• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Poród po pierwszej fetoskopowej laseroterapii w Warszawie

  17.06.2011. 10:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W czwartek 16 czerwca 27-letnia pacjentka, u której pod koniec marca wykonano pierwszą w Warszawie i województwie mazowieckim operację z zakresu chirurgii wewnątrzmacicznej płodu, urodziła dwóch zdrowych synów.  Jak poinformowała PAP Marta Wojtach, rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dzieci przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie w 33 tygodniu ciąży. Waga dzieci wynosi: 1880 g i 1860 g.

  "Po marcowym zabiegu, który odbył się w 22 tygodniu ciąży (29 marca 20011) i polegał na oddzieleniu połączeń naczyniowych w łożysku obu płodów metodą laserową, stan dzieci uległ bardzo dużej poprawie. Przed pionierskim w naszym regionie zabiegiem różnica w wadze dzieci była dwukrotna, obecnie ważą niemal tyle samo - powiedział prof. Mirosław Wielgoś, Kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w której przeprowadzono oba zabiegi.

  Zespół przetoczenia między bliźniętami jest powikłaniem występującym w ok. 20 proc. ciąż jednokosmówkowych (jednozygotycznych). Jeden z jednojajowych bliźniaków "pasożytuje" na drugim, co często źle się kończy dla obu. Wiąże się to z występowaniem połączeń (anastomoz) tętniczo-żylnych, które prowadzą do "przecieku" krwi od jednego płodu do drugiego.

  W rezultacie jeden z płodów - "dawca" otrzymuje za mało krwi, a drugi - zwany "biorcą" - za dużo, co prowadzi do nadciśnienia i wielowodzia. W nieleczonym zespole przetoczenia śmiertelność sięga 80-100 proc. płodów. Metodą leczenia z wyboru jest laserowa koagulacja anastomoz - dzięki niej krew przestaje przepływać od jednego dziecka do drugiego. Dawniej pacjentki w ciąży bliźniaczej powikłanej zespołem przetoczenia były leczone wyłącznie za granicą, od pewnego czasu w Gdańsku i Łodzi, a od marca także w Warszawie.

  Prof. Wielgoś dodaje, że tak naprawdę dopiero dzisiaj, kiedy dzieci są już na świecie, można mówić o pełnym sukcesie. "Sam zabieg, przeprowadzony prawidłowo przed 11 tygodniami, był jedynie narzędziem do tego, aby urodziło się dwóch zdrowych chłopców, co szczęśliwie nastąpiło dzisiaj rano" - powiedział. W najbliższych dniach planowane są takie zabiegi u 2 kolejnych pacjentek w ciąży bliźniaczej, hospitalizowanych obecnie w Klinice w związku z zespołem przetoczenia pomiędzy płodami.

  Zabieg fetoskopowej laserowej koagulacji anastomoz naczyniowych łączących układy krążenia obu płodów wykonał zespół I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii w składzie prof. dr hab. Mirosław Wielgoś i dr hab. Piotr Węgrzyn, pod kierunkiem prof. dr Jacquesa Jani, kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Brukseli.

  Prof. dr Jacques Jani jest jednym z najlepszych specjalistów w dziedzinie małoinwazyjnej chirurgii płodowej na świecie, uczniem prof. Kyprosa Nicolaidesa z Londynu, doktora honoris causa naszej uczelni i prof. Iana Depresta z Leuven (Belgia).

  Prof. Mirosław Wielgoś - Kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii, Przewodniczący Sekcji Perinatologii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, od wielu lat zajmuje się medycyną matczyno-płodową, szczególnie w aspekcie wewnątrzmacicznej terapii choroby hemolitycznej płodu. Jest członkiem zarządów kilku perinatologicznych gremiów międzynarodowych, a jako konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii od dawna zabiega o stworzenie pełnoprofilowego ośrodka diagnostyki i terapii płodu na Mazowszu. Dr hab. Piotr Węgrzyn jest również uczniem prof. Kyprosa Nicolaidesa, spędził ponad dwa lata w kierowanym przez niego ośrodku w londyńskim King's College Hospital, gdzie szkolił się w zakresie medycyny płodu oraz terapii wewnątrzmacicznej i uzyskał Diploma in Fetal Medicine.

  Zakup sprzętu fetoskopowego i lasera do zabiegów wewnątrzmacicznych został sfinansowany ze środków Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. PMW

  PAP - Nauka w Polsce

  krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Marian Władysław Goluda (zm. 3 listopada 2013) – polski lekarz, prof. dr hab. n. med., specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii, kierownik II Katedry i Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej we Wrocławiu w latach 1994-2001. Jadwiga Bogdaszewska-Czabanowska (ur. 2 października 1932 w Łazach koło Zawiercia, zm. 27 sierpnia 2013 w Krakowie) – polski dermatolog, prof. dr hab. med., wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Chorób Skórnych i Wenerycznych Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika oraz Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, stanowisko to piastowała w latach 1977-2003, jako następczyni prof. Kazimierza Lejmana. Acta Angiologica – oficjalny kwartalnik Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Arkadiusz Jawień. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Aldona Dembińska-Kieć, prof. Andrzej Dorobisz oraz prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska.

  Marek Antoni Pertkiewicz (zm. 5 grudnia 2013) – polski lekarz, specjalista w zakresie chirurgii ogólnej, doktor habilitowany nauk medycznych w zakresie medycyny, twórca polskiej szkoły żywienia pozajelitowego, oganizator i wieloletni kierownik Oddziału Klinicznego Żywienia i Chirurgii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im prof. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego Bogdan Chazan (ur. 1944) – polski lekarz, profesor ginekologii i położnictwa (od 1998). Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Od maja 2004 roku dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie. W latach 1992-2002 kierownik Kliniki Położniczo-Ginekologicznej Instytutu Matki i Dziecka. Członek komisji problemowych Regionalnego Biura Europejskiego Światowej Organizacji Zdrowia i Rady Europy, lider programów zdrowotnych organizowanych we współpracy z przedstawicielstwem ONZ i Ministerstwem Zdrowia. Uczestnik licznych zagranicznych staży naukowych, między innymi na Węgrzech, w Anglii (King’s College Hospital) oraz w Holandii. Autor prac i opracowań naukowych z dziedziny położnictwa i ginekologii. Członek Komitetu Nauk Demograficznych PAN. Od 1998 do 2001 krajowy specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Propagator naprotechnologii w Polsce. Zadeklarowany przeciwnik dokonywania aborcji u kobiet.

  Endokrynologia Polska – dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Beata Kos-Kudła. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Ewa Sewerynek, prof. Marek Bolanowski, prof. Roman Junik oraz dr hab. Tomasz Bednarczuk. Chirurgia Polska (ang. Polish Surgery) – to oficjalny półrocznik Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Krzysztof Ziaja. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Walerian Staszkiewicz oraz prof. Piotr Szyber.

  Zespół przetoczenia krwi między płodami (ang. twin-to-twin transfusion syndrome, TTTS, feto-fetal transfusion syndrome, FFTS) – powikłanie ciąży wielopłodowych jednokosmówkowych, wynikające z różnego stopnia zaburzeń hemodynamicznych polegających na przecieku pełnej krwi od jednego płodu (dawcy) do drugiego (biorcy). Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG) – Stowarzyszenie założone w Wielkiej Brytanii. Jego członkowie, w tym również osoby bez stopni medycznych, pracy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Głównym celem RCOG jest zachęcanie do badań i rozwoju nauki, a także praktyki położnictwa i ginekologii, jak również poprawa opieki zdrowotnej w zakresie seksuologii i reprodukcji poprzez:

  Ogród Roślin Leczniczych przy Katedrze i Zakładzie Farmakognozji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest placówką naukową i wchodzi w skład Katedry i Zakładu Farmakognozji. Jego kierownikiem jest dr hab. n. farm. Mirosława Krauze-Baranowska, prof. nadzw.. Ogród powstał po wojnie, oficjalnie został oddany do użytku w 1948.

  Włodzimierz Januszewicz (ur. 30 listopada 1927) – prof. dr hab. med., polski internista, wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego Akademii Medycznej w Warszawie, honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, doctor honoris causa Śląskiej Akademii Medycznej i Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, Towarzystwa Internistów Polskich.

  Anna Jung – (ur. 6 czerwca 1944) prof. dr hab. n. med., lekarz specjalista w dziedzinie pediatrii, nefrologii, alergologii. Kierownik Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Prezydent Europejskiego Towarzystwa Termologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Termograficznej w Medycynie. Nadciśnienie Tętnicze – oficjalny dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Andrzej Tykarski. Zastępcą redaktora naczelnego jest prof. Danuta Czarnecka.

  Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie jest niepubliczną uczelnią zawodową powstałą w marcu 2005 r. na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Pierwszym rektorem uczelni był prof. dr hab. Michał Gnatowski. Od 1 października 2009 r. rektorem uczelni jest dr Janusz Kowalski. Uczelnia posiada uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na kierunkach: ekonomia i filologia. Założycielem uczelni od marca 2011 r. jest Fundacja Al Farabi. Wśród samodzielnych pracowników kadry naukowo dydaktycznej są: były rektor Szkoły Głównej Handlowej prof. dr hab. Klemens Białecki, prof. Krzysztof Marecki, prof. dr hab. Andrzej Sokołowski, prof. dr hab. Halina Szmarłowska oraz Dyrektor Centrum Języków Obcych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku prof.dr hab. Ludmila Khvedchenya. Choroby Serca i Naczyń – to kwartalnik o charakterze edukacyjnym wydawany przez Wydawnictwo Via Medica pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Redaktorem naczelnym jest prof. Krzysztof Narkiewicz. Zastępcą redaktora naczelnego jest prof. Krzysztof Filipiak.

  Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Koszyckiej został założony 21 lipca 1969 roku przez prof. Františka Poliaka, który był również pierwszym dziekanem tego wydziału (w latach 1969-1972). Obecnie (2012) dziekanem Wydziału jest prof. Liberios Vokorokos. Acta Angiologica – oficjalny dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Janusz Siebert. Zastępcą redaktora naczelnego jest prof. Wanda Horst-Sikorska.

  Dodano: 17.06.2011. 10:19  


  Najnowsze