktując je jak +czarną skrzynkę+. To nie jest mrzonka kolejnych 30 lat, tylko rzeczywistość. Techniki modelowania komputerowego trzeba zintegrować z całym warsztatem medycznym w ciągu pięciu-sześciu lat" - zaznaczył rozmówca PAP.

  Według niego w przyszłości - dzięki nowoczesnym metodom leczenia - diagnostyka będzie znacznie mniej inwazyjna i częstsza. "Pacjenta będzie można badać o wiele częściej, a nawet on-line" - przewiduje prof. Dzwinel.

  Na razie uczony współpracuje z lekarzami amerykańskimi. "Naukowcy amerykańscy są odważniejsi w wytyczaniu nowych kierunków w nauce. Ta odwaga posiada jednak solidne podstawy w ogromnych środkach przeznaczanych tam na naukę i technologiczne innowacje. Polska jest krajem zbyt ubogim, by prowadzić odważne badania. Dlatego właśnie jesteśmy konsumentem nowoczesnych technologii a nie ich producentem" - podkreślił rozmówca PAP.

  PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nero StartSmart – program komputerowy pakietu Nero. Pomaga początkującym poznać jaki program pakietu nero będzie potrafił wykonać daną czynność. Jest to podzielone w wygodne menu, oprawione w grafikę. Można za jego pomocą również uruchomić plik pomocy pakietu Nero. ArtRage to program komputerowy stworzony przez nowozelandzką firmę Ambient Design Ltd, który umożliwia malowanie i rysowanie grafiki rastrowej. Do jego instalacji potrzebny jest: komputer PC lub komputer Mac. Minimum wyposażenia to klawiatura i mysz komputerowa. Opcjonalnie można też używać tabletu. Dzięki wykrywaniu siły nacisku pozwoli to na pełne wykorzystanie potencjału programu: na rysowanie bądź malowanie na komputerze, tak jak na prawdziwym podkładzie. Gdy kreska rysowana jest mocno - będzie ona gruba i wyraźna. Gdy nacisk jest lekki ślad będzie delikatny i cienki. Ltrack (Football League Tracker) – program komputerowy umożliwiający tworzenie statystyk piłkarskich. Można w nim tworzyć statystyki turniejów piłkarskich oraz lig piłkarskich. Program jest dostępny w angielskiej wersji językowej. Od wersji 6.3 można wykonywać tłumaczenia programu.

  Współprogramy (ang. coroutines) - Pojęcie współprogramu ma dwie odmienne definicje(!). Obie definicje zgodnie stwierdzają, że współprogram cechuje się posiadaniem ciągu instrukcji do wykonania i ponadto możliwością zawieszania wykonywania jednego współprogramu A i przenoszenia wykonywania do innego współprogramu B. W szczególności można wznowić pracę zawieszonego współprogramu A, a wykonywanie będzie podjęte w miejscu, w którym zostało zawieszone. Tym co różni obie definicje jest zdolność współpracy z rekurencyjnymi procedurami. (Nb. W językach programowania funkcyjnego koncepcja współprogramu istnieje pod postacią kontynuacji - pojęcia wprowadzonego niemal równocześnie z współprogramami. )
  kill (ang. zabić) — program komputerowy w systemach Unix i Linux pozwalający na przesyłanie sygnałów do procesów pracujących w systemie operacyjnym. Domyślnie program kill wysyła do procesu sygnał nakazujący mu zakończenie pracy. Wbrew nazwie sugerującej natychmiastowe przerwanie pracy, polecenie powoduje poprawne zamknięcie procesu i zachowanie wszelkich wewnętrznych danych. W systemach takich, jak Unix każdy uruchamiany program działa jako proces. Jeżeli, któryś z nich ulegnie awarii, polecenie kill pozwala na zakończenie jego pracy. Niektóre programy w Uniksie nie mają interfejsu użytkownika , bo pracują w tle (demony) i jedynym sposobem na zakończenie ich działania jest użycie programu kill.

  PartitionMagic – program komputerowy służący do partycjonowania twardego dysku, który został opracowany przez firmę PowerQuest, ale obecnie jest własnością firmy Symantec. Program jest przeznaczony dla systemu operacyjnego Microsoft Windows, ale może też zostać uruchomiony z CD-ROM-u i umożliwia tworzenie i modyfikację partycji. Za pomocą programu można zmieniać rozmiar istniejących partycji bez utraty danych. Bison – wolny, wysoce przenośny program komputerowygenerator parserów utworzony w ramach projektu GNU. Jest w dużej mierze kompatybilny z programem Yacc, oferując w stosunku do niego kilka udoskonaleń. Zazwyczaj używany jest razem z programem flex, choć może korzystać z leksera napisanego ręcznie lub wygenerowanego przez inne narzędzie.

  Pivot Stickfigure Animator (zwykle skracane do Pivot) – prosty program, w którym można tworzyć animacje z "patyczkowych ludzików" w 2D. W założeniu autora one również miały być proste, lecz używając spreparowanych figur można stworzyć coś bardziej skomplikowanego. Figury te można tworzyć samemu, a także znaleźć w internecie. Program umożliwia również dodawanie tła, edytowanie kolorów jak i dobrą zabawę. Program 863 chiński program rządowy mający na celu rozwijanie sektora zaawansowanych technologii na obszarze Chin w sposób, który jak najmniejszym kosztem pomógłby uniezależnić się od firm zachodnich. Program powstał w marcu 1986 roku (stąd nazwa). Bodźcem dla utworzenia intytucji był list czterech wojskowych inżynierów (Wanga Ganchanga, Wanga Dayana, Yanga Jiachiego oraz Chena Fangyuna) przesłany do chińskiego przywódcy Deng Xiaopinga, w którym dowodzili oni, że po latach stawiania na rozwój uzbrojenia chińska nauka i rozwój technologiczny są w dziedzinie zastosowań cywilnych daleko w tyle za liderami rozwoju.

  Testy funkcjonalne znane są także jako testy czarnej skrzynki, ponieważ osoba testująca nie ma dostępu do informacji na temat budowy programu, który testuje. Często testy takie są wykonywane przez inne osoby niż programiści tworzący program. Nierzadko są to osoby nie posiadające wiedzy z zakresu programowania. Osoba testująca program nie opiera danych testowych na budowie wewnętrznej programu, lecz na założeniach funkcjonalnych, jakie powinien spełniać program zgodnie z dokumentacją.

  Killer application (w skrócie killer app) – żargonowe określenie programu komputerowego stanowiącego główną wartość szerszego zakresu technologii. Efektem popularności i popytu na program jest znaczący wzrost popytu na sprzęt, wielokrotnie droższy i niezbędny do uruchomienia tego programu.

  Wydajność oprogramowania wyraża ilość pracy wykonanej w określonym przedziale czasu. Im więcej pracy program wykona w jednostce czasu, tym większa jest jego wydajność. Uściślając, wydajność programu jest mierzona liczbą jednostek danych wejściowych (rozmiarem danych), którymi w danym czasie program ten zarządza w celu przekształceniu ich na jednostki wyjściowe (dane). Antytrojan - program komputerowy, którego celem jest wykrywanie, zwalczanie, usuwanie i zabezpieczanie systemu przed koniami trojańskimi, a często także naprawianie w miarę możliwości uszkodzeń wywołanych ich infekcją. Współcześnie jest najczęściej wbudowany w Program antywirusowy.

  Dodano: 17.01.2012. 07:19  


  Najnowsze