l
 • Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polskie operacje leczenia zaburzeń słuchu obejrzeli specjaliści z całego świata

  28.05.2010. 04:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dwie operacje leczenia zaburzeń słuchu prowadzone przez prof. Henryka Skarżyńskiego, kierownika Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach, obejrzało w czwartek kilkanaście tysięcy specjalistów ze wszystkich kontynentów - poinformowała PAP rzecznik prasowy placówki Renata Korneluk.

  Centrum zostało bowiem włączone do prestiżowej interaktywnej sieci wymiany wiedzy w dziedzinie otolaryngologii i otochirurgii Fundacji LION.

  W czwartek, podczas najważniejszej telekonferencji poświęconej nowoczesnym technikom chirurgicznym w otolaryngologii (5. Global Otology-Neurotology Live Surgical Broadcast), pokazano symultanicznie dwadzieścia operacji - z zakresu otologii, neurootologii i chirurgii podstawy czaszki - prowadzonych na żywo przez 17 światowej sławy otologów z Hiszpanii, Holandii, Włoch, Francji, Niemiec, Turcji, Brazylii, Indii, USA i - po raz pierwszy - z Polski, z Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach.

  Jak powiedział PAP prof. Henryk Skarżyński, to wirtualne spotkanie służy edukacji i popularyzacji najnowszych metod leczenia wad słuchu. Jego uczestnicy, rozproszeni na całym świecie, mieli możliwość obserwowania za pośrednictwem internetu skomplikowanych zabiegów, a także dyskusji i zadawania pytań chirurgom oraz wykładowcom.

  Organizatorzy szacują, że operacje prowadzone przez otochirurgów we własnych ośrodkach obserwowało kilkanaście tysięcy specjalistów ze wszystkich kontynentów.

  Zdaniem prof. Skarżyńskiego, telekonferencje to przyszłość edukacji medycznej, gdyż w prosty sposób umożliwiają one lekarzom interaktywny dostęp do międzynarodowych ekspertów z różnych dziedzin, w tym wypadku z dziedziny otolaryngologii. .

  Polski specjalista pokazał kolegom z całego świata operację rekonstrukcji delikatnych elementów ucha środkowego z wykorzystaniem polskiego wynalazku - cementu szkło-jonomerowego, który był wielokrotnie nagradzany na arenie międzynarodowej. Zaprezentował też operację leczenia częściowej głuchoty, które jego ośrodek jako pierwszy na świecie zaczął wykonywać na tak szeroką skalę.

  Organizator czwartkowej telekonferencji, Fundacja LION, działa na rzecz promocji najwyższej jakości programów kształcenia ustawicznego dla lekarzy i chirurgów. Jej celem jest stworzenie stałej, światowej interaktywnej sieci wymiany wiedzy i promocja teleedukacji z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik telekonferencji.

  PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

  kap/

  Dodano: 28.05.2010. 04:18  


  Najnowsze

  tt