• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Siemionow: W transplantologii najważniejsze jest dobro pacjenta

  30.03.2011. 00:34
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prof. Maria Siemionow 29 marca zaprezentowała w Pałacu Staszica w Warszawie wykład na temat zagadnień etycznych związanych z przeszczepami twarzy. Powiedziała, że dobro pacjenta, a nie spektakularny wyczyn, był i jest dla niej najważniejszy. Prof. Siemionow, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a od lat pracująca w USA, wraz z zespołem przeprowadziła w 2008 r. pierwszy w Stanach przeszczep twarzy. Po wielu latach badań polska uczona w znacznym stopniu przyczyniła się do opracowania logistyki tego typu skomplikowanych przeszczepów.

  Przygotowania do pierwszej w USA operacji przeszczepienia twarzy, którą prof. Siemionow wraz ze swym zespołem przeprowadziła w grudniu 2008 r., trwały prawie 20 lat.

  ,,Zaczęliśmy od eksperymentów na szczurach, dopiero potem przeprowadzaliśmy pierwsze próby na twarzach osób zmarłych" - powiedziała prof. Siemionow. Było to jedynie transplantacje samej skóry, bez mięśni i kości twarzo-czaszki. ,,W latach 2000-2008 przeprowadziliśmy 40 takich zabiegów na zwłokach" - dodała.

  ,,Staraliśmy się sprawdzić wszystkie możliwe warianty i dylematy związane z przeszczepami twarzy, bo nikt tego wcześniej nie robił - podkreślała prof. Siemionow. - Trzeba było np. rozważyć co można zrobić, gdy dojdzie do odrzucenia przeszczepu. Francuscy specjaliści, którzy pierwsi przeprowadzili taką transplantację, w tamtym okresie byli przygotowani do operacji jedynie pod względem technicznym".

  Prof. Siemionow twierdzi, że w najdrobniejszych szczegółach rozważano jakie osoby najbardziej nadają się do przeszczepów twarzy i jakie mogą być konsekwencje operacji. Już w 2004 r., na 4 lata przed transplantacją, wraz ze swym zespołem wystąpiła do komisji bioetycznej Cleveland Clinic o wszystkie niezbędne zezwolenia na przeszczep.

  ,,Przez pierwszy rok po złożeniu wniosków spotykaliśmy się z członkami komisji co tydzień. Musieliśmy wyjaśnić, że dla niektórych osób ze zdeformowanymi twarzami nie ma innej możliwości jak przeszczep. Przekonywaliśmy, że z żadnego miejsca ciała nie można pobrać tak dużego fragmentu skóry, by pokrył całą twarz. Że nie ma innej możliwości zrekonstruowania m.in. ust i powiek" - mówiła.

  Prof. Siemionow powiedziała, że nikogo nie zachęcano, a tym bardziej nie namawiano do tego, by poddał się przeszczepowi twarzy. Pacjenci sami się zgłaszali. Nie brano pod uwagą kandydatów spoza Cleveland Clinic.

  ,,Nie uczestniczyliśmy też w poszukiwaniach potencjalnego dawcy. Tego nam nie wolno. Zajmowali się tym koordynatorzy przeszczepów" - mówiła.

  Koordynatorzy rozmawiali z rodziną kobiety, która była dawcą do przeszczepu twarzy, jaki przeprowadzono w 2008 r. u 46-letniej wtedy Connie Culp. ,,Pytano nie tylko o to, czy za życia wyraziła ona zgodę na pobranie narządów, ale również o to, co sądzi o tym jej najbliższa rodzina - powiedziała prof. Siemionow.

  Potrzebna była zgada nie tylko na pobranie narządów, ale i tkanek. Osobna rozmowa dotyczyła tego, czy rodzina zgadza się na pobranie twarzy do przeszczepu.

  Pobieranie twarzy do przeszczepu trwało ponad 9 godzin. Od tego samego dawcy pobrano też nerki i wątrobę.

  Operacja przeszczepu twarzy trwała 22 godziny. Przeprowadzało ją 8 chirurgów plastycznych, którym przewodziła prof. Siemionow, 2 transplantologów, 4 anestezjologów oraz 30 innych lekarzy i pielęgniarek.

  ,,Kiedy podłączyliśmy już wszystkie żyły i tętnice, a po 45 minutach zobaczyliśmy jak przeszczepiona biała twarz robi się różowa, bo zaczęła dopływać do niej krew, odetchnęliśmy z ulgą" - wspominała prof. Siemionow.

  Operowana Connie Culp pierwsze oznaki czucia na obrzeżach przeszczepionej twarzy miała po 3 miesiącach od zabiegu. Po upływie 6 miesięcy czuła większość powierzchni nowej twarzy, a po roku - w całej twarzy.

  ,,Po ponad dwóch latach od operacji Connie odzyskała twarz i powróciła do normalnego życia społecznego. Potrafi mówić, pić, jeść, można nawet powiedzieć, że jest szczęśliwa - stwierdziła prof. Siemionow. Na razie nie widać żadnej reakcji odrzutu przeszczepu.

  Connie Culp wygląda normalnie. Na zdjęciach zaprezentowanych podczas wykładu ledwie widoczne są ślady po przeszczepie. Connie uśmiecha się, jakby zapomniała o swej poprzednio zdeformowanej twarzy.

  PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński

  tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Adam Jacek Maciejewski – polski chirurg onkologiczny. W maju 2013 zespół chirurgów z Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach pod jego przewodnictwem dokonał pierwszej w Polsce operacji przeszczepienia twarzy od zmarłego dawcy. Była to pierwsza na świecie operacja przeszczepu twarzy ratująca życie pacjenta.

  Kość jarzmowa (łac. os zygomaticum), parzysta kość czaszki, tworząca część boczną twarzy. Od ustawienia kości jarzmowej w dużej mierze zależą również kształty twarzy. Ustawienie tych kości w płaszczyźnie czołowej nadaje twarzy wyraz mongoloidalny u odmiany białej.

  Kość jarzmowa (łac. os zygomaticum), parzysta kość czaszki, tworząca część boczną twarzy. Od ustawienia kości jarzmowej w dużej mierze zależą również kształty twarzy. Ustawienie tych kości w płaszczyźnie czołowej nadaje twarzy wyraz mongoloidalny u odmiany białej.

  Kość jarzmowa (łac. os zygomaticum), parzysta kość czaszki, tworząca część boczną twarzy. Od ustawienia kości jarzmowej w dużej mierze zależą również kształty twarzy. Ustawienie tych kości w płaszczyźnie czołowej nadaje twarzy wyraz mongoloidalny u odmiany białej.

  Face lifting lub Face-lifting (ang. podniesienie twarzy, retusz twarzy) - jest to potoczne wyrażenie, przejęte z języka angielskiego, które oznacza chirurgiczną korektę twarzy, pozwalająca pozbyć się zbędnego nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Zabieg może być wykonany jako pełny face lifting, polegający na korekcie twarzy wraz z szyją lub częściowy, polegający wyłącznie na korekcie twarzy w okolicy żuchwy. W celu uzyskania najbardziej satysfakcjonujących rezultatów zabieg często jest łączony z korektą powiek lub nosa. Face lifting nie powstrzymuje procesów starzenia, ale daje efekt znaczącego odmłodzenia, stąd najlepszymi kandydatami do poddania się zabiegowi są osoby w dojrzałym wieku. Liftingiem twarzy zajmuje się chirurgia plastyczna.

  Prozopagnozja (agnozja twarzy, z gr. πρόσωπον = "twarz" + αγνωσία = "niewiedza") – zaburzenie powstałe na skutek uszkodzenia mózgu, polegające na braku rozpoznawania twarzy znajomych lub widzianych już osób, a także ich wyrazu emocjonalnego. Zaburzenie może mieć również podłoże genetyczne.

  Facesitting (ang. siadanie na twarzy) – praktyka seksualna, polegająca na tym, że jeden z partnerów siada na twarzy drugiego (najczęściej leżącego). Zwykle dochodzi wówczas do kontaktu oralno-genitalnego lub oralno-analnego, w skrajnych przypadkach także do praktyk koprofilnych i urofilnych. Kiedy mężczyzna siedzi na twarzy kobiety, może również dojść do teabaggingu.

  Dodano: 30.03.2011. 00:34  


  Najnowsze