• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Potrzebne są dalsze badania nad związkiem między rakiem mózgu a telefonem komórkowym

  19.05.2010. 23:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Niezbędne są dalsze prace" - to wniosek z najszerzej zakrojonych jak do tej pory badań nad możliwym związkiem między używaniem telefonu komórkowego a zagrożeniem rakiem mózgu. Projekt INTERPHONE (Międzynarodowe badania kliniczno-kontrolne nowotworów w związku z użytkowaniem telefonu komórkowego) został częściowo dofinansowany ze środków unijnych na kwotę 3,85 mln EUR z programu "Jakość życia i zarządzanie żywymi zasobami" Piątego Programu Ramowego (5PR) UE. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie International Journal of Epidemiology.

  W ramach rozpoczętego w 2000 r. projektu INTERPHONE badano użytkowanie telefonu komórkowego przez ponad 5.000 osób chorych na raka mózgu w 13 krajach na świecie. W badaniach wzięło udział 2.765 osób chorych na glejaka i 2.425 osób chorych na oponiaka. Glejak to typ raka mózgu, który rozwija się w komórkach glejowych, otaczających i podpierających komórki nerwowe, natomiast oponiak atakuje opony, warstwy tkanki osłaniające mózg i rdzeń kręgowy. W skład grupy kontrolnej weszło 7.000 osób zdrowych (dobranych pod względem wieku, płci i regionu odpowiednio do osób chorych), które pytano o korzystanie z telefonu komórkowego.

  Mimo ogromnej skali, badania nie przyniosły jednoznacznych wyników. "W ramach projektu INTERPHONE nie doszukano się oznak podwyższonego ryzyka zachorowania na oponiaka wśród użytkowników telefonów komórkowych" - czytamy w artykule. W przypadku glejaka pojawiło się wskazanie podwyższonego zagrożenia rakiem mózgu wśród osób najintensywniej korzystających z telefonu komórkowego. "Nadal jednak dowody na podwyższone zagrożenie glejakiem najintensywniej korzystających użytkowników były niejednoznaczne, gdyż wzrost ten mógł wynikać z jednego lub kilku [...] możliwych źródeł błędu" - zauważają naukowcy.

  Na przykład guzy mózgu mogą wpływać na pamięć i pacjenci mogą być "bardziej zmotywowani do przypominania sobie i zgłaszania nagłośnionego publicznie potencjalnego czynnika zagrożenia w swojej chorobie".

  "Nie stwierdzono zwiększonego zagrożenia rakiem mózgu na podstawie danych zebranych w ramach projektu INTERPHONE" - mówi dr Christopher Wild, Dyrektor Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która koordynowała projekt INTERPHONE. "Jednakże obserwacje przy najdłuższych, kumulacyjnych czasach połączeń i zmieniających się schematach użytkowania telefonu komórkowego od okresu objętego badaniami przez projekt INTERPHONE, zwłaszcza wśród młodych ludzi, oznaczają, że dalsze badania nad użytkowaniem telefonu komórkowego i zagrożeniem rakiem mózgu są zasadne."

  W towarzyszącym artykule wstępnym, Rodolfo Aracci z włoskiej Krajowej Rady Badawczej i Jonathan Samet z Uniwersytetu Południowej Kalifornii z USA przyznają, że "większość osób, która oczekiwała na wyniki projektu INTERPHONE będzie rozczarowana mieszanymi odkryciami".

  Mimo to, podkreślają że telefony komórkowe nie były w powszechnym użyciu do połowy lat 90. XX w., a większość nowotworów objętych badaniami została zdiagnozowana w latach 2000-2004. Zatem większość badanych pacjentów miała kontakt z telefonem komórkowym krócej niż 10 lat. "Żaden z ustalonych obecnie czynników rakotwórczych, w tym tytoń, nie mógł być jednoznacznie zidentyfikowany jako podnoszący ryzyko w okresie pierwszych 10 lat od pierwszego kontaktu" - podkreślają dr Aracci i dr Samet. Ponadto guzy mózgu, które powiązano z promieniowaniem jonizacyjnym zwykle pojawiają się po upływie od 10 do 20 lat od pierwszego kontaktu z czynnikiem.

  Głównym ograniczeniem w badaniach INTERPHONE jest problem tendencyjności informacji i selekcji. Dr Aracci i dr Samet sugerują, że jednym ze sposobów zminimalizowania tendencyjności byłoby "śledzenie kohort użytkowników telefonów komórkowych z ekspozycją udokumentowaną na podstawie danych dostarczonych przez operatorów i wynikami ustalonymi w oparciu o powiązanie danych z rejestrami onkologicznymi".

  Dr Aracci i dr Samet podsumowują: "Stara śpiewka, że potrzebne są dalsze badania jest w tym przypadku w pełni uzasadniona, bowiem bez dalszych badań pytanie stawiane przez opinię publiczną o akceptowalność zagrożenia rakiem związanego z telefonem komórkowym pozostanie bez odpowiedzi".

  Zdaniem koordynatorki projektu INTERPHONE, profesor Elisabeth Cardis z Centrum Badawczego Epidemiologii Środowiskowej (CREAL) w Barcelonie, Hiszpania: "badania INTERPHONE będą kontynuowane poprzez dalsze analizy użytkowania telefonu komórkowego i nowotworów nerwu słuchowego i ślinianki przyusznej".

  Tymczasem zespół pracuje już nad nowym projektem, który ma odnieść się do faktu drastycznego wzrostu korzystania z telefonu komórkowego w porównaniu do lat objętych projektem INTERPHONE, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

  "Z uwagi na obawy związane z szybkim nasilaniem się korzystania z telefonu komórkowego wśród młodych ludzi, którzy nie byli objęci projektem INTERPHONE, centrum CREAL koordynuje nowy projekt MOBI-KIDS, dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, aby zbadać zagrożenie nowotworami mózgu będącymi następstwem użytkowania telefonu komórkowego przez dzieci i młodzież" - mówi profesor Cardis.

  Projekt MOBI-KIDS (Zagrożenie rakiem mózgu z powodu ekspozycji na pola częstotliwości radiowej w dzieciństwie i okresie dorastania) otrzymał 3,5 mln EUR z tematu "Środowisko" Siódmego Programu Ramowego (7PR).

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Tryb samolotowy - ustawienie w telefonie komórkowym, które blokuje połączenie aparatu. Nazwa nawiązuje do nakazu wyłączania telefonu komórkowego podczas podróży samolotem. W trybie samolotowym można korzystać z niektórych funkcji telefonu takich jak aplikacje biurowe czy odtwarzacze muzyki, które nie wymagają połączenia komórkowego. Telefon komórkowy a bezpieczeństwo na drodze: Zjawisko odnoszące się do wpływu używania telefonu komórkowego przez prowadzących pojazdy na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Psychologiczne teorie uwagowe i empiryczne dowody wskazują na negatywny wpływ prowadzenia rozmów oraz sporządzania wiadomości tekstowych przy użyciu telefonu komórkowego na bezpieczeństwo jazdy. Wpływ ten jest niezależny od użycia zestawów głośnomówiących oraz zestawów słuchawkowych. Centrum SMS (ang. Short Message Service Center, SMSC) – centrum zarządzające wiadomościami SMS. Pośredniczy pomiędzy abonentami przy przesyłaniu wiadomości SMS. Żeby wysłać wiadomość SMS z telefonu komórkowego, należy w ustawieniach telefonu wpisać numer SMSC. Obecnie numer ten jest zazwyczaj zapisany w pamięci karty SIM i nie jest konieczne konfigurowanie telefonu.

  Nokia 8910 – model telefonu komórkowego produkowany przez firmę Nokia od 2002 roku. Należy on do linii telefonów biznesowych. Świadczy o tym wysoka funkcjonalność telefonu (zastosowano między innymi łącza bezprzewodowe Bluetooth oraz IrDA) oraz wysoka jakość wykonania (wnętrze telefonu było zamknięte w tytanowej obudowie). Rok po premierze telefonu ukazała się lepsza wersja modelu, Nokia 8910i wyposażona w kolorowy ekran, wyświetlający 4096 kolorów. Motorola Aura Celestial — limitowany model telefonu komórkowego firmy Motorola stworzony na 40. rocznicę wylądowania człowieka na Księżycu. Pierwszy egzemplarz tego modelu telefonu dano Neilowi Armstrongowi. Sprzedaż tych telefonów została zakończona pod koniec 2009 roku.

  Sony Ericsson W200i – model telefonu komórkowego z serii W (od Walkman) produkowany przez firmę Sony Ericsson. Jest on podobnie jak K510i zbudowany na podstawie telefonu SE K310i. Te 3 telefony łączy np. wygląd i głośnik, różnią się natomiast oprogramowaniem, nieco zmienioną wizualnie obudową, wprowadzoną obsługa radia FM i dodanym slotem kart pamięci. Motorola V500 – model telefonu komórkowego firmy Motorola. Charakterystyczną cechą tego telefonu są dwa wyświetlacze i odtwarzacz plików MP3

  Siemens CX65 – model telefonu komórkowego firmy Siemens, który swoją premierę miał w lutym 2004 roku. Nazwa kodowa modelu to "Ulyses". Istnieje możliwość zmiany oprogramowania telefonu, celem rozszerzenia możliwości odtwarzania multimediów. Sony Ericsson W610i – model telefonu komórkowego z serii W (Walkman) firmy Sony Ericsson. Jest on pokrewny z telefonem SE K550i, różni go oprogramowanie i inna obudowa . Często do SE K550 wgrywane jest oprogramowanie z W610 co dawało dodatkowe możliwości telefonu.

  Siemens S25 – model telefonu komórkowego marki Siemens. Jeden z pierwszych telefonów komórkowych wyposażonych w kolorowy wyświetlacz LCD. Dzięki wyjątkowo rozbudowanym funkcjom był jednym z najbardziej zaawansowanych telefonów komórkowych produkowanych pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

  Dual SIM – jest to funkcja umożliwiająca korzystanie z dwóch kart SIM za pośrednictwem jednego telefonu komórkowego. Niektóre z nowoczesnych modeli telefonów komórkowych mają wbudowaną funkcję Dual SIM (posiadają dwa sloty na karty SIM). Większość z nich zaprojektowana jest tak, aby obie karty mogły być aktywne jednocześnie. Najbardziej popularnym zastosowaniem funkcji Dual SIM jest korzystanie z numeru służbowego i prywatnego w jednym telefonie.

  Nokia N82 – model telefonu komórkowego (smartphone) firmy Nokia wprowadzony na rynek w listopadzie 2007. Jest następcą telefonu Nokia N73. Benq-Siemens C81 – model telefonu komórkowego, zaprezentowany przez Siemensa w 2006 roku. Jest to multimedialny, muzyczny telefon, konkurujący z SE K750i, Nokia 6630, SE W810i etc. Cechą charakterystyczną tego modelu jest rozbudowany odtwarzacz MP3. Model nie odniósł sukcesu rynkowego ze względu na częste usterki techniczne.

  N-Gage – konsolofon wyprodukowany przez fińską firmę Nokia. Urządzenie może pełnić rolę telefonu komórkowego i przenośnej konsoli do gier. Wyposażone jest ono w procesor ARM9 o częstotliwości taktowania 104 MHz oraz wyświetlacz o rozdzielczości 176×208 pikseli mogący wyświetlić 4096 kolorów. Nokia N-gage powstała na bazie telefonu Nokia 7650/3650; w zależności od modelu (Classic czy QD) telefon jest odpowiednio trój- i dwuzakresowy. Powstały dwa modele tego telefonu: Classic (Pierwszy) oraz QD (Następca), mimo iż QD został wypuszczony na rynek dwa lata później był dużo bardziej okrojony niż pierwowzór. Porównanie Classic z QD:

  Dodano: 19.05.2010. 23:12  


  Najnowsze