• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Nowiński gościem tegorocznego BioForum w Łodzi

  19.01.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prof. Wiesław Nowiński, światowej sławy twórca atlasów mózgu, w maju po raz kolejny przyjedzie do Polski. Będzie gościem międzynarodowego spotkania branży biotechnologii i life science - BioForum 2011, które odbędzie się w Łodzi między 11 a 13 maja.

  Prof. Nowiński - dyrektor Laboratorium Obrazowania Biomedycznego Agencji ASTAR - od 19 lat prowadzi w Singapurze badania nad możliwościami poznania anatomii ludzkiego mózgu.

  Jak informują organizatorzy BioForum, komputerowe atlasy mózgu opracowane przez zespół prof. Nowińskiego umożliwiają szybką ocenę obszaru mózgu zagrożonego chorobą i wielkości postępu danej choroby. Naukowcy opracowali już kilkanaście takich trójwymiarowych, przejrzystych i bardzo dokładnych atlasów, które są stosowane w aplikacjach klinicznych, naukowych i edukacyjnych.

  Dzięki nim możliwe jest jeszcze lepsze poznanie anatomii mózgu, a to pomaga m.in. przy planowaniu operacji. W neurochirurgii operacje często wymagają nietypowych dojść do bardzo głębokich warstw mózgu, dlatego niezwykle ważna jest precyzja. Lekarz musi wiedzieć, jak głęboko w tkance mózgowej prowadzić cięcie skalpelem, w którą stronę i jakie struktury ominąć.

  Nowoczesne atlasy anatomiczne prof. Nowińskiego mają tę przewagę nad obrazami ze standardowych tomografów i rezonansu magnetycznego, że zostały uzyskane za pomocą aparatury o natężeniu pola magnetycznego wielokrotnie wyższym, co pozwoliło wyodrębnić dużo więcej szczegółów.

  "Przy natężeniu pola 1,5 T (tesli) lekarze mogą dostrzec na zdjęciach mózgu ok. 200 naczyń, przy 7 T - a takie skanery wykorzystywał właśnie prof. Nowiński - 1000. Dzięki temu widoczne są nawet najmniejsze tętniczki, nawet o średnicy 90 mikrometrów. Tymczasem w klasycznym tomografie lub rezonansie naczynia milimetrowe, które zaopatrują w mózgu mikroskopijne, ale ważne struktury, w ogóle nie są widoczne" - czytamy w komunikacie przesłanym przez organizatorów konferencji.

  To właśnie te niezwykłe możliwości atlasów spowodowały, że są one niezwykle popularne wśród neurochirurgów, neurologów i radiologów z całego świata.

  Wraz ze wzrostem tempa życia wzrasta liczba zagrożeń wystąpienia i rozwoju chorób mózgu, takich jak udar, guzy mózgu czy choroby Parkinsona. Szacuje się, że w Polsce w ciągu roku udaru mózgu doznaje około 70 tys. osób. Choroba ta jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałego kalectwa i braku samodzielności u osób dorosłych.

  Strategiczną wizją organizatora jubileuszowej 10. edycji targów BioForum - których gościem będzie prof. Nowiński - jest zaangażowanie zespołu azjatyckich firm biotechnologicznych. W efekcie po raz pierwszy na Targach będą obecne przedsiębiorstwa z Azji, dla których rynek środkowoeuropejski jest niezwykle atrakcyjny z uwagi na szybki wzrost ekonomiczny, wysoki potencjał ludzki, dostęp do nowych rynków oraz wymianę wiedzy.

  Już ponad dekadę BioForum jest ważnym wydarzeniem dla sektora biotechnologicznego i branży life science krajów Europy Środkowej (Węgry, Czechy, Polska, Kraje Bałtyckie). Z jednej strony ukazuje region jako źródło innowacyjnych biotechnologii, z drugiej daje liderom światowego biobiznesu możliwość poszukiwania innowacji oraz nawiązywania współpracy na płaszczyźnie naukowo - biznesowej w Europie Środkowej.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Udar Mózgu. Problemy Interdyscyplinarne – to półrocznik wydawany przez Wydawnictwo Via Medica pod patronatem Polskiego Towarzystwa Udaru Mózgu. Redaktorem naczelnym jest prof. Ryszard Podemski. Zastępcą redaktora naczelnego jest prof. Grzegorz Opala.

  Głęboka stymulacja mózgu (ang. deep brain stimulation - DBS) – chirurgiczna metoda leczenia, polegająca na implantacji urządzenia zwanego rozrusznikiem mózgu, które wysyła impulsy elektryczne do określonej części mózgu.

  Niedokrwienie mózgu (ang. cerebral ischaemia, łac. ischaemia cerebri) – zaburzenie krążenia krwi w mózgu, spowodowane zakrzepem, skurczem lub uszkodzeniem ściany w określonej tętnicy doprowadzającej krew do mózgu, zatorem takiej tętnicy (najczęstsze są zatory sercowopochodne - materiał zatorowy np. skrzeplina pochodzi z jam serca lub tętniczo-tętnicze - materiałem zatorowym jest skrzeplina przyścienna w tętnicy). Niedokrwienie mózgu może dawać objawy przemijające i jeśli wycofują się one w ciągu 24 godzin, to określamy je jako przejściowe niedokrwienie mózgu czyli TIA, może też spowodować uszkodzenie trwałe i wtedy jest ono określane jako udar mózgu niedokrwienny.

  Śmierć mózgu – definicja śmierci utożsamiająca śmierć człowieka jako całości z nieodwracalnym ustaniem funkcji mózgu. Obecnie przyjęta w Polsce definicja śmierci jako śmierci całego mózgu obowiązuje od 2007 roku. Rozpoznanie śmierci mózgu pozwala na zaprzestanie dalszego, niecelowego leczenia oraz na pobranie ze zwłok narządów do celów transplantacyjnych.

  Zawał mózgu (ang. cerebral infarction) – niedokrwienny udar mózgu. Od udaru mózgu spowodowanego zawałem mózgu należy odróżnić dwa inne rodzaje udarów: krwotok śródmózgowy i krwotok podpajęczynówkowy.

  PACI (ang. partial anterior circulation infarct) – częściowy zawał mózgu obejmujący zakres unaczynienia tętnicy przedniej lub środkowej mózgu. Jest to rodzaj zawału mózgu związany z częściową niedrożnością jednej z tętnic krążenia przedniego mózgu (obejmującego tętnicę środkową i tętnicę przednią).

  Wiesław Lucjan Nowiński - polski naukowiec pracujący w Singapurze w Agency for Science, Technology and Research; autor komputerowej mapy mózgu.

  Dodano: 19.01.2011. 00:25  


  Najnowsze