• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Wielgoś: Edwards dokonał przełomu w medycynie rozrodu

  04.10.2010. 17:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Mazowiecki konsultant ds. położnictwa i ginekologii prof. Mirosław Wielgoś o laureacie Nagrody Nobla prof. Robercie G. Edwardsie:

  "Edwards dokonał przełomu w medycynie rozrodu. Można wręcz powiedzieć, że zapoczątkował tę dziedzinę medycyny. Dzięki temu, co on rozpoczął, możemy pomagać wielu ludziom, którzy mają problemy z ciążą (...).

  Otworzył zupełnie nową erę w tej dziedzinie medycyny i zaproponował zupełnie inne spojrzenie na problem rozrodczości, co zaskutkowało w wiadomo jaki sposób (od czasu odkrycia Edwardsa na świat przyszło ok. 4 mln "dzieci z probówki" - PAP). Jest to jak najbardziej zasłużony Nobel. Może szkoda, że tak późno, ale widocznie jego osiągnięcie musiało poczekać". 

  PAP - Nauka w Polsce


  ekr/ tot/ bk/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Problem NP-zupełny (NPC) czyli problem zupełny w klasie NP ze względu na redukcje wielomianowe, to problem, który należy do klasy NP oraz dowolny problem należący do NP może być do niego zredukowany w czasie wielomianowym. Czasami zamiast redukcji w czasie wielomianowym używa się redukcji w pamięci logarytmicznej. Pytanie, czy są to definicje równoważne pozostaje pytaniem otwartym. Taka definicja problemów NP-zupełnych implikuje fakt, że jeśli tylko potrafimy rozwiązać jakikolwiek problem NP-zupełny w czasie wielomianowym, to potrafimy rozwiązać w czasie wielomianowym wszystkie problemy NP. Problemy NP-zupełne można więc traktować jako najtrudniejsze problemy klasy NP (z punktu widzenia wielomianowej rozwiązywalności). Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – laureaci nagrody przyznawanej corocznie osobom (1–3 rocznie), które dokonały odkrycia naukowego lub wynalazku w dziedzinie chemii (jednej z pięciu różnych dziedzin), wyświadczając tym największe dobrodziejstwo ludzkości; kryterium oceny osiągnięć kandydatów do Nagrody Nobla sformułował Alfred Nobel (1833–1896) w swoim testamencie. Fundusz nagród pochodzi z odsetek od majątku fundatora, którym zarządza Fundacja Nobla. Decyzje w sprawach wyróżnień podejmuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, zgodnie ze ściśle opisaną procedurą. Ceremonie wręczania nagród odbywają się od roku 1901, 10 grudnia kolejnych lat, co jest uhonorowaniem rocznicy śmierci fundatora (10 grudnia 1896). Problemy Co-NP-zupełne to takie problemy klasy Co-NP, że każdy inny problem klasy Co-NP może zostać do nich zredukowany, analogicznie jak dla problemów NP-zupełnych. Ponadto problem dopełniający względem problemu NP-zupełnego jest NP-trudny.

  Problemy silnie NP-zupełne to takie problemy decyzyjne, które nawet przy ograniczeniu maksymalnej wartości występujacych w ich opisie liczb pozostają NP-zupełne. Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.

  Sir John Bertrand Gurdon (ur. 2 października 1933 w Dippenhall) – brytyjski biolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny Nagroda Laskera – amerykańska nagroda naukowa za badania w dziedzinie medycyny. Nagroda ta jest przyznawana od 1946 żyjącym badaczom przez fundację Lasker Foundation, założoną przez pioniera reklamy Alberta Laskera i jego żonę Mary Woodward Lasker (później znaczącą aktywistkę w dziedzinie badań medycznych). Nagrody cieszą się znacznym prestiżem i czasem są nazywane amerykańskim Noblem. Do roku 2005, 71 z laureatów zdobyło później Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

  Twierdzenie Cooka-Levina – jedno z najważniejszych twierdzeń teorii złożoności obliczeniowej. Podaje ono pierwszy znany problem NP-zupełny. Od momentu jego udowodnienia można było stosować transformacje wielomianowe do dowodzenia NP-zupełności innych problemów decyzyjnych. Sir John Bertrand Gurdon (ur. 2 października 1933 w Dippenhall) – brytyjski biolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny

  Lista laureatów Nagrody Nobla obejmuje osoby i organizacje uhonorowane Nagrodą Nobla, uznawaną za najbardziej prestiżowe wyróżnienie za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, ustanowioną w testamencie fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamituAlfreda Nobla.

  Ulf Svante von Euler (ur. 7 lutego 1905 w Sztokholmie, zm. 9 marca 1983 tamże) – fizjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1970 roku.

  Dodano: 04.10.2010. 17:40  


  Najnowsze