• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ProDigits - bioniczne palce

  17.12.2009. 18:17
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Touch Bionics, poinformowało, o dostępności na rynku ProDigits - bionicznych palców, przez nią opracowanych. To pierwsze na świecie tego rodzaju rozwiązanie dla pacjentów, którzy stracili palce dłoni.

  Używając ProDigits, kontrolowanych przez ludzkie mięśnie, można wykonywać więcej codziennych czynności wymagających użycia obu rąk np. nalać sobie wody do kubka z maszyny znajdującej się w biurze, odbierać talerze z jedzeniem w bufecie, trzymać sztućce, napić się ze szklanki.

  Naciąga się je na pozostałości ręki, jak rękawiczki. Protezy palców pokryte są zabezpieczającym je silikonem i zasilane baterią, zwykle umieszczoną na zgięciu nadgarstka lub przedramienia.

  Michael Bailey, używający ProDigits mówi: "Wystarczy mi 5 minut na ubranie palców. Mam wrażenie, jakby one należały do mnie, były częścią mnie."

  Nowe rozwiązanie testowano od listopada 2000 roku. W ciągu ostatnich dwóch lat, ok. 30 ludzi wypróbowało ich działanie podczas testów klinicznych. Byli wśród nich pianistka i były amerykański żołnierz Navy, który stracił palce w wypadku samolotu.

  ProDigits jest przeznaczone dla ludzi, którzy stracili jeden lub więcej palców (łącznie z kciukiem) w wyniku choroby, anomalii genetycznych, amputacji, wypadku. Przewiduje się, że ok. 40.000 Amerykanów i 1,2 mln. ludzi na świecie może skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia.

  - Nigdy wcześniej nie było takiego rozwiązania dla społeczności z częściową amputacją ręki - informuje Phil Newman, dyrektor ds. marketingu Touch Bionics w Livingston, Szkocja - ProDigits jest urządzeniem, które pozwala chwytać i przywraca ludzi do ich przed amputacyjnego poziomu funkcjonalności i niezależności.

  Bioniczne palce mają dwa rodzaje czujników tak, aby można je było dostosować do różnych uszkodzeń dłoni.

  Pierwszy z nich zawiera mioelektryczne czujniki na skórze, które wyłapują sygnał generowany podczas pracy mięśni. "Sygnał jest rozpoznawany i wysyłany do układu elektronicznego" - mówi Hugh Gill, dyrektor ds. technologii i produkcji w Touch Bionics w rozmowie z DOTmed News. Dzięki czytaniu tych elektrycznych impulsów, urządzenie pozwala użytkownikowi otwierać i zamykać bioniczne palce.

  Nie wszyscy pacjenci mają jednak odpowiednią budowę anatomiczną, by elektrody mogły działać optymalnie. Dla nich jest inne rozwiązanie - czuła na nacisk podkładka, która nazwana została rezystorem czułym na siłę (the force sensitive resistor, FSR). "Gdy się ją naciśnie, napięcie zmienia się proporcjonalnie do siły nacisku. Rezystor wysyła wówczas sygnał do palców i w ten sposób ma się nad nimi kontrolę" - wyjaśnia Hugh Gill. FSR znajduje się na dłoni lub na pozostałej części palca, na skórze. Nawet, jeśli brakuje kciuka, nacisk z pobliskich mięśni aktywuje podkładkę i zapewni kontrolę ruchu.

  Bionicznym palcem można wskazywać na przedmiot. Pozwala na to specjalny mechanizm, który rozpoznaje moment zablokowania palca. Na przykład, jeśli przyciśnie się palec wskazujący do jakiegoś obiektu i zewrze pozostałe palce, dłoń wie, że powinna trzymać palec wskazujący wyciągnięty. Ta cecha może być też używana przy witaniu się z kimś lub odbieraniu telefonu.

  Pacjenci, zanim zaczną stosować to urządzenie, najpierw przechodzą testy fizyczne i emocjonalne w jednej z klinik Touch Bionics. Jeśli okaże się, że można u nich zastosować ProDigits, urządzenie jest przygotowywane dla każdego pacjenta z osobna. Kosztuje to w tej chwili 35.000 - 40.000 funtów.

  Za takie pieniądze pacjent może wybrać sobie kolor silikonowej skóry: kolorową, taką jak u robotów lub podobną do ludzkiej skóry. Firma wykonująca powleczenie palców jest w stanie nawet wyprodukować piegi, włosy lub inne specjalne cechy.

  "Częściowa amputacja stanowi największą grupę wśród wszystkich amputacji ręki, a ProDigits zapewnia funkcjonalną protezę mioelektryczną - zapewnia Jack Uellendahl, specjalista ds. protez klinicznych z Hanger Prosthetics and Orthotics. - Tutaj każdy palec spełnia swą funkcję, pozwalając na dopasowanie się do wielu różnych konfiguracji braku ręki. Ruch tej protezy jest naturalny, dostarczając bardziej eleganckiego rozwiązania przywracania funkcji dłoni niż to było kiedykolwiek możliwe".

  "Włączenie na nowo do życia zawodowego i prywatnego jest bardzo ważne dla pacjenta po traumatycznym wydarzeniu. Utrata części ręki to duże wyzwanie estetycznie i funkcjone - tłumaczy Stuart Mead, dyrektor generalny Touch Bionics. - Naszym celem jest zrobić wszystko by przywrócić funkcje pacjenta i interakcje z innymi ludźmi w życiu codziennym i w pracy".

  Touch Bionics nawiązała kontakty na całym świecie i kanały dystrybucyjne w ponad 40 krajach by wesprzeć rozprowadzanie ProDigits ze swego Centrum Doskonałości w Livingston, Scotland. Na stronie internetowej tej firmy brak jednak polskiego dystrybutora.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Paliczki (łac. phalanges) − kości tworzące przednią część stopy, palców stóp i palców rąk. W budowie palucha i kciuka występują po dwa paliczki, pozostałe palce mają ich trzy. Teoria perturbacji (nazywana też rachunkiem zaburzeń) jest zbiorem metod matematycznych, które są używane do znalezienia przybliżonego rozwiązania problemu, który nie może być rozwiązany w sposób ścisły, dostarczając bezpośrednie rozwiązanie problemu. Teoria perturbacji może być zastosowana do rozwiązania problemu, gdy można go przedstawić jako część dającą bezpośrednie rozwiązanie i stosunkowo mały człon zaburzający. Multi-touch (wielokrotny dotyk) – technika umożliwiająca kontrolowanie interfejsów graficznych więcej niż dwoma palcami jednocześnie. Urządzenia multidotykowe w przeciwieństwie do jednodotykowych rejestrują dotknięcie ekranu czy innej powierzchni sterującej (np. tabletu, touchpada) w wielu miejscach jednocześnie. Określenie Multi-Touch jest także używane w stosunku do bardziej ograniczonych rozwiązań takich jak Dual Control, Gest Touch czy Dual-Touch.

  Salutowanie dwoma palcami – oddanie honorów przy użyciu wyłącznie palca środkowego i wskazującego, przy czym pozostałe palce są zgięte i przytrzymywane kciukiem, a wierzch dłoni skierowany jest do salutującego. Salutuje się tylko w nakryciu głowy, dotykając go czubkami palców. W ten sposób salutują żołnierze Wojska Polskiego i inne polskie służby mundurowe, a także polscy harcerze salutując do rogatywki. Oprócz tego często salutują również pracownicy wybranych grup zawodowych np. kolejarze. Pałeczkowatość palców, inaczej palce pałeczkowate, palce Hipokratesa lub pałeczki dobosza (ang. clubbing, clubbed fingers) – objaw chorobowy polegający na zwiotczeniu łożysk paznokci i pogrubieniu dystalnych paliczków. Wiąże się z występowaniem tzw. paznokci zegarkowych (nazwanych tak z powodu wypukłości i zaokrąglonego kształtu przypominającego szkło chroniące tarczę zegarka). Bezpośrednią przyczyną palców pałeczkowatych jest zazwyczaj niedotlenienie peryferyjnych części ciała (w tym paliczków). Pośrednie przyczyny pałeczkowatości palców obejmują:

  Naparstnik (ang. archery finger tab) – to rodzaj rękawiczki ochronnej używanej w łucznictwie (tzw. rękawica łucznika), mającej najczęściej postać skórzanych pochewek zakładanych na końce palców w celu uchronienia skóry przed zdarciem przez cięciwę. Napięcie wejściowe jest to napięcie znajdujące się po stronie wejścia urządzenia. Jeżeli napięcie to służy tylko dostarczaniu energii elektrycznej do urządzenia, to urządzenie takie nazywamy odbiornikiem elektrycznym a samo napięcie napięciem zasilającym. Napięcie wejściowe może być poddane przekształceniu w przekształtniku napięcia w celu dopasowania jego kształtu lub wartości dla potrzeb innego urządzenia. Napięcie może być też nośnikiem sygnału.

  DI-Box (ang. Direct Box, DI unit, DI box), (czyt. "Daj-boks" lub "Di-aj-boks") – Urządzenie stosowane w systemach audio, którego głównym zdaniem jest symetryzacja sygnału. Dzięki symetryzacji sygnału, staje się on bardziej odporny na zakłócenia, dzięki czemu można go przesyłać na duże odległości. Posiada on także funkcję separacji sygnałów wejścia od wyjścia. W praktyce zabezpiecza to przed powstawaniem tzw. pętli masy , czyli eliminuje przydźwięk sieciowy. Trzecią funkcją di-boksów jest tłumienie sygnału, co umożliwia dopasowanie sygnału do wejścia. Lightning – złącze firmy Apple służące do podłączania urządzeń korzystających z systemu iOS 6, zaprezentowane 12 września 2012 roku wraz z premierą iPhone 5 i nowej linii iPodów. Używając zaledwie 8 pinów, zamiast trzydziestu, Lightning jest o wiele bardziej smukły, mały, a przede wszystkim jest to złącze dwustronne, co za tym idzie nie da się go błędnie podłączyć. Mimo to nie jest palindromem, układ elektroniczny rozpoznaje błędne umieszczenie i zamienia sygnały. Choć jest niekompatybilne z poprzednim złączem, dostępna jest przejściówka na złącze 30-stykowe. Lightning jest aktualnie używany w urządzeniach iPhone 5, iPod touch (piątej generacji), iPod nano (siódmej generacji), iPad (czwartej generacji) i iPad mini.

  ROTOCAP to urządzenie zabudowane między miseczką zaworu a górnym gniazdem sprężyny lub głowicą silnika a dolnym gniazdem sprężyny. Zasada działania polega na wywoływaniu wzajemnego przemieszczania kątowego miseczki w stosunku do gniazda sprężyny. Przemieszczenie jest wymuszone ruchem kulek przesuwających się w pochyłych rowkach prowadzących na skutek działania osiowej siły ściskającej sprężynę. ROTOCAP ma zadanie okresowe obracanie zaworu. Rozwiązanie to zapewnia długotrwałą szczelność zaworu w czasie pracy. Używanie tego rozwiązania zwiększa sprawność ogólną silnika spalinowego.

  Kciuk (łac. pollex) to u naczelnych pierwszy palec ręki przeciwstawny czterem pozostałym. Od pozostałych palców różni się także tym, że składa się z dwóch, a nie trzech paliczków – w tym podobny jest do palucha stopy. Kciuk zapewnia chwytność dłoni.

  Everytime We Touch – czwarty singel pochodzący z albumu Everytime We Touch. Piosenka została bardzo pozytywnie przyjęta przez krytyków, co spowodowało międzynarodowy sukces tego utworu oraz wypromowanie zespołu w świecie. Uzyskała ona certyfikat RIAA w postaci podwójnej platyny. Robot – mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.

  Jailbreak systemu iOS to proces usuwania ograniczeń narzuconych przez Apple na urządzenia działające pod tym systemem poprzez używanie własnych jąder systemu. Dotyczy to urządzeń: iPhone, iPod touch, iPad i Apple TV. Jailbreak umożliwia uzyskanie pełnego dostępu do urządzenia i wgrywanie aplikacji i rozszerzeń, które nie są dostępne poprzez oficjalne źródła dystrybucji Apple – App Store. Urządzenie po jailbreaku wciąż może korzystać z App Store, iTunes i innych normalnych funkcji. Proces ten został uznany za legalny w Stanach Zjednoczonych. Trackball (po polsku - manipulator kulkowy) urządzenie wskazujące komputera lub innego urządzenia elektronicznego (np. telefonu), służy do interakcji użytkownika z systemem operacyjnym i programami. Jest to kulka umieszczana w niektórych klawiaturach pod najniższym rzędem klawiszy (może to też być osobne urządzenie).
  Niekiedy nazywane nieformalnie i żartobliwie kotem (dla odróżnienia od myszki komputerowej). Wygląda jak mechaniczna mysz komputerowa odwrócona do góry kulką. Funkcjonalnie trackball jest identyczny z myszą komputerową. Spotykany najczęściej w komputerach przenośnych. Składa się z obudowy i kuli, której poruszenia są przekładane na ruch kursora na ekranie. W chwili obecnej istnieją dwa mechanizmy przekładania ruchu na sygnały elektryczne:

  Dodano: 17.12.2009. 18:17  


  Najnowsze